Jump to content

Marou Reef 60L


Marou

Recommended Posts

Ναι Γιάννη όπως ακριβως μου είχες πει! Τώρα θέλει περιπου 20 ml την μέρα! Αλλά όχι για να διατηρηθεί αλλά για να ανέβει λίγο.. Με εναν πρόχειρο υπολογισμό πιστεύω θέλει περιπου 12ml ημερησίως!

Link to comment
Share on other sites

Kh καταναλωνει η κοραλλινη, ο βραχος εαν ειναι νεκρος, τα κοραλλια εφοσον εχουν εγκλιματηστει και εχουν ξεκινησει να αναπτυσονται, σαλιγκαρια-γαριδες-καβουρια για την αναπτυξη των καβουκιων/εξωσκελετων τους....

Εαν εχεις κατι απ τα παραπανω και δεδομενο τα λιτρα σου η καταναλωσει θα μπορουσε να ειναο λογικη...

Γενικοτερα βλεπεις αναπτυξη και υγεια;;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να εχεις δίκιο.. Και εγώ έτσι αρχιζω να πιστεύω! Εψαξα τι μπορεί να παει λάθος αλλά δεν βρήκα κατι. Όλα τα βλέπω μια χαρά αναπτυξη χρωματα polyp extension όλα τα LPS και Zoas ανοικτά! Δεν παρατηρώ κάτι να παραπονιέται! Το αντίθετο ! Ευχαριστώ ολους για την βοήθεια!

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Εαν βλεπεις υγεια και αναπτυξη, η καταναλωσεις ειναι σωστες με βαση και τα λιγα λιτρα...

Εγω στα 140 εχω 1.5 μοναδα την ημερα και με ενα συστημα το εχω ρυθμισει και ειναι σταθερα 8-8.5, μεχρι να παρω δοσομετρικη(Αχχχ).....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Στο ενυδρείο του Γιώργου

έχουν προστεθεί

αρκετά ωραία frags ;)

Αλλά φώτο δύσκολα

(με τα πεντακάθαρα τζάμια :P )

μέχρι να του έρθει ο μαγνήτης

Δεν λέω τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα σας ενημερώσω για τα πράγματα που άλλαξαν (είναι πολλά) και θα προσθέσω και άλλες φωτογραφίες! Το ενυδρείο πάει από το καλό στο καλύτερο :)

Μονο όπως είπε ο παυλος το τζάμι έχει πιάσει μια άτιμη άλγη πρασινο-ασπρη που δεν βγαίνει με το σφουγγάρι που έχω και περιμένω να έρθει από ebay αυτο!

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει παρα πολλους αλλους ελπίζω αυτός να κανει δουλεια. Έχω διαβάσει οτι είναι παρα πολύ δυνατός..

Link to comment
Share on other sites

Τι αλγη ειναι υτη ρε παιδια που δεν βγαινει??καλεμι και σφυρι στο τελος!!

Link to comment
Share on other sites

Ξυστρα απο το χρωματοπολιο και ανταλακτικα και τερμα.Ειναι αυτη που ξυνουμε τις μπογιες σπο τα πατωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο κανει δουλεια η ξυστρα αλλά το μπροστά τζάμι είναι κυρτό και φοβάμαι πως θα το γρατζουνισω..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο κανει δουλεια η ξυστρα αλλά το μπροστά τζάμι είναι κυρτό και φοβάμαι πως θα το γρατζουνισω..

Με προσοχη δεν θα το γδαρεις

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε με τον συγκεκριμενο γιατι διαβαζα οτι εχει θεμα και σκουριαζει εσωτερικα. Μην τον αφηνεις μεσα στο ενυδρειο. Κανε μια αναζητηση (μια προχειρη δικη μου http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1892800)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το γνωριζω! Δεν θα μενει μεσα στο ενυδρειο, αυτο το παθαινουν ολοι σχεδον οι μαγνητες ακομα και αυτοι που ειναι ακριβοι προσωπικα μου εχει τυχει να σκουριασει μαγνητης απο αντλια tunze αλλα διορθωθηκε αμεσα αφου το καλυψα με σιλικονη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλοι μου,

Μετά από καιρό απουσίας ήρθε η ώρα για ένα μεγάλο update. Πριν λίγο καιρό στο ενυδρείο εμφανίστηκαν aptaisia αρκετά κεφάλια και η εξάπλωση ήταν πολύ άμεση. Βλέποντας το πρόβλημα αντέδρασα άμεσα αγοράζοντας 2 peppermint shrimp οι οποίες και τις εξαφάνισαν μέσα σε 3-4 μέρες. Αμέσως μετά εμφανίστηκε το επόμενο πρόβλημα, τριχοειδής άλγη! Ήταν παντού, τόσο που άρχισε να πνίγει τα κοράλλια. Στο ενυδρείο οι μετρήσεις no3, po4 ήταν μηδενικές αλλά αυτό το περίμενα, αφού η άλγη τραβούσε ότι έβρισκε. Στο ενυδρείο υπήρχε cheato φωτιζόμενη αντίστροφα με την κανονική φωτοπεριοδο, παρόλα αυτά δεν είδα καμία διαφορά η τριχοειδής όλο και εξαπλωνόταν. Σταμάτησα να ταΐζω κοράλλια και τάιζα μόνο μια φορά κάθε 2 μέρες τα ψάρια. Στο ενυδρείο έτρεχε ανέκαθεν purigen και gfo. Παρόλα αυτά η άλγη δεν επηρεάστηκε καθόλου. Επιπλέον αγοράστηκαν 2 scarlet hermit crabs, 2 trochus και ένα mexican turbo snail τα οποία από τότε που μπήκαν τρώνε ασταμάτητα ότι βρίσκουν. Ήταν μεγάλο λάθος που το ενυδρείο έτρεχε χωρίς clean up crew εδώ και τόσο καιρό. Σας βάζω μια φώτο πριν αγοραστούν οι οργανισμοί-καθαριστές και μια μετά. Γιατί τα παθήματα πρέπει να γίνονται και μαθήματα.

Πριν:

post-17121-0-90511500-1418828047_thumb.jpg

Μέτα:

post-17121-0-17096100-1418828082_thumb.jpg

Επιπλέον στο ενυδρείο προστέθηκαν 2 δοσομετρικες grotech για Ca και KH. Και πλέον μαζί με την cheato η οποία έχει σταματήσει να μεγαλώνει μάλλον γιατί δεν έχει τίποτα να φάει, δουλεύει και ένα mini ats στην πλάτη με πολύ μικρή ανάπτυξη. Στο ενυδρείο προστέθηκαν και πολλά φραγκ. Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φώτο από τα κοράλλια και τους οργανισμούς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

Μετά από καιρό απουσίας ήρθε η ώρα για ένα μεγάλο update. Πριν λίγο καιρό στο ενυδρείο εμφανίστηκαν aptaisia αρκετά κεφάλια και η εξάπλωση ήταν πολύ άμεση. Βλέποντας το πρόβλημα αντέδρασα άμεσα αγοράζοντας 2 peppermint shrimp οι οποίες και τις εξαφάνισαν μέσα σε 3-4 μέρες. Αμέσως μετά εμφανίστηκε το επόμενο πρόβλημα, τριχοειδής άλγη! Ήταν παντού, τόσο που άρχισε να πνίγει τα κοράλλια. Στο ενυδρείο οι μετρήσεις no3, po4 ήταν μηδενικές αλλά αυτό το περίμενα, αφού η άλγη τραβούσε ότι έβρισκε. Στο ενυδρείο υπήρχε cheato φωτιζόμενη αντίστροφα με την κανονική φωτοπεριοδο, παρόλα αυτά δεν είδα καμία διαφορά η τριχοειδής όλο και εξαπλωνόταν. Σταμάτησα να ταΐζω κοράλλια και τάιζα μόνο μια φορά κάθε 2 μέρες τα ψάρια. Στο ενυδρείο έτρεχε ανέκαθεν purigen και gfo. Παρόλα αυτά η άλγη δεν επηρεάστηκε καθόλου. Επιπλέον αγοράστηκαν 2 scarlet hermit crabs, 2 trochus και ένα mexican turbo snail τα οποία από τότε που μπήκαν τρώνε ασταμάτητα ότι βρίσκουν. Ήταν μεγάλο λάθος που το ενυδρείο έτρεχε χωρίς clean up crew εδώ και τόσο καιρό. Σας βάζω μια φώτο πριν αγοραστούν οι οργανισμοί-καθαριστές και μια μετά. Γιατί τα παθήματα πρέπει να γίνονται και μαθήματα.

Πριν:

attachicon.gifBOYU1.jpg

Μέτα:

attachicon.gifBOYU2.jpg

Επιπλέον στο ενυδρείο προστέθηκαν 2 δοσομετρικες grotech για Ca και KH. Και πλέον μαζί με την cheato η οποία έχει σταματήσει να μεγαλώνει μάλλον γιατί δεν έχει τίποτα να φάει, δουλεύει και ένα mini ats στην πλάτη με πολύ μικρή ανάπτυξη. Στο ενυδρείο προστέθηκαν και πολλά φραγκ. Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φώτο από τα κοράλλια και τους οργανισμούς.

Εντυπωσιακό! Μπράβο!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μπραβοοοοοοοοοοο πολυ ομορφο στησιμο και καλες επιλόγες απο κοραλλια!!! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΕςΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΟΡΑΛΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος!!! Πολλα μπραβο για την αντιμετωπιση του προβληματος αλλα και για το αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους! Ξεχασα να αναφαιρω οτι το περισσοτερο μερος της αλγης αφαιρεθηκε με το χερι. Οτι εμεινε κολλημενο στον βραχο καταναλωθηκε απο τους οργανισμους.

Οριστε και μερικες φωτο απο τα κοραλλια:

post-17121-0-17696900-1418889147_thumb.jpg post-17121-0-25221100-1418889160_thumb.jpg post-17121-0-17688800-1418889194_thumb.jpg

post-17121-0-38692500-1418889208_thumb.jpg post-17121-0-81142100-1418889223_thumb.jpg post-17121-0-29049300-1418889237_thumb.jpg

post-17121-0-35852100-1418889254_thumb.jpg post-17121-0-01467300-1418889269_thumb.jpg post-17121-0-40396700-1418889291_thumb.jpg

post-17121-0-71882200-1418889349_thumb.jpg

Αυριο περισσοτερες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...