Jump to content

Παράσιτο Σε Μονομάχο;


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι κάτι κρέμεται από τον "λαιμό" του μονομάχου. Είναι σαν "κακάκι", σαν σκουληκάκι και φοβάμαι μήπως είναι κάποιο παράσιτο, αλλά δεν ξέρω τι είναι. Εν τω μεταξύ θα δείτε ότι έχει ένα λευκό σημείο στο σώμα του, το οποίο νόμιζα ότι είναι λέπι που έχει φύγει, αλλά τώρα ανησυχώ. Η συμπεριφορά του και η όρεξή του είναι φυσιολογικές, δεν έχει αλλάξει κάτι. Ξέρει κανείς τί είναι; Να συμπληρώσω τη φόρμα ασθένειας; :D

Είναι στον "λαιμό" του, σαν χοντρό καφέ "κακάκι" με ουρίτσα.

DSCN8518.JPGDSCN8519.JPGDSCN8523.JPGDSCN8524.JPGDSCN8528.JPGDSCN8531.JPGDSCN8533.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθα το μην κάνεις κάτι ακόμα. Αυτό το πράγμα που λες φύτρωσε σιγά σιγά ή εμφανίστηκε με την μία;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά σήμερα το πρόσεξα. Δεν ξέρω αν ήταν εκεί και δεν το είχα δει ή εμφανίστηκε όντως σήμερα. Μοιάζει πάρα πολύ με "κακάκι",

Μόλις τώρα του έδωσα να φάει ένα bloodworm και έτσι όπως "πήδηξε" για να το φάει, αυτό το πράγμα αποκολλήθηκε. Το έβγαλα με την τσιμπίδα και τελικά νομίζω είναι άλγη ή μπιχλίτσα που κάπως του "κόλλησε". Πήρα μια λαχτάρα!

Το άσπρο σημείο που έχει στο σώμα του είναι πολύς καιρός που το βλέπω, μπορεί να το έχει και πάνω από μήνα. Μου φαίνεται ότι του έχει φύγει λέπι. Να ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη ΄΄κακακι ΄΄ ειναι..Το εχω δει πολλες φορες στον δικο μου και πιο πολυ οταν τον ταιζω αρακα..Τωρα για το λεπι δεν ξερω καποιο φαρμακο.. :)

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς, πραγματικό κακάκι; :wacko: Μα, εκεί είναι ο ποπός τους, κάτω από τον λαιμό; :blink: Εμένα σαν άλγη μου φάνηκε. Μπορεί να την πήρε σβάρνα έτσι όπως αράζει μερικές φορές στα φυτά, τα οποία έχουν πιάσει άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς, πραγματικό κακάκι; :wacko: Μα, εκεί είναι ο ποπός τους, κάτω από τον λαιμό; :blink: Εμένα σαν άλγη μου φάνηκε. Μπορεί να την πήρε σβάρνα έτσι όπως αράζει μερικές φορές στα φυτά, τα οποία έχουν πιάσει άλγη.

Οπως θα δεις και στην παρακατω εικονα το κατω πτερυγιο ειναι το ΄΄πρωκτικο πτερυγιο ΄΄ (anal fin)...Οπως σε ολα τα ζωα η ουρα ειναι πισω απο τον πρωκτο αρα και το πτερυγιο ειναι απο πισω :) Εγω δεν εχω φυτα που σημαινει οτι δεν εχω και αλγες :P

post-56445-0-05637400-1406576044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δεις και στην παρακατω εικονα το κατω πτερυγιο ειναι το ΄΄πρωκτικο πτερυγιο ΄΄ (anal fin)...Οπως σε ολα τα ζωα η ουρα ειναι πισω απο τον πρωκτο αρα και το πτερυγιο ειναι απο πισω :) Εγω δεν εχω φυτα που σημαινει οτι δεν εχω και αλγες :P

Ωραία εικόνα, σ'ευχαριστώ! Το "κακάκι" ήταν εκεί που είναι το pelvic fin. (πςς μάθαμε και την ορολογία τώρα!) :D

Άλγες μπορείς να αποκτήσεις και χωρίς να έχεις φυτά, π.χ. την καφέ στα τζάμια, το βιοφιλμ στην επιφάνεια και τα λοιπά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί είναι ο ποπός τους (μιά φορά ο δικός μου είχε κάνει κακάκι σαν χρυσόψαρου...) :jig:

Δεν του δίνεις λίγο αρακά και νηστεία για να ηρεμήσει το εντερό του?

Αν το λέπι λείπει καιρό δεν νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις κάτι τώρα. Παρακολούθα το και αν αλλάξει κάτι τότε θα δείς πως θα κινηθείς....

Link to comment
Share on other sites

ααα και κατι αλλο...Εχει παθει bloating???

Link to comment
Share on other sites

Όχι...δείχνει πρησμενος; :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλιροη!μην ανησυχεις,κακακι ειναι.μου φαινεται κ μενα λιγο φουσκωμενος,εκτος εαν φαινεται λογω της φωτο.μηπως τον καλοταιζεις και ειναι τροφαντουλης?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει δυσκοιλιότητα!!!:) Κόψε λίγο το φαΐ. Το άσπρο μάλλον λέπι που λείπει είναι, μπορεί και από γδάρσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι...δείχνει πρησμενος; :huh:Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Στην 5η φωτο φαινεται λιγο καπως φουσκωμενος

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ταίζω αρκετά όλα τα ψάρια μου.

Θα το λιγοστέψω την ποσότητα αλλά όχι την συχνότητα.

Και έχω καιρό να τους δώσω αρακά.

Σας ευχαριστώ!

Υ.Γ. Είναι πολύ φαγάνας, μπορεί να τρώει ασταμάτητα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ταίζω αρκετά όλα τα ψάρια μου.

Θα το λιγοστέψω την ποσότητα αλλά όχι την συχνότητα.

Και έχω καιρό να τους δώσω αρακά.

Σας ευχαριστώ!

Υ.Γ. Είναι πολύ φαγάνας, μπορεί να τρώει ασταμάτητα!

εγω ταιζω πρωι-μεσημερι-βραδυ...Το πρωι 2 pellet το μεσημερι 2 bloodworm και το βραδυ 1 pellet και μονο μια φορα εχω δει bloating...Ταισα παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...