Jump to content

Συνθήκες Διαβίωσης Ψαριών . Συζήτηση .


Recommended Posts

Δεν σε ρωτησα αυτο.. αλλοι τις βγαζουν και τις μετρανε.. εγω μια απλη και σωστη (για μενα) συμβουλη εδωσα σε αλλο θεμα , οτι τα κορυντορας θελουν μαλακο νερο..

αυτο ειπα και συμφωνισα με τον ραστα σε ενα ποστ... ετσι ¨αναφερθηκα¨ και με ειρωνευτικε ο doctor... τεσπα..

Σε αυτο το ποστ θελω να μου απαντησεις, αν αναφερεσαι για μενα..

Puma.

Το ποιος εχει πραγματικη εμπειρια και θελει πραγματικα να βοηθησει νεους χομπιστες φαινεται,και ποιος ειναι ο τζαμπα μαγκας,και αυτος φαινεται ,και μαλιστα καταντα και γελιος.Οπως υπαρχουν τα like διπλα στα θεματα ,αν υπηρχε μια καταλληλη εντολη γιαυτους,τοτε θα γελαγαμε πολυ.

Απλα καποιοι αληθινα εμπειροι χομπιστες με τον χρονο αποκτουν ενα υφος ,που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει.Αλλα πια δεν δεινω και τοσο σημασια πλεον.Αμα βαλεις στην ζυγαρια την προσφορα και την αλαζονεια τους, η ζυγαρια γερνει στην προσφορα ,οποτε καλο ειναι να παραβλεπουμε τα ασχημα και να προχωραμε μπροστα στο χομπι.

Οσοι κατοικουμε σε αυτο το φορουμ,ειδαμε τωρα τελευται ποσοι εμπειροτατοι χομπιστες εφυγαν,(λογοι?ο Θεος ξερει)Αναριωτιμαι,δεν χανει το φορουμ-εγω ,εσυ ο νεος χομπιστας.Γιαυτο φιλε μου καλο ειναι να ξερουμε να εκτιμαμε τους εμπειροτερους ,που εχουν και θελουν να δωσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια,θα παρακαλουσα να πεσουν οι τονοι.

Εδω δεν ειμαστε για να μετρησουμε τις εμπειριες και το ποσα χρονια ειμαστε στο φορουμ,εδω ειμαστε για να βοηθαμε τους αρχαριους αλλα και να συζηταμε ενδιαφερον θεματα για το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ρωτησα αυτο.. αλλοι τις βγαζουν και τις μετρανε.. εγω μια απλη και σωστη (για μενα) συμβουλη εδωσα σε αλλο θεμα , οτι τα κορυντορας θελουν μαλακο νερο..

αυτο ειπα και συμφωνισα με τον ραστα σε ενα ποστ... ετσι ¨αναφερθηκα¨ και με ειρωνευτικε ο doctor... τεσπα..

Σε αυτο το ποστ θελω να μου απαντησεις, αν αναφερεσαι για μενα..

Φιλε μου εσενα σε ξερω απο το αλλο το φορουμ,περισσοτερο,και ξερω οτι εκει δεινεις σωτες και υπευθηνες συμβουλες.Οποτε σου απαντησα και για το επομενο ερωτημα σου.Αυτοι οι ετεροφωτοι που εμαθαν 5 πραγματακια και το παιζουν και απαντανε απο ζωοτοκα μεχρι και φαλαινες ξερουν πολοι καλα.για ποιους τα λεω.

Οσο για το κοκκινο που σου σημειωσα,Δεν εχω δει το θεμα διστυχως ακομα,αλλα ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ καμια φορα την κανει την κουτσουκελα και για να ειμαι και δικαιος με τον εαυτομου,και με εσενα.Το εχει κανει και σε μενα ,και γιαυτο εχουμε διαφωνισει αρκετες φορες,αλλα δεν μπορω να μην αναγνωρισω οτι ειναι η κορυφη στις ασθενειες στην Ελλαδα,και το λεω διχως καμια υπερβολη.Οποτε τα βαζεις και εσυ στην ζυγαρια και ζυγιζεις.

Εμεις οι 50 plus ας πουμε και μια κουβεντα παραπανω,συγχωρεστεμας εσεις οι πιτσιρικαδες.

Δεν εχω smill ,θα ειχα βαλει παρα πολλα,σημερα.χαχχαχχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας κοινος παρανομαστής σε ολα και αυτο ειναι οτι ολοι μας οσοι συμμετέχουμε στο ΑΖ έχουμε πρόθεση να βοηθήσουμε εκει που μπορούμε και όταν μπορούμε ασχετα με το ποσα χρόνια είμαστε στο φορουμ η το χομπι..

Ειναι μεσα στην φυσιολογική ζωη ενος φορουμ αρκετές φορες να υπάρχουν ενυδρειακες απόψεις που διίστανται η θέλουν περαιτέρω κουβεντούλα-αναλυση και κατάθεση εμπειριών για να οδηγηθούμε σε ενα αποτέλεσμα και ειδικα ο αρχάριος χομπιστας να γλυτώσει απο δυσάρεστες καταστάσεις...Ολοι οσοι συμμετείχαν σε αυτο το θέμα και στο προηγούμενο ειστε αξιόλογοι και ειναι μεγάλη μας χαρα που σας έχουμε στο ΑΖ....

Με καλή διάθεση ακομα και να υπάρχουν ενυδρειακες διαφωνίες κατι που ειναι λογικό να συμβαίνει κάποιες φορές ολα λύνονται και μπορούμε να καταλήξουν σε κατι καλο...

Δεν υπάρχει κανένας λογος να ανεβαίνουν οι τόνοι φιλοι μου απο κανέναν.....

Φιλε tsala επειδή γνωρίζω πολλα χρόνια τον Σταματη στο λέω και θέλω να με πιστέψεις δεν είχε καμια προθεση να σε ειρωνευτεί,μπορεί κάποιες φορες ο λογος του να είναι κάπως κάθετος άλλα αν υπάρχει καποια διαφωνία απο μεριάς στου θα στο έλεγε ευθέως

Ο Σταματης σε πολλα εχει δικιο οπως απο την αλλη και ο kixlidatos με τον tsala και τον Chocolate Puma...

Αν τα αθροίσουμε ολα οσα ειναι σωστά ειναι λογικο να συμφωνούμε οτι καποιος χομπιστας με εμπειρία χρόνων σε ενα δύσκολο θεμα μπορει να δώσει μια απαντηση σωτηρια οπως και οτι πραγματικά υπαρχουν και αρκετα ατομα που αν και αρκετα χρονια στο χομπι ειναι ανεπιδεκτη μαθησεως και εχω συναντισει αρκετους στην πορεια μου.Τέτοια ατομα ομως αν και σε κρισιμα σημεια μπορει να μην πουν τιποτα μεσα απο τις πολλες αποτυχίες τους μπορει να εχουν πετύχει και 1-2 πραγματακια πείτε το τυχαία πείτε οπως θέλετε που ενας νορμαλ χομπιστας δυσκολα θα καταφερει.Ξερω ατομο χομπιστα του Θαλασσινου που απο τις αποτυχίες του σε αρκετά ειδη με εμφαση στα Θαλάσσια Αγγελοψαρα εμαθε ολα τα χουσουρια και τις αντοχές υπο καποιες αντίξοες συνθήκες σε πάνω απο 30 διαφορετικα ειδη και οχι μονο απο 1 δείγμα του καθενός.

Το θεμα που αναλύουμε ειναι πολυ ομορφο και θα χαρουμε να δουμε να εξελίσσετε σε ενα ομορφο αποτέλεσμα με πολλες πληροφορίες που θα μας βοηθήσουν ολους....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή της εξελιξη της συζήτησης, να συμπληρώσω 1-2 πραγματακια

1. Το χόμπι ειναι της υπομονής και της εμπειρίας

2. Δεν θεωρώ καλύτερο χομπίστα κάποιον που ασχολείται με τα ενυδρεια πχ 20 χρόνια, σε σχέση με κάποιον που ασχολείται με αυτα πχ 1-2 χρόνια. Ο πρωτος ενδεχομένως τα 18 απ τα 20 χρόνια, να τα κανει ΟΛΑ λάθος. Επομενως η εμπειρια, πρεπει να ειναι σωστη εμπειρια

Μην αποκλειουμε κάποιον, επειδη ασχολειται λιγο καιρο. Μπορει να εχει διαβάσει πολυ περισσοτερο απ εναν "παλιο" και μπορει να έχει περάσει & να έχει ξεπεράσει καταστάσεις πολύ πιο σημαντικές

Αναφορικά με τις γνώμες ορισμένων στα ερωτήματα αλλων συγχομπιστων, πχ στις ασθένειες, η δική μου μικρή εμπειρια λεει πως "οκ, το ψαράκι μπορεί να μην αρρωστησε λογω σκληροτητας ή θερμοκρασίας", αλλά σε έναν προσβεβλημένο ή αδυναμο οργανισμό, όταν οι συνθηκες του νερου δεν ειναι ιδανικές, επιδεινώνουν το πρόβλημα

Δεν θεωρώ πως θα πρέπει να ειμαστε με μολυβι κι ενα χαρτι στο χερι & να μετραμε τα παντα συνεχώς, αλλα τα όρια υπάρχουν για να μην τα ξεπερνάμε

Και τα προφιλ των ψαριων δεν υπάρχουν απλά για να τα διαβάζουμε. Οταν ένα είδος θέλει συγκεκριμενο νερό, είτε του το παρέχουμε είτε δεν το βάζουμε στο ενυδρειο μας

Στα μικρά φιλτρα, θα συμφωνησω με τον @tsala, πως το στηψιμο αποτελεί μπόλι. Υπάρχουν ενυδρεία που τρέχουν μόνο με σφουγγάρια... (καλώς ή κακώς)

Για να κλεισω, θα επαναλαβω πως με βρίσκει αντίθετο η άποψη "ο παλιος τα ξέρει όλα και ειναι αλαθητος"

Επειδη το θεμα ειναι η διαβίωση των ψαριών, θα επαναλαβω πως οφειλουμε να λαμβάνουμε υπόψη τα προφιλ των ψαριών που φιλοξενούμε. Ενδεχομένως οχι απολυτα, αλλα οχι και να τα αγνοούμε

Σορρυ για τις "σκόρπιες" σκέψεις, αλλά γράφτηκαν πολλά και διάφορα στα παραπάνω ποστ...

Φίλε μου να μπώ στην κουβέντα και γώ? Διαφωνώ ως προς τα χρόνια και την εμπειρία κάθετα. Ο χομπίστας που ασχολείτε 30 χρόνια με το χόμπυ έχει κάνει εκατοντάδες λάθη περισσότερα απο κάποιον που ασχολείτε 2 χρόνια. Εάν είναι προσεκτικός όλα αυτά τα χρόνια έχει αποκομίσει τεράστια γνώση σε σχεση με τον άλλον που απλώς διαβάζει. Δηλ. ενας μηχανικός που διαβάζει 2 χρόνια ασταμάτητα με ενα μηχανικό που είναι πάνω απο τις μηχανες 30 χρόνια είναι το ίδιο?? Και νοητική καθυστέρηση να έχει ο παλιός πάλι πιο πολλά θα έχει μαθει. :)

Σκέψου και το άλλο, πόσα είδη ψαριών εχει φιλοξενήσει ο παλιός χομπίστας στα ενυδρεία του σε 20-30 χρόνια και πόσα ο νέος σε 1-2 ?? Μη λέμε οτι θέλουμε. Όλοι απο παλιούς μάθαμε. :bow: Ο πατέρας του κολλητού μου ασχολείτε με το χόμπι απο το 1975 και πιστεψέ με οτι όλα αυτά τα χρόνια είχε λιγότερες απώλειες απο εμένα που ασχολούμαι 15 χρόνια απο τα οποία μόνο τα τελευταία 3 χρόνια με σοβαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να μπώ στην κουβέντα και γώ? Διαφωνώ ως προς τα χρόνια και την εμπειρία κάθετα. Ο χομπίστας που ασχολείτε 30 χρόνια με το χόμπυ έχει κάνει εκατοντάδες λάθη περισσότερα απο κάποιον που ασχολείτε 2 χρόνια. Εάν είναι προσεκτικός όλα αυτά τα χρόνια έχει αποκομίσει τεράστια γνώση σε σχεση με τον άλλον που απλώς διαβάζει. Δηλ. ενας μηχανικός που διαβάζει 2 χρόνια ασταμάτητα με ενα μηχανικό που είναι πάνω απο τις μηχανες 30 χρόνια είναι το ίδιο?? Και νοητική καθυστέρηση να έχει ο παλιός πάλι πιο πολλά θα έχει μαθει. :)

Σκέψου και το άλλο, πόσα είδη ψαριών εχει φιλοξενήσει ο παλιός χομπίστας στα ενυδρεία του σε 20-30 χρόνια και πόσα ο νέος σε 1-2 ?? Μη λέμε οτι θέλουμε. Όλοι απο παλιούς μάθαμε. :bow: Ο πατέρας του κολλητού μου ασχολείτε με το χόμπι απο το 1975 και πιστεψέ με οτι όλα αυτά τα χρόνια είχε λιγότερες απώλειες απο εμένα που ασχολούμαι 15 χρόνια απο τα οποία μόνο τα τελευταία 3 χρόνια με σοβαρότητα.

O καθένας μεταφέρει τις δικές του εμπειρίες

Ξέρεις και ξέρω πως ο χομπίστας του '75 ότι μαθαινε, το μαθαινε μέσα απ τα λαθη του ή δεν το μαθαινε καθόλου

Πλέον με το ιντερνετ, τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και τα φορουμ, η γνωση ειναι συσωρευμενη και η πρόσβαση ευκολη, γρηγορη και απλη

Ξέρεις και ξερω πως ο χομπίστας του '75 μπορει να θεωρούσε τις απωλειες φυσιολογικες και να προχωρούσε χωρίς κανεναν προγραμματισμο και χωρις κανενα "οδηγο"

Ξερω χομπιστες που μετά απο 20 χρόνια, στην κυριολεξία δεν γνωρίζουν το παραμικρό! Θα μου πεις "η εξαιρεση δεν κανει τον κανόνα"! Συμφωνώ, ωστόσο υπαρχουν και είναι γυρω μας (για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω καποιον συγκεκριμενο συγχομπιστα)

Κι επειδή ο γραπτός λόγος κάποιες φορές μπορει να παρεξηγηθει, να ξεκαθαρίσω πως ποτε δεν λεω και ποτέ δεν γράφω οτι θέλω

Και μόνος σου λες πως ασχολεισαι 15 χρονια, αλλα μόνο 3 χρόνια σοβαρα. Στα λόγια μου έρχεσαι...

Ο σωστός χομπίστας οφείλει να ενημερώνεται και να φιλτράρει αυτά που ακούει κι αυτά που διαβάζει

Να μαθαινει κυρίως απ τα λαθη των αλλων, να προσπαθει να μην τα κανει κι ο ιδιος και να ειναι σε θεση να προλάβει καταστάσεις

Το πόσα χρόνια κουβαλαει στην πλατη του, εμενα προσωπικά ποσώς με απασχολει

Επομένως συμφωνω μαζι σου, οτι "Διαφωνώ ως προς τα χρόνια και την εμπειρία κάθετα"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ άνοιξε ενα πολυ ωραίο θέμα και ίσως θα έπρεπε να περιοριστούν οι απαντήσεις μας σε αυτό για να μάθουμε κι εμείς τα "στραβάδια" τίποτα. Το θέμα "εμπειρία" ειναι ενα άλλο κομμάτι, εξίσου ενδιαφέρον που θα έπρεπε όμως να συζητηθεί σε σχετικό πόστ.

Link to comment
Share on other sites

εγω αν κ αρχαρια στο χωρο του χομπι θα ηθελα να πω κατι απλο,οσες φορες εχω διαβασει ποστ του Σταματη για διαφορα θεματα πηρα αμμεσα κ με απλο τροπο απαντησεις.ως αρχαρια με τρομοκρατουσαν ολα,συνθηκες,κυκλο αζωτου,τεστ.ελεγαν πολλοι προσεξτε οι αρχαριοι το ενα το αλλο τα λιτρα τις συνθηκες..πελαγωνουμε κ μεις,κανουμε σπασμωδικες κινησεις κ τα κανουμε χειροτερα.ο Σταματης δινει συμβουλες κ με ενα τροπο σου περναει αυτο που πρεπει να κανεις χωρις να σε σρεσαρει κ αυτο το ποστ το συγκρεκριμενο εμενα προσωπικα με βοηθησε.θελωντας να μου δειξει οτι δεν πρεπει να πασχισω τοσο πολυ να φερω το ενυδρειο σε συνθηκες χωρις μεταβολες γιατι ετσι παρεμβαινω κ ισως τα κανω χειροτερα.Την εμπειρια του συγκεκριμενου δεν την αμφισβητει κανεις,φαινεται αλλωστε..εγω δεν τον ξερω προσωπικα απλα λεω αυτα που νιωθω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο AquaZone 2 και κατι χρονια, οτι εμαθα για το ενυδρειακο χομπυ τα εμαθα μεσα απο εδω, διαβασα παραπολλες ωρες αθρα και θεματα απ τον πιο "αρχαριο" μεχρι τον πιο "εμπειρο"...

Ολα εχουν τις ανοχες τους και τα κοκκινα σημεια τους, υπαρχουν τα βασικα βηματα για να ξεκηνησει καποιος και εαν του αρεσει και τον ενδιαφερη να εξελιχθει, εαν οχι να μπορει απλα να κρατησει ενα αξιοπρεπες ενυδρειο χωρις απωλειες....

Συμφωνω με τον Κιχλιδατο οτι ο Σταματης και ο καθε παλιος που ασχολητε ακομα και ψαχνετε μπορει να εχει ενα Χ "υφος", αλλα νομιζω οτι καλα κανει, μετα απο τοσα χρονια με τοσα που ειδε και ακουσε και ισως επαθε εαν καποιος ηταν στην θεση του το ιδιο Χ "υφος" θα ειχε....

Επισης πολλα πραγματα θα ξεπεραθουν, η τεχνολογια, οι παραμετροι, η επιστημη του ενυδρειου....

Καποτε στο θαλασσινο επρεπε να εχεις φωτιστηκα μεταλου για να μπορεις να κρατησεις κοραλλια και πλεον φτασαμε στα λεντ που δινουν τα ιδια και ισως και αλητερα αποτελεσματα σε βατες και αξιολογες τιμες(αλλη κουβεντα αυτη) και να εχετε στο μυαλο σας οτι ενα κοραλλι μπορει να κοστιζει 50-80-100 ευρω σε σχεσει με ενα φυτο ή ενα ψαρι γλυκου νερου(δεν τα συγκρινω, απλα αναφερω την διαφορα)...

Στο θαλασσινο επισης δεν παιζεις με τις τιμες και εαν το κανεις εχεις τις γνωσης, αλλιως τα πηρες ολα στο χερι για διακοσμιτηκα και αναλογα το ενυδρειο βαρας και κανονι!

Αρα γυρνοντες στο γλυκο, συγουρα υπαρχουν μεγαλες αποκλεισης και ορια, παλι πρεπει να ξερεις τι κανεις και ισως καποια πραγματα να μην μπορεις να τα προτηνεις σε εναν ανθρωπο που ξεκηναει τωρα, αλλα μην τα μηδενιζουμε ολα....

Καλο ειναι οταν κανουμε κατι και να ξερουμε γιατι το κανουμε, τι θα γινει εαν κατι παει στραβα και μεταξυ μας εαν εχουμε φτιαξει θεμα για αυτο το κατι να λεμε και στο φορουμ εαν πηγε καλα ή οχι(μην γραφουμε μονο τα καλα)....

Αυτα τα λιγα....

Υγ: το ενυδρειο ειναι απολαυση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω σαν νεος στο φορουμ σχεδον εναμιση χρονο....... οτι ασχολουμαι με το χομπι 3 χρονια...... στα τρια χρονια εχω χασει αρκετα ψαρια χωρις να ξερω...... αλλα απο λαθη και αλλα επειδη δεν ηξερα τι εχουν ωστε να τα προλαβω......! οι καθογησεις απο τα πετ σοπ αθλιες...... οποτε ολα αυτα με την εμπειρια ειναι λιγο σχετικα...... γτ και αλλοι ασχολουνται χρονια με κατι και δεν ξερουν πουθε παν τα 4 που λενε και στο χωριο μου και αλλοι με ενα χρονο δυο και ειναι τσακαλια.... εξου και η παροιμια 100 χρονων η αλεπου 101 το αλεπουδακι! βεβαια καποιος που ειναι τσακαλι και εχει και εμπειρια ειναι σαφως οτι καλυτερο..... αυτο που θελω να προσθεσω εγω για τον ΣΤΑΜΑΤΗ που δεν τον ξερω προσωπικα ειναι οτι απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ οποτε τον εχω χρειαστει με εχει βοηθησει και ΠΑΝΤΑ μου εχει λυσει τα προβληματα! θες απο την πειρα του θες απο τη γνωση του ηταν παντοντε σωστος! οσο αφορα το θεμα με τις συνθηκες ψαριων εγω θα σας πω οτι σαν ανιδεος και υστερα απο καθογηση του πετ σοπ πριν 4 χρονια ειχα μονομαχο σε 1 γυαλα 3 λιτρων και εζησε για 2.5 χρονια με τη μονη αρρωστια νυκτικη κυστη..... ουτε φιν ροτ ουτε τιποτα με αλλαγη 80% καθε 10 μερες.... αυτος που εχω τωρα σε 40 λιτρα ενυδρειο ολο προβληματα..... και αν δεν κανω λαθος παρομοια κατασταση ειχε και o rastafarian..... αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθε οργανισμος προσαρμοζεται αναλογα με τις συνθηκες ωστε να επιβιωσει! μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο αλλα προσαρμοζεται....... τωρα οσον αφορα τις συνθηκες νερου και το προφιλ πιστευω οτι τα νουμερα ειναι απλα νουμερα......καλο ειναι να τα εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας αλλα να μην τρελαινομαστε κιολας.... και για να σας δωσω και ενα παραδειγμα..... οι καρδιναλιοι λεει στο προφιλ οτι θελουν ph 5-6.8 εγω εχω γνωστο που εχει καρδιναλιους σε νερο βρυσης 2 χρονια με ph 7.5-8 ειχε βεβαια απωλειες αλλα απο πολλους και διαφορους παραγοντες....... και ειναι πολυ λιγα τα καταστηματα που δεν χρησιμοποιουν νερο βρυσης..... και βλεπεις τους καρδιναλιους μαζι με πλατυ γκαπυ και οτι να ναι!οποτε τα ψαρια εξελισονται με βαση τις συνθηκες ωστε να επιβιωσουν τονιζω οτι δεν ειναι το καλυτερο που μπορουν να εχουν αλλα πολλες φορες θελοντας και μη προσαρμοζονται!

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει 1.000.000 φορες και το εχω δει κι εγω σε ΟΛΑ τα φορουμ 1.000.000 φορες , τα μαγαζια (και καλα κανουν) εχουν τα ψαρια τους σε νερο βρυσης καθως η διαμονη τους ειναι προσωρινη.

Δεν τα εχουν για παρτυ τους αλλα για πουλημα.. αυτο δεν σημαινει οτι θελουν και νερο βρυσης.

Και πως εισαι σιγουρος οτι οι ασθενειες απο τις οποιες ¨πηγαν¨ οι καρδιναλιοι του φιλου σου δεν προηλθαν απο την ποιοτητα και τις συνθηκες νερου που τους εκαναν πιο επιρεπεις στις ασθενειες?

Τα νουμερα στα προφιλ ΔΕΝ ειναι απλα νουμερα!!! ειναι το ΠΡΩΤΟ που πρεπει να κοιτας στην επιλογη των ψαριων σου, αν δεν μπορεις να προσφερεις αυτα τα νουμερα , πας σε αλλα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω σαν νεος στο φορουμ σχεδον εναμιση χρονο....... οτι ασχολουμαι με το χομπι 3 χρονια...... στα τρια χρονια εχω χασει αρκετα ψαρια χωρις να ξερω...... αλλα απο λαθη και αλλα επειδη δεν ηξερα τι εχουν ωστε να τα προλαβω......! οι καθογησεις απο τα πετ σοπ αθλιες...... οποτε ολα αυτα με την εμπειρια ειναι λιγο σχετικα...... γτ και αλλοι ασχολουνται χρονια με κατι και δεν ξερουν πουθε παν τα 4 που λενε και στο χωριο μου και αλλοι με ενα χρονο δυο και ειναι τσακαλια.... εξου και η παροιμια 100 χρονων η αλεπου 101 το αλεπουδακι! βεβαια καποιος που ειναι τσακαλι και εχει και εμπειρια ειναι σαφως οτι καλυτερο..... αυτο που θελω να προσθεσω εγω για τον ΣΤΑΜΑΤΗ που δεν τον ξερω προσωπικα ειναι οτι απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ οποτε τον εχω χρειαστει με εχει βοηθησει και ΠΑΝΤΑ μου εχει λυσει τα προβληματα! θες απο την πειρα του θες απο τη γνωση του ηταν παντοντε σωστος! οσο αφορα το θεμα με τις συνθηκες ψαριων εγω θα σας πω οτι σαν ανιδεος και υστερα απο καθογηση του πετ σοπ πριν 4 χρονια ειχα μονομαχο σε 1 γυαλα 3 λιτρων και εζησε για 2.5 χρονια με τη μονη αρρωστια νυκτικη κυστη..... ουτε φιν ροτ ουτε τιποτα με αλλαγη 80% καθε 10 μερες.... αυτος που εχω τωρα σε 40 λιτρα ενυδρειο ολο προβληματα..... και αν δεν κανω λαθος παρομοια κατασταση ειχε και o rastafarian..... αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθε οργανισμος προσαρμοζεται αναλογα με τις συνθηκες ωστε να επιβιωσει! μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο αλλα προσαρμοζεται....... τωρα οσον αφορα τις συνθηκες νερου και το προφιλ πιστευω οτι τα νουμερα ειναι απλα νουμερα......καλο ειναι να τα εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας αλλα να μην τρελαινομαστε κιολας.... και για να σας δωσω και ενα παραδειγμα..... οι καρδιναλιοι λεει στο προφιλ οτι θελουν ph 5-6.8 εγω εχω γνωστο που εχει καρδιναλιους σε νερο βρυσης 2 χρονια με ph 7.5-8 ειχε βεβαια απωλειες αλλα απο πολλους και διαφορους παραγοντες....... και ειναι πολυ λιγα τα καταστηματα που δεν χρησιμοποιουν νερο βρυσης..... και βλεπεις τους καρδιναλιους μαζι με πλατυ γκαπυ και οτι να ναι!οποτε τα ψαρια εξελισονται με βαση τις συνθηκες ωστε να επιβιωσουν τονιζω οτι δεν ειναι το καλυτερο που μπορουν να εχουν αλλα πολλες φορες θελοντας και μη προσαρμοζονται!

Μπερδευεσαι καπου,ο δικος μου μονομαχος επαθε 2 φορες φιν ροτ επειδη τον μετακομισα απο σπιτι σε σπιτι,οχι επειδη τον ειχα σε ενυδρειο και εζησε και 4 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει 1.000.000 φορες και το εχω δει κι εγω σε ΟΛΑ τα φορουμ 1.000.000 φορες , τα μαγαζια (και καλα κανουν) εχουν τα ψαρια τους σε νερο βρυσης καθως η διαμονη τους ειναι προσωρινη.

Δεν τα εχουν για παρτυ τους αλλα για πουλημα.. αυτο δεν σημαινει οτι θελουν και νερο βρυσης.

Και πως εισαι σιγουρος οτι οι ασθενειες απο τις οποιες ¨πηγαν¨ οι καρδιναλιοι του φιλου σου δεν προηλθαν απο την ποιοτητα και τις συνθηκες νερου που τους εκαναν πιο επιρεπεις στις ασθενειες?

Τα νουμερα στα προφιλ ΔΕΝ ειναι απλα νουμερα!!! ειναι το ΠΡΩΤΟ που πρεπει να κοιτας στην επιλογη των ψαριων σου, αν δεν μπορεις να προσφερεις αυτα τα νουμερα , πας σε αλλα ψαρια.

Άκουσε λίγο να σου πω .

Τα ψάρια όταν έρχονται απ έξω , όταν δηλαδή εισάγονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα , είναι τόσο πολύ ταλαιπωρημένα που αν δεν βρουν τις κατάλληλες συνθήκες θα χαθούν .

Το ψάρι έχει μεγάλες ανοχές , αν όμως δεν βρει έστω και στο ελάχιστο αυτό που θέλει δεν θα ζήσει . Αυτό το ελάχιστο δεν είναι μέσα στα πλαίσια των προφίλ , απέχει .

Πράγματι οι καρδινάλιοι αυτοί μπορεί να μη ξέρουμε απο τι πήγαν , έχουμε όμως άλλες περιπτώσεις που έχουν ζήσει οι καρδινάλιοι πολλά χρόνια σε νερό βρύσης .

Αν θέλεις μπορώ να στο πω και αλλιώς , πάρε καρδινάλιους απο Γερμανία και βάλτους στο νερό της Αθήνας , πάρε και καρδινάλιους απο Λατινική Αμερική και βάλτους σε όποιες προδιαγραφές νομίζεις εσύ οτι είναι οι καλύτερες και μέτρα απώλειες . Σε πληροφορώ οτι απο Γερμανία είναι μηδέν .

Τα νούμερα στα προφίλ καλό είναι να τα ξέρουμε και να τα έχουμε στη πίσω πλευρά του μυαλού μας , για να έχουμε ενα μπούσουλα αφ ενός μεν , αφ εταίρου είναι πολύτιμα γι αυτόν που θέλει να εμβαθύνει στο είδος .

Υγ. Οταν εγώ αναφέρομαι γενικά για ψάρια εννοώ τα κοινά που κυκλοφορούν στην αγορά ευρέως . Για όλα τα άλλα ψάρια θα πρέπει να μιλήσουμε ξεχωριστά .

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευεσαι καπου,ο δικος μου μονομαχος επαθε 2 φορες φιν ροτ επειδη τον μετακομισα απο σπιτι σε σπιτι,οχι επειδη τον ειχα σε ενυδρειο και εζησε και 4 χρονια..

αν κανω λαθος φιλε ραστα διορθωσε με! νομιζω καποτε οτι ειχες πει οτι ειχες μονομαχο σε νερο βρυσης 4 χρονια σε γυαλα η ενυδρειο χωρις φιλτρο?? κατι τετοιο νομιζω.....

και φιλε tsala τονισα και γω αν διαβασες το ποστ μου οτι δεν ειναι οτι καλυτερο το νερο βρυσης για καποια ψαρια αλλα προσαρμοζονται θελωντας και μη..... οχι οτι αυτο ειναι απολυτα σωστο απλα δεν χρειαζεται να τρελαινομαστε! δηλ αν το προφιλ λεει 7 και το ph σου ειναι 7.5 δεν νομιζω να εχεις προβλημα απο αυτο! στα καταστηματα υπαρχουν ψαρια που μπορει να ειναι 6 μηνες η και ενα χρονο εκει...... και χωρις αλλαγες και και και.....! το καταστημα δεν εχει χασουρα αν του ψοφανε τα ψαρια προτου τα πουλησει??? απλα να ξερεις και αν το ψαξεις και σε ξενα φορουμ πλεον τα ψαρια ''τρωνε'' τρελα αντιβιωτικα ωστε να ειναι πιο ανθεκτικα και να αντεχουν σε αλλαγες θερμοκρασιας σκληροτητας κτλ και μην ξεχνας και το στρες του ταξιδιου..... πιο παλια σε συζητηση με φιλο πετσοπα μου ειχε πει οτι στα 100 ψαρια που θα παραγγελνε μπορει τα 20 να ερχονταν σε αθλια κατασταση..... πλεον με την ''επιστημη'' ειναι πολυ λιγα τα περιστατικα! ο φιλος μου εκανε αλλα τραγικα λαθη ......πχ τον πρωτο καιρο σαν αρχαριος και αυτος δεν ειχε θερμοστατη.... στις αλλαγες νερου αδειαζε με ενα μπωλ το μισο ενυδρειο και μετα επιανε το λαστιχο και το εβαζε κατευθειαν στο ενυδρειο.....εβαζε τα χερια συνεχεια μεσα και ''κυνηγουσε'' τα ψαρακια.... και αλλα πολλα...... παρολα ταυτα εχει ακομα ψαρακια απο τοτε..... που απλα επειβιωσαν...... γτ??? γτ τα πιο δυνατα εξελιχθηκαν και επιβιωσαν καποια απο ολα αυτα δεν αντεξαν και οταν μετα απο διαβασμα και γω και αυτος ειδαμε τι λαθη εκανε βελτιωθηκε.... αλλα δεν ηθελε να διωξει τους καρδιναλιους του αρεσαν και τους κρατησε.... προσθετοντας και αλλους! σε νερο βρυσης μονο με αντιχλωριο αντε και κανα ξερο φυλλο καρυδιας.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο που τα πηρε το μαγαζι και πως ηρθαν κλπ..

Εσυ τα ξερεις αυτα που ειχες μαγαζι..και απο που ειναι πιο ανθεκτικοι.

Μιλαω για Βραζιλιανους καρδιναλιους που τις συνθηκες τις γραφει το προφιλ τους..

Οι γερμανικοι ,εκτροφης καρδιναλιοι προφανως και θα ειναι ανθεκτικοτεροι...αλλα δεν νομιζω να μην τους αρεσει ή μην ειναι καλυτερα στο μαλακο νερο.

Αλλα οταν θελω καρδιναλιους κοιταω το προφιλ τους , τι συνθηκες θελουν οι καρδιναλοιοι , τι παραμετρους εχει ο βιοτοπος τους ,δεν ξερω και δεν χρειαζεται να μαθω απο που εκανε εισαγωγη το μαγαζι ,αν σκοπευω να τους δωσω το νερο που χρειαζονται..

Link to comment
Share on other sites

αν κανω λαθος φιλε ραστα διορθωσε με! νομιζω καποτε οτι ειχες πει οτι ειχες μονομαχο σε νερο βρυσης 4 χρονια σε γυαλα η ενυδρειο χωρις φιλτρο?? κατι τετοιο νομιζω.....

και φιλε tsala τονισα και γω αν διαβασες το ποστ μου οτι δεν ειναι οτι καλυτερο το νερο βρυσης για καποια ψαρια αλλα προσαρμοζονται θελωντας και μη..... οχι οτι αυτο ειναι απολυτα σωστο απλα δεν χρειαζεται να τρελαινομαστε! δηλ αν το προφιλ λεει 7 και το ph σου ειναι 7.5 δεν νομιζω να εχεις προβλημα απο αυτο! στα καταστηματα υπαρχουν ψαρια που μπορει να ειναι 6 μηνες η και ενα χρονο εκει...... και χωρις αλλαγες και και και.....! το καταστημα δεν εχει χασουρα αν του ψοφανε τα ψαρια προτου τα πουλησει??? απλα να ξερεις και αν το ψαξεις και σε ξενα φορουμ πλεον τα ψαρια ''τρωνε'' τρελα αντιβιωτικα ωστε να ειναι πιο ανθεκτικα και να αντεχουν σε αλλαγες θερμοκρασιας σκληροτητας κτλ και μην ξεχνας και το στρες του ταξιδιου..... πιο παλια σε συζητηση με φιλο πετσοπα μου ειχε πει οτι στα 100 ψαρια που θα παραγγελνε μπορει τα 20 να ερχονταν σε αθλια κατασταση..... πλεον με την ''επιστημη'' ειναι πολυ λιγα τα περιστατικα! ο φιλος μου εκανε αλλα τραγικα λαθη ......πχ τον πρωτο καιρο σαν αρχαριος και αυτος δεν ειχε θερμοστατη.... στις αλλαγες νερου αδειαζε με ενα μπωλ το μισο ενυδρειο και μετα επιανε το λαστιχο και το εβαζε κατευθειαν στο ενυδρειο.....εβαζε τα χερια συνεχεια μεσα και ''κυνηγουσε'' τα ψαρακια.... και αλλα πολλα...... παρολα ταυτα εχει ακομα ψαρακια απο τοτε..... που απλα επειβιωσαν...... γτ??? γτ τα πιο δυνατα εξελιχθηκαν και επιβιωσαν καποια απο ολα αυτα δεν αντεξαν και οταν μετα απο διαβασμα και γω και αυτος ειδαμε τι λαθη εκανε βελτιωθηκε.... αλλα δεν ηθελε να διωξει τους καρδιναλιους του αρεσαν και τους κρατησε.... προσθετοντας και αλλους! σε νερο βρυσης μονο με αντιχλωριο αντε και κανα ξερο φυλλο καρυδιας.....

Λαθος κανεις,το δικο μου ψαρι το ειχα σε 40 λιτρα ενυδρειο με φιλτρο για 2 χρονια και μετα το εβαλα σε 15 λιτρα με φιλτρο παλι για αλλα 2 χρονια.Το νερο δεν ηταν ακριβως βρυσης γιατι το ψιλοεφτιαχνα με τυρφη καποιες φορες και ειχα και ξερα φυλλα μεσα.Ετσι και αλλιως μετα απο τοσο καιρο λειτουργιας το ενυδρειο,ειχε τη ταση το ph να πεφτει μονο του

http://www.aquazone.gr/forums/topic/67494-oi-odheoe-oio-bob/?hl=%2B%F3%F0%E9%F4%E9+%2B%F4%EF%F5+%2Bbob

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

και φιλε tsala τονισα και γω αν διαβασες το ποστ μου οτι δεν ειναι οτι καλυτερο το νερο βρυσης για καποια ψαρια αλλα προσαρμοζονται θελωντας και μη..... οχι οτι αυτο ειναι απολυτα σωστο απλα δεν χρειαζεται να τρελαινομαστε! δηλ αν το προφιλ λεει 7 και το ph σου ειναι 7.5 δεν νομιζω να εχεις προβλημα απο αυτο! στα καταστηματα υπαρχουν ψαρια που μπορει να ειναι 6 μηνες η και ενα χρονο εκει...... και χωρις αλλαγες και και και.....! το καταστημα δεν εχει χασουρα αν του ψοφανε τα ψαρια προτου τα πουλησει??? απλα να ξερεις και αν το ψαξεις και σε ξενα φορουμ πλεον τα ψαρια ''τρωνε'' τρελα αντιβιωτικα ωστε να ειναι πιο ανθεκτικα και να αντεχουν σε αλλαγες θερμοκρασιας σκληροτητας κτλ και μην ξεχνας και το στρες του ταξιδιου..... πιο παλια σε συζητηση με φιλο πετσοπα μου ειχε πει οτι στα 100 ψαρια που θα παραγγελνε μπορει τα 20 να ερχονταν σε αθλια κατασταση..... πλεον με την ''επιστημη'' ειναι πολυ λιγα τα περιστατικα! ο φιλος μου εκανε αλλα τραγικα λαθη ......πχ τον πρωτο καιρο σαν αρχαριος και αυτος δεν ειχε θερμοστατη.... στις αλλαγες νερου αδειαζε με ενα μπωλ το μισο ενυδρειο και μετα επιανε το λαστιχο και το εβαζε κατευθειαν στο ενυδρειο.....εβαζε τα χερια συνεχεια μεσα και ''κυνηγουσε'' τα ψαρακια.... και αλλα πολλα...... παρολα ταυτα εχει ακομα ψαρακια απο τοτε..... που απλα επειβιωσαν...... γτ??? γτ τα πιο δυνατα εξελιχθηκαν και επιβιωσαν καποια απο ολα αυτα δεν αντεξαν και οταν μετα απο διαβασμα και γω και αυτος ειδαμε τι λαθη εκανε βελτιωθηκε.... αλλα δεν ηθελε να διωξει τους καρδιναλιους του αρεσαν και τους κρατησε.... προσθετοντας και αλλους! σε νερο βρυσης μονο με αντιχλωριο αντε και κανα ξερο φυλλο καρυδιας.....

Συμφωνω για τα αντιβιωτικα και οτι μπορει να δινουν.. δεν το ξερω και σιγουρα ομως..

Αλλο θελω να σου πω..

Τα ψαρια του φιλου σου , μπορει να επεζησαν και να επιζουν.. ποιος ξερει ομως ποσο ζοριστικαν και ποσο κακοπερασαν..

Δεν εχει σημασια οτι ζουν, αλλα πως ζουν..

Αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν με νοιαζει να εχω τα ψαρια μου πολλα χρονια ,αλλα να ζοριζονται , με νοιαζει να τα εχω καλα και οσο ζουν , να ειναι οσο το δυνατον ευτυχισμενα..

Πιστευω (και ειναι γνωμη μου αυτη.. και δεν παπαγαλιζω) πως τα ψαρια οπου ο βιοτοπος τους εχει χαμηλοτερο ph απο της βρυσης μας, ζουν καλυτερα με Α/Ο , παρα στο νερο δικτυου (ανεξαρτητως αγριων ή εκτροφης)

Αυτη ειναι η γνωμη μου κι ετσι εχω εγω τα ψαρια μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο που τα πηρε το μαγαζι και πως ηρθαν κλπ..

Εσυ τα ξερεις αυτα που ειχες μαγαζι..και απο που ειναι πιο ανθεκτικοι.

Μιλαω για Βραζιλιανους καρδιναλιους που τις συνθηκες τις γραφει το προφιλ τους..

Οι γερμανικοι ,εκτροφης καρδιναλιοι προφανως και θα ειναι ανθεκτικοτεροι...αλλα δεν νομιζω να μην τους αρεσει ή μην ειναι καλυτερα στο μαλακο νερο.

Αλλα οταν θελω καρδιναλιους κοιταω το προφιλ τους , τι συνθηκες θελουν οι καρδιναλοιοι , τι παραμετρους εχει ο βιοτοπος τους ,δεν ξερω και δεν χρειαζεται να μαθω απο που εκανε εισαγωγη το μαγαζι ,αν σκοπευω να τους δωσω το νερο που χρειαζονται..

μπερδευτηκες! δεν ειπα οτι ειχα μαγαζι! ειπα σε συζητηση που ειχα με φιλο πετσοπα! και μην συγκρινεις τα αγρια ψαρια με τα εκτροφης πιστεψε με ειναι μερα με τη νυχτα! ;) και να στο πω και λιγο αλλιως για να καταλαβεις τι θελω να πω...... εαν παρεις ενα πουλακι απο την γενηση του και το κλεισεις σε ενα κλουβι θα μαθει να τρωει να πινει νερο και να επιβιωνει γενικοτερα μεσα στο κλουβι και θα ειναι και ''ευτυχισμενο'' γτ δεν ξερει πως ειναι η φυση.... αντιθετα εαν πιασεις ενα αγριο και το βαλεις σε κλουβι το πιο πιθανο ειναι να σου ψοφησει η αν δεν ψοφησει θα ειναι κατσουφικο και δεν θα κελαειδαει..... ουσιαστικα τα ψαρια εκτροφης γενιουνται σε νερο βρυσης... και αν οχι σε βρυσης τουλαχιστον διαφερει κατα πολυ σε σχεση με το φυσικο περιβαλλον.... και ετσι ο οργανισμος τους ανταποκρινεται και εξελισεται στο να ζουν σε αλλες συνθηκες..... οριστε και το ποστ που αποδεικνειει οτι τα ψαρια τρωνε αντιβιωσεις http://www.iefimerida.gr/news/86487/%CE%B2%CF%8C%CE%BC%CE%B2%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνατε και κατι ακομα..δεν εχουν ολες οι χωρες το ιδιο νερο βρυσης..

Επισης,κατι που θελω να αναφερω σε σχεση με τους μονομαχους που ειπωθικαν πιο πανω,ειναι οτι αυτα τα ψαρια θελουν σταθερες συνθικες γιατι παθαινουν φιν ροτ.Αν δεν εχεις σωστες και σταθερες συνθικες,εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να παθει φιν ροτ.Δεν ειναι τυχαιο οτι αν ενα ψαρι εχει φιν ροτ,συστηνεται να εχουμε σταθερες συνθικες συν καλο φαι,βιαταμινες κτλ.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκες! δεν ειπα οτι ειχα μαγαζι! ειπα σε συζητηση που ειχα με φιλο πετσοπα! και μην συγκρινεις τα αγρια ψαρια με τα εκτροφης πιστεψε με ειναι μερα με τη νυχτα! ;) και να στο πω και λιγο αλλιως για να καταλαβεις τι θελω να πω...... εαν παρεις ενα πουλακι απο την γενηση του και το κλεισεις σε ενα κλουβι θα μαθει να τρωει να πινει νερο και να επιβιωνει γενικοτερα μεσα στο κλουβι και θα ειναι και ''ευτυχισμενο'' γτ δεν ξερει πως ειναι η φυση.... αντιθετα εαν πιασεις ενα αγριο και το βαλεις σε κλουβι το πιο πιθανο ειναι να σου ψοφησει η αν δεν ψοφησει θα ειναι κατσουφικο και δεν θα κελαειδαει..... ουσιαστικα τα ψαρια εκτροφης γενιουνται σε νερο βρυσης... και αν οχι σε βρυσης τουλαχιστον διαφερει κατα πολυ σε σχεση με το φυσικο περιβαλλον.... και ετσι ο οργανισμος τους ανταποκρινεται και εξελισεται στο να ζουν σε αλλες συνθηκες..... οριστε και το ποστ που αποδεικνειει οτι τα ψαρια τρωνε αντιβιωσεις http://www.iefimerida.gr/news/86487/%CE%B2%CF%8C%CE%BC%CE%B2%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Karatasis για τον Σταματη ηταν το ποστ :P

ΔΕν λεω οτι δεν τρωνε αντιβιωσεις.. ειπα οτι δεν ειμαι σιγουρος, δεν ξερω , δεν το εχω ψαξει πολυ ρε παιδι μου... πως το λενε :D

Δεν συγκρινω εκτροφης με αγρια .. κι εσυ μην συγκρινεις πουλια με ψαρια.. δεν εχουν σχεση..

Συμφωνω οτι δεν ειναι το ιδιο, δεν αντιλεγω...

Αλλα πιστευω οτι το dna δεν μπορει να αλλαξει τοσο δραματικα και να παει απο το "κρυο" στην "ζεστη" ..

Συνεπως ειτε αγριο ειτε εκτροφης , πιστευω πως οι συνθηκες που αναφερονται στο προφιλ τους , δηλαδη απο τον βιοτοπο τους , απο εκει που ζουν , απο εκει που γεννηθηκαν, απο εκει που φτιαχτηκαν, απο εκει που προηλθαν και τα εκτροφης ,ειναι οι σωστες συνθηκες διαβιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνατε και κατι ακομα..δεν εχουν ολες οι χωρες το ιδιο νερο βρυσης..

Επισης,κατι που θελω να αναφερω σε σχεση με τους μονομαχους που ειπωθικαν πιο πανω,ειναι οτι αυτα τα ψαρια θελουν σταθερες συνθικες γιατι παθαινουν φιν ροτ.Αν δεν εχεις σωστες και σταθερες συνθικες,εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να παθει φιν ροτ.Δεν ειναι τυχαιο οτι αν ενα ψαρι εχει φιν ροτ,συστηνεται να εχουμε σταθερες συνθικες συν καλο φαι,βιαταμινες κτλ.

συν του οτι οι περισσοτεροι μονομαχοι ειναι αρρωστοι απο τα ποτηρακια που τους εχουν σχεδον ολα τα καταστηματα και οταν τους αγοραζουμε εμφανιζουν τα συμπτωματα......αν και εχω δει πολλους σε ποτηρακια με φιν ροτ....

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνατε και κατι ακομα..δεν εχουν ολες οι χωρες το ιδιο νερο βρυσης..

Σωστα... ουτε ολες οι πολεις... π.χ Φλωρινα.

Εγω αναφερομαι για το τυπικο νερο δικτυου που εχουμε οι περισσοτεροι .. Ph 7.5 -8

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Kατα την ταπεινη μου αποψη,χανουμε και παλι το θεμα,το νοημα...Το νοημα ειναι,μην κολλατ τοσο στο βιβλιο,μην διαβαζατε απλα ενα προφιλ και θεωρειτε οτι αυτο ηταν και τελειωσε,δεν υπαρχει τπτ αλλο.Χαρειτε το ενυδρειο σας ,δειτε το,παρακολουθειστε το.Να μην ειμαστε ολοι απλα απολυτοι,υπαρχει παντα ισως και καποιος αλλος δρομος.Οι απολυτες συμβουλες,με τονο αυστηρο,πιο πολυ αποτρεπτικα ισως λειτουργουν.Μιλωντας αυτα τα χρονια με καποιους απο τους πλεον διακεκριμενους επιστημονες και ειδημονες του χωρου και βλεποντας την ηρεμια και την ανεση τους στο θεμα ενυδρειο και συντηρηση αυτου,θεωρω οτι χανουμε την ουσια πολλες φορες.Στο κατω κατω ακολουθειστε οτι θεωρειτε σωστο,αλλα ειλικρινα,βγειτε μετα απο χρονια,και οχι 2-3 μηνες και πειτε ακριβως οτι σας υνεβει.Ακομη και τα λαθη ειναι τεραστια πηγη γνωσης.

Να ανοιξω στο θεμα μας και αλλο θεμα; :D Στρωμενο ενυδρειο ειναι οσα εχουν κανει τον κυκλο αζωτου;Θα διαφωνισω...Ενυδρειο λιγοτερο απο 6-9 μηες ειναι ''αψητο'' και θεωρω οτι θα φαει χοντρη τουμπα...Πολλα θεματα μαζι μηπως; :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Karatasis για τον Σταματη ηταν το ποστ :P

ΔΕν λεω οτι δεν τρωνε αντιβιωσεις.. ειπα οτι δεν ειμαι σιγουρος, δεν ξερω , δεν το εχω ψαξει πολυ ρε παιδι μου... πως το λενε :D

Δεν συγκρινω εκτροφης με αγρια .. κι εσυ μην συγκρινεις πουλια με ψαρια.. δεν εχουν σχεση..

Συμφωνω οτι δεν ειναι το ιδιο, δεν αντιλεγω...

Αλλα πιστευω οτι το dna δεν μπορει να αλλαξει τοσο δραματικα και να παει απο το "κρυο" στην "ζεστη" ..

Συνεπως ειτε αγριο ειτε εκτροφης , πιστευω πως οι συνθηκες που αναφερονται στο προφιλ τους , δηλαδη απο τον βιοτοπο τους , απο εκει που ζουν , απο εκει που γεννηθηκαν, απο εκει που φτιαχτηκαν, απο εκει που προηλθαν και τα εκτροφης ,ειναι οι σωστες συνθηκες διαβιωσης.

Α! σορυ δεν το καταλαβα!

δεν συγκρινα τα πουλια με τα ψαρια ενα παραδειγμα εξελιξης γενικα των οργανισμων σου ανεφερα..... οσο για το dna μην παιρνεις και ορκο! εδω εχουν καταφερει και εχουν ''κατασκευασει'' ψαρια αναλογα με τις απαιτησεις τους η εχουν πειραξει γενετικα καποια ειδη γτ αραγε να το κανουν αυτο?? για να προσαρμοστουν στις εκαστοτε συνθηκες! Εν ολιγοις αυτο που θελω να πω και κλεινω ειναι οτι τα ψαρια εκτροφης ειναι πιο ανθεκτικα και πιο κοντα στα δεδομενα των απαιτησεων που μπορει να εχει ο καθενας(νερο βρυσης κτλ) τα προφιλ μιλουν για αγρια ψαρια οπως ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον! εφοσον μπορεις να εχεις τις συνθηκες που γραφει το προφιλ μπραβο σου και μαγκας θα εισαι! αν δεν μπορεις ομως και εισαι καπου εκει δεν χαθηκε και ο κοσμος ;) !

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να ζητήσω κ συγνώμη που γράφω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είμαι ξανθιά κ άσχετη :bigemo_harabe_net-135: .. αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ!

Θέλεται να μου πείτε ότι επιδή τα corydoras στα μαγαζιά τα έχουν σε άγριο χαλίκι.. μπορώ να τα έχω κ εγώ;

Επιδή στα μαγαζιά έχουν τους μονομάχους κ τα χρυσόψαρα στις γυάλες.. δικαιολογούμε να το κάνω κ εγώ;

Δεν νομίζω πως είναι σωστό να συγκρίνουμε τις συνθήκες στα μαγαζιά με το σπίτι μας..

Αν είναι να τα έχω σε τέτοια κατάσταση.. Όχι ευχαριστώ.. Δεν θα πάρω..

Ότι κάποιος από εδώ μου είπε να μετρήσω νιτρικά κ είχα 200.. ήταν λάθος του;

Ότι κάποιος πάλι από εδώ μέσα μου είπε να ελέγξω τις πέτρες κ το χαλίκι μου μήπως είναι ασβεστολιθικά κ μου ανεβάζουν το ph.. ήταν κ αυτό λάθος;

Δεν με άγχωσε ποτέ κανένας σας.. μόνο μου μάθατε πάρα πάρα πολλά πράγματα..

Οι μόνοι αρχάριοι που παρεξηγούνται κ λένε ότι τους αγχώνουν οι έμπειροι.. είναι αυτοί που δεν θα μάθουν ποτέ όσα χρόνια κ αν περάσουν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...