Jump to content

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ & ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΛΓΗΣ


Netspy

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι σόι άλγη είναι αυτή;

Τι μπορώ να κάνω για να απαλλαγώ;

Όπως φαίνεται και στις φωτο, είναι μαύρη, γλειώδης, απλώνεται σαν μεμβράνη σε σημεία όπου το νερό έχει χαμηλή ροή και βρωμάει σαν μούχλα :thaman:

Η αλγή υπάρχει εδώ κι ένα χρόνο στο ενυδρείο. Τώρα κάνω αλλαγές νερού κάθε βδομάδα 20-30%. Η άλγη έχει περιοριστεί τοπικά αλλά δεν εξαφανίζεται με τίποτα!

Τιμές νερού:

GH=11

KH=6

PH=7,7

NO2<0,3 mg/lt

NO3=5 mg/lt

NH3=0

NaCl= 3 gr/lt

V=300 lt

Φυτά:

μπόλικο Ceratophyllum demersum

Egeria densa

Hygrophila polysperma

9 Anubias barteri

7 Anubias nana

Αριθμός ψαριών=20 μεγέθους 3-10 εκ.

Φωτισμός:

2 λάμπες Arkadia (λευκή+ρόζ) 36+36watt

1 κοινή λευκή λάμπα φθορίου 23watt

Υπόστρωμα: Χαλίκι με πέτρες και κεραμικά

Λιπάσματα δεν βάζω, ούτε κι έβαλα ποτέ.

Από άλγες, διαθέτω κι άλλα είδη. Αυτή όμως είναι η χειρότερη :thaman:

post-1961-1174743197_thumb.jpg

post-1961-1174743245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γλειώδης αυτή άλγη αν έχω διακρίνει καλά πρόκειται για BGA. Είναι κυανοβακτήριο και παρουσιάζεται από την πολύ χαμηλή (έως καθόλου) συγκέντρωση νιτρικών στο ενυδρείο καθώς και την έλλειψη κυκλοφορίας του νερού σε αυτά τα σημεία.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.neonplants.gr/?p=58

Επίσης να σου πω πως χρειάζεσαι οπωσδήποτε λιπάσματα για τα φυτά σου. Να βρεις κάποια αξιόπιστη εταιρεία όπως η Kent, η Seachem κ.α. και να αρχίσεις να προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Η γλειώδης αυτή άλγη αν έχω διακρίνει καλά πρόκειται για BGA. Είναι κυανοβακτήριο και παρουσιάζεται από την πολύ χαμηλή (έως καθόλου) συγκέντρωση νιτρικών στο ενυδρείο καθώς και την έλλειψη κυκλοφορίας του νερού σε αυτά τα σημεία.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.neonplants.gr/?p=58

Επίσης να σου πω πως χρειάζεσαι οπωσδήποτε λιπάσματα για τα φυτά σου. Να βρεις κάποια αξιόπιστη εταιρεία όπως η Kent, η Seachem κ.α. και να αρχίσεις να προσθέτεις.

Παρατήρησα ότι με χαμηλά νιτρικά, μειώθηκε η εμφάνισή της, ενώ όταν είχα υψηλά νιτρικά και γενικώς νερό που δεν άλλαζε συχνά αυτή μεγάλωνε απίστευτα γρήγορα.

Ο φωτισμός μου δεν πιστεύω να επηρεάζει την κατάσταση.

Ελπίζω οι τακτικές αλλαγές που κάνω επί 2 μήνες τώρα, να τη μειώσουν στο 0.

Λιπάσματα φοβάμαι να ρίξω. Τα φυτά θα ωφεληθούν αλλά μήπως γίνει το ίδιο και με κάποιες άλλες άλγες που ήδη έχω;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται για BGA (μοιάζει πάντως), αλλά δεν είμαι σίγουρος από τη φωτό. Θα προτιμούσα καθαρή φωτογραφία μέσα από το ενυδρείο και όχι έξω, γιατί "παραμορφώνεται" και εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

- Εχει καθόλου τρίχες αυτό το πράγμα μέσα στο νερό?

- Τι χρώμα δείχνει να είναι? (μέσα στο νερό, όπως την κοιτάς απ' έξω).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται για BGA (μοιάζει πάντως), αλλά δεν είμαι σίγουρος από τη φωτό. Θα προτιμούσα καθαρή φωτογραφία μέσα από το ενυδρείο και όχι έξω, γιατί "παραμορφώνεται" και εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

- Εχει καθόλου τρίχες αυτό το πράγμα μέσα στο νερό?

- Τι χρώμα δείχνει να είναι? (μέσα στο νερό, όπως την κοιτάς απ' έξω).

Τρίχες δεν έχει καθόλου. Ακόμα και μέσα στο νερό φαίνεται το ίδιο ακριβώς! Χρώμα και μορφή είναι τα ίδια και μέσα και έξω από το νερό.

Σε εμφάνιση δεν άλλαξε καθόλου (το είχα σκεφτεί πριν βγάλω τη φώτο).

Ακόμα και οι φυσαλίδες που φαίνονται στη φώτο, υπήρχαν παγιδευμένες στην άλγη μέσα στο νερό.

Μικρά κομμάτια της άλγης, έχουν την ιδιότητα να απλώνονται σα λεπτό πέπλο και να επιπλέουν στην επιφάνεια.

Αν τρίψω την άλγη, αυτή ξεκολάει αμέσως και καθαρίζει εντελώς. Διαλύεται δηλαδή σαν μια πολύ λεπτή πέτσα.

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα και μου τη δίνει που δε μπορώ να το εξαφανίσω τελείως :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ειχα αντιμετωπισει και εγω αυτη την αλγη σε κερατοφυλλα καθως και πρασινη αλγη και σε εμενα τα προβληματα ητανε αυτα που αναφερει ο istellas.με τις συμβουλες του ομως η αλγη δεν υπαρχει πια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τελικά BGA (που από τις περιγραφές πιστεύω πως είναι) και έχετε όρεξη για διάβασμα μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στα παρακάτω λινκ για περισσότερες πληροφορίες :thaman:

Μύθος ή πραγματικότητα τα χαμηλά νιτρικά για την παρουσία BGA άλγης? (πολύ καλή συζήτηση)

Η άλγη σε ένα φυτεμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

έλλειψη κυκλοφορίας του νερού σε αυτά τα σημεία.

η κυκλοφορια του νερου παιζει σημαντικο ρολο για την αντιμετωπιση της αλγης????

Link to comment
Share on other sites

Τρίχες δεν έχει καθόλου. Ακόμα και μέσα στο νερό φαίνεται το ίδιο ακριβώς! Χρώμα και μορφή είναι τα ίδια και μέσα και έξω από το νερό.

Σε εμφάνιση δεν άλλαξε καθόλου (το είχα σκεφτεί πριν βγάλω τη φώτο).

Ακόμα και οι φυσαλίδες που φαίνονται στη φώτο, υπήρχαν παγιδευμένες στην άλγη μέσα στο νερό.

Μικρά κομμάτια της άλγης, έχουν την ιδιότητα να απλώνονται σα λεπτό πέπλο και να επιπλέουν στην επιφάνεια.

Αν τρίψω την άλγη, αυτή ξεκολλάει αμέσως και καθαρίζει εντελώς. Διαλύεται δηλαδή σαν μια πολύ λεπτή πέτσα.

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα και μου τη δίνει που δε μπορώ να το εξαφανίσω τελείως :thaman:

Πράγματι, η περιγραφή σου ανταποκρίνεται ακριβώς στη BGA, απλώς με μπέρδεψε λίγο το χρώμα της στην αρχή. Σε μένα όταν εμφανίστηκε ήταν αρκετά πιο μπλε (πρασινομπλέ για την ακρίβεια), αλλά φαντάζομαι γι αυτό θα παίζουν ρόλο διάφορα που δεν γνωρίζω. Δύο φορές μέχρι σήμερα είχα εμπειρία με αυτή την άλγη, η οποία εμφανίστηκε σε ενυδρεία που είχαν τα εξής χαρακτηριστικά (και τα δύο):

- Αρκετά χαμηλός φωτισμός (γι' αυτό είχα και καφέ άλγη ταυτόχρονα)

- Πολύ χαμηλή ροή νερού (μιλάμε για ΠΟΛΥ χαμηλή...)

- Πολύ χαμηλά ΝΟ3 (τα νιτρικά δεν ξεπέρασαν ποτέ το 5 και συνήθως φλέρταραν με το 0...)

Μόλις απεκατέστησα τη ροή σε φυσιολογικά επίπεδα και ανέβασα τα νιτρικά στο 15-20, εξαφανίστηκε (μετά από ένα καλό καθαρισμό) και δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

η κυκλοφορια του νερου παιζει σημαντικο ρολο για την αντιμετωπιση της αλγης????

Tης συγκεκριμένης άλγης ΝΑΙ.

Ένα από τα σημεία που παρατηρείται συχνά η BGA είναι στη γραμμή υποστρώματος-νερού, εκεί δηλ που ξεκινάει το χαλίκι και ακουμπάει στο τζάμι. Αυτό συνήθως οφείλεται στην παρουσία detrites από υπολείμματα τροφών και σάπιων φύλλων καθώς και από την έλλειψη σωστής κυκλοφορίας. Άπαξ και η BGA απλωθεί σε όλο το ενυδρείο τότε η μόνη λύση για την αντιμέτωπισή της είναι ο καθαρισμός των φύλλων και όσων περισσότερων σημείων μπορούμε με το χέρι, η συσκότηση του ενυδρείου για 2-3 μέρες και η καθημερινή προσθήκη ΚΝΟ3 ώστε να κρατούνται τα επίπεδα νιτρικών σε τιμές 5-20 ppm (αναφορές από ξένα φόρα εξειδικευμένα σε φυτά/΄αλγες). Άλλος τρόπος για την αντιμετώπισή της (μόνο σαν έσχατη λύση εγώ θα το πρότεινα) είναι η χρήση αντιβίωσης ερυθρομυκίνης. Ένας άλλος τρόπος είναι ο ψεκασμός των σημείων με BGA με οξυζενέ. Έχει αναφερθεί επίσης η χρήση υπερδοσολογίας Excel για καταπολέμισή της. Όποιον πάντως τρόπο κι αν επιλέξει κανείς από τους τελευταίους, είναι σίγουρο ότι θα πρέπει να ΞΕΡΕΙ τι κάνει μια και πλέον μιλάμε για χημικά, υπερδοσολογίες και φάρμακα που μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στη συμπεριφορά και την ζωή των ζωντανών οργανισμών που χουμε στο ενυδρείο μας.

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω (μια και τον τελευταίο καιρό συζητιέται πολύ) πως η χρήση συστημάτων όπως το Eco-Aqualiser ή η χρήση γείωσης δεν γνωρίζω προσωπικά αν και κατά πόσο θα μπορούσαν να βοηθήσουνἔπηρρεάσουν στην καταπολέμηση της άλγης αυτής. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτούς τους τρόπους ή άλλα συστήματα κι έχει δει αποτελέσματα θα μπορούσε να το αναφέρει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εννοείται πως το ενυδρείο θα πρέπει να συντηρείται κανονικά με τις αλλαγές νερου, τα ιχνοστοιχεία του κ.α.

Λιπάσματα φοβάμαι να ρίξω. Τα φυτά θα ωφεληθούν αλλά μήπως γίνει το ίδιο και με κάποιες άλλες άλγες που ήδη έχω;

Περίσσεια λιπασμάτων ευνοεί την άλγη. Έλλειψη λιπασμάτων ευνοεί την άλγη. Ισορροπία στα λιπάσματα ευνοεί τα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Tης συγκεκριμένης άλγης ΝΑΙ.

Ένα από τα σημεία που παρατηρείται συχνά η BGA είναι στη γραμμή υποστρώματος-νερού, εκεί δηλ που ξεκινάει το χαλίκι και ακουμπάει στο τζάμι. Αυτό συνήθως οφείλεται στην παρουσία detrites από υπολείμματα τροφών και σάπιων φύλλων καθώς και από την έλλειψη σωστής κυκλοφορίας. Άπαξ και η BGA απλωθεί σε όλο το ενυδρείο τότε η μόνη λύση για την αντιμέτωπισή της είναι ο καθαρισμός των φύλλων και όσων περισσότερων σημείων μπορούμε με το χέρι, η συσκότηση του ενυδρείου για 2-3 μέρες και η καθημερινή προσθήκη ΚΝΟ3 ώστε να κρατούνται τα επίπεδα νιτρικών σε τιμές 5-20 ppm (αναφορές από ξένα φόρα εξειδικευμένα σε φυτά/΄αλγες). Άλλος τρόπος για την αντιμετώπισή της (μόνο σαν έσχατη λύση εγώ θα το πρότεινα) είναι η χρήση αντιβίωσης ερυθρομυκίνης. Ένας άλλος τρόπος είναι ο ψεκασμός των σημείων με BGA με οξυζενέ. Έχει αναφερθεί επίσης η χρήση υπερδοσολογίας Excel για καταπολέμισή της. Όποιον πάντως τρόπο κι αν επιλέξει κανείς από τους τελευταίους, είναι σίγουρο ότι θα πρέπει να ΞΕΡΕΙ τι κάνει μια και πλέον μιλάμε για χημικά, υπερδοσολογίες και φάρμακα που μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στη συμπεριφορά και την ζωή των ζωντανών οργανισμών που χουμε στο ενυδρείο μας.

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω (μια και τον τελευταίο καιρό συζητιέται πολύ) πως η χρήση συστημάτων όπως το Eco-Aqualiser ή η χρήση γείωσης δεν γνωρίζω προσωπικά αν και κατά πόσο θα μπορούσαν να βοηθήσουνἔπηρρεάσουν στην καταπολέμηση της άλγης αυτής. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτούς τους τρόπους ή άλλα συστήματα κι έχει δει αποτελέσματα θα μπορούσε να το αναφέρει εδώ.

ευχαριστω πολυ!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

απο οξυγωνοση και κυκλοφορια νερου πως τα πας?

Έχω κυκλοφορητή EHEIM στα 11watt, 540 lt/h.

Είναι οκ αυτό για τα λίτρα μου;

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα :thaman:

Η άλγη πάντως, φυτρώνει τοπικά και κοντά ή κάτω ακριβώς από τη στάθμη του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο τα είπαμε και από κοντά όταν ήρθες για τα κλαδέματα. Επειδή το ενυδρείο σου έμεινε καιρό χωρίς συντήρηση χρειάζεται δραστικά μέτρα για να επανέλθει. Πριν ακολουθήσεις κάποια από τις λύσεις (θεραπείες) που προτάθηκαν παραπάνω θα πρέπει να κάνεις πολύ καλό καθάρισμα του βυθού, να προσθέσεις πάρα πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης και να κάνεις πολύ συχνά αλλαγές νερού και δύο φορές την εβδομάδα από 30-40% αν γίνεται. Αφαίρεσε όσα φυτά δείχνουν να έχουν προβληθεί και πρόσθεσε καινούργια όπως επίσης φρόντισε το CO2 να παρέχεται σε αφθονία. Καλό θα ήταν να προσθέσεις και κάποιο υλικό στο φίλτρο (άνθρακα, purigen) για να βοηθήσει στην απορρόφηση των οργανικών που θα έρθουν στη στήλη από το καθάρισμα του βυθού. Επίσης εξασφάλισε ότι η κυκλοφορία θα είναι αρκετή και δεν θα υπάρχουν ακάλυπτα σημεία με κακή κυκλοφορία. Φρόντισε επίσης ο κυκλοφορητής που λες να βρίσκεται σε αντίθετη θέση από την έξοδο του φίλτρου για να υπάρχει ακόμα πιο καλή κυκλοφορία. Αν χρειάζεσαι και άλλα φυτά στείλε μου πμ να το κανονίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρός για 300 λίτρα. Φαντάσου ότι πρέπει να γυρνάει 4 φορές το νερό περίπου και ο δικός σου το γυρνάει σχεδόν μία! - αν υπολογίσεις και τις απώλειες, γιατί το 540 lt/h είναι θεωρητικό και υπολογισμένο με άδεια τα σφουγγάρια και τα άλλα υλικά από αποικίες βακτηριδίων και άλλες τυχόν βρόμες κλπ). Ενα 300αρι ενυδρείο θέλει το λιγότερο 1200άρι ή και μεγαλύτερο κυκλοφορητή φίλτρου, ανάλογα με τα ψάρια που έχεις.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ιδού μια γενική εικόνα του ενυδρείου όπως είναι τώρα.

Φαίνονται οι διάφορες σπάνιες και δυσεύρετες ποικιλίες άλγης που διαθέτω :thaman:

Τα φύλλα ανούμπιας βρίθουν από άλγες. Ευτυχώς το κυανοβακτήριο είναι περιορισμένο μόνο στην επιφάνεια.

Κάνω από το Γενάρη εντατικές αλλαγές νερού και η σκούπα έχει βγάλει σχεδόν όλη τη βρώμα από το χαλίκι.

post-1961-1175025281_thumb.jpg

post-1961-1175025383_thumb.jpg

post-1961-1175025419_thumb.jpg

post-1961-1175025490_thumb.jpg

post-1961-1175025533_thumb.jpg

post-1961-1175025582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν η BGA να μου πειράξει τα ψάρια;

Είναι ικανή να προκαλέσει ενοχλήσεις όπως φαγούρα, δύσπνοια ή στρες γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Η bga να σου πειράξει τα ψάρια; Από μόνη της όχι. Καμία σχεδόν άλγη δεν είναι άμεσα επικίνδυνη για τα ψάρια. Απλά η κατάσταση σε ένα ενυδρείο με άλγη δείχνει ότι υπάρχουν προβλήματα κακής συντήρησης και αυτό κατ επέκταση δημιουργεί προβλήματα στα ψάρια.

Έκανες τίποτα από αυτά που σου προτάθηκαν παράπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η bga να σου πειράξει τα ψάρια; Από μόνη της όχι. Καμία σχεδόν άλγη δεν είναι άμεσα επικίνδυνη για τα ψάρια. Απλά η κατάσταση σε ένα ενυδρείο με άλγη δείχνει ότι υπάρχουν προβλήματα κακής συντήρησης και αυτό κατ επέκταση δημιουργεί προβλήματα στα ψάρια.

Έκανες τίποτα από αυτά που σου προτάθηκαν παράπάνω;

Ρώτησα επειδή είναι βακτήριο και όχι απόλυτα φυτικός οργανισμός.

Έκανα εντατικό καθαρισμό με αλλαγές νερού και σκούπα βυθού.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές και σταθερές τον τελευταίο μήνα.

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το τεστ συσκότισης για άμεση εξόντωση και καθαρισμό των αλγών σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα επειδή είναι βακτήριο και όχι απόλυτα φυτικός οργανισμός.

Έκανα εντατικό καθαρισμό με αλλαγές νερού και σκούπα βυθού.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές και σταθερές τον τελευταίο μήνα.

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το τεστ συσκότισης για άμεση εξόντωση και καθαρισμό των αλγών σε πρώτη φάση.

Το σκεπτικό σου δεν είναι αβάσιμο. Κάθε βακτηρίδιο αποβάλει τοξίνες δεν είναι ώμος όλες επικίνδυνες ή για να γίνουν χρειάζεται πολλή υψηλή συγκεντρώσει της τοξίνης. Υπάρχουνε και είδη που είναι επικίνδυνα και προκαλούν ακόμη και στον άνθρωπο προβλήματα αλλά τέτοια είδη να σου εμφανιστούνε στο ενυδρείο είναι πολλή απίθανό. Ας μην ξεχνάμε ότι ή BGA μετρά 2000 διαφορετικά είδη και πολλή λίγα από αυτά είναι επικίνδυνα. Επίσης κάποια ψάρια έχουν τα κυανοβακτηρίδια για τροφή, όπως τα Ancistrus, Peckoltia αρκετά ζωοτόκα και τα σαλιγκάρια, έχουνε ανοσία στης τοξίνες. Αυτό όμως δεν πρέπει να σε καθησυχάζει και να αφήσεις την BGA ανεξέλεγκτη στο ενυδρείο σου. Βελτίωσε την γενική εικόνα του ενυδρείου σου και η BGA θα περιοριστή αρκετά και σε κάποια φάση θα εξαφανιστεί. Σου έχουνε δόση πάρα πολλές σωστές συμβουλές η προαναφέροντες που άμα της κανείς πράξή δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απαλλάχτικα από κάθε άλγη που κάλυπτε τα φύλλα των φυτών και τις πέτρες :)

Μέσα σε 3 μέρες, το CAE σκούπισε τα πάντα γυάλισε όλα τα φύλλα απ'τις Anubia ;)

Είναι 2 βδομάδες τώρα όπου βλέπω το ενυδρείο να διατηρείται καθαρό και δε μπορώ να πιστέψω ότι 1 γέρικο CAE έλυσε το πρόβλημα χωρίς να προλάβω να επέμβω.

Το μόνο που έκανα ήταν συχνότερες αλλαγές νερού και εξακολουθώ να το εφαρμόζω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...