Jump to content

Φτιάχνω Κάτι!!!


Recommended Posts

Χρήστο πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου. Περιμένω να δώ την εξέλιξή του.

Παίρνω ιδέες γιατί θέλω και εγώ να κάνω ένα ανοιχτό ενυδρείο (μικρό σε μέγεθος) με τα ξύλα ίσως να βγαίνουν έξω από την επιφάνεια του νερού με μπόλικα φυτά μέσα.

(Καμία σχέση βέβαια με αυτά που φτιάχνεις... Εγώ ακόμα μαθαίνω τα βασικά....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......Λάμπες EUROLAMP HELLAS.....

Πρόσφατα έμαθα για αυτές της λάμπες και είπα να της δοκιμάσω.

Σήμερα λοιπόν αγόρασα 3 λάμπες Ε27 (βιδωτές)

συγκεκριμένα δυο από αυτές

και μια από αυτήν.

Σύνολο έχω 165watt και 9900 lumen

Πάντως με το μάτι από ότι βλέπω έχω μπόλικο φως.

Έως τώρα άρχισα με μια led 20watt 1700 lumen, μετά πήγα σε δυο Philips 865 50watt 2900 lumen και δεν είχα πρόβλημα αλλά ούτε και την τρελή ανάπτυξη φυτών γιατί είχα λίγα λούμεν.

Το θετικό είναι ότι δεν έχω ούτε ίχνος από αλγη να φανταστείτε δεν έχω καθαρίσει ακόμη τα τσάμια.

Τώρα έχω αγονία να δω με το παραπάνω φως και με της νέες λάμπες αν αποκτήσω άλγη ή όχι και αν έχω καλύτερη ανάπτυξη φυτών ή όχι. Πιστεύω πως σε μια εβδομάδα πάνω κάτω θα ξέρω.

Χρήστο εχουν πολλά lumen αυτες οι λάμπες...
Που τις ανακάλυψες? :)
Εγω το ειχα πει και παλαιοτερα .... πρεπει να παρουμε ενα par meter.... δεν ειναι κατάσταση αυτή..
Ρε συ μηπως να πάς σε mh.... ?
Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

να σου πω το σκέφτηκα και αυτό να πάω σε ΜΗ γιατί πλέων βγαίνουν και σε Ε27 απο λουμεν δεν το συζητώ η osram 50 watt βγάζει 5250 άλλα θέλει μετασχηματιστή και πιάνουν πολύ μεγάλη θερμοκρασία αλλιώς σίγουρα θα πήγαινα προς τα εκεί.

όσο για το par meter είναι στα επόμενα σχέδια μου τώρα με το λουξομετρο έχω ενδείξεις πχ στην επιφάνεια του νερού έχω 4000 lux, η λάμπες από την επιφάνεια απέχουν 40 εκατοστά.

Aν αυτές της λάμπες της χρησιμοποιούσα ποιο κοντά στην επιφάνεια του νερού πχ 10 εκατοστά θα είχα στην επιφάνεια 15000 lux.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προβλημα τους ειναι η θερμοκρασια...

Αλλα εχουν πολυ καλη αποδοση για τα watt τους και δεν πιανουν και πολυ χωρο.

Εχεις ρε συ λουξόμετρο?

Καπου ειχα δει να το μετατρεπουν αλλαζωντας αισθητηρα σε parmeter ...: )

Λογικό ειναι εκτος νερου να εχεις πολύ φως... αλλα στο νερο μέσα να το χάνεις...

Τα φυτα στο ενυδρειο πως πάνε?

Link to comment
Share on other sites

αυτό πρώτη φόρα το ακούω, ότι μπορείς να αλλάξεις τον αισθητήρα θα το ψάξω.

Στον πυθμένα του ενυδρείου έχω 1700-2000 lux

Τα φυτά πάνε καλά απλά δεν μεγαλώνουν ακόμη με έντονους ρυθμούς προφανώς για δυο λόγους α) ότι δεν επαρκούσαν έως τώρα τα λούμεν και β) έχω μόνο χαλίκι και θα αργήσει να πάρει λίγο μπρος ο βυθός, (εδώ και κάποια χρόνια το κατάργησα το υπόστρωμα)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις βάλει τίποτα για ανακλαστήρα για να σου συγκεντρώνει το φως στην περιοχή που το χρειάζεσαι;

Νίκο λουξόμετρο μπορείς να πάρεις από το ebay. Εγώ έχω πάρει αυτό http://www.ebay.com/itm/131050198016?var=430228050470&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 για να έχω στο περίπου μια εικόνα

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικό είναι κλασικό φωτιστικό για εσωτερικούς χώρους με γυαλί από μέσα έχω βάλει αλουμινόχαρτο για να κερδίσω λίγο αντανάκλαση και από μετρήσεις που έκανα κέρδισα ένα 40%. της πρώτες 2 μέρες βρομούσε σαν καμένο το αλουμινόχαρτο λόγο θερμοκρασίας αλλά τώρα έστρωσε.

τα λουξόμετρα είναι πλέον φτηνά και λιγότερο φθηνά είναι τα αδιάβροχα το πρόβλημα είναι τα parmeter το ποιο φτηνό κάνει 250 ευρώ.

πάντως αν εδώ στην περιοχή μου είχα 10 χομπιστες με τρέλα τα φυτά θα τους έκαμνα πρόταση να βάλει ο κάθε ένας από 25 ευρώ και να το είχαμε όλοι μαζί και όποιος το χρειαζόταν να το έπαιρνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι απλησίαστα και είναι ένα εργαλείο που δεν θα χρειαστεί συχνά ώστε να δικαιολογεί το κόστος του.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,προσωπικα χρησιμοποιω χρονια τετοιου ειδους λαμπες,εννοω οικονομιας,στο ενυδρειο μου.Ποτε δεν ειχα προβλημα με αλγες και τα φυτα μου πηγαιναν σφαιρα.Εγω βεβαια ειχα αλλη μαρκα και αλλα κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικό είναι κλασικό φωτιστικό για εσωτερικούς χώρους με γυαλί από μέσα έχω βάλει αλουμινόχαρτο για να κερδίσω λίγο αντανάκλαση και από μετρήσεις που έκανα κέρδισα ένα 40%. της πρώτες 2 μέρες βρομούσε σαν καμένο το αλουμινόχαρτο λόγο θερμοκρασίας αλλά τώρα έστρωσε.

τα λουξόμετρα είναι πλέον φτηνά και λιγότερο φθηνά είναι τα αδιάβροχα το πρόβλημα είναι τα parmeter το ποιο φτηνό κάνει 250 ευρώ.

πάντως αν εδώ στην περιοχή μου είχα 10 χομπιστες με τρέλα τα φυτά θα τους έκαμνα πρόταση να βάλει ο κάθε ένας από 25 ευρώ και να το είχαμε όλοι μαζί και όποιος το χρειαζόταν να το έπαιρνε.

Xαχα εχω δοκιμάσει και εγω αλουμινοχαρτο μια χαρα ειναι, αλλα μετα απο καιρο αρχιζει και διαλύεται.

parmeter ειναι και το seney

Δυστυχώς είναι απλησίαστα και είναι ένα εργαλείο που δεν θα χρειαστεί συχνά ώστε να δικαιολογεί το κόστος του.

Μην το λές οτι δεν χρειάζεται, εγω μιας και χρησιμοποιω απλές λάμπες, πάω με το μάτι και βλέποντας τα φυτα αν κανουν οι οχι...

Και παλι μπορει να έχω λάθος φωτισμο στα ενυδρεια, γιαυτο και η μόνη λυση ειναι το parmeter...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όλα χρειάζονται αλλά το συγκεκριμένο εργαλείο είναι αρκετά ακριβό Πόσες μετρήσεις θα κάνεις σε ένα χρόνο μέσα. Και εγώ στου κασίδη το κεφάλι έχω τα ενυδρεία μου . Το ποιο καλό είναι αυτό που λέει ο Χρήστος να μαζευτούμε μερικοί και να πάρουμε ένα εργαλείο, αλλά πως;

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει κάποιες αλαγές και προσθήκες στο ενυδρείο.

όπως βλέπετε άλλαξα την θέση των ξύλων και πρόσθεσα λίγες πέτρες τώρα απλά θα περιμένω να αναπτυχθούν τα φυτά τα οποία θα πάρουν πάρα πολύ γιατί από κάθε φυτό είχα πολύ μικρές ποσότητες θα έλεγα δήγματα με εξαίρεση την cryptocoryne parva (δεξιά μπροστά).

pal3_zpsc46d2bc0.jpg

στην παρακάτω φωτογραφία δεξιά (εικ.1) έχω κάνει κάτι σαν μίνι λιμνούλα όπου μέσα περιέχει αυτήν την στιγμή 13 διαφορετικά φυτά (αν και δεν φαίνονται), αναλόγως ποια θα αναπτυχθούν ποιο καλά και όμορφα θα παραμείνουν. Στον Καταραχτάκι (εικ.2) έχω βάλει anubias nana petite και jawa moos, Στην αριστερή πλευρά (εικ.3) έχω κάνει ένα υπόστρωμα από βρύα και πάνω σε αυτά έχω φυτέψει 7 διαφορετικά φυτά με σκοπό και εδώ να δω πια θα αναπτυχθούν ποιο καλά. Την απαιτούμενη υγρασία την κρατώ με τον Νεφελοποιητή (εικ.4) οποίος ανάβει κάθε ώρα για ένα τέταρτο προς το παρόν τώρα με της ζέστες φτάνει, αργότερα τον χειμώνα μπορεί να τον βάζω κάθε δυο ώρες.

pal4_zps4b6da770.jpg

​μια γενική εικόνα από το παλουτάριο.

pal6_zpsd344d951.jpg

και μια όπου φαίνεται ο φωτισμός.

pal5_zpsc499d0f4.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φανταστική δουλειά Χρήστο. Είναι υπέροχο. :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αρχιζει και περνει μορφη...

Οι ριζες ειναι καλυτερα ετσι νομιζω, αλλα σου ειπα για εμένα πως θα μου αρεσε , να συνδιαστουν με την πισω κατασκευη.

Ενα ¨λαθακι¨που βλέπω ειναι οτι εχεις βάλει την HYGROPHILA ANGUSTIFOLIA στην μέση, εχε υπόψιν σου οτι αυτο πάει πολυ γρηγορα και θα σου βγει και εκτός νερου, εγω θα το εβαζα στην αριστερή μερια.

Πως το βλέπεις με την προσθηκη φωτισμου?

Link to comment
Share on other sites

η ρίζες είναι δυο κομμάτια και είναι λίγο άβολες το (στο κάτω μέρος που δεν φαίνεται) ώστε να της τοποθετήσω διαφορετικά, αν στο μέλλον βρω ρίζες όπως της έχω στο μυαλό μου θα κάνω κάτι το διαφορετικό.

Για το φυτό που λες ξέρω οτι μεγαλώνει σαν τρελό αλλά προς το παρών θα μείνει για να γεμίσει λίγο στο μάτι το ενυδρείο, όσο μεγαλώνουν τα φυτά τόσο και θα αλλάζουν θέση μέχρι να πάρουν την τελική τους θέση, αν την πάρουν και αυτήν, πως έλεγαν και οι αρχαίοι ''τα πάντα ρει και ουδέν μένει '' :)

Η ανάπτυξη των φυτών δεν είναι ακόμη ικανοποιητική ίσος από της πολλές αλλαγές των φυτών σε συνδυασμό με της αλλαγές στον φωτισμό τα φυτά δεν βρήκαν ακόμη την ησυχία τους.

Τώρα με ξύνει να κάνω ακόμη κάποιες αλλαγές άλλα πλέον δεν θα κάνω για κανα δυο εβδομάδες ώστε να δω αν με αυτές της λάμπες τα φυτά θα πάρουν τα πάνω τους ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αφησε οπως ειπες τα φυτα . 2-3 εβδομάδες...

Υποστρωμα τι έχεις?

Οι παραμέτροι του νερους στο ενυδρειακι ?

Ισως μπορει να ποσθεσεις μερικες λάμπες επειδη ειναι ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρωμα δεν έχω και δεν σκοπεύω να βάλω, ξέρω ότι θα αργήσουν να πάρουν τα πάνω τους μέχρι να ωριμάσει ο βυθός αλλά δεν πειράζει.

Παραμέτρους δεν γνωρίζω γιατί πρώτων δεν έχω ζουμιά και δεύτερων δεν ξέρω που έχω βάλει το ηλεκτρονικό Phμετρο, tds, και redox. όταν τα βρω θα κάνω αυτές της τρις μετρήσεις.

Απλά έβαλα 100% νερό από ΑΟ λίγο discus trace και το άφησα να δουλέψει 48 ώρες, μετά έβαλα μπλουμ τα ψάρια τα φυτά και λίγο λίπασμα αυτά, Μάλλον θα έχω μαλακό νερό :) από όσο ξέρω λόγο ότι η ΑΟ αρχίζει να μπουκώνει βγάζει νερό με ΚΗ3.

Λάμπες να προσθέσω άλλες δεν μπορώ και να της κατεβάσω πάλι δεν μπορώ γιατί θα καλύψουν τμήμα από την πίσω μεριά της κατασκευής και δεν φαίνεται όμορφο. Πιστεύω την έλλειψη του φωτός να την αντισταθμίσω με το μπόλικο διοξείδιο, εξάλλου δεν είναι κάτι που το κάνω πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πως να πανε τα φυτα... εγω τα ειχα καλομαθημένα... :)

Στο co2, φωτισμό και λιπάσματα τιποτα δεν τους ελειπε...

Αν σου βγάζει kh 3 , δεν εχει μπουκωσει, η μέβρανη αρχισε να τα παίζει...

Προσεξε με το co2, γιατι με τα ρυακια που εχει κανει εκει, χάνεις αρκετο.

Μπορεις και με αυτο το λιγο φως να αναπτυξεις οτι φυτα ,θέλεις , απλα θα πηγαινει αργα ολο το συστημα.

Για το υποστρωμα αν εχεις αλλο ενυδρειο που τρεχει καιρο μπορεις , να το βοηθησεις μεταφεροντας με συριγγα βρωμια απο το παλιο ενυδρειο στο καιρουριο.

Και αν θέλεις να τα βοηθήσεις ακόμη περισσότερο, ξεκινα estimate index.

Ετσι και αλλιως το υποστρωμα -χαλικι σε αυτη την μεθοδο ειναι μονο για να κραταει το φυτο κατω...

Ολα τα θρεπτικα τα περνει απο την στηλη του νερου , και οχι απο το υπόστρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα θα μάθουν τη θα πει πείνα θρεπτικών συστατικών :)

Εγώ θέλω να μεγαλώνουν τα φυτά αργά, δεν θέλω όπως παλιότερα να κλαδεύω τρις και λίγο οπότε το estimate index δεν θα το πάρω άσε που βαριέμαι να καμνω 50% αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα.

όσο για το μπόλι που λες είμαι γενικά κατά κάθε είδος μπολιού, είτε για βυθό είτε για στρώσιμο, γιατί όλο και κάποιο σπόρο αλγης θα μεταφέρω που θα με βγάλει εκτός νερών. Αφού όταν βουτώ στο ένα ενυδρείο τα χέρια δεν τα βουτώ και στο άλλο αν δεν τα γδάρω στο πλύσιμο :)

γενικά όμως βλέπω μια αναπτύξει το καλό είναι ότι δεν έχασα κανένα φυτό όσο μικρό και να ήταν μόνο μια tonina έχασα και αυτό γιατί εξ αρχής ήταν πολύ ταλεποριμένει.

Επί την ευκαιρία να πω σε όλους που τους προβληματίζουν τα φυτά ότι το μυστικό είναι σε πρώτη φάση το μπόλικο co2 ο νορμάλ φωτισμός και πολύ ποιο κάτω η λίπανση. Δεν είναι δύσκολο το φυτεμένο ενυδρείο το ποιο δύσκολο είναι το σωστό στήσιμο ώστε να φαίνεται και όμορφο. ο κάθε ένας εύκολα μπορεί να γίνει γκουρού στο φυτεμένο πίστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι εχεις και διαφορετικές τσιμπιδες... :)

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα, εδω προσπαθω επιτηδες να τα μπολιασω με άλγη την gda και δεν την δεχονται...

Για να μπορω να την μελετησω σε διαφορετικές συνθηκες.

Οσο για το φυτεμενο τα ειχαμε πει .co2 - φωτισμος- λιπανση...

Το μονο δυσκολο απο αυτα να ελενξουμε ειναι το co2...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια τσιμπίδα και ένα ψαλίδι και αν είναι να τα χρισιμοποιήσω σε άλλο ενυδρείο τότε πλύσιμο και μετά με οινόπνευμα :)

Το κακό είναι ότι όταν θες να μελετήσεις την άλγη και προσπαθείς να την αναπαράγεις, τότε συνήθως δεν πιάνει, ενώ στο ενυδρείο που δεν την θέλεις εκεί μόνο που το κοιτάς πιάνει άλγη.

Προς το παρόν πάντως δεν έχω άλγη.

Δυστυχώς το να έχεις επαρκές CO2 είναι ένα πρόβλημα που λύνεται μόνο με το μάτι απλά παρακολουθώντας.

Αυτήν την στιγμή έχω το πολύ καθαρά 50 λίτρα (μικτά 75) έχω πάνω δυο φισαλιδομετρητες, ο ένας με δείχνει 70 φυσαλίδες το λεπτό και ο άλλος 160 γιατί και η δυο έχουν διαφορετική τομή και βγάζουν διαφορετικό μέγεθος φυσαλίδας καταλαβαίνεις το μπέρδεμα.

Με τα ζουμιά που δείχνουν ότι έχεις επαρκές ή όχι CO2 και εκεί δεν έβγαλα άκρη άλλα νταλον με δείχνουν, αν πήγαινα με βάση εκείνα θα έχανα αρκετά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,μια χαρα παει το συστηματακι!Σιγα σιγα παιρνει μορφη.

Δωσε λιγο χρονο στα φυτα σου,παντως εμενα με λαμπες οικονομιας πανε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

δώσε μάρκα και κελβιν απλά για να ξέρω για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...