Jump to content

Συνθήκες Διαβίωσης Ψαριών . Συζήτηση .


Recommended Posts

Κωστη εχω δει αρκετους νεους στο φορουμ,που πραγματι δεν θελον να μαθουν ,αυτους αστους δεν μετρανε.

Αλλα εχω δει και αρχαριους,που μπαινουν στο φορουμ ,και λενε παιδια δεν ξερω βοηθεια,και να πεταγονται οι <<εμπειροι>>να δικαζουν και καταδικαζουν,και μην τον ξανειδαμε τον φιλο που μας ζητα βοηθεια.

Θυμαι ενα παιδακι 13 χρονων,που μπηκε και ρωτησε κατι,και πεσανε αρκετοι να το φανε γιατι εκανε λαθη,Το παιδι εκλεγε,και μπηκε ο θειος του και μας καταχεριασε,και καλα μας εκανε ο ανθρωπος.Αν μας παρακουλουθει ,να μας πει τι ενωσε αυτη η ψυχουλα.

Εμεις οι παλαιοτεροι πρεπει να ειμαστε πολυ ανεκτικοι σε νεοεισερχομενους,και πολυ σκληροι με τους παλαιοτερους,γιατι αυτοι ξερουν πως πρεπει να αντιμετωπισεις νεοεισερχομενο,και δεν το κανουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άνοιξα νέο θέμα με τις αλλαγές νερού εδώ .

Ας μη το χαλάμε το θέμα εδώ .

Παρακαλώ πολυ στα θέματα που ανοίγονται να περιοριζόμαστε στο τίτλο του θέματος .

Οι νέοι που μπαίνουν μέσα θα πρέπει να ξέρουν απο το τίτλο τι περίπου θα διαβάσουν .

Link to comment
Share on other sites

Κωστη εχω δει αρκετους νεους στο φορουμ,που πραγματι δεν θελον να μαθουν ,αυτους αστους δεν μετρανε.

Αλλα εχω δει και αρχαριους,που μπαινουν στο φορουμ ,και λενε παιδια δεν ξερω βοηθεια,και να πεταγονται οι <<εμπειροι>>να δικαζουν και καταδικαζουν,και μην τον ξανειδαμε τον φιλο που μας ζητα βοηθεια.

Θυμαι ενα παιδακι 13 χρονων,που μπηκε και ρωτησε κατι,και πεσανε αρκετοι να το φανε γιατι εκανε λαθη,Το παιδι εκλεγε,και μπηκε ο θειος του και μας καταχεριασε,και καλα μας εκανε ο ανθρωπος.Αν μας παρακουλουθει ,να μας πει τι ενωσε αυτη η ψυχουλα.

Εμεις οι παλαιοτεροι πρεπει να ειμαστε πολυ ανεκτικοι σε νεοεισερχομενους,και πολυ σκληροι με τους παλαιοτερους,γιατι αυτοι ξερουν πως πρεπει να αντιμετωπισεις νεοεισερχομενο,και δεν το κανουν.

Δυστυχος τετοιοι υπαρχουν παντου Βασιλη και παντα θα υπαρχουν.

Επισης,δυστυχος υπαρχουν πολλοι αρχαριοι που αποκριπτουν πραγματα που εχουν κανει με αποτελεσμα να ψαχνομαστε να βρουμε τι φταει..απο ψευτικες μετρησεις μεχρι λαθος χειρισμους..

Οσον αφορα το 13 χρονο πλεον εχει μπει ασφαλεια και δεν μπορει να κανει εγγραφη καποιος κατω απο 14 (νομιζω) γι αυτους τους λογους.

Άνοιξα νέο θέμα με τις αλλαγές νερού εδώ .

Ας μη το χαλάμε το θέμα εδώ .

Παρακαλώ πολυ στα θέματα που ανοίγονται να περιοριζόμαστε στο τίτλο του θέματος .

Οι νέοι που μπαίνουν μέσα θα πρέπει να ξέρουν απο το τίτλο τι περίπου θα διαβάσουν .

Σταματη,εγραψα για τις αλλαγες,γιατι ειπωθικε πιο πανω.

Θα το συζητησουμε στο αλλο θεμα που ανοιξες.:)

Link to comment
Share on other sites

Άνα μπράβο... Η πιο normal απάντηση που πήρα!

Άρα συμφωνούμε ότι αυτές οι συμβουλές θα ήταν επικινδυνο να δοθούν σε κάποιον νέο κ καλά κάνουν πολλά παιδιά από το φόρουμ κ μας "πρίζουν" για μετρήσεις.. αλλαγές.. κλπ

Δεν ειπα αυτο,εφοσον τα δικα μου ψαρακια δεν πεθαναν με 60% αλλαγη,γιατι εγω ο <<εμπειρος>>αναγκαστικα να κανω και 90% αλλαγη,για αλλους λογους,ουτε τα δικασου αλλα ουτε κανενος το ψαρακι θα πεθανει.Απλα ειναι τζαμπα κοπος,οταν γινονται ανευ λογο.Κατα βαση ομως πιστευω οτι οι μεγαλες αλλαγες επιβαλονται για ψαρια που μεγαλωνουν,γιατι αποδεδειγμενα (και επικαλουμε τον Σακη-Κουμαν,που οταν ειδε το δικομου Βενουστους συνγκρινοντας το δικοτου ,τι ειπε) εχουν μεγαλη συμβολη στην αναπτυξη των δικων μου ψαριων.

Αλλα αυτο που στηριζω εγω αυτην την στιγμη,μονος στο φορουμ,δεν μπορω να το <επιβαλω>σαν κανονα.Ολα θελουν τον χρονο τους.

Αυτο που κατακρινω ειναι ,να σε ρωτα ο αλλος για ενα ετοιμοθανατο ψαρι τι εχει.και να του λες εχεις πολυ ΡΗ.Μονο με υψηλο ΡΗ ψαρι δεν πεθαινει,αυτο υποστιριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ.!

Δεν βγαίνει άκρη!

Εγκαταλείπω!!!

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ.!

Δεν βγαίνει άκρη!

Εγκαταλείπω!!!

Καλή συνέχεια!

Μήπως κάτι δεν έχεις διατυπώσει σωστά και δεν σε καταλάβαμε ;

Γιατι βλέπω οτι γίνετε προσπάθεια να το συζητήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

O καθένας μεταφέρει τις δικές του εμπειρίες

Ξέρεις και ξέρω πως ο χομπίστας του '75 ότι μαθαινε, το μαθαινε μέσα απ τα λαθη του ή δεν το μαθαινε καθόλου

Πλέον με το ιντερνετ, τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και τα φορουμ, η γνωση ειναι συσωρευμενη και η πρόσβαση ευκολη, γρηγορη και απλη

Ξέρεις και ξερω πως ο χομπίστας του '75 μπορει να θεωρούσε τις απωλειες φυσιολογικες και να προχωρούσε χωρίς κανεναν προγραμματισμο και χωρις κανενα "οδηγο"

Ξερω χομπιστες που μετά απο 20 χρόνια, στην κυριολεξία δεν γνωρίζουν το παραμικρό! Θα μου πεις "η εξαιρεση δεν κανει τον κανόνα"! Συμφωνώ, ωστόσο υπαρχουν και είναι γυρω μας (για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω καποιον συγκεκριμενο συγχομπιστα)

Κι επειδή ο γραπτός λόγος κάποιες φορές μπορει να παρεξηγηθει, να ξεκαθαρίσω πως ποτε δεν λεω και ποτέ δεν γράφω οτι θέλω

Και μόνος σου λες πως ασχολεισαι 15 χρονια, αλλα μόνο 3 χρόνια σοβαρα. Στα λόγια μου έρχεσαι...

Ο σωστός χομπίστας οφείλει να ενημερώνεται και να φιλτράρει αυτά που ακούει κι αυτά που διαβάζει

Να μαθαινει κυρίως απ τα λαθη των αλλων, να προσπαθει να μην τα κανει κι ο ιδιος και να ειναι σε θεση να προλάβει καταστάσεις

Το πόσα χρόνια κουβαλαει στην πλατη του, εμενα προσωπικά ποσώς με απασχολει

Επομένως συμφωνω μαζι σου, οτι "Διαφωνώ ως προς τα χρόνια και την εμπειρία κάθετα"!

Φιλε μου συμφωνούμε σε πολλά, αλλά εγραψα για τον μεσο χομπίστα. Εγώ ήμουν κακός χομπίστας και αποτελούσα εξαίρεση. Ο μεσος χομπίστας που ασχολείτε 20 και 30 χρόνια είναι πολύ πιο έμπειρος απο έναν πολύ ενημερωμένο που ασχολείτε 2 χρόνια όσο και αν εχει διαβάσει. Αυτο το έχω συμπεράνει απο τις γνωριμίες που έχω και συμφωνα με την δική μου αντίληψη. Δεν σημαίνει οτι δεν δέχομαι τι δική σου. Απλώς δεν συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τη γνώμη μου; Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Όταν ο άλλος π.χ. έχει ψάρια που του ζουν μέχρι το θεωρητικό μέγιστο της ηλικίας που μπορούν να φτάσουν και ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα τι να του πεις, ότι κάνει λάθος; Όταν το αποτέλεσμα τον δικαίωσε τι να αλλάξει; Ξέρει κανείς να του πει ότι τα ψάρια του υποφέρουν ή δεν νιώθουν καλά; (Δεν μιλάω για υπερβολές)

Προσωπικά επειδή όταν ξεκίνησα δεν υπήρχαν φόρουμς κτλ και επειδή οι πετσοπάδες έλεγαν ο καθένας τα δικά του με βοήθησε ένα άτομο μέσω ίντερνετ που ζήτησα τη βοήθεια του μέσω email( είχε σελίδα με λίγα πράγματα για το χόμπι). Από εκεί και πέρα αυτό που είδα μόνος μου είναι ότι όσο δεν τα σκαλίζω (χέρια μέσα, συχνά καθαρίσματα κτλ) και τα αφήνω στην ησυχία τους, με αλλαγές νερού μόνο, έπαψαν οι θάνατοι και οι ασθένειες.

Εμπειρία είναι αυτό που αποκομίζει κανείς από την παρατήρηση και την επαφή με το αντικείμενο. Όταν έχει κάποιος εμπειρία 20-30 χρόνια αυτόν θα ακούσεις όχι κάποιον με 2-3 χρόνια που διάβασε από το ίντερνετ.

Φιλικά! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τη γνώμη μου; Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος.

Όταν ο άλλος π.χ. έχει ψάρια που του ζουν μέχρι το θεωρητικό μέγιστο της ηλικίας που μπορούν να φτάσουν και ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα τι να του πεις, ότι κάνει λάθος; Όταν το αποτέλεσμα τον δικαίωσε τι να αλλάξει; Ξέρει κανείς να του πει ότι τα ψάρια του υποφέρουν ή δεν νιώθουν καλά; (Δεν μιλάω για υπερβολές)

Προσωπικά επειδή όταν ξεκίνησα δεν υπήρχαν φόρουμς κτλ και επειδή οι πετσοπάδες έλεγαν ο καθένας τα δικά του με βοήθησε ένα άτομο μέσω ίντερνετ που ζήτησα τη βοήθεια του μέσω email( είχε σελίδα με λίγα πράγματα για το χόμπι). Από εκεί και πέρα αυτό που είδα μόνος μου είναι ότι όσο δεν τα σκαλίζω (χέρια μέσα, συχνά καθαρίσματα κτλ) και τα αφήνω στην ησυχία τους, με αλλαγές νερού μόνο, έπαψαν οι θάνατοι και οι ασθένειες.

Εμπειρία είναι αυτό που αποκομίζει κανείς από την παρατήρηση και την επαφή με το αντικείμενο. Όταν έχει κάποιος εμπειρία 20-30 χρόνια αυτόν θα ακούσεις όχι κάποιον με 2-3 χρόνια που διάβασε από το ίντερνετ.

Φιλικά! :)

Πάνω στην κουβέντα θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ, καλοπροαίρετα πάντα, υπάρχουν άτομα που μπορεί να μην είναι πολλά χρόνια στον χώρο αλλά έχουν τεράστια εμπειρία (λαμπρό παράδειγμα για εμένα ο nicpapa όπου όλα του τα ενυδρεία είναι διαμάντια, έχει γνώσεις και είναι στο χόμπυ 3-4 χρόνια) κάποιοι είναι 1 χρόνο και έχουν πάρα πολλές γνώσεις και κάποιοι με 10++ χρόνια και έχουν μείνει σε πιο βασικές γνώσεις (μιλάω πάντα γενικά). Οπότε δεν μένω στα χρόνια και μου φαίνεται λάθος ενα απλό νούμερο να κάνει τον άλλο καλύτερο χομπυστα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην κουβέντα θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ, καλοπροαίρετα πάντα, υπάρχουν άτομα που μπορεί να μην είναι πολλά χρόνια στον χώρο αλλά έχουν τεράστια εμπειρία (λαμπρό παράδειγμα για εμένα ο nicpapa όπου όλα του τα ενυδρεία είναι διαμάντια, έχει γνώσεις και είναι στο χόμπυ 3-4 χρόνια) κάποιοι είναι 1 χρόνο και έχουν πάρα πολλές γνώσεις και κάποιοι με 10++ χρόνια και έχουν μείνει σε πιο βασικές γνώσεις (μιλάω πάντα γενικά). Οπότε δεν μένω στα χρόνια και μου φαίνεται λάθος ενα απλό νούμερο να κάνει τον άλλο καλύτερο χομπυστα.

Ναι αλλά όταν συζητάμε γενικά εννοούμε προφανώς τον μέσο χομπίστα, ο οποίος είναι η πλειοψηφία. Ο nicpapa είναι εξαίρεση όπως και εγώ παλιότερα ήμουν εξαίρεση προς το χειρότερο ομως. Ο μεσος χομπίστας με 30 χρονια εμπειριας με τον μέσο χομπίστα 2 ετών που διαβάζει ασταμάτητα δεν νομίζω οτι συγκρίνονται. Οταν μιλάμε γενικα εννουμε τον μεσο ορο. Οι εξαιρέσεις δεν κατατάσσονται στην γενική κατηγορία. :)

Θυμηθηκα και κάτι αστείο τωρα. :) Παλιά οταν πρωτοπηγα στο λύκειο και ακούγαμε metal μαθαίναμε το περιοδικό metal hammer απέξω και την επόμενη μέρα το παίζαμε έξυπνοι σε μεγαλύτερους οι οποίοι είχαν στο σπίτι 200-250 δισκους που ειχαν μαθει απεξω. Εμείς ειχαμε καμια 25αρια κασσετες αντιγραμμένες αλλα αν μας ακουγε κανεις να μιλάμε θα νομιζε οτι εχουμε 1.000 δισκους. Θέλω να πω οτι άλλο η θεωρία και η παπαγαλία και αλλο η πράξη, άλλο η ψευδαίσθηση οτι γνωρίζεις και άλλο η πραγματικότητα.

Εχω συλλέξει απειρες πληροφορίες για παράδειγμα για τα αφρικάνικα ενυδρεία αλλά δεν εχω φτιάξει ποτέ κανένα. Εχω γνώση της αφρικής λοιπόν? Φυσικά και όχι. Οταν οι πληροφορίες που έχουμε χρησιμοποιηθούν στην πράξη τότε ερχεται και η γνωση.

Υπάρχουν νεοι χομπίστες λοιπόν που έχουν πολλές πληροφορίες στην κατοχή τους αλλά σε καμία περιπτωση εμπειρία σαν τους παλιους. Και πραγματικα δεν μπορω να καταλάβω γιατι καποιοι νεοι ενοχλούνται απο αυτό το γεγονός. Το βασικότερο για μένα είναι να υπαρχει μεταξυ νεων και παλιών συνεργασία και οχι ανταγωνισμος και πανω απο όλα σεβασμός. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ενοχληθηκε απο αυτο το γεγονος φιλε μου.. και αλλος δεν σεβαστηκε ..οχι εγω..

και ποιος σου ειπε οτι ενας 3-4 ετων χομπιστας δεν μπορει να δινει συμβουλες γι αυτα που ξερει?

κι εγω εχω αφρικανικο και δεν εχω ιδεα! ειδας πουθενα να δινω καμια συμβουλη? οταν ομως περασουν οι μηνες και τα χρονια και μαθω 5 πραγματα για τις αφρικανες που φιλοξενω , οπου μπορω να δωσω συμβουλη, θα την δωσω.

΄ή νομιζεις οτι εδωσα συμβουλη για καποιο ψαρι που δεν εχω??/

σε ολα τα θεματα εχω που δωσει συμβουλη , ειναι απο ψαρια που διατηρω (οπως π.χ κορυντορας) , αν λοιπον νομιζεις οτι δεν μπορω να πω τιποτα στα 2 χρονια που εχω κορυς , να δωσω σε 8 που θα κλεισω 10ετια.

Οσο για το metal , .. κι επειδη εδω εχω περισσοτερα χρονια εμπειρια απ οτι στα ενυδρεια.. αν θελεις συζηταμε και γι αυτο :P

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ενοχληθηκε απο αυτο το γεγονος φιλε μου.. και αλλος δεν σεβαστηκε ..οχι εγω..να σου πω καταρχήν πως η απαντηση μου δεν απευθύνονταν σε σενα αλλα στον lefteris123

και ποιος σου ειπε οτι ενας 3-4 ετων χομπιστας δεν μπορει να δινει συμβουλες γι αυτα που ξερει? εννοείτε πως μπορεί, και συμφωνω απολυτα, αρκει να εχει γνωσεις εμπειρικες και οχι να παπαγαλίζει αυτά που διάβασε στο διαδίκτυο.

κι εγω εχω αφρικανικο και δεν εχω ιδεα! ειδας πουθενα να δινω καμια συμβουλη? οχι δεν ειδα, και μπράβο σου γι αυτό οταν ομως περασουν οι μηνες και τα χρονια και μαθω 5 πραγματα για τις αφρικανες που φιλοξενω , οπου μπορω να δωσω συμβουλη, θα την δωσω.σωστός, αυτο ακριβώς λέω και γω. Να δινουμε γνωσεις που εχουμε αποκτησει μεσω προσωπικης εμπειριας και οχι ιντερνετικής

΄ή νομιζεις οτι εδωσα συμβουλη για καποιο ψαρι που δεν εχω??/ ουτε αυτό νομίζω

σε ολα τα θεματα εχω που δωσει συμβουλη , ειναι απο ψαρια που διατηρω (οπως π.χ κορυντορας) , αν λοιπον νομιζεις οτι δεν μπορω να πω τιποτα στα 2 χρονια που εχω κορυς , να δωσω σε 8 που θα κλεισω 10ετια.

Οσο για το metal , .. κι επειδη εδω εχω περισσοτερα χρονια εμπειρια απ οτι στα ενυδρεια.. αν θελεις συζηταμε και γι αυτο :Pόποτε γουστάρεις φίλος! 22 χρόνια εμπειριας να ούμε :cigar: χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν ενοχληθηκε απο αυτο το γεγονος φιλε μου.. και αλλος δεν σεβαστηκε ..οχι εγω..να σου πω καταρχήν πως η απαντηση μου δεν απευθύνονταν σε σενα αλλα στον lefteris123 οκ τοτε, δεν το καταλαβα

και ποιος σου ειπε οτι ενας 3-4 ετων χομπιστας δεν μπορει να δινει συμβουλες γι αυτα που ξερει? εννοείτε πως μπορεί, και συμφωνω απολυτα, αρκει να εχει γνωσεις εμπειρικες και οχι να παπαγαλίζει αυτά που διάβασε στο διαδίκτυο. +φωνω

κι εγω εχω αφρικανικο και δεν εχω ιδεα! ειδας πουθενα να δινω καμια συμβουλη? οχι δεν ειδα, και μπράβο σου γι αυτό οταν ομως περασουν οι μηνες και τα χρονια και μαθω 5 πραγματα για τις αφρικανες που φιλοξενω , οπου μπορω να δωσω συμβουλη, θα την δωσω.σωστός, αυτο ακριβώς λέω και γω. Να δινουμε γνωσεις που εχουμε αποκτησει μεσω προσωπικης εμπειριας και οχι ιντερνετικής+φωνω , αν και δεν ειμαι απολυτως σε αυτο

΄ή νομιζεις οτι εδωσα συμβουλη για καποιο ψαρι που δεν εχω??/ ουτε αυτό νομίζω

σε ολα τα θεματα εχω που δωσει συμβουλη , ειναι απο ψαρια που διατηρω (οπως π.χ κορυντορας) , αν λοιπον νομιζεις οτι δεν μπορω να πω τιποτα στα 2 χρονια που εχω κορυς , να δωσω σε 8 που θα κλεισω 10ετια.

Οσο για το metal , .. κι επειδη εδω εχω περισσοτερα χρονια εμπειρια απ οτι στα ενυδρεια.. αν θελεις συζηταμε και γι αυτο :Pόποτε γουστάρεις φίλος! 22 χρόνια εμπειριας να ούμε :cigar: χαχαχα! μου ριχνεις μερικα... 14 χρονια εμπειριας :2guns::P

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα με το μεταλ να ειμαι κι εγω μεσα ( πιστευω και αλλα( παιδεια ) χαχα ) και να μη χαλαμε το θεμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα.

Αυτο που εχω εισπραξει στην πραξη ειναι οτι λιγο πολυ ολα τα ψαρια του εμποριου στο γλυκο ζουνε καλα κοντα στο ΡΗ 7. Αυτο ομως που δεν γινεται ειναι να εχουμε ευκολες γεννες απο πολλα απο αυτα, πραγμα που υποδηλωνει οτι οι χημεια του νερου παιζει τον ρολο της. Αν και η εμπειρια ειναι ο καλυτερος δασκαλος η Αθηνα προσφερει ενα ισοροποιμενο νερο και ετσι τα συμπερασματα ακομα και απο εμπειρους μπορει ευκολα να τον ξεγελασουν. Το καθαρο νερακι δεν εβλαψε ποτε κανεναν οποτε οποιος εχει ορεξη να αλλαζει το νερο και καθε μερα τα ψαρια του απλα θα τον ευνομωνουν. Αλλο αν εγω δεν εχω ποια τον χρονο και το αλλαζω πολλες φορες υπερβαρυμενο και αυτο φενετε και στα ψαρια μου απο τα πτερυγια κλπ.

Επισης μην ξεχναμε οτι πολλες φορες μπορει να εχουμε αλλους παραμετρους λαθος στο ενυδρειο μας οπου να περιοριζει την υγεια του ψαριου περαν της χημειας του νερου, οπως πχ ο ακαταλληλος συνδιασμος ψαριων που λειτουργει αρνητικαπολλες φορες περισσοτερο απο το νερο στην υγεια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ολόκληρο το θέμα και θα προσπαθήσω να πω την αποψή μου σε λίγες γραμμές για να μην κουράσω.

  • Το γεγονός ότι φάγαμε μια σελίδα περίπου από το θέμα μετρώντας την εμπειρία μας μόνο πιο κοντά σε απαντήσεις για τα ψαράκια μας δεν μας έφερε. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα. Αυτό σημαίνει ότι ούτε απόλυτοι πρέπει να είμαστε ούτε επιθετικοί επειδή αυτό γραπτά φαίνεται σε πολλαπλάσιο βαθμό.
  • Ακόμα συμφωνώ ότι σημασία δεν έχει απλά να ζουν αλλά πως ζουν τα ψάρια μας και τα παραδείγματα τύπου : Ένας γνωστός μου κρατούσε σε 300 λίτρα δύο αρουάνες με πέντε κιχλίδες αφρικής και τέσσερα όσκαρ χωρίς να πάθουν τίποτα δεν σημαίνει ότι πραγματικά δεν έπαθαν και τίποτα.
  • Επίσης διαφωνώ με τη λογική ότι τα άκρα των τιμών που ζουν τα ψάρια είναι απαγορευτικά ή προς περιφρόνηση. Αφού λέει πχ. Ph 6-8 και εγώ είμαι σε κάποιο άκρο χωρίς να το ξεπερνάω τι κάνω λάθος; Αλλά πρέπει να δώσουμε και ένα δίκιο στους υποστηρικτές αυτής της λογικής κυρίως όταν απευθύνονται σε αρχάριους ή σε μικρά ενυδρεία που οι συνθήκες μπορούν να αλλάξουν δραματικά και γρήγορα.
  • Επιπλέον , το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες στάνταρ ερωτήσεις που γίνονται σε κάποιον που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα μόνο αρνητικό δεν είναι αφού έτσι σχηματίζεται μια πιο σφαιρική άποψη για το πρόβλημα. Και οι στάνταρ συμβουλές για αρχάριους ( κυρίως η απόκτηση μετρήσεων που με αυτές μαθαίνουν χειροποιαστά την βασική χημεία του ενυδρείου τους) μόνο αρνητικές δεν είναι. Φανταστείτε να λέγαμε σε κάποιον νέο που θέλει να αγοράσει το x ψάρι και έμαθε από προφίλ για αυτό ότι πρέπει να κάνει και διακυμάνσεις ενώ δεν έχει μάθει καν τα βασικά!
  • Τέλος συμφωνώ με τη λογική ότι πρέπει να γίνονται με προσοχή διάφορες διακυμάνσεις , ακόμα και κάπως απότομες ( πχ θερμοκρασίας για να ενεργοποιηθούν τα ψάρια για αναπαραγωγή) καθώς και και να γίνονται αντιληπτές οι εποχές στο ενυδρείο. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι κάθε είδος αλλά και άτομα του ίδιου είδους παρουσιάζουν διαφορετικά στοιχεία.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...