Jump to content

Μετρήσεις Σε Νέα Ενυδρεία , Συζήτηση


Recommended Posts

Περιμένω απόψεις , γνώμες για το αν είναι απαραίτητα τα τέστ σε ένα νέο ενυδρείο , με νεοεισερχόμενο ιδιοκτήτη στο χόμπι .

Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρω απαραιτητα για καποιον αρχαριο!Οχι ολα,αλλα τα βασικα (αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη) για να εχει μια εικονα για το ενυδρειο του και την πορεια του.Με τα τεστ μπορει να γνωριζει αν ο κυκλος του αζωτου ολοκληρωθικε και αν ολα πανε καλα.

Επισης,σε ενα ενυδρειο με φυτα, τα θεωρω απαραιτητα και ειδικα αν αρχισει και τα λιπασματα,ειδικα η μετρηση νιτρικων ειναι απαραιτητη σε ενυδρειο με φυτα,ακομα και για τους εμπειρους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι αδιανοητο ενας νεοεισερχομενος στο χομπι,να μην εχει προμηθευτει ,τεστ,και μαλιστα υγρα,για τους πρωτους 6 μηνες.Μετα αν ολα τα υπολοιπα ειναι σωστα,τοτε δεν χρειαζονται,τακτικα,αλλα καπου καπου να τα κανουμε ολοι,ειδικα τωρα το καλοκαιρη ,με τις ζεστες,που καμια φορα τα ψαρακιαμας ειναι νωχελικα ,και δεν εχουν την ορεξη που μας εχουν μαθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το τεστ με το ψάρι... το πετάς μέσα και αν ζήσει, έζησε (φυσικά αστειεύομαι!)
Ναι, δεν μπορεί ένας νέος να παρακολουθήσει διαφορετικά τον κύκλο αζώτου (εκτός και αν υπάρχουν εξελίξεις και έχω χάσει επεισόδια).

Στην πορεία το πράγμα αλλάζει αλλά και πάλι καλό είναι για να υπάρχει ως ρουτίνα και αυτό ανά κάποιο χρονικό διάστημα (πχ 1 φορά τον μήνα) όταν έχει πια στρώσει για τα καλά το ενυδρείο και τρέχει για μερικούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραιτητα αλλιως πας στα τυφλά ....

Ισα ισα που με παρατηρησεις και μετρησεις μαθαινει κανεις τι γινεται στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανανοιχτεί κάπου αυτό το θέμα, άντε να το βρείς.

Νομίζω εξαρτάται από το τί ενυδρείο θες να στήσεις. Σίγουρα αν πάμε σε βιοτοπικό κάποια τεστ που έχουν σχέση με ph και σκληρότητες πρέπει να τα έχεις.

Καλό είναι για έναν αρχάριο να έχει και ένα τεστ αμμωνίας γιατί σε καινούριο ενυδρείο αν κάποιος χάσει μεγάλο αριθμό ψαριών μπορεί τα πράγματα να γίνουν επικίνδυνα και πρέπει να μπορεί να ξέρει τί γίνεται στο ενυδρείο του.

Γενικά θεωρώ ότι είναι καλό κάποιος που τώρα ξεκινάει να μπει στην λογική των τεστ, αλλά τα τεστ του κύκλου του αζώτου είναι μή απαραίτητα από ένα σημείο και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ειναι απαραίτητα σε έναν καινούριο στο χόμπι η προμήθεια των τεστ και φυσικά ο έλεγχος ανά τακτά, τουλάχιστον στην αρχη, χρονικά διαστήματα. Εγω τα κατήργησα μετα απο ενα σημείο και μετά. Εφτιαξα το Αφρικάνικο τον Δεκέμβρη του 13 και έχω να κανω τεστ απο τον Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω απλά ότι τα τεστ του κύκλου δεν τα θεωρώ απαραίτητα για την έναρξη, απλά μόνο για την περίπτωση που υπάρξουν θάνατοι μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω απλά ότι τα τεστ του κύκλου δεν τα θεωρώ απαραίτητα για την έναρξη, απλά μόνο για την περίπτωση που υπάρξουν θάνατοι μέσα στο ενυδρείο.

Δηλαδη θα πρεπει να έχουμε θανάτους στο ενυδρειο για να ξεκινήσουμε τα τεστ και να δούμε που βρισκόμαστε; Γιατι να μη κάνουμε τα τεστ μας στην αρχή και οταν δούμε οτι έστρωσε το ενυδρειο και δεν υπάρχει κίνδυνος, προς το παρόν τουλάχιστον, να βάλουμε άφοβα (σχετικά) τα ψάρια μας;
Link to comment
Share on other sites

Είτε τα χρησιμοποιούμε τακτικά, είτε όχι, θεωρώ απαραίτητο να τα έχουμε στο ντουλάπι μας ώστε να μην τρέχουμε σε μια ώρα ανάγκης. Για έναν αρχάριο επίσης τα θεωρώ απαραίτητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανανοιχτεί κάπου αυτό το θέμα, άντε να το βρείς.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/85581-eaeaa-dhioaa-eaiaaoaa-iaaoncoaaeo-ooi-aaioaenaaei-oao/?hl=%2B%EA%E1%E8%E5+%2B%F0%EF%F4%E5

Μήπως λες αυτό ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και τώρα ψάχνω ένα άλλο που είχε σχέση με την τοξικότητα της αμμωνίας και τις μετρήσεις κατά την διάρκεια του κύκλου του αζώτου.

Και απατώντας στον Safarpn, εννοείς να κάνεις μετρήσεις πριν μπει ψάρι μέσα; Δεν πολυέχει νόημα. Η συμπεριφορά του ενυδρείου αλλάζει τελείως με το που μπει το πρώτο ψάρι μέσα.

Το μυστικό στο να προσέχεις την αμμωνία δεν είναι τα συχνά τεστ σε ένα νέο ενυδρείο όπου τα βακτήρια είναι ακόμα σε λανθάσουσα φάση και θα παίρνεις πολλές περίεργες μετρήσεις, αλλά στο αργό στοκάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και τώρα ψάχνω ένα άλλο που είχε σχέση με την τοξικότητα της αμμωνίας και τις μετρήσεις κατά την διάρκεια του κύκλου του αζώτου.

Και απατώντας στον Safarpn, εννοείς να κάνεις μετρήσεις πριν μπει ψάρι μέσα; Δεν πολυέχει νόημα. Η συμπεριφορά του ενυδρείου αλλάζει τελείως με το που μπει το πρώτο ψάρι μέσα.

Το μυστικό στο να προσέχεις την αμμωνία δεν είναι τα συχνά τεστ σε ένα νέο ενυδρείο όπου τα βακτήρια είναι ακόμα σε λανθάσουσα φάση και θα παίρνεις πολλές περίεργες μετρήσεις, αλλά στο αργό στοκάρισμα.

Θυμάμαι πριν ένα χρόνο όταν είχα ξεκινήσει που μου είχες πει ότι στην αρχή οι μετρήσεις μου θα είναι "ό,τι να'ναι" και από τότε είχα την απορία. Δηλαδή οι μετρήσεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Τι ακριβώς εννοείς "περίεργες μετρήσεις"; :)

Link to comment
Share on other sites

Ότι σε ένα νέο ενυδρείο, μέχρι οι συνθήκες του ph και του kh να βρουν μια ισορροπία, ο πληθυσμός των βακτηρίων αυξομειώνεται συνέχεια. Με αποτέλεσμα να μετράς αμμωνία εκεί που δεν έπρεπε να έχεις, ή να μην μετράς αμμωνία και να μετράς μετά από ένα μισάωρο, να μετράς μετά από κάποια μεγάλη αλλαγή νερού και τέτοια.

Μέχρι να μπει ο τελικός αριθμός ψαριών σίγουρη βιολογία δεν πιστεύω πως υπάρχει, και πέρα από τα ψάρια, μέχρι να σταθεροποιηθούν οι συνθήκες μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μου λύθηκε η απορία, σ'ευχαριστώ Άννα! Κάλλιο αργά παρά ποτέ. :D

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αυτο που λεει η Αννα πιο πανω ισχυει,οι μετρησεις για να σταθεροποιηθουν θελουν λιγο καιρο.

Ομως οπως ειπα και πιο πανω,θεωρω τα βασικα τεστ απαραιτητα για εναν αρχαριο στην αρχη που ξεκιναει ενα ενυδρειο,μπορει οι μετρησεις να μην ειναι σταθερες αλλα ετσι θα εξοικειωθεί με το ενυδρειο του,θα μαθει τα βασικα του κυκλου του αζωτου και θα αποκτησει μια μικρη εμπειρια.

Μετα,τα τεστ θεωρω οτι θα πρεπει να υπαρχουν στο ντουλαπι μας,γιατι σε μια ασθενεια θα χρειαστει να κανουμε μετρησεις.

Και εγω οπως πολλοι αλλοι δεν μετραω τιποτα στο ενυδρειο μου αλλα τειρω τις ρουτινες μου και δεν εχω προβλημα με τα ψαρια η τα φυτα μου.Ουτε οταν μπολιασα δεν εκανα μετρησεις,αλλα επειδη ξερω ακριβως τι θα κανω και ποια θα ειναι τα επομενα βηματα,ενας αρχαριος που δεν τα ξερει η δεν εχει μια α εμπειρια,θα ειναι πιο δυσκολα και πιο ανασφαλη γι αυτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντω ακριβως στην ερωτηση:

Τα θεωρω απαραιτητα σε νεοεισερχομενο στο χομπι και κυριως για το στρωσιμο ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3

Εγω τα εχω καταργησει εδω και χρονια, πρεπει να εχω στο ντουλαπι ενα ληγμενο ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητα αν υπάρχει σωστή καθοδήγηση από κάποιο περισσότερο έμπυρο και μπουν τα ψάρια αργά και μεθοδικά , ακολουθώντας σωστά βήματα χωρίς βιασύνες. Αν πάλι είναι τελείως μόνος καλό είναι να υπάρχουν. Βέβαια δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που δημιούργησαν περισσότερο σύγχυση παρά ενημέρωση. Συμφωνώ με την Άννα στο πόστ #12 Όταν αποκτά πλέων κατοίκους το ενυδρείο εκεί έρχονται τα πάνω κάτω. Απαραίτητα είναι και σε ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με απαιτήσεις, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει νεοεισερχόμενος στο χόμπι με τέτοιες βλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, παρά το γεγονός ότι ασχολούμαι μερικά χρόνια μετά το χόμπι, δεν είχα την τύχη να στρώσω ενυδρείο. Ότι γνωρίζω για το στρώσιμο το γνωρίζω από τις δικές σας εμπειρίες (εννοώ των μελών του forum). Το μοναδικό ενυδρείο που έχω τρέχει συνεχόμενα εδώ και 8 χρόνια. Και όταν το ξεκίνησα είχα μαύρα μεσάνυχτα (τώρα που και που με φωτίζει το φεγγαράκι :D ) αλλά είχα και στρωμένο φίλτρο!

Η ουσία είναι πως αν ξεκινούσα τώρα να στήσω νέο ενυδρείο (αααααααχχχχχχχχχ τι κάθομαι και σκέφτομαι) θα χρησιμοποιούσα οπωσδήποτε τα τρια βασικά τεστ. Και αν ήμουν και νέος στο χόμπι, θα συνέχιζα να τα χρησιμοποιώ μέχρι να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο και να σταματήσω να προσθέτω ψαρια :)

Link to comment
Share on other sites

ο αρχαριος καλο ειναι να βαλει λιγα ψαρια τα καταλληλα βακτηρια και να μαθει να μην ταιζει συνεχεια, τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους, με τα τεστ του βαζουμε αλλον εναν πονοκεφαλο και μια αφορμη για να σκαλιζει συνεχεια το ενυδρειο και να πελαγωνει.

Link to comment
Share on other sites

όταν είμαστε νέοι στο χόμπι θεωρώ απαραίτητες της μετρήσεις, όσο αποκτούμε εμπειρία τόσο αραιώνουν η μετρήσεις ώσπου σε κάποια φάση σταματούν τελείως ακόμη και στο στρώσιμο ενός ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι και οταν η εμπειρια ειναι καταλληλη μπορει να μην γινονται μετρησεις για ελεγχο της ποιοτητας του νερου αλλα για επιβεβαιωση της εμπειριας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι και οταν η εμπειρια ειναι καταλληλη μπορει να μην γινονται μετρησεις για ελεγχο της ποιοτητας του νερου αλλα για επιβεβαιωση της εμπειριας.

Για επιβεβαιωση της εμπειριας υπαρχει ηλεκτρονικο οργανο,το εμπειριομετρο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για επιβεβαιωση της εμπειριας υπαρχει ηλεκτρονικο οργανο,το εμπειριομετρο. ^_^

Χαχαχαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Για καποιον νεο νεο στο χομπι, δηλαδη καποιον που δεν ξερει τιποτα, ναι χρειαζονται!

Το θεμα βεβαια ειναι να ξερει και τι κανουν! Οποτε αν ειναι νεος νεος προφανως δεν εχει και ιδεα για το κυκλο του αζωτου ποποτε ειναι αχρηστα!

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...