Jump to content

Ειρωνεία , Απολογία ....


Recommended Posts

Θα ήθελα να απολογηθώ σε συγχομπίστες που έγραψαν οτι τους ειρωνεύτηκα εδω μέσα .

Ζητώ συγνώμη δημόσια για το αν ειρωνεύτηκα κάποιο μέλος .

Δεν είναι η πρόθεσή μου και απο χαρακτήρα δεν το κάνω ( εσκεμμένα τουλάχιστον ) .

Αν ο τρόπος γραφής μου έβγαλε κάτι τέτοιο θα ήθελα να με συγχωρέσετε .... Λάθος μου !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λόγια αλλα έπρεπε να δω άλλο όνομα πάνω απο το ποστ κι όχι το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

@Σταματη δεν σε ξέρω καθόλου (λόγω του ότι ειμαι νεος στο φορουμ)

Απλα τα λιγα "δικα σου ποστ" που εχω διαβάσει, νομιζω πως 1ον εχεις αποψη για το χόμπι και 2ον εχεις διάθεση να βοηθησεις και να μεταφερεις τις γνωσεις σου

Ξέρω επίσης πως ο γραπτός λόγος κάποιες στιγμές παρεξηγείται και πως δεν γίνεται ολοι να συμφωνουν με όλους!

Από την άλλη επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια αλλα παιδια απ το φορουμ, ξερω επίσης πως δεν εχουν διάθεση για αντιπαράθεση

Ας κλεισει το θεμα το ιδιο ευκολα όπως ανοιξε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες σε τιμα,και επιβεβαιωνομαι οτι ο ανθρωπος,αργα η γρηγορα,θα δειξει το πραγματικο του προσωπο.

Δεν εχω κανει λαθος για σενα,Κυριε Σταματη,

Και εγω απο την πλευραμου,σου ζητω συγνωμη,που ημουν σκληρος μαζισου,αλλα πιστεψεμαι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου,Παντα εκρινα απο την δικημου πλευρα τα πραγματα,οπως θα ηθελα να ηταν.Ισως να εχω λαθος και εγω,Αλλα ξερεις ειναι αργα για να αλλξουμε τωρα.Το εχω ξαναπει,δεν με ενδιαφερει να ειμαι αρεστος,και με ολους να τα εχω καλα.Αλλωστε σε ξερω μονο απο εδω μεσα,και ποτε ,και το ξερεις, δε αμφισβητησα,την τεραστια γνωση που εχεις.Θα χαρω πολυ να συνεχισεις να βοηθας εμενα και τα νεα παιδια .

Και για να μην απαντω και στο θεμα με τιτλο αλαζονια.εχω να σου πω το εξης.

Εσυ εχεις δικιο,που λες σε 400 λιτρα μπορουμε να κρατησουμε ψαρι με ελαχιστη φιλτρανση,και εγω εχω αδικο που στηριξα οτι δεν γινονται τετοια πραγματα,Αλλα υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.

Το παιδι που πας να του μαθεις μαθηματικα,πρωτα πρεπει να μαθει την προσθεση,και στο τελος την διαιρεση.

Γιαυτο οταν συμβουλευουμε νεους χομπιστες,ας ειμαστε πιο αναλυτικοι,και ανεκτικοι,μην ειμαστε απολυτοι,αν και μπορει να εχουμε εμεις το δικιο,γιατι ετσι τα απομακρινουμε,αντι να τα φερουμε κοντα μας.

Καλο χομπι,και θα χαρω να σε βλεπω πιο συχνα στο φορουμ,γιατι εισαι απαραιτητος,και βοηθας πραγματικα κυριε Σταματη :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λόγια αλλα έπρεπε να δω άλλο όνομα πάνω απο το ποστ κι όχι το δικό σου.

Αμ εδω ειναι η μαγκια,για γραψε ενα ονοματακι. -_-

Link to comment
Share on other sites

Αμ εδω ειναι η μαγκια,για γραψε ενα ονοματακι. -_-

Είδα ειρωνία και μάλιστα έντονη απέναντι στον Σταμάτη και νομίζω όσοι διάβασαν το θέμα το αντιλήφθηκαν. Η μαγκιά δεν ειναι να γράψω εγώ όνομα, πολυ εύκολα το κανω. Η μαγκιά ειναι να ρίξει τα μούτρα του εκείνος που ειρωνευτηκε και να ζητήσει συγνώμη απο τη στιγμή που το έκανε ο Σταματης πρώτος. Μέχρι στιγμής τέτοια μαγκιά δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

.............. Αλλα υπαρχει ενα μεγαλο αλλα............

Σε αυτό το μεγάλο ΑΛΛΑ θέλω να σταθώ .

Πράγματι έχεις δίκιο το "αλλά" είναι το μυστικό και αυτό ήταν που δεν είχε ειπωθεί και με εξόργισε τότε .

Αρκετός κόσμος βρίσκετε ξαφνικά με ενα ενυδρείο που δεν μπορεί να το υποστηρίξει οικονομικά έτσι όπως πρέπει ( σε αυτό δηλαδή που υποστηρίζεις εσύ ) και αν είναι και πιτσιρικάς , πάνω στον ενθουσιασμό του θέλει να κάνει τα πάντα έτσι μεγάλο που το βλέπει .Το να του πούμε εμείς ενα βουνό πράγματα τον απογοητεύουμε , ενω θα πρέπει με την εμπειρία μας να του δώσουμε λύση ενημερώνοντας τον για τα αλλά , για τους περιορισμούς δηλαδή που θα έχει αν προχωρήσει με αυτό το τρόπο (που έλεγα εγώ ) .

Όσο για τα υπόλοιπα τα έχουμε λύση απο εδώ και μέρες και οι δυό μας .... το ένιωσες κι εσύ εεε..!!!

Safarpn άστο δεν είναι απαραίτητο , πιστεύω οτι ήταν κάτι της στιγμής .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Παδια καλημερα συγνωμη καταρχην που πηρα το θαρος να μιλισω για κατι που δεν με αφορα αλλα νομιζω οτι εδω ειμαστε γιατι αγαπαμε αυτο που κανουμε και περναμε καλα με καβγαδες και παρεξηγησεις δεν νομιζω οτι καποιος απο δω μεσα εχει να κερδισει κατι ,αλωστε απλα κανουμε ενα διαλογο και οπως ειναι φυσικο δεν ειναι ποτε δυνατον να συμφωνησουμε παντα με ολους η να συμφωνουν παντα οι αλλοι μαζι μας

Γιαυτο νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλεισει εδω γιατι αν ειναι να μαλωνουμε καλυτερα να ασχοληθει ο καθενας με τον εαυτο του

Και να μην μπαινουμε καθολου στο φορουμ

Ειμαι νεο μελος εχω μονο πεντε μηνες που ειμαι στο az και ιληκρηνα ωρες ωρες αναρωτιεμε ολοι αυτοι που καθημερινα ερχονται σε αντιπαραθεση με καποιους αλους εχουν να κερδισουν κατι απο αυτο

Φιλικα παρης

Link to comment
Share on other sites

Σταματη ξερεις πολλους αρχαριους ,που θα εχουν,400 λιτρα ενυδρειο,και θα εφαρμοσουν την δικησου,(κατα τα αλλα λειτουργικη )θεωρια να βαλει 2,3 ψαρακια μεσα?Για να μην παρει ενα κανονικο φιλτρο.?Εκει διαφωνω,Δεν μπορεις να του λες (οχι εσυ μονο) κρατα 3 ψαρακια ,απλα δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο.

Ποιος ειπε οτι το χομπιμας ειναι κατι φθηνο σπορ?Ποσα καταπλυκτικα ενυδρεια χαλασανε,για οικονομικους λογους. Οποιος θελει κατι καλο,ας εχει και τα χτενια,αλλιως ας ξεκινισει απο χαμηλα.και τρωγοντας ερχεται και η ορεξη.

Για τα υπολοιπα εχεις δικιο :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι το χομπιμας ειναι κατι φθηνο σπορ?Ποσα καταπλυκτικα ενυδρεια χαλασανε,για οικονομικους λογους. Οποιος θελει κατι καλο,ας εχει και τα χτενια,αλλιως ας ξεκινισει απο χαμηλα.και τρωγοντας ερχεται και η ορεξη.

Για τα υπολοιπα εχεις δικιο :)

Και ομως το χομπι μας ειναι φθηνο,δινεις βαρος στην σωστη διαβιωση των ψαριων που θα

μπορουν να ζησουν στο νερο της βρυσης της πολης μας(χωρις Α/Ο και μαλακωμα του νερου),

σωστη φιλτρανση,μερικα ευκολα φυτα(χωρις υψηλο φωτισμο,CO2 κ.λ.π),οχι μεγαλη ιχθυοφορτωση

και απολαμβανεις το ενυδρειο.Ολα τα αλλα ειναι για να ικανοποιησουμε την δικη μας ματαιοδοξια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ομως το χομπι μας ειναι φθηνο,δινεις βαρος στην σωστη διαβιωση των ψαριων που θα

μπορουν να ζησουν στο νερο της βρυσης της πολης μας(χωρις Α/Ο και μαλακωμα του νερου),

σωστη φιλτρανση,μερικα ευκολα φυτα(χωρις υψηλο φωτισμο,CO2 κ.λ.π),οχι μεγαλη ιχθυοφορτωση

και απολαμβανεις το ενυδρειο.Ολα τα αλλα ειναι για να ικανοποιησουμε την δικη μας ματαιοδοξια.

:thaman: :thaman: :thaman: :thaman:

Ανέκαθεν πίστευα σε εσένα !!!

Ήξερα οτι θα ερχόταν η ώρα που θα έλεγες τη μαγική κουβέντα !!!

:bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145: :bigemo_harabe_net-145:

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω ( φαινεται με λάθος τρόπο ) , αυτό το μήνυμα θέλω να στείλω σε όλους , εκτός απο αυτούς που θέλουν να εμβαθύνουν στο χόμπι .

Υποκλίνομαι Σταύρο !!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβο και φθηνο ειναι σχετικες εννοιες,εξαρτατε απο το την δηλωση που κανεις στην εφορια. :closedeyes: Αν εισαι γιος του Λατση ολα σου φαινονται και τζαμπα θα ελεγα.Αν πληρωνεσαι με το νεο μισθολογιο με 400 ευρο το μηνα,οχι ενυδρειο,αλλα ουτε γυαλα με χρυσοψαρο δεν μπορεις να εχεις. :bigemo_harabe_net-187:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σταματη να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα ειρωνία και μάλιστα έντονη απέναντι στον Σταμάτη και νομίζω όσοι διάβασαν το θέμα το αντιλήφθηκαν. Η μαγκιά δεν ειναι να γράψω εγώ όνομα, πολυ εύκολα το κανω. Η μαγκιά ειναι να ρίξει τα μούτρα του εκείνος που ειρωνευτηκε και να ζητήσει συγνώμη απο τη στιγμή που το έκανε ο Σταματης πρώτος. Μέχρι στιγμής τέτοια μαγκιά δεν είδα.

που ειδες την ειρωνεια μου φιλε μου? απο τον Σταματη ειδες κατι μηπως προς εμενα?

η εγω ειμαι χαζος και βλεπω τα πραγματα αλλιως?

Και γιατι να βγω και να ζητησω συγγνωμη? ποια ειναι η μαγκια?

Εγω ειδα τον Σταματη να μου τα παιζει παλιος με το θεμα που ανοιξα και εμεσος να μου λεει ακου ρε τσουτσεκι εμενα τον παλιο και μην λες οτι θελεις εσυ..

Εγω εναν τετοιο εμπειρο να τον ΒΡΑΣΩ, δεν εχω αναγκη απο καμια απολυτως συμβουλη του , αν δεν σεβεται εναν πιο νεο απο αυτον στο χομπι και τον υποβαθμιζει .. δεν με ενδιαφερει καμια συμβουλη που μου δινει.. υπαρχουν χιλιοι δυο εμπειροι χομπιστες να παρω συμβουλες που φερονται ομοιως σε ολους και απαντανε με σεβασμο σε ολους.. απο εκεινους ναι, μαλιστα να ακουσω τα παντα.

Στο κατω κατω δεν ξεκινησα εγω την ¨κοντρα¨ , αντιθετως αλλος την συνεχιζει με τα θεματα που ανοιγει , οπως αυτο και ¨αλαζονας".

Δεν εχω να πω κατι αλλο.. πιστευε οτι νομιζεις για μενα, δεν με απασχολει... οτι και να πιστευει ο καθενας δεν με ενοχλει...

Εγω δινω συμβουλες και θα δινω , συμφωνα με αυτα που ξερω σε οποια φορουμ γραφω μεχρι να με banαρουν!

Δεν ειμαι παντογνωστης , αυτα που ξερω και αυτα που εχω μαθει απο παλαιοτερους λεω... ο καθενας μπορει μετα να κρινει αναλογως για το ενυδρειο του

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

που ειδες την ειρωνεια μου φιλε μου? απο τον Σταματη ειδες κατι μηπως προς εμενα?

η εγω ειμαι χαζος και βλεπω τα πραγματα αλλιως?

Και γιατι να βγω και να ζητησω συγγνωμη? ποια ειναι η μαγκια?

Εγω ειδα τον Σταματη να μου τα παιζει παλιος με το θεμα που ανοιξα και εμεσος να μου λεει ακου ρε τσουτσεκι εμενα τον παλιο και μην λες οτι θελεις εσυ..

Εγω εναν τετοιο εμπειρο να τον ΒΡΑΣΩ, δεν εχω αναγκη απο καμια απολυτως συμβουλη του , αν δεν σεβεται εναν πιο νεο απο αυτον στο χομπι και τον υποβαθμιζει .. δεν με ενδιαφερει καμια συμβουλη που μου δινει.. υπαρχουν χιλιοι δυο εμπειροι χομπιστες να παρω συμβουλες που φερονται ομοιως και απαντανε με σεβασμο σε ολους.. απο εκεινους ναι, μαλιστα να ακουσω τα παντα.

Στο κατω κατω δεν ξεκινησα εγω την ¨κοντρα¨ , αντιθετως αλλος την συνεχιζει με τα θεματα που ανοιγει , οπως αυτο και ¨αλαζονας".

Δεν εχω να πω κατι αλλο.. πιστευε οτι νομιζεις για μενα, δεν με απασχολει... οτι και να πιστευει ο καθενας δεν με ενοχλει...

Εγω δινω συμβουλες και θα δινω , συμφωνα με αυτα που ξερω σε οποια φορουμ γραφω μεχρι να με banαρουν!

Δεν ειμαι παντογνωστης , αυτα που ξερω και αυτα που εχω μαθει απο παλαιοτερους λεω... ο καθενας μπορει μετα να κρινει αναλογως για το ενυδρειο του

Ποιος σου είπε οτι αναφέρθηκα σε σένα;
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον μιλας τοτε?

ποιο ονομα περιμενες να δεις πανω απ το ποστ?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Βρε για σένα μιλούσα, απλα ρώτησα ποιος σου το είπε. Πάντως ειναι ευχάριστο που το αντιλήφθηκες μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Με κοροιδευεις ρε φιλε?

Μπορεις να απαντησεις σε αυτα που σε ρωτησα ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε πως μου μιλάς γιατι εγω δεν είμαι ευγενικός σα τον ΣΤΑΜΑΤΗ. Δυστυχώς βλέπω και παραπάνω οτι συνεχίσεις την απαράδεκτη συμπεριφορά οπότε θα έλεγα να χαλαρώσεις λίγο γιατι δε θα σου βγει σε καλό. Σταμάτησε σε παρακαλώ τα "ρε" γιατι δε μου αρέσουν καθόλου. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε σε αυτο το θέμα που άνοιξε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ να του ζητήσεις μια συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κριμα που δεν βρισκεται ενας συντονιστής να κλειδώσει αυτό κι αλλα 2-3 παρομοια θέματα, τα οποιο εχουν ως μοναδικο στοχο να χαιδευτουν τα αυτια καποιου ή καποιων, οι οποιοι μαλλον εχουν αναγκη ειτε από αυτοπροβολη είτε από προβολή μέσω τρίτων

Επισης δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπεί η επιθεση στον @tsala????

Υποτιθεται πως εδω βρισκομαστε για ενυδρειακα θεματα, με σκοπο να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε!

Υποτιθεται πως το καθε φορουμ, οφειλει να σεβεται ΟΛΑ τα μελη του, εφοσον τη δυναμη του την αντλει απο αυτα

Αν ο σκοπός ειναι να εκφράζουν γνωμη 10 γνωστοι και να αποκλειονται αλλοι....να με συγχωρεσετε, αλλα δεν θα παρω!

Αν δεν επιτρέπεται στον καθενα να εκφραζει ελευθερα την αποψη του, αν οταν μια αποψη ενοχλει και ακολουθει "πεσιμο", επισης ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ!

Ηδη δεχτηκα μηνυμα απο συντονιστη για το μπαχαλο που επικρατησε (δεν θα το ανεφερα, αλλα εφοσον το "πεσιμο" συνεχιζεται, οφειλα να το κανω), ηδη του απαντησα πως δεν προκειται να ξαναποσταρω (αθετησα αυτο που του ειπα, γιατι ακομη και η υπομονη εχει ορια) γιατί πολυ απλά διακρίνω "κλικα" και "ομαδα"!

Κι επειδη τα ελληνικα μου ειναι αρκετα καλα κι επειδη προσεχω πολυ αυτα που γραφω, δεν προκειται να απαντησω σε κανενα ειρωνα και ξερολλα

Αλλά θα ηθελα μια ειλικρινη απαντηση : Γιατί τετοια επιθεση στον @tsala και γιατί καμία προστασια από τους διαχειριστές, εφοσον ειναι ισοτιμο μελος????

Καλή συνεχεια, για μενα το θεμα κλεινει εδω. Ειδα και διαβασα πολλα και μου φτανουν!

Link to comment
Share on other sites

Που είδες την επίθεση φίλε μου; Επειδη διέκρινα ανάρμοστη συμπεριφορά απο ενα μέλος σε ενα άλλο και το επεσήμανα; Το έχω κάνει κι άλλες φορες. Υπήρξα κι εγω λάθος κάποια στιγμή και ενα μέλος μου έκανε παρατήρηση και αναγνωρίζοντας το λάθος μου απάντησα με μια συγνώμη για μια κουβέντα που είχα πει και δεν αφορούσε ούτε καν μέλος του φόρουμ. Μήπως θέλεις να πεις κάτι άλλο; Γιατι ο tsala να χρειαστεί προστασία και απο ποιον; Γιατι να κλειδώσει το θέμα, τι ακριβώς δε σου αρεσει;

Link to comment
Share on other sites

safarpn, καταρχην ανατριχιασα! :bigemo_harabe_net-99:

Προφανως και δεν μπορεις να μου απαντησεις στις ερωτησεις μου και βρισκεις να πεις οτι σου κατεβει...

Σακη , δεν χρειαζεται φιλε να ποσταρεις.. προφανως και υπαρχουν κλικες και το κανουν καποιοι εκει που τους παιρνει..

Δεν ξερω τι σου ειπε ο συντονιστης και δεν χρειαζεται και να μαθω... κατι μου περναει απ το μυαλο... ^_^

Δεν με πειραζει και δεν με ενοχλει.. ας λενε οτι θελουν για μενα.. δεν ειμαι γι αυτον το λογο στο φορουμ.. ουτε ειμαι για να κανω παρεες, ουτε κλικες και να μου λενε , μπραβο! ωραια τα λες!

Δεν με νοιαζει απλα!

Πειτε οτι θελετε και "βριστε" με οσο θελετε ... δεν μου καιγεται καρφι! :bigemo_harabe_net-162:

Αντιθετως , ετσι μπορω και απανταω κι εγω και ανεβαινουν τα ποστ μου!!! :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

.......

Εγω ειδα τον Σταματη να μου τα παιζει παλιος με το θεμα που ανοιξα και εμεσος να μου λεει ακου ρε τσουτσεκι εμενα τον παλιο και μην λες οτι θελεις εσυ..

................

Ενα λίνκ , σε παρακαλώ πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πρέπει να δώσω απάντηση και ειδικά όταν βλέπω να συμφωνούν μέλη με " + 5000 " που δεν γνωρίζω και με πια ιδιότητα το κάνουν .

Δεν λέω οτι δεν έχουν το δικαίωμα , λέω όμως με ποια γνώση και εμπειρία .


Είναι πολύ μικρή σε σχέση με κάποιους εδω μέσα που έχουν εμπειρία 20 και 30 χρόνια και καλό θα ήταν να τους ακούσεις πρώτα και να τους αμφισβητήσεις μετά , με καλά πάντα διάθεση .Μα δεν σου κάνει εντύπωση οτι σου μιλάει κάποιος που για χρόνια ήταν υπεύθυνος στο κομμάτι των ασθενειών ;


Όσοι τα λέτε αυτά θα μπορούσατε να συμβουλέψετε κάποιον νέο να φτιάξει το ενυδρείο του χωρίς τα τέστ .... σας λείπει η εμπειρία !!!


Θα μπορούσα να έχω αράξει να μη γράψω τίποτα και εσείς να ψάχνεστε αν αρρώστησε το ψαράκι επειδή η θερμοκρασία ή η σκληρότητα ήταν στα ανώτερα επιτρεπτά όρια !!!


Συμφωνώ . Πώς θα ξεχωρίσουμε αυτόν που πραγματικά ξέρει τι γράφει , απο αυτόν που παπαγαλίζει ;

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Αντί να ξοδεύετε χρόνο και ενέργεια σε παρεξηγήσεις, δεν την χρησιμοποιείτε για να γράψετε κανένα ωραίο αρθράκι;

Στεναχωριέμαι όταν βλέπω τον tsala, που χωρίς αυτόν μπορεί τώρα να μην ζούσαν τα μωρά από τα χρυσόψαρά μου, τον Σταμάτη, που χωρίς αυτόν μπορεί να μην ζούσε ο πατέρας των μωρών μου, και τους υπόλοιπους, να έρχονται σε αντιπαράθεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...