Jump to content

Marou Reef 60L


Marou

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

Μετά από καιρό απουσίας ήρθε η ώρα για ένα μεγάλο update. Πριν λίγο καιρό στο ενυδρείο εμφανίστηκαν aptaisia αρκετά κεφάλια και η εξάπλωση ήταν πολύ άμεση. Βλέποντας το πρόβλημα αντέδρασα άμεσα αγοράζοντας 2 peppermint shrimp οι οποίες και τις εξαφάνισαν μέσα σε 3-4 μέρες. Αμέσως μετά εμφανίστηκε το επόμενο πρόβλημα, τριχοειδής άλγη! Ήταν παντού, τόσο που άρχισε να πνίγει τα κοράλλια. Στο ενυδρείο οι μετρήσεις no3, po4 ήταν μηδενικές αλλά αυτό το περίμενα, αφού η άλγη τραβούσε ότι έβρισκε. Στο ενυδρείο υπήρχε cheato φωτιζόμενη αντίστροφα με την κανονική φωτοπεριοδο, παρόλα αυτά δεν είδα καμία διαφορά η τριχοειδής όλο και εξαπλωνόταν. Σταμάτησα να ταΐζω κοράλλια και τάιζα μόνο μια φορά κάθε 2 μέρες τα ψάρια. Στο ενυδρείο έτρεχε ανέκαθεν purigen και gfo. Παρόλα αυτά η άλγη δεν επηρεάστηκε καθόλου. Επιπλέον αγοράστηκαν 2 scarlet hermit crabs, 2 trochus και ένα mexican turbo snail τα οποία από τότε που μπήκαν τρώνε ασταμάτητα ότι βρίσκουν. Ήταν μεγάλο λάθος που το ενυδρείο έτρεχε χωρίς clean up crew εδώ και τόσο καιρό. Σας βάζω μια φώτο πριν αγοραστούν οι οργανισμοί-καθαριστές και μια μετά. Γιατί τα παθήματα πρέπει να γίνονται και μαθήματα.

Πριν:

attachicon.gifBOYU1.jpg

Μέτα:

attachicon.gifBOYU2.jpg

Επιπλέον στο ενυδρείο προστέθηκαν 2 δοσομετρικες grotech για Ca και KH. Και πλέον μαζί με την cheato η οποία έχει σταματήσει να μεγαλώνει μάλλον γιατί δεν έχει τίποτα να φάει, δουλεύει και ένα mini ats στην πλάτη με πολύ μικρή ανάπτυξη. Στο ενυδρείο προστέθηκαν και πολλά φραγκ. Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φώτο από τα κοράλλια και τους οργανισμούς.

Έπιασες το νόημα, μπράβο και απο εμενα!!! :)
Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο το ενυδρείο σου! οι acans εντυπωσιακές!! Περνάμε ακριβώς τα ίδια προβλήματα τελευταία, σε καταλαβαίνω απόλυτα :p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και πολύ ωραία ζωντανά!Να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο το μικρο αδερφε και πολυ ομορφες φωτο να το χαιρεσε!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά! Ορίστε και μερικές φώτο ακόμα. Οι δυο με moonlight.

post-17121-0-49877000-1418984436_thumb.jpg post-17121-0-01651500-1418984448_thumb.jpg post-17121-0-84871600-1418984453_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά! Ορίστε και μερικές φώτο ακόμα. Οι δυο με moonlight.

attachicon.gif2014-12-18_22_05_59.jpg attachicon.gif2014-12-17_23_57_43.jpg attachicon.gif2014-12-18_22_04_35.jpg

:buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά! Ορίστε και μερικές φώτο ακόμα. Οι δυο με moonlight.

attachicon.gif2014-12-18_22_05_59.jpg attachicon.gif2014-12-17_23_57_43.jpg attachicon.gif2014-12-18_22_04_35.jpg

Πολυ όμορφο τα κοράλλια δείχνουν να το απολαμβάνουν φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι μου φαινεται! Ηθελα να ρωτησω κατι εσας τους πιο εμπειρους, καποια στιγμη επεσε η seriatopora γιατι το εσπρωξε το mexican snail (αναγκαιο κακο) πανω στην caulastrea και ασπρισε ενα μικρο κομματι, υπαρχει περιπτωση να ξαναμεγαλωσουν τα polyp που χαθηκαν και να ξαναγινει μπλε σε αυτο το σημειο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να ξαναβγει, εαν δεν βγει και σε χαλαει στο ματι απλα κοψε το κομματακι εκει και θα βγει νεο κομματι σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Θα του δωσω λιγο χρονο τοτε, γιατι δεν θελω να του χαλασω το σχημα και αν δεν μεγαλωσει θα το κοψω. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο το reef σου φιλε μου!!!πολλα μπραβο!!ερωτηση...ποσο περιπου σου κοστισε ολο?κ απο εξοπλισμο εννοω κ απο οργανισμους!!ενδιαφερομαι να κανω ενα θαλασσινο σε λιγους μηνες κ το ψιλοψαχνω οικονομικα!!κοστος μηνιαιο??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Σε ένα τέτοιο σύστημα να ξέρεις ότι το αρχικό κόστος είναι το ασύμφορο. Το μηνιαίο κόστος ειναι σχεδον 3 μπυρες τον μηνα :P

Το μηνιαιo 10-15€ περίπου (τροφές, αλάτι, συμπληρώματα, εβδομαδιαια τεστ νερου και ρεύμα).

Αρχικό κόστος:

Ενυδρείο 60 (μεταχειρισμενο), σταντ ιδιοκατασκευη 30, φωτα led ιδιοκατασκευη 100, αντλιες 60, βραχος 30 (τα 10κιλα νεκρος), αμμος 15, ψαρια 30, ασπονδυλα 50-60, κοραλλια 100-150 (αγορασμενα κατα 80% απο χομπυστες εδω στο φορουμ), λοιπα εξοδα 70 (τεστ νερου,αντιφωσφορος,συμπληρωματα,χημικα,αλατι), δωσομετρικες αντλιες 100-150 , αντιστροφη ώσμωση 100. Συνολο γυρω στα 800, αλλα ειναι εξοπλισμενο τοσο καλα ωστε να με απασχολεί 10 λεπτα την ημερα και 1 ωρα το Σαββάτο για αλλαγή, καθαρισμό κ.λ.π.

Το αρχικο κοστος ειναι καθαρα θεμα δικο σου καθως καποια πραγματα απο αυτα που ανέφερα μπορεις να τα παραλήψεις (τις δωσομετρικες ας πουμε που μπορεις να ριχνεις καθε μερα τα συμπληρωματα χειροκινητα, πραγμα που το εκανα και δεν το συνιστώ καθολου). Εξαρτάται επίσης απο το ποσο χρονο θες να αφιερωνεις καθημερινά και το τι οργανισμούς θες να φιλοξενήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

:hot: :hot: :hot: :hot:

αν ειναι δυνατον!!!χαχαχ

εγω ελεγα να ξεκινησω με κανα βραχο ζωντανο κατα προτιμηση κ κανα clown!!

απο εξοπλισμο???τοσα πολλα ειναι??ακομα κ σε αυτα τα λιτρα??παμε αναγκαστικα σε εξωτερικο φιλτρακι ετσι?

τουλαχιστον μου εφτιαξες τη διαθεση με το μηνιαιο κοστος...αφου μετα μου πηρες την ψυχη.... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αλλα που δεν ανέφερα.. Οπως το σκιμμερ. Εγώ επελεξα να μην βάλω.. Είμαι της άποψης του οτι κανεις κάντο σωστα αλλιως μην το κανεις καθόλου. Τώρα εσύ μπορείς να ξεκινησεις με τα βασικά να βάλεις μονο ψάρια στην αρχή και αργότερα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας χρονια πολλα κ καλα χριστουγεννα!!!

ναι καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω βασικα!!εχω κανει καποιες πρωτες κουβεντες με καποια παιδια κ βλεπουμε!!εχω ακομα καιρο να αποφασισω!!!

ευχσριστω για την απαντηση κ παλι χρονια πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε marou,πραγματικα δειχνει πολυ ομορφο το ενυδρειο👍

Η ομορφια δεν εχει λιτρα και το αποδεικνυεις με το διαμαντι σου!

Ωραια τα εχεις απομονωμενα τα gsp απλα θα εκανα το ιδιο και με τη monti(προσωπικα παντα😉 )

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Γιωργο

πανεμορφο το ενυδρειο

Για τις plate ο Μιχαλης εχει απολυτω δικιο

αλλαξε τις θεση καλητερα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κυριοι! Ευχαριστω για τα καλα λογια! Η μοντι ηταν προσωρινά εκει. Εχει ηδη αλλαξει θεση και ειναι πισω πισω, κολληθηκαν και καποια κοραλια τα οποια επεφταν συνεχεια απο το σαλιγκαρι μπουλντοζα (mexican turbo) :P Πλεον το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το πως θα ανεβασω τα νιτρικα απο το 0 στο 5-10 γιατι τα κοραλλια δεν εχουν το ιδιο εντονο χρωμα με πριν, εχω ξεκινησει παλι το ταισμα (nyos reef pepper, seachem phyto, seachem reef plus) αλλα με προσοχη μην γινει παλι το ενυδρειο παρελαση τριχοειδούς αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε εσενα φιλε marou!

Ωραια κινηση να πας την monti καπου που να εχει περισσοτερο χωρο👍

Να απλωσει η κυρια χωρις να ενοχλει αλλα κοραλια και να μην εισαι και αναγκασμενος να κοβεις ολη την ωρα.Και το να κοψεις ειναι το ευκολο....το να ξεφορτωθεις τη βαση που κανει πανω στο βραχο ειναι η προκληση😊😊

Μεγαλωνουν και γρηγορα οι ατιμες!

Χαχα σε νοιωθω για τη μπουλντοζα!ειχα και ενα αχινο που τα σαρωνε ολα🚜🚜🚜

Βασικα θα σου λροτεινα να μην πας στα 5-10 νιτρικα.

Προσπαθησε να πας σταδιακα στο 1-2 που ειναι πολυ καλυτερη τιμη👍

Και λιγοτερη τροφη θα ριχνεις αλλα και θα υπαρχει στο ενυδρειο γενικοτερα(γιατι απο αυτη τρεφεται και αλγη...παναθεμα την) αλλα και πιο διαχειρισημη θα ειναι η κατασταση σε περιπτωση που θα θες για καποιο λογο να τα κατεβασεις παλι👍

Ολες οι τροφες.που ανεφερες ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο ακομα απο τα υπολοιπα κοραλια:

post-17121-0-55142600-1419861838_thumb.jpg post-17121-0-56457400-1419861841_thumb.jpg post-17121-0-42902400-1419861881_thumb.jpg

Και μια με το ενυδρειο μετα τις προσφατες αλλαγες, το Duncan πηγε πιο πισω και δεν κρυβει πλεον την θεα, οι acan ηρθαν στην μεση και μπροστα ηρθαν τα ζοανθους:

post-17121-0-92531400-1419861939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...