Jump to content

Φτιάχνω Κάτι!!!


Recommended Posts

Χρηστο,κατι dimco λαμπες χρησιμοποιω,η μια ειναι 40βατ 6500Κ και η αλλη ειναι 15βατ 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βγαίνει άκρη με το co2. Δεν έχω μπορέσει να βγάλω άκρη ούτε με τα γυαλάκια ούτε με τους πίνακες KH PH. Τελικά κατέληξα να παρατηρώ την συμπεριφορά των SAE. Όταν τα ψάρια είναι νωχελικά ξέρω πως έχω πολύ co2 και περιορίζω όσο χρειάζεται. Μεγάλη ρόλο παίζει και ο τρόπος διάχυσης. Με τους απλούς γυάλινους διαχυτές χάνεται πολύ διοξείδιο Θεωρώ πως οι καλύτεροι είναι αυτοί που μπαίνουν στην έξοδο του φίλτρου Πολύ καλή ανάμιξη νερού με co2

Link to comment
Share on other sites

Γιά όσους ενδιαφέρονται να βάλουν έναν εξωτερικό CO2 διαχυτήρα

όπως είχα πει έχω αυτόν τον διαχυτήρα εδώ και λίγες μέρες.

ISTA_1099zz.jpg

1. ο σωλήνας της εξόδου από το φίλτρο ήταν πολύ χοντρός και δεν μπορούσαν να περάσουν τα δακτυλίδια σφιξίματος το πρόβλημα το έλυσα με σφηχτηράκια.

2. δεν αναπτήσει πιέσεις όπως είχε πει ο Νικ ότι αναπτύσσουν άλλα παρόμοια μοντέλα, το σωληνάκι του co2 παραμένει μαλακό.

3. δεν ξέρω το ποσοστό διάχυσεις γιατί δεν μπορώ να το μετρήσω πάντως δεν πιστεύω ότι είναι 100% γιατί από την προσωρινή τοποθέτηση της την εξόδου του φίλτρου μέσα στο ενυδρείο την πρώτη μισή ώρα παρατήρησα ότι έβγαιναν κάτι ψιλές φισαλιδούλες. Μετά τοποθέτησα την έξοδο πάλι στον καταρράκτη όπου εκεί δεν μπορώ να δω φυσαλίδες. Δεν ξέρω αν αργότερα που στρώση όλο το σύστημα κάνει καλύτερη διάχυση.

4. είναι 100% αθόρυβο για το ανθρώπινο αυτί δεν ακούγετε τίποτα και φυσητά δεν ενοχλεί πουθενά.

ίσος αργότερα να πάρω κανένα ζουμί για να μετρήσω το CO2 αλλά και πάλι δεν νομίζω να μπορώ να καταλάβω την διάχυση γιατί έχω άγνωστες απώλειες από όλο το ρυάκι και τον καταρράκτη και απώλειες που δημιουργεί ο νεφελοποιητης.

Link to comment
Share on other sites

ένα update :)

Μέσα στο ενυδρείο έκανα κάποιες μικρο αλλαγές (σίγουρα δεν θα είναι η τελευταίες) τα φυτά μεγαλώνουν πολύ αργά, τα πρώτα σημάδια έλλειψης νιτρικών είναι ορατά, με 5 ενήλικα ετλες και 15αριά νεογέννητα είναι νομίζω λογικό.

pal3b_zpsf233a954.jpg

εξωτερικά έχω καλύτερη ανάπτυξη φυτών.

pal9_zps5e712cb4.jpg

pal8_zpsa405216a.jpg

φυσικά ο λόγος που τα ποσταρω δεν είναι μόνο για να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου, αλλά και να σας ψήσω να φτιάξετε και εσείς ένα παλουταριο ή τουλάχιστον ένα ανοιχτό ενυδρείο. Είναι πολύ αναζωογωνητικό και προσφέρει περαιτέρω γνώσεις αφού έχουμε να κάνουμε με φυτά εντός και εκτός νερού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ γινετε Χρηστο!

Ειναι λογικο να εχεις εξω καλυτερη αναπτυξη απ οτι μεσα,σιγα σιγα θα γινει ομως ετσι οπως το θες!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο ψηνομαι εδώ και καιρό για ανοιχτό ενυδρείο βασικά με φυτά, πέτρες και ξύλα (να μην έχει ψάρια αλλά να χρησιμοποείται κατα καιρούς για γεννήστρα ή καραντίνα), μετά βλέπω και την δικιά σου κατασκευή και με κάνει να θέλω να ξεκινήσω τώρα... (φυσικά θα πάει με το μαλακό για να μαζέψω και τα υλικά..)

Πάντως εγω χαίρομαι που μοιράζεσε μαζί μας την κατασκευή αυτή γιατί διαβάζω πληροφορίες για τα φυτεμένα που όσο και να ψάχνω δεν τις βρίσκω ....

Ανυπομονώ για την συνέχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ωραια...

Για πες το co2 πως θα το μετρησεις? :)

εγω στο ειπα πίασε την estimate index να παρουν τα φυτα τα πάνω τους .... :)

Αν καθεσε να περιμένεις τι ελειψεις εχουν τα φυτα, θα προχωρουν και θα σταματουν ...

Μπορεις να βάζεις ρε συ και σκόνες πιο λιγες , και να το συνδιασεις με μικροτερες αλλαγες, δεν χρειαζεται να ειναι 50 % αλλαγη....

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλός διαχυτής είναι αυτός http://www.ebay.com/itm/ISTA-turbo-CO2-Reactor-Diffuser-12-16mm-External-for-aquarium-plants-Atomizer-ph-/291216420840?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43cdd9efe8 Καθαρίζει πολύ εύκολα δεν μπουκώνει και κάνει πάρα πολύ καλή διάσπαση του co2 Το μόνο κακό πως κάνει λίγο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

ένα update :)

Μέσα στο ενυδρείο έκανα κάποιες μικρο αλλαγές (σίγουρα δεν θα είναι η τελευταίες) τα φυτά μεγαλώνουν πολύ αργά, τα πρώτα σημάδια έλλειψης νιτρικών είναι ορατά, με 5 ενήλικα ετλες και 15αριά νεογέννητα είναι νομίζω λογικό.

pal3b_zpsf233a954.jpg

εξωτερικά έχω καλύτερη ανάπτυξη φυτών.

pal9_zps5e712cb4.jpg

pal8_zpsa405216a.jpg

φυσικά ο λόγος που τα ποσταρω δεν είναι μόνο για να μοιραστώ μαζί σας την χαρά μου, αλλά και να σας ψήσω να φτιάξετε και εσείς ένα παλουταριο ή τουλάχιστον ένα ανοιχτό ενυδρείο. Είναι πολύ αναζωογωνητικό και προσφέρει περαιτέρω γνώσεις αφού έχουμε να κάνουμε με φυτά εντός και εκτός νερού.

Χρήστο, είδη είμαι ψημένος. Χώρο δεν έχω για να το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ωραια...

Για πες το co2 πως θα το μετρησεις? :)

εγω στο ειπα πίασε την estimate index να παρουν τα φυτα τα πάνω τους .... :)

Αν καθεσε να περιμένεις τι ελειψεις εχουν τα φυτα, θα προχωρουν και θα σταματουν ...

Μπορεις να βάζεις ρε συ και σκόνες πιο λιγες , και να το συνδιασεις με μικροτερες αλλαγες, δεν χρειαζεται να ειναι 50 % αλλαγη....

βουτώ το δάκτυλό κάνω λίγο ομμμμμμμμμμμμ..., και βλέπω αν έχω επαρκές ή όχι CO2 :P :lol2:

όσο για την μέθοδο που λες φοβάμαι της αλγης, πρώτα θέλω να βάλω και άλλα ψάρια γιατί πραγματικά είναι λίγα, έως τότε θα ρίξω λίγο ΚΝΟ, μετά θέλω να ρυθμίσω το CO2, είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι λόγο της ιδιαιτερότητας της κατασκευής, μάλλον αναγκαστικά θα αγοράσω κάτι τέτοιο για να έχω ένα μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, είδη είμαι ψημένος. Χώρο δεν έχω για να το βάλω.

θα βρεις θα βρεις είμαι σίγουρος :)

Link to comment
Share on other sites

βουτώ το δάκτυλό κάνω λίγο ομμμμμμμμμμμμ..., και βλέπω αν έχω επαρκές ή όχι CO2 :P :lol2:

όσο για την μέθοδο που λες φοβάμαι της αλγης, πρώτα θέλω να βάλω και άλλα ψάρια γιατί πραγματικά είναι λίγα, έως τότε θα ρίξω λίγο ΚΝΟ, μετά θέλω να ρυθμίσω το CO2, είναι το ποιο δύσκολο κομμάτι λόγο της ιδιαιτερότητας της κατασκευής, μάλλον αναγκαστικά θα αγοράσω κάτι τέτοιο για να έχω ένα μπούσουλα.

Εχω δοκιμάσει και τετοια ποτηρακια... :P

Χρηστο επειδη με τις φυσαλιδες δεν βγάζεις ακρη, μπρορεις αν εχεις αλλο ενυδρειο με το ιδιο νερο, και εχεις co2 εκει, να μετρησεις τις φυσαλιδες σε μια συριγγα, ετσι θα εχεις μια αρχη και μετα θα αυξομειωσεις λίγο μεχρι εκει που θέλεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88653-iaaoncoc-co2-oaa-iaei/

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι πόσο CO2 στέλνω αλλά πόσο έχω στην τελική μέσα στην στήλη του νερού.

το πόσο στέλνω μπορώ και με αυτό να το μετρήσω.

713152.jpg

σύμφωνα με την dennerle κάθε φυσαλίδα έχει βάρος 0,125mg και 0,063ml όγκο.

Αν πχ στέλνω 120 φυσαλίδες στο λεπτό τότε θα στέλνω στο λεπτό 15mg, στην ώρα 900mg, και στο εικοσιτετράωρο 21,6 γραμμάρια .

Από αυτά τώρα πόσα καταναλώνονται, πόσα χάνονται και πόσο μένουν στην στήλη νερού δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε συ πρωτη φορά το βλέπω και το διαβάζω αυτο....

Τωρα για το ποσο εχεις , οπως ειπες και εσυ με το δακτυλο... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είπα να σας πω κάποια νέα σχετικά με το projeck.

Αυτήν την στιγμή έχω 3 λάμπες φιλιπς 6500Κ, ο φωτισμός δεν είναι πολύς αλλά ούτε και λίγος στον βυθό του ενυδρείου έχω 2000 Λουξ.

Η ανάπτυξη των φυτών μέσα στο ενυδρείο είναι απελπιστικά αργή λες και τα βαλσάμωσα τα φυτά, λίπασμα ρίχνω παραπάνω από το νορμάλ και το διοξείδιο η ένδειξη από τα τεστ μακράς διαρκείας με δείχνει όχι πράσινο που είναι νορμάλ αλλά κίτρινο, φυσικό αφού το λεπτό τροφοδοτώ το ενυδρείο με 170 φυσαλίδες, τα ψάρια δεν δείχνει να ενοχλούνται.

Το ενυδρείο τρέχει από της 10 Ιουλίου δηλαδή 53 μέρες, σε αυτό το διάστημα δεν έχω ούτε σπόρο από αλγη, να φανταστείτε ακόμη δεν καθάρισα τα τσάμια, ειλικρινά αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει.

Τρια πράγματα πάνε στο μυαλό μου

1. ή κάτι δεν πάει καλά με το λίπασμα (λίγο απίθανο γιατί η αλγες δεν καταλαβαίνουν από λίγο ή πολύ λίπασμα)

2. ή δεν κάνουν η λάμπες

3. η έχω πάρα πολύ CO2

ΥΓ

Εκτός νερού τα φυτά μεγαλώνουν νορμάλ

Link to comment
Share on other sites

είπα να σας πω κάποια νέα σχετικά με το projeck.

Αυτήν την στιγμή έχω 3 λάμπες φιλιπς 6500Κ, ο φωτισμός δεν είναι πολύς αλλά ούτε και λίγος στον βυθό του ενυδρείου έχω 2000 Λουξ.

Η ανάπτυξη των φυτών μέσα στο ενυδρείο είναι απελπιστικά αργή λες και τα βαλσάμωσα τα φυτά, λίπασμα ρίχνω παραπάνω από το νορμάλ και το διοξείδιο η ένδειξη από τα τεστ μακράς διαρκείας με δείχνει όχι πράσινο που είναι νορμάλ αλλά κίτρινο, φυσικό αφού το λεπτό τροφοδοτώ το ενυδρείο με 170 φυσαλίδες, τα ψάρια δεν δείχνει να ενοχλούνται.

Το ενυδρείο τρέχει από της 10 Ιουλίου δηλαδή 53 μέρες, σε αυτό το διάστημα δεν έχω ούτε σπόρο από αλγη, να φανταστείτε ακόμη δεν καθάρισα τα τσάμια, ειλικρινά αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει.

Τρια πράγματα πάνε στο μυαλό μου

1. ή κάτι δεν πάει καλά με το λίπασμα (λίγο απίθανο γιατί η αλγες δεν καταλαβαίνουν από λίγο ή πολύ λίπασμα)

2. ή δεν κάνουν η λάμπες

3. η έχω πάρα πολύ CO2

ΥΓ

Εκτός νερού τα φυτά μεγαλώνουν νορμάλ

Χρηστο τα ψάρια δεν ενοχλουνται γιατι εχεις καλη οξυγωνοση απο τα ποταμακια που εχεις κάνει.

Αλγες λογικά δεν εχεις γιατι εχεις αρκετό co2 στο νερο.

Θέλεις και άλλες λάμπες.. :)

Παράγγέιλα ενα λουξομετρο για να μπορουμε να συγκρινουμε εστω και λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θέλω και άλλο φωτισμό αλλά επαναπαύτηκα στο να μην έχω καθόλου αλγες και φοβάμαι πως αν βάλω κι άλλο φωτισμό θα έχω ξάφνου αλγες.

Σκέφτηκα πειραματικά σε μια γωνία να αυξήσω με μια λάμπα τον φωτισμό για να δω την αντίδραση των φυτών.

θα πάρω και μια osram dulux pro mini twist 23w / e27

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα κελβιν δεν ξέρω αν θα πάρω την 840 ή την 865, αν το νερό μου ήταν διαυγές σίγουρα θα έπαιρνα την 840, αλλά το νερό μου από της ρίζες είναι σαν τσάι και έχω την εντύπωση ότι ήδη τα 6500Κ στον βυθό δεν θα είναι 6500Κ, αλλά δεν ξέρω και πόσα είναι!!!. Με τα ψευτολουξόμετρα έχω μόνο ενδείξεις για το αν ο φωτισμός είναι πολύς η λίγος, αλλά πόσα κελβιν έχω τελικά στον βυθό και αν έχω επαρκή φωτοσύνθεση δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις καμια καλή αλλαγη να καθαρισει το νερο , θα κερδίσεις φωτισμό στο νερό.

Ναι το ξέρω για το λουξόμετρο.

Αλλα σκεφτηκα, αφου χρησιμοποιω τις ιδιες λάμπες στα ενυδρεια μου θα έχω ενα μέτρο συγκρισης.... :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με το λουξόμετρο καταλαβαίνεις πότε θέλουν αλλαγή οι λάμπες.

Χρήστο μου έχει τύχει να στήσω ενυδρείο και να αρχίσουν οι άλγες μετά από 2 μήνες. Το πολύ διοξείδιο εφόσον δεν ενοχλεί τα ψάρια, μόνο καλό κάνει. Έχεις και τα ποταμάκια και οξυγονώνεται το νερό αρκετά. Λίγα δεν είναι 2000 λουξ στον βυθό; Στην επιφάνια πόσα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι λίγα γα λουξ, στην επιφάνεια μην νομίζεις δεν έχω πολλά, γύρω στα 3000 λουξ έχω στον βυθό έχω και σημεία που έχουν μόνο 1200 λουξ και σπάω το κεφάλι μου να βρω τρόπο να αυξήσω τον φωτισμό χωρίς να χαλάσω το αισθητικό αποτέλεσμα.

φυσικά κάτι έχω σκεφτεί αλλά είναι δύσκολο να το πραγματοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις σκεφτεί; Εγώ θα έλεγα για σποτ που θα στοχεύουν μόνο την γυάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

τα φυτά εκτός ενυδρείου μεγάλωσαν και κάλυψαν τα πάντα δεν ξέρω πως να τα κλαδέψω.

τα φυτά μέσα στο ενυδρείο φυτοζωούν διότι έχω πολύ λίγο χρόνο για να ασχοληθώ και για αυτό δεν μπόρεσα να κάνω ακόμη την πατέντα για να προσθέσω επιπλέον φωτισμό που να μην χαλνά το αισθητικό αποτέλεσμα.

Πρόσφατα απόκτησα και ένα νέο πρόβλημα, τα εξωτερικά φυτά άρχισαν να χαλνουν διότι έπιασαν χειμωνιάτικα ψείρες αυτές την κλασικές μαύρες που πιάνουν όλα τα φυτά.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα ραντίσω και περιμένω να έρθει η άνοιξη να μαζέψω καμιά πασχαλίτσα μπας και σωθώ.

Ίσος αύριο να ανεβάσω καμιά φωτογραφία να δείτε λίγο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...