Jump to content

Συνθήκες Διαβίωσης Ψαριών . Συζήτηση .


Recommended Posts

ο καθενας εχει την αποψη του και δεν διαπλικτιζομαι με κανεναν..

και δεν καταλαβαινω γιατι χαρακτηριζομαι απολυτος.. αυτη ειναι η αποψη μου και αυτο θεωρω σωστο να κανω..

karatasis δεν συμφωνουμε αδερφε, αλλα δεν πειραζει, καλη καρδια! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο καθενας εχει την αποψη του και δεν διαπλικτιζομαι με κανεναν..

και δεν καταλαβαινω γιατι χαρακτηριζομαι απολυτος.. αυτη ειναι η αποψη μου και αυτο θεωρω σωστο να κανω..

karatasis δεν συμφωνουμε αδερφε, αλλα δεν πειραζει, καλη καρδια! :)

ρε φιλε εννοειται καλη καρδια! Σιγα μην χαλασουμε τις καρδιες μας για τις συνθηκες των ψαριων! Αποψεις ανταλασουμε και αυτος ειναι ενας σκοπος του φορουμ! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, πολλές φορές λόγω της αιρετικότητας που μας διακατέχει λέμε π.χ. ότι οι άγριοι δίσκοι ζουν σε ph κάτω απο 6 και μόνο, όμως μην ξεχνάμε ότι έχουν βρεθεί άγριοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!! Από αυτά που πιστεύουμε ιδιαίτερα στην Ελλάδα ότι ζούνε!

( μετρήσεις του H. Bleher και της N.Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Στο ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή ζουνε cory με ηλικία μεγαλύτερη των 10 ετών πάντα σε νερο βρύσης με πάμπολλες γέννες και διάφορα βυθόψαρα σε ασυνήθιστα μεγάλες ηλικίες, που μου

αποδεικνύουν περίτρανα ότι ζουν ευτυχισμένα (μακροβιώτητα - γέννες) άρα τα πράγματα είναι περισσότερο "ρευστά" στο χόμπυ μας απο όσο νομίζουμε και πρέπει να έχουμε ανοικτό μυαλό !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να ζητήσω κ συγνώμη που γράφω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είμαι ξανθιά κ άσχετη :bigemo_harabe_net-135: .. αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ!

Θέλεται να μου πείτε ότι επιδή τα corydoras στα μαγαζιά τα έχουν σε άγριο χαλίκι.. μπορώ να τα έχω κ εγώ;

Επιδή στα μαγαζιά έχουν τους μονομάχους κ τα χρυσόψαρα στις γυάλες.. δικαιολογούμε να το κάνω κ εγώ;

Δεν νομίζω πως είναι σωστό να συγκρίνουμε τις συνθήκες στα μαγαζιά με το σπίτι μας..

Αν είναι να τα έχω σε τέτοια κατάσταση.. Όχι ευχαριστώ.. Δεν θα πάρω..

Ότι κάποιος από εδώ μου είπε να μετρήσω νιτρικά κ είχα 200.. ήταν λάθος του;

Ότι κάποιος πάλι από εδώ μέσα μου είπε να ελέγξω τις πέτρες κ το χαλίκι μου μήπως είναι ασβεστολιθικά κ μου ανεβάζουν το ph.. ήταν κ αυτό λάθος;

Δεν με άγχωσε ποτέ κανένας σας.. μόνο μου μάθατε πάρα πάρα πολλά πράγματα..

Οι μόνοι αρχάριοι που παρεξηγούνται κ λένε ότι τους αγχώνουν οι έμπειροι.. είναι αυτοί που δεν θα μάθουν ποτέ όσα χρόνια κ αν περάσουν!

νομιζω οτι εισαι απολυτη κ βγαζεις συμπερασματα δικια σου.δεν ειπα οτι παρεξηγουνται οι αρχαριοι με τους εμπειρους,ουτε οτι δεν δεχονται την γνωμη τους κ για το τελευταιο οτι δεν θα μαθουν ποτε δεν το σχολιαζω καν......

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την ταπεινη μου γνώμη.....

Με τα λίγα που γνωριζω τα 3-4 χρονια που ασχολουμαι με τα ενυδρεια...

Δεν ειχα ποτε στην κατοχη μου πολλά διαφορετικά ψαρια, παρα μόνο ροδοστομα και πλάτυ.

Τα μεν ροδοστομα τα έχω σε συνθηκες ph 5.8-6.2 kh 3 gh 5 ,tds περιπου 80-90 , για την αναπαραγωγη τους ειχα παει σε xtreme συνθηκες ,

ph 5 kh 0 gh 1 ,μονο τοτε αρχισαν να κανουν αυγα με καθημερινες αλλαγές με ιδιες παραμέτρους αλλα χαμηλοτερης θερμοκρασιας νερό.

Οι παραμετροι που προτεινουν ειναι

  • pH: 5.0 - 7.0 (ιδανικά 6.0)
  • GH: 2-8dH (ιδανικά 4)
  • Θερμοκρασία: 23-27C (ιδανικά 25)

Τα συκγερκριμένα τα ψάρια τα εχω 3-4 χρονια, πάντα αλλαγές κάνω απο Αο με μειξη δικτυου στο ενυδρειο κατευθεια.

Στο αλλο μεν το ενυδρειο με τα πλατυ επι 3 χρόνια βαζω νερο κατευθεια απο το δικτυο χειμωνα καλοκαιρι στο ενυδρειο παλι χωρις κανενα προβλημα.

Γενικά εχω παρατηρησει τα ψαρια ειναι ευπροσαρμοστα, εχω δοκιμάσει διαφορα , απο μεταβολες του ph να πεφτει απο το 7 στο 5,8 χωρίς κανένα εμφανές αποτέλεσμα.

Ακομη και τον χειμωνα με μεγάλες αλλαγες , βλέπω αποτομες αλλαγες στην θερμοκρασια χωρις κανενα αρνητικο αποτελεσμα.

Αλλωστε καπου το ειχα διαβάσει και αυτο , αλλαγες με χαμηλότερη θερμοκρασια νερο δεν υπάρχει κανενα προβλημα στους οργανισμους, το προβλημα ειναι οταν η θερμοκρασια ειναι υψηλότερη απο αυτη του ενυδρειου.

Οπως ακομη εχω δει φιλους να εχουν πχ αγγελοψαρα σε πολυ μεγαλυτερες παραμετρους απο τα θεωρητικά ορια τους ( gh 24 kh 23 ph 7.5-7.8)

και να πηγαινουν μια χαρα...

Απο ασθενειες δεν εχω αντιμετωπισει σχεδόν τιποτα μονο το ick σε μερικά καινουρια ψαρια που ειχα πάρει στην αρχη , αυτο ισως και να οφειλεται στις μεγάλες αλλαγες νερου που κάνω.

Στην φυση αν εχετε διαβάσει κανενα βιβλιο , ή τπτ μετρησεις παρολο που ειναι και τοσοι τονοι σε 24 ωρες υπαρχει καθημερινη μεταβολη του ph απο 5,0 εως και 6,8 , χωρια που με τις βροχες εχει σκαμπανεβασματα τρελα στις σκληροτητες...

Τα ψάρια τα θεωρω το ευκολοτερο ειδος στην διατηρηση του , γιατι ειναι ανετκικά μπορουν να ανταπεξέλθουν ευκολα στις αλλαγες.

Ετσι και αλλιως στο ενυδρειο μας τπτ δεν ειναι σταθερο, ολα μεταβάλονται απο το ph εως και τις σκληροτητες χωρις καν την παρεμβαση μας.

ΤΙ θεωρω λιγο δυσκολοτερο απο την διατηρηση των ψαριων?

Ειναι ο συνδυασμός δυσκολων φυτων και ψαριων .... :)

Και αν το προχωρησω λιγο παραπέρα , να μιλησουμε για σταθεροτητες ενυδρειων ειναι τα γαριδάδικα , και δεν λεω για τις ευκολες γαρίδες. :)

Ισως κάνω λάθος, και δεν προτεινω να με ακολουθησει αυτα που κάνω κανενας...

Δυστηχως στο χομπυ μας ολα τα γραφομενα και οι θεωριες αλλάζουνε τπτ δεν ειναι στανταρ...

Οταν αποκτησω καποτε την καταληλη εμπειρια και εγω (γιατι ερχεται με τα χρόνια και δεν μιλαω για τα 3-4 χρονια ) τοτε ίσως και να εχω διαφορετικές αποψεις.. :)

Απο θέμα των τεστ που γραφεται παραπάνω ιδιαιτερα στην αρχη καθε ενυδρειου χρειάζονται , για να καταλάβουμε την συμπεριφορα του, το πως ταιζουμε , τι λιπανση ακολουθουμε κτλ.

Εγω περα των νιτρικών που τεσταρω τις γαριδες crs δεν χρησιμοποιω καποιο άλλο ... :)

Και πάλι δεν λέω οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οτι νερο μας βολευει, οτι εχει η βρυση μας ... :)

Στην Αθηνα ειστε τυχεροι.... :)

Η Αο ειναι αναγκαια... Εγω στα 10 ενυδρεια που τρεχω , ολα εχουν διαφορετικές παραμετρους σκληροτητας ph και μόνο στο ενα χρησιμοποιω το νερο δικτυου..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου, είμαι 1 χρόνο στο forum και προσπαθώ να διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολλές φορές κάποιοι είναι με το τεφτέρι στο χέρι και μετράνε τις παραμέτρους των ενυδρειων διαφόρων νέων παιδιών και αν χάνει κάτι έστω και λίγο αμέσως σπεύδουν να το αναφέρουν λες και θα φέρει τη συντέλεια του ενυδρείου! Και όλα θα καταστραφούν. Πιστεύω ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι υπερβολή. Πχ. Το να είναι στο πάνω όριο του ph ενα ενυδρείο με ζωοτοκα Ε! Δεν χάλασε και ο κόσμος... Δεν λέω κάποιες φορές τα λάθη είναι τραγικά και βοηθάνε πάρα πολύ, απλά ίσος κάποιες φορές να τινουν στην υπερβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ποτε δε κατάλαβα ηταν αυτο που μου είχε πει ενα μέλος και αφορούσε τα προφίλ των ψαριών. Μου είχε οτι λοιπόν οτι αν το προφίλ λέει ph 6,5-8 εγω πρεπει να του παρέχω το ενδιάμεσο (δηλαδή 7,25.....; ) και οχι τα ακρα, δηλαδή 6 ή 8. Θεωρω οτι απο τη στιγμή που αναφέρονται αυτα τα όρια στις παραμέτρους οπουδήποτε μέσα σ' αυτα και τα ψάρια και εμείς πρεπει να είμαστε ικανοποιημένοι. Αλλιως θα έγραφαν ενα νούμερο και τέλος. Οταν ξεκίνησα το πρωτο μου ενυδρειο θα έβαζα ψάρια μαλακού νερού ( καρδιναλιους, γκουραμι κτλ). Ενας φίλος εδώ που έχει ενυδρειο, θα μου έδινε μπολι και πήγα στο σπίτι του για να το πάρω. Μέχρι τότε είχα σκιστεί στο διάβασμα και μπροστα του ήμουν επιστήμονας αφου εκείνος μετα απο 5 χρόνια, απο εμένα έμαθε οτι η αεραντλία στο ενυδρειο οξυγονώνει το νερο και δεν ειναι για ομορφιά οι μπουρμπουλίθρες. Η άγνοιά του δε, φάνηκε επίσης και απο την έκπληξή του οτι του ζήτησα μπολι και έμαθε τι δουλειά ακριβώς κάνει αυτο. Γιατι τα λέω όλα αυτα; Είδα το ενυδρειο του (150 λίτρων) με μια απίστευτη ψαρόσουπα με ψάρια ασύμβατα μεταξύ τους. Τα ψάρια αυτα ηταν όλα σε τελικό μέγεθος και τα είχε χρόνια. Ανάμεσα στα ψάρια είχε και δυο σκαλάρια θηρία πραγματικά. Τον ρώτησα ποσο καιρο τα έχει και μου απάντησε 5 χρόνια σε νερό βρύσης και τίποτα παραπάνω. Δεν ήξερε τι ειναι η τύρφη ή η αντίστροφη όσμωση. Του εξήγησα όσα είχα διαβάσει και με κοιτούσε σα χαμένος. "Τι να σου πω" μου λέει, "τα έχω πέντε χρόνια απο πολυ μικρά".

Άποψή μου ειναι οτι τα ψάρια εχουν κάποια στάνταρ που αναφέρονται στα προφίλ τους αλλα προσαρμόζονται κατάλληλα και στις συνθήκες στις οποίες θα ζήσουν. Αν πάρω ενα Apistogramma f0 και το βάλω στο ενυδρειο μου που το έχω με νερο βρύσης, ναι, θα το χάσω γιατι το άρπαξα απο το 6ph και το έβαλα να ζήσει στο 8. Του άλλαξα όλα όσα ήξερε που λέμε, το στρεσσάρισα και τέλος το έχασα. Αν όμως τα απίστο που είχα πάρει και τα είχα σε ιδανικές συνθήκες βάση του προφίλ τους και δεν ηταν f0, μου γέννησαν και έδωσα τα μωρα σε ενα χομπίστα που δεν έχει ph 6 αλλα 7,5-8, δε νομίζω οτι θα χάσουν τη μπάλα. Πιστεύω οτι θα προσαρμοστούν στις συνθήκες, που γι' αυτα δεν ειναι κάτι διαφορετικό αφου δεν εχουν ζήσει σε άλλες και θα ζήσουν μια χαρα. Αν μετα απο δυο χρόνια τα αλλάξω ενυδρειο και τα βάλω σε χαμηλό ph στο οποιο ζουν οι συγγενείς τους στη φύση, εκείνα θα στρεσαριστούν και θα τα χάσω. Οι οργανισμοί προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες στις οποίες ζουν και δε συμβαίνει μονο στους ανθρώπους αλλα και στα ψάρια και στα πρόβατα και στις μπεκάτσες και σε Α τα ζώα. Επαναλαμβάνω, δεν εννοω να αλλάξουμε τις συνθήκες ενος ψαριου στις οποίες έχει ζήσει αλλα να το διατηρούμε μετα τη γέννα του σε συγκεκριμένες συνθήκες. Εχοντας ψάρια που γεννήθηκαν στην Ελλάδα και όχι απο εκείνα οι ήρθαν απο τις χώρες προέλευσής τους, δε πιστεύω να έχουμε πρόβλημα απο τη στιγμη μου είμαστε εντάξει με τις ρουτίνες μας, τις αλλαγές μας, τις τροφές μας κτλ. Άλλος φίλος μου που διατηρεί απροβλημάτιστα ενυδρειο 700 λίτρων με αφρικάνες, αλλάζει το νερο με λάστιχο απευθείας απο τη βρύση (ούτε βαρέλια, ούτε αντιχλώριο, ούτε θερμοστατη σε βαρέλι) όπως ακριβώς δε κάνουμε οι περισσότεροι απο εμάς. Θεωρώ κάποιες απλά φορες απλα είμαστε υπερβολικοί σε ορισμένα θέματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εισαι απολυτη κ βγαζεις συμπερασματα δικια σου.δεν ειπα οτι παρεξηγουνται οι αρχαριοι με τους εμπειρους,ουτε οτι δεν δεχονται την γνωμη τους κ για το τελευταιο οτι δεν θα μαθουν ποτε δεν το σχολιαζω καν......

Νομίζω πως κάτι δεν κατάλαβες..

Μόνο απόλυτη δεν είμαι!

Δήλωσα άσχετη κ όλες οι προτάσεις μου είχαν στο τέλος ερωτηματικό..

Παράδειγμα αυτό με τα νιτρικά. Εδώ μέσα ειπώθηκε πως όταν κάποιος έμπειρος λέει στον άσχετο να κάνει μετρήσεις τον αγχώνει..

Κ ρωτάω.. Θα μάθαινα ποτέ ότι τα νιτρικά μου ήταν 200 κ πόσο αργά θα ήταν για τα ψαράκια μου;

Όσο για το ότι κάποιοι δεν θα μάθουν ποτέ.. είναι απλά ένα γεγονός!

Έχω διαβάσει άπειρες ώρες εδώ μέσα κ είδα "νέους" να ρωτάνε κάτι κ "παλιούς" να τους λένε τη γνώμη τους η οποία αν δεν τους αρέσει.. ξεκινάει ο καυγάς.

Αν δεν θέλεις να πάρεις απαντήσεις.. μη ρωτάς! Πιστεύω θα συμφωνείς σε αυτό..

Σε αυτούς αναφέρομαι ότι δεν θα μάθουν ποτέ γιατί νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα!

Φιλικά πάντα κ χωρίς καμία διάθεση να αλλάξω την γνώμη κανενός! :)

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο... νομίζω αρκετά σοβαρό..

Όταν η Αγάπη κ κάθε Αγάπη έκανε ερωτήσεις εδώ μέσα και πάρα πολύ άνθρωποι της έλεγαν για το ph, την αμμωνία, τα νιτρικά κλπ..

Γιατί κανένας δεν βγήκε να διαφωνήσει μαζί τους κ έτσι κ εγώ να έχω πιο σφαιρική γνώμη;

Δηλαδή έπρεπε να ανοιχτεί αυτό το θέμα για να πούνε κάποιοι την αλήθεια τους;

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη οι μετρήσεις παίζουν το δικο τους ρόλο και πολλες ασθένειες οφείλονται σε λάθος παραμέτρους. Για να σου δώσουν οι έμπειροι τα φώτα τους έπρεπε κι εκείνοι με τη σειρά τους να εχουν μια σφαιρική άποψη για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι άλλο... νομίζω αρκετά σοβαρό..

Όταν η Αγάπη κ κάθε Αγάπη έκανε ερωτήσεις εδώ μέσα και πάρα πολύ άνθρωποι της έλεγαν για το ph, την αμμωνία, τα νιτρικά κλπ..

Γιατί κανένας δεν βγήκε να διαφωνήσει μαζί τους κ έτσι κ εγώ να έχω πιο σφαιρική γνώμη;

Δηλαδή έπρεπε να ανοιχτεί αυτό το θέμα για να πούνε κάποιοι την αλήθεια τους;

Χανεις νομιζω το νοημα Αγαπη του θεματος του Σταματη.Δεν αποσκοπει στην ισοπεδωση και ανατροπη γνωσης,οπως πχ τα προφιλ,αλλα πιο πολυ αντιτιθεται στην απολυτη τοποθετηση και τον παπαγαλισμο καποιου προφιλ πχ.Διαβαζει καποιος ενα προφιλ σε 1-2 site και αμεσως θεωρει οτι γνωριζει τα παντα.Ετσι αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον το θεμα.Προσωπικα εχω δει πολλα διαφορετικα πραγματα και συμπεριφορες στα ενυδρεια μου,σε βαθος καποιων ετων,οποτε αφηνω παντα το περιθωριο για το διαφορετικο.Δεν εδωσε χρυσο κανονα,αλλη διασταση στις εμπειριες μας δινει.Και αλλωστε αν καταληξουμε σε ενα χρυσο χαπι,τοτε απλα θα καταληξουμε να βαζουμε χερακια ο ενας στα θεματα του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Χανεις νομιζω το νοημα Αγαπη του θεματος του Σταματη.Δεν αποσκοπει στην ισοπεδωση και ανατροπη γνωσης,οπως πχ τα προφιλ,αλλα πιο πολυ αντιτιθεται στην απολυτη τοποθετηση και τον παπαγαλισμο καποιου προφιλ πχ.Διαβαζει καποιος ενα προφιλ σε 1-2 site και αμεσως θεωρει οτι γνωριζει τα παντα.Ετσι αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον το θεμα.Προσωπικα εχω δει πολλα διαφορετικα πραγματα και συμπεριφορες στα ενυδρεια μου,σε βαθος καποιων ετων,οποτε αφηνω παντα το περιθωριο για το διαφορετικο.Δεν εδωσε χρυσο κανονα,αλλη διασταση στις εμπειριες μας δινει.Και αλλωστε αν καταληξουμε σε ενα χρυσο χαπι,τοτε απλα θα καταληξουμε να βαζουμε χερακια ο ενας στα θεματα του αλλου.

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Να συμπληρώσω , και ... χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ..... το έναυσμα χρησιμοποιώ για ενα εποικοδομητικό διάλογο .

Και όπως βλέπω εδω γίνετε αυτός ο διάλογος και με κάνει πλέον περιττό .

Γράφονται απόψεις υπάρχουν αντιθέσεις και μόνο καλό μπορεί να φέρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη οι μετρήσεις παίζουν το δικο τους ρόλο και πολλες ασθένειες οφείλονται σε λάθος παραμέτρους. Για να σου δώσουν οι έμπειροι τα φώτα τους έπρεπε κι εκείνοι με τη σειρά τους να εχουν μια σφαιρική άποψη για το ενυδρειο σου.

Πάνο σε συμπαθώ πάρα πολύ κ πιστεύω πως κ εσύ είσαι από τους ανθρώπους που με βοήθησαν!

Αλλά νομίζω ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις καταστάσεις αυτή τη στιγμή..

Δηλαδή εσύ είχες σφαιρική εικόνα του ενυδρείου μου που έδινες την δική σου απάντηση ενώ άλλοι δεν την είχαν; Τι λες καλό μου;;;; :D

Ο κ. Σταμάτης που εννοείται ότι σέβομαι τις γνώσεις του κ γενικά την παρουσία του.. νομίζω πως με αυτό το θέμα άνοιξε τον ασκό του Αιόλου..

Θεωρώ πως αυτή η κουβέντα θα έπρεπε να γίνει χωρίς να έχουν πρόσβαση οι "νέοι" γιατί μόνο κακό θα κάνει..

Κ εξηγώ το γιατί..

Αδειάστε το μυαλό σας από τις γνώσεις κ τις εμπειρίες σας κ πείτε ότι ξεκινάτε τώρα κ διαβάζετε αυτό το θέμα..

Θα πείτε ότι αφού τα ψάρια έχουν τόσες αντοχές κ ανοχές γιατί να δώσω πίσω το αγαπημένο μου σκαλάρι κ να μην προσπαθήσω να το κρατήσω στο 150λιτρό μου;

Κ πιστέψτε με.. οι περισσότεροι νέοι αυτό θα καταλάβουν γιατί αυτό είναι που θέλουν να ακούσουν!

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ο κ. Σταμάτης ισχυρίζεται κάτι τέτοιο..

Το ερώτημά μου εξακολουθεί να μένει αναπάντητο..

"Που ήταν όλοι αυτοί να μου πούνε να μην τρελένομαι με τα ph κ τις σκληρότητες;"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρομαι που γινεται ενα θεμα για να δουμε καποια πραγματα και αλλιως,σε πολυ καλο επιπεδο συνομηλητων.

Και θα σας φρω δυο παρδειγματα ξανα δικα μου.

Το ενα δεν το εχω πει ποτε,αλλα τωρα που ειδα οτι το ανεφερε ο Σταματης,θα το πω.

1)Παντα συμβουλευουμε τους αρχαριους στο στρωσιμο να βαζουν και λιγη τροφη,για να εχουμε ρυπους.

Εγω εστρωσα το ενυδρειομου ,σε 1+- μηνα με βακτηρια,αλλα ποτε δεν ειχα ριξει μεσα τροφη.Και το ενυδρειο εστρωσε βαση μετρησεων μια χαρα.Τωρα τι ισχυει,να βαζουμε η να μην βαζουμε??????????

2)Οταν πριν απο 4+χρονια παρουσιασα το ενυδρειο μου στο φορουμ,η επικρατουσα ταση τοτε στο φορουμ ηταν οτι ,πετρες απο λαβα δεν κανουν ,γιατι αφηνουν πολλα και κακα μεταλλα στο νερο,σκουρια κτλ,και επιλεον τραυματισονται τα ψαρια.Κοιταξτε τωρα γηροσας,με χαρα βλεπω πολλα ενυδρεια με λαβα,και κανεις πλεον δεν εχει καμια αντιριση(Ας τιο επιβεβαιοσουν οι παλαιοτεροι,ομηρικες μαχες εγιναν και τοτε)

Τι θελω να πω με ολλα αυτα,Το χομπιμας δεν ειναι κατι στατικο,καιειναι ετσι γιατι το λεει καποιος που εχει 300 χρονια εμπειριας,αλλα ουτε ειναι λαθος ,κατι που λεει αυτος που ειναι μολις 2 χρονια στο χομπι.

Απλα Τα ορια ειναι <<αχρηστα>>γιατι οι αφρικανες που εχω εγω ειναι F1000,Καμια σχεση δεν εχουν με την αφρικη,παρολαυτα ομως πρεπει να τις παρεχω σκληρα νερα,Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε.

Οι αλλαγες νερου.Κλασσικη συμβουλη.Κανε αλλαγη 30%του νερου,καθε εβδομαδα.

Γιατι ρε φιλε καθε εβδομαδα,και οχι καθε μηνα ,χρονο,αιωνα?

Γιατι ?ετσι το παπαγαλησα.και στο παιζω.

Δηλ,αν εχεις ενα ενυδρειο οπως εγω εχω 700 λιτρα,και τοτε που ειχα καμια 30ψαρακια 3με 4 ποντους,μουλες κανε αλλαγη 30%,ειναι κριμα το νερο που δεν το εχουμε και στον πλανητη.Αυτα να λυσουμε αν μπορουμε,αν οχι,ο καθε ενας απο εμας ας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του ,αλλα επισημα να λεμε,οχι λαβα,αλλαγη30%,λιγο ταισμα,σταθερη θερμοκρασια και συνθηκες νερου κτλ.κτλ κτλ,ετσι για να λεμε και μια .......να περνα η ωρα μας.Αντι να κατσουμε κατω ,και να αναρωτηθουμε τουλλαχιστον,μηπως δεν ειναι ετσι και ειναι αλλιως τα πραγματα.

Και μια παρακληση -παρατηρηση για την βελτωση του φορουμ

Διαλογος

Νεοεισελθοντας στο φορουμ ρωτα

μπλα μπλα μπλα μπλα???????

Απαντηση απο τον <<<<εμπειρο>>>

Ψαξε στο φορουμ ,υπαρχουν πολλα αντιστοιχα θεματα.(εκανε ο λεβεντης το κομματι του στον νεο που δεν ξερει ακομα να περπατα μεσα στο φορουμ)Οχι ρε φιλε,εσυ που τα ξερεις τα κατατοπια ψαξε και δειξτου τα αντστοιχα θεματα.

Αγαπητε ΤΑΝ,κατι πρεπει να γινει με την εντολη αναζητηση,αλλα ζητας αλλα βγαινουν ,η ακομα και τιποτα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρομαι που γινεται ενα θεμα για να δουμε καποια πραγματα και αλλιως,σε πολυ καλο επιπεδο συνομηλητων.

Και θα σας φρω δυο παρδειγματα ξανα δικα μου.

Το ενα δεν το εχω πει ποτε,αλλα τωρα που ειδα οτι το ανεφερε ο Σταματης,θα το πω.

1)Παντα συμβουλευουμε τους αρχαριους στο στρωσιμο να βαζουν και λιγη τροφη,για να εχουμε ρυπους.

Εγω εστρωσα το ενυδρειομου ,σε 1+- μηνα με βακτηρια,αλλα ποτε δεν ειχα ριξει μεσα τροφη.Και το ενυδρειο εστρωσε βαση μετρησεων μια χαρα.Τωρα τι ισχυει,να βαζουμε η να μην βαζουμε??????????

2)Οταν πριν απο 4+χρονια παρουσιασα το ενυδρειο μου στο φορουμ,η επικρατουσα ταση τοτε στο φορουμ ηταν οτι ,πετρες απο λαβα δεν κανουν ,γιατι αφηνουν πολλα και κακα μεταλλα στο νερο,σκουρια κτλ,και επιλεον τραυματισονται τα ψαρια.Κοιταξτε τωρα γηροσας,με χαρα βλεπω πολλα ενυδρεια με λαβα,και κανεις πλεον δεν εχει καμια αντιριση(Ας τιο επιβεβαιοσουν οι παλαιοτεροι,ομηρικες μαχες εγιναν και τοτε)

Τι θελω να πω με ολλα αυτα,Το χομπιμας δεν ειναι κατι στατικο,καιειναι ετσι γιατι το λεει καποιος που εχει 300 χρονια εμπειριας,αλλα ουτε ειναι λαθος ,κατι που λεει αυτος που ειναι μολις 2 χρονια στο χομπι.

Απλα Τα ορια ειναι <<αχρηστα>>γιατι οι αφρικανες που εχω εγω ειναι F1000,Καμια σχεση δεν εχουν με την αφρικη,παρολαυτα ομως πρεπει να τις παρεχω σκληρα νερα,Τα υπολοιπα ειναι για να λεμε.

Οι αλλαγες νερου.Κλασσικη συμβουλη.Κανε αλλαγη 30%του νερου,καθε εβδομαδα.

Γιατι ρε φιλε καθε εβδομαδα,και οχι καθε μηνα ,χρονο,αιωνα?

Γιατι ?ετσι το παπαγαλησα.και στο παιζω.

Δηλ,αν εχεις ενα ενυδρειο οπως εγω εχω 700 λιτρα,και τοτε που ειχα καμια 30ψαρακια 3με 4 ποντους,μουλες κανε αλλαγη 30%,ειναι κριμα το νερο που δεν το εχουμε και στον πλανητη.Αυτα να λυσουμε αν μπορουμε,αν οχι,ο καθε ενας απο εμας ας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του ,αλλα επισημα να λεμε,οχι λαβα,αλλαγη30%,λιγο ταισμα,σταθερη θερμοκρασια και συνθηκες νερου κτλ.κτλ κτλ,ετσι για να λεμε και μια .......να περνα η ωρα μας.Αντι να κατσουμε κατω ,και να αναρωτηθουμε τουλλαχιστον,μηπως δεν ειναι ετσι και ειναι αλλιως τα πραγματα.

Και μια παρακληση -παρατηρηση για την βελτωση του φορουμ

Διαλογος

Νεοεισελθοντας στο φορουμ ρωτα

μπλα μπλα μπλα μπλα???????

Απαντηση απο τον <<<<εμπειρο>>>

Ψαξε στο φορουμ ,υπαρχουν πολλα αντιστοιχα θεματα.(εκανε ο λεβεντης το κομματι του στον νεο που δεν ξερει ακομα να περπατα μεσα στο φορουμ)Οχι ρε φιλε,εσυ που τα ξερεις τα κατατοπια ψαξε και δειξτου τα αντστοιχα θεματα.

Αγαπητε ΤΑΝ,κατι πρεπει να γινει με την εντολη αναζητηση,αλλα ζητας αλλα βγαινουν ,η ακομα και τιποτα

Σε θεωρω εναν απο τους καλυτερους αφρικανους στο φορουμ..ο λογος ειναι ισως οτι ξερεις να παραδεχεσαι τα λαθη σου...αυτη η κουβεντα σου ηταν οτι σωστοτερο εχω ακουσει σε ολη αυτη την συζητηση...Μακαρι να υπηρχαν πολλοι σαν και εσενα σε αυτο το φορουμ...

πολλα μπραβο απο εμενα για το ηθος σου και την εικονα που περνας σε νεους χομπιστες σαν και εμενα μεσα απο τα ποστ σου...

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Δεν ειμαι ο καλυτερος αφρικανος,Υπαρχουν πολλοι καλυτεροι εδω και αλλου απο εμενα.Απλα ειχα πολλοι καλους μεντορες σε αυτο το φορουμ,Και να τους αναφερω μια που μου δεινεις την Ευκαιρια

Καρυδας

Διας.

Σωκρατης Γεωργιου

Prince

Dimitrios

ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Οτι μου εμαθαν αυτοι,και εγω οφειλω να το δωσω σε νεους χομιστες,γιατι κανενας την γνωση,δεν την εφερε απο την κοιλια της μανας του

Και για να γελασουμε λιγο.

Βλεπεις σε ορισμενα προφιλ ,που στο ερωτημα ΕΜΠΕΙΡΙΑ απαντανε αρκετα καλη?Μου θυμιζουν τους φαλακρους που αφηνουν μαλια απο την μια μπαντα,μακρια,για να καλυψουν την φαλακρατους.και οταν φυσαει ο ανεμος.βγαινει το φεγγαρι αλλα και το κερατο μαζι :rasp:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.....................

Θεωρώ πως αυτή η κουβέντα θα έπρεπε να γίνει χωρίς να έχουν πρόσβαση οι "νέοι" γιατί μόνο κακό θα κάνει..

.....................

Θα πείτε ότι αφού τα ψάρια έχουν τόσες αντοχές κ ανοχές γιατί να δώσω πίσω το αγαπημένο μου σκαλάρι κ να μην προσπαθήσω να το κρατήσω στο 150λιτρό μου;

Κ πιστέψτε με.. οι περισσότεροι νέοι αυτό θα καταλάβουν γιατί αυτό είναι που θέλουν να ακούσουν!

...........................

Το ερώτημά μου εξακολουθεί να μένει αναπάντητο..

"Που ήταν όλοι αυτοί να μου πούνε να μην τρελένομαι με τα ph κ τις σκληρότητες;"

Δεν θα πάρεις απάντηση γιατί είναι γενικό το ερώτημα . Πες απο ποιόν θέλεις απάντηση .

Πράγματι οι νέοι κάποιες φορές μπερδεύουν τις συζητήσεις , αυτοί όμως είναι το μέλλον και θα πρέπει να δούν και τις παγίδες που έχουν πέσει οι παλιότεροι για να τις αποφύγουν .

Στο θέμα μας .

Πως θα το έβλεπες αν οι επιστήμονες μας έλεγαν μέρος της αλήθειας , φοβούμενοι οτι οι ημιμαθείς δεν θα κάνουν καλή χρήση ;

Κάποτε όταν με μια ομάδα απο μέλη φτιάχναμε τα προφίλ των ψαριών , αναφέρθηκε ακριβώς αυτό , οτι θα έπρεπε να μικρύνουμε το εύρος των τιμών για τη διαβίωση των ψαριών .

Οι πηγές δε που αντλούσαμε τις πληροφορίες ήταν παρα πολλές και άκρως επιστημονικές ( θεωρώ οτι είναι απο τις καλύτερες δουλειές που έχουν γινει στο ΑΖ και με πολύ μελέτη , η δε διαδικασία για να ανέβει ενα προφίλ ήταν επίπονη και με πολλές συζητήσεις απο πίσω ) .

Ελα όμως που οι πηγές είχαν και αποκλείσεις στις τιμές !!!

Πως θα μπορούσαμε εμείς και με ποιά κριτήρια να υιοθετήσουμε τη μια άποψη ή την άλλη .

Ετσι αποφασίσαμε να κρατήσουμε τη χαμηλότερη υψηλή τιμή και την υψηλότερη χαμηλή τιμή ούτως ώστε να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα υπάρξει καμία περίπτωση να μας πει κάποιο μέλος οτι έπαθε κάποια ζημιά το ψάρι του απο τις οδηγίες των προφίλ .

Ταυτόχρονα είχαμε και τη πίεση από ένα μέρος της ομάδας ( η ομάδα ήταν πολυπληθείς τότε ) οτι ο νέος που θα μπεί στο χόμπι απο άγνοια και νομίζοντας οτι οι αποκλείσεις είναι μικρές θα ξεπεράσει τα όρια και θα χαθούν ζωές των ψαριών .

Εγω ήμουν αντίθετος , υπο το βάρος όμως των παραιτήσεων βρήκα τη λύση να μπεί η λέξη " ιδανικό " στις τιμές .

Τελικά βλέπω οτι ήταν λάθος θα έπρεπε να γραφτεί η υψηλότερη υψηλή και η χαμηλότερη χαμηλή , απλά αναφέροντας τις πηγές που όλες , ήταν έγκυρες .

Η αλήθεια είναι μια και δεν επιτρέπετε να τη κάνουμε μισή ή να αφαιρέσουμε μέρος της .

Για το πως θα τη χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος και υπόλογος ο ίδιος.

Δεν έχουμε το δικαίωμα να πούμε του άλλου τη μισή αλήθεια φοβούμενοι οτι θα τη χρησιμοποιήσει λάθος , είναι φασισμός !!! ...Άποψη μου .

Το έγραψα και ποιό πάνω ότι οι τιμές που δίνονται απο τους επιστήμονες είναι ο μέσος όρος των υψηλότερων και ο μέσος όρος των χαμηλότερων τιμών που βρίσκουν στο τόπο καταγωγής των ψαριών .

Υπάρχουν βέβαια και μελέτες που αναφέρονται στις πραγματικές ανοχές των ψαριών με λεπτομέρειες για το τι μπορεί να συμβεί σε κάθε τιμή που αποκλίνει .

Ορίστε ενα θεματάκι που θα μπορούσατε όσοι έχετε όρεξη να το ψάξετε , φτιάχνοντας μια ομάδα γι αυτό .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Δεν ειμαι ο καλυτερος αφρικανος,Υπαρχουν πολλοι καλυτεροι εδω και αλλου απο εμενα.Απλα ειχα πολλοι καλους μεντορες σε αυτο το φορουμ,Και να τους αναφερω μια που μου δεινεις την Ευκαιρια

Καρυδας

Διας.

Σωκρατης Γεωργιου

Prince

Dimitrios

ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Οτι μου εμαθαν αυτοι,και εγω οφειλω να το δωσω σε νεους χομιστες,γιατι κανενας την γνωση,δεν την εφερε απο την κοιλια της μανας του

Και για να γελασουμε λιγο.

Βλεπεις σε ορισμενα προφιλ ,που στο ερωτημα ΕΜΠΕΙΡΙΑ απαντανε αρκετα καλη?Μου θυμιζουν τους φαλακρους που αφηνουν μαλια απο την μια μπαντα,μακρια,για να καλυψουν την φαλακρατους.και οταν φυσαει ο ανεμος.βγαινει το φεγγαρι αλλα και το κερατο μαζι :rasp:

χαχαχαχαχαχα..... :lolu::lolu::lolu: πολυ καλοοοοοοοοοοο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε το δικαίωμα να πούμε του άλλου τη μισή αλήθεια φοβούμενοι οτι θα τη χρησιμοποιήσει λάθος , είναι φασισμός !!! ...Άποψη μου .

Πολύ σωστά! Αυτό λέω κ εγώ.. ότι ο κάθε νέος πρέπει να ξέρει όλη την αλήθεια κ από μόνος του να κρίνει..

Αυτή τη μισή αλήθεια που μετά από τόσο διάβασμα εδώ μέσα.. μόλις σήμερα την είδα γραμμένη!

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η όλη κουβέντα γίνεται για πολύ συγκεκριμένα άτομα κ πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές που εσείς ξέρεται αλλά εγώ δεν γνωρίζω..

Πάντα θα είμαι ευγνώμων στους ανθρώπους που έχασαν έστω κ ένα λεπτό από τον χρόνο τους για να με βοηθήσουν!

Ακόμα κ λάθος να ήταν η συμβουλή τους.. εκτιμώ την προσπάθειά τους!

Link to comment
Share on other sites

..............

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η όλη κουβέντα γίνεται για πολύ συγκεκριμένα άτομα κ πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές που εσείς ξέρεται αλλά εγώ δεν γνωρίζω..

............

Ούτε εγω γνωρίζω τα άτομα και ούτε σταμπάρω άτομα ..... συμπεριφορές ναί και μπορεί να είμαι και εγω κάποιες φορές .

Επι της ουσίας μπορούμε να καταλήξουμε κάπου ;

Ή διάλογος επι της ουσίας μπορεί να γίνει , που να μπορέσει να βοηθήσει όλους μας στη καλύτερη κατανόηση του χόμπι ;

Link to comment
Share on other sites

AGAPI7 το χομπι που κανουμε ,δεν στηριζεται στην μαθημαατικη λογικη,Δηλ.δεν ειναι ασπρο μαυρο,

Οσοι γραψαμε πιο πανω ,δεν ειμαστε ουτε χημικοι,-γιατροι -ιχθυολογοι,απλα μεταφεραμε τι κανουμε στα ενυδρεια μας ,τα οιποια δεν θελουμε?δεν τολμαμε?να τα αναφερουμε επισημα εδω μεσα σαν συμβουλη.

Καπου πιο πανω εγραψα οτι κανω 60% αλλαγη νερου,αυτο δεν ειναι ο κανονας,αλλα η εξερεση.Και εξηγουμαι για να καταλαβεις τι εννοω.

Κανω αυτην την αλλαγη,γιατι εχω πολλα και μεγαλα ψαρια,παρολαυτα τα νιτρικα μου μετα την αλλαγη ειναι 30 ,και τελος εβδομαδος ειναι 40?80? δεν ξερω,

Αυτην την συμβουλη δεν μπορω να την δωσω σε κανενα,γιατι αυτα ισχυουν μονο στο δικο μου ενυδρειο,επειδη εχω πολλα ψαρια,ταιζω πολυ κτλ.κτλ.

Καποια πραγματα,για να μπουν συην ρουτηνα θελουν τον χρονο τους,οπως προανεφερα με τις πετρες τις λαβας.Οταν μηκα στο φορουμ το <<πρεπει >>ηταν κατι πετρες σαν καρβελια,και μολις βλεπανε καπιοι λαβα,σπυρακια βγαζανε.Τωρα ομως ουτε μιλαμε καν γιαυτες.

Απλα τα ψαρια μας του γλυκου νερου,και που ξερω,που ειναι απο αναπαραγωγες,αντεχουν σε μεγαλες διακυμανσεις ΡΗ,ΚΗ,GH θερμοκρασιεςκτλ.Οχι οπως εγραψες πιο πανω ΑΜΜΩΝΙΑ και ΝΙΤΡοΔΗ,αυτα νομος απαραβατος,ειναι 0000000

Εδω και το συνταγμα καθε 10 χρονια το αλλαζουμε(εις οφελοςτους)αλλα το αλλαζουνε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγες 30% που προτεινουμε.

Οι αλλαγες αυτες,ειναι ενας μπουσουλας που οταν τις κανεις κατα πολυ μεγαλο ποσοστο δεν θα εχεις προβληματα με τα ψαρια σου.Αυτοι την προτεινουμε στους αρχαριους.Αν πεις σε καποιον αρχαριο κανε καθε 15 μερες αλλαγη νερου,αυτος ισως να μη την κανει και να την κανει στις 20 μερες,οπωτε λες 30 καθε εβδομαδα,ωστε και στις 10 μερες να την κανει να εισαι καλημενος.Κατι αλλο που δεν ξερεις σιγουρα ειναι τι μπορει να κανει ενας αρχαριος στο ενυδρειο του και τι εννοω,πως ταιζει,ποσο ταιζει,ποσα ψαρια εχει μεσα,ποτε θα ξαναβαλει ψαρια.Οπωτε του λες 30% αλλαγη για να εισαι σιγουρος και σιγα σιγα που θα αποκτησει εμπειρια και το ενυδρειο του ωριμασει (μετα τον πρωτο χρονο λειτουργιας) ας κανει οτι αλλαγες νερου θελει αυτος.Μη ξεχναμε οτι καθε ψαρι εχει αλλες αναγκες σε αλαλγες νερου,παιζει ρολο τι ψαρι ειναι,ποσα ψαρια εχεις,τι ενυδρειο (με φυτα η χωρις) τι λιπανση κανεις και πολλα ακομα.Οπωτε το 30% ειναι ενας πολυ καλος μπουσουλας για να μην εχεις ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω γνωρίζω τα άτομα και ούτε σταμπάρω άτομα ..... συμπεριφορές ναί και μπορεί να είμαι και εγω κάποιες φορές .

Επι της ουσίας μπορούμε να καταλήξουμε κάπου ;

Ή διάλογος επι της ουσίας μπορεί να γίνει , που να μπορέσει να βοηθήσει όλους μας στη καλύτερη κατανόηση του χόμπι ;

Οι γνώσεις σας κ οι εμπειρίες σας είναι πολύτιμες για εμάς!

Αυτό είναι κάτι νομίζω γενικά αποδεκτό!

Τώρα.. αν μου επιτρέπεται να κάνω τοποθέτηση πάνω στις συνθήκες διαβίωσης όσον αφορά έναν αρχάριο..

Θα έλεγα πως αν τον αφήσεις χωρίς μετρήσεις θα χάσει εντελώς τον μπούσουλα..

Νομίζω είναι καλύτερα να κινείται μέσα στα επιτρεπτά όρια των προφίλ κ πως τα σκαμπανεβάσματα είναι γι΄αυτούς που ξέρουν να τα διαχειριστούν!

Κ μην μας αφήνετε πολύ χαλαρά γιατί θα το δείτε το σκαλάρι στην γυάλα.. (Αυτό ήταν black humour!) :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που ξεχασα να γραψω.

Εχει τυχει πολλοι αρχαριοι να τους λες να κανουν κατι και τελικα να κανουν κατι αλλο,που πιστευουν αυτοι σωστο με αποτελεσμα να εχουν προβλημα μετα.Και οταν τους ρωτας μετα τι εκαναν δεν σου λενε γιατι φοβουνται η δεν ξερω εγω τι αλλο.Αυτο ειναι λαθος,απο την στιγμη που εκανες το λαθος,πες το για να ξερουμε και μεις πως θα σε συμβουλεψουμε στην πορεια.

Πχ εχω δει ποστ να λεει,ριξε βακτηρια για να στρωσεις,βαλε 1-2 ψαρακια και μη ταισεις για 5 μερες.Σωστο.

Τελικα ο αρχαριος δεν τα κανει ετσι,βαζει 1-2 ψαρια και ταιζει καθε μερα γιατι νομιζει οτι τα ψαρια δεν θα αντεξουν και το στρωσιμο δεν πιανει και μετα λεμε οτι τα βακτηρια δεν δουλευουν και ψαχνομαστε.

Που θελω να καταλειψω:

1) Οι αρχαριοι να ακολουθουν αυτα που τους λενε οι πιο εμπειροι.

2) Αν δεν τα ακολουθησουν και κανουν λαθος,να το αναφερουν ωστε να ξερουμε μετα πως να κινηθουμε.

Εδω δεν τρωμε ανθρωπους αν καποιος κανει λαθος,εδω ειμαστε για να βοηθαμε οπου μπορουμε και οπου ξερουμε και καλο ειναι να γινονται τετοιες συζητησεις γιατι βγαινουν ωραια συμπερασματα για το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

AGAPI7 το χομπι που κανουμε ,δεν στηριζεται στην μαθημαατικη λογικη,Δηλ.δεν ειναι ασπρο μαυρο,

Οσοι γραψαμε πιο πανω ,δεν ειμαστε ουτε χημικοι,-γιατροι -ιχθυολογοι,απλα μεταφεραμε τι κανουμε στα ενυδρεια μας ,τα οιποια δεν θελουμε?δεν τολμαμε?να τα αναφερουμε επισημα εδω μεσα σαν συμβουλη.

Καπου πιο πανω εγραψα οτι κανω 60% αλλαγη νερου,αυτο δεν ειναι ο κανονας,αλλα η εξερεση.Και εξηγουμαι για να καταλαβεις τι εννοω.

Κανω αυτην την αλλαγη,γιατι εχω πολλα και μεγαλα ψαρια,παρολαυτα τα νιτρικα μου μετα την αλλαγη ειναι 30 ,και τελος εβδομαδος ειναι 40?80? δεν ξερω,

Αυτην την συμβουλη δεν μπορω να την δωσω σε κανενα,γιατι αυτα ισχυουν μονο στο δικο μου ενυδρειο,επειδη εχω πολλα ψαρια,ταιζω πολυ κτλ.κτλ.

Καποια πραγματα,για να μπουν συην ρουτηνα θελουν τον χρονο τους,οπως προανεφερα με τις πετρες τις λαβας.Οταν μηκα στο φορουμ το <<πρεπει >>ηταν κατι πετρες σαν καρβελια,και μολις βλεπανε καπιοι λαβα,σπυρακια βγαζανε.Τωρα ομως ουτε μιλαμε καν γιαυτες.

Απλα τα ψαρια μας του γλυκου νερου,και που ξερω,που ειναι απο αναπαραγωγες,αντεχουν σε μεγαλες διακυμανσεις ΡΗ,ΚΗ,GH θερμοκρασιεςκτλ.Οχι οπως εγραψες πιο πανω ΑΜΜΩΝΙΑ και ΝΙΤΡοΔΗ,αυτα νομος απαραβατος,ειναι 0000000

Εδω και το συνταγμα καθε 10 χρονια το αλλαζουμε(εις οφελοςτους)αλλα το αλλαζουνε :rolleyes:

Άνα μπράβο... Η πιο normal απάντηση που πήρα!

Άρα συμφωνούμε ότι αυτές οι συμβουλές θα ήταν επικινδυνο να δοθούν σε κάποιον νέο κ καλά κάνουν πολλά παιδιά από το φόρουμ κ μας "πρίζουν" για μετρήσεις.. αλλαγές.. κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...