Jump to content

Επιλογή Ταϊστρας


Recommended Posts

Λόγω Πάσχα επείγομαι να μάθω για κάποια καλή ταΐστρα.

Χρειάζομαι απελπισμένα την εμπειρία του οποιουδήποτε για αυτές τις συσκευές διότι πρόκειται να πάρω 4 κομμάτια κατευθείαν χωρίς τη δυνατότητα ενός "test drive"! από εμένα και επειδή στο παρελθόν δεν είχα ποτέ μου έχω μαύρα μεσάνυχτα στο συγκεκριμένο θέμα.

Οπότε προτείνεται συγκεκριμένα μοντέλα και πείτε ότι + ή - έχουν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων η βοήθειά σας είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η καλυτερη λυση ειναι να σου κανει τη χαρη καποιος φιλος η συγγενης για το ταισμα.

Μια καλη ταιστρα προτεινω της eheim που την εχω δοκιμασει λειποντας απο το σπιτι μια βδομαδα χωρις να εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω πως ειναι το καλυτερο αυτο αλλα εδω που ειμαι ειναι καπως δυσκολο αυτο

Ξερεις το μοντελο συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα με βοηθούσε και εμένα γιατί θα λείψω 2 βδομάδες... Να βρούμε κάτι αξιόπιστο και αν μπορείτε να αναφέρετε και το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Για ταιστρα θα σου προτεινα τις Eheim ,απο προσωπικη πειρα οπου για τρεις εβδομαδες που ελειψα απο το σπιτι σε ενυδρειο με δισκους δεν ειχα καμια απολεια.Το μοντελο ειναι 3581 και το κοστος του γυρω στα 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω της sera πολυ καιρο και ειναι αξιοπιστη.25 ευρο

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω της sera πολυ καιρο και ειναι αξιοπιστη.25 ευρο

Φίλε είναι σίγουρα αξιόπιστη;;; έχεις αφήσει καιρό τα ψάρια σου μόνο με αυτήν;;;; Γιατί η τιμή είναι πολύ καλή. Και βιάζομαι γιατί θα φύγω το πάσχα για 2 βδομάδες και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι σίγουρα αξιόπιστη;;; έχεις αφήσει καιρό τα ψάρια σου μόνο με αυτήν;;;; Γιατί η τιμή είναι πολύ καλή. Και βιάζομαι γιατί θα φύγω το πάσχα για 2 βδομάδες και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Προσωπικα δεν ξερω ποια ειναι, αλλα καλυτερα να την δεις απο κοντα και κρινεις ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε και εγώ με τη σειρά μου να συμφωνήσω με τους φίλους που σου προτείνουν την EHEIM , αρκετά αξιόπιστη ταιστρα.Επίσης να προσθέσω και την hydor που και αυτή την χρησιμοποιώ πολύ χωρίς προβλήματα.

Κοίταξε εδω http://www.hydor.it/index_en.htm .Και η hydor στοιχίζει περίπου 40 - 45 ευρώ.Πρόκειται για ταίστρες ψηφιακές όπου ο προγραμματισμός γίνεται με ψηφιακό ρολόι και όχι μηχανικό οπότε μειώνεται ο κίνδυνος να κολλήσει με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Φιλικά Σωκράτης :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε και εγώ με τη σειρά μου να συμφωνήσω με τους φίλους που σου προτείνουν την EHEIM , αρκετά αξιόπιστη ταιστρα.Επίσης να προσθέσω και την hydor που και αυτή την χρησιμοποιώ πολύ χωρίς προβλήματα.

Κοίταξε εδω http://www.hydor.it/index_en.htm .Και η hydor στοιχίζει περίπου 40 - 45 ευρώ.Πρόκειται για ταίστρες ψηφιακές όπου ο προγραμματισμός γίνεται με ψηφιακό ρολόι και όχι μηχανικό οπότε μειώνεται ο κίνδυνος να κολλήσει με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Φιλικά Σωκράτης :thaman:

Την είδα δείχνει πολύ καλή αλλά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ ξανά κάτι τέτοιο πως μπορούμε να ξέρουμε ότι δεν θα ρίξει πολύ φαγητό και να ανέβει η αμμωνία;;;;;; μπορούμε να το ελέγξουμε το πόσο φαγητό θα ρίχνει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ταιστρες έχουν ένα ρυθμιστή τροφής όσον αφορά την ποσότητα που απελευθερώνει.Εγώ προτού την τοποθετήσω στο ενυδρείο ρυθμίζοντας τον ρυθμιστή αυτό, απευλευθερώνω τροφή πάνω σε ενα λευκό χαρτί για

να ρυθμίσω την πόσοτητα που θέλω για να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Φιλικά Σωκράτης :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες ταΐστρες που εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιούσα, είναι αυτές που έχουν ξεχωριστές θήκες και βάζεις από πρίν την τροφή για κάθε μέρα.

Αυτές ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ρίξουν πολύ τροφή.

Τώρα, μάρκα δεν θυμάμαι αλλά όλο και κάποιος θα βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ταιστρες έχουν ένα ρυθμιστή τροφής όσον αφορά την ποσότητα που απελευθερώνει.Εγώ προτού την τοποθετήσω στο ενυδρείο ρυθμίζοντας τον ρυθμιστή αυτό, απευλευθερώνω τροφή πάνω σε ενα λευκό χαρτί για

να ρυθμίσω την πόσοτητα που θέλω για να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Φιλικά Σωκράτης :thaman:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την SERA (μηχανική) είναι πολύ εύκολη στον χειρισμό και δουλεύει κοντά στον 1 χρόνο κάθε μέρα.

Θετικά :

1. Ευκολη στον χειρισμό - ρύθμιση

2. Φθηνή 25 euro

3. πέρνει μέχρι 6 ταϊσματα την μέρα

4. ρύθμιση ποσότητας τροφής

Αρνητικά:

1. δεν έχει διαφορετικές θέσεις για ποικιλία τροφών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...