Jump to content

136 Λίτρα Κοινωνικό


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Nα ταιζεις 3-4 φορες την ημερα και ποικιλια τροφων.

Link to comment
Share on other sites

έχω φυλλαράκια της sera και λίγα bloodworms μέσα στην ταίστρα,αν ταίσω την ώρα που είναι τα φώτα σβηστά θα την βρούνε την τροφή?

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βαζεις ταιστρα και δεν ταιζεις μονος σου;

Link to comment
Share on other sites

έχω φυλλαράκια της sera και λίγα bloodworms μέσα στην ταίστρα,αν ταίσω την ώρα που είναι τα φώτα σβηστά θα την βρούνε την τροφή?

Εσύ όταν ξυπνάς το βράδυ πως βρίσκεις με κλειστά μάτια το ψυγείο και τρως γλυκά κτλ; Χαχαχαχαχα

Την τροφή θα τη βρουν αλλα γιατι να τα ταίζεις με σβηστά φώτα;

Link to comment
Share on other sites

ταίζω με ταίστρα γιατί φεύγω καθε μέρα στης 8 το πρωί κ γυρνάω στης 6-7 τ απόγευμα,τα φώτα ανάβουν 8 ώρες,16:00-00:00 , ανα πόσες ώρες μπορώ να ταίζω? γι αυτό τα ψυγεία έχουν φωτάκι :P ?

Link to comment
Share on other sites

Να ταίζεις την 16:00, την 20:00 και λίγο πριν σβήσουν τα φώτα (ας πούμε 23:45) αν ταίζεις τρεις φορες.

Link to comment
Share on other sites

το τάισμα τον 4 να το κάνω διπλό? τώρα το έχω 18:00 και 23:50 και πρίν λίγο το έκανα 09:00,13:00,19:00 και 23:50, αλλά λέω να το κάνω 16:00,18:00,20:00 και 23:50 ή να κάνω το άλλο με το διπλό που είπα τι είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θέλεις να ταίζεις τέσσερις φορες; Μου φαίνονται παρα πολλές. Δυο φορες ταισμα, άντε τρεις ειναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εσείς μου είπατε να ταίζω 3-4 για ν ανέβουν τα νιτρικά,με 2 φορές τα νιτρικά είναι μηδέν,τώρα το ρύθμισα όπως μου είπες με τα 3 ταίσματα + ένα τάισμα στης 11 το πρωί,λές να το καταργήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, αυτο με τα μηδενικά νιτρικά δε το γνώριζα, νόμιζα οτι απλα έκανες τέσσερα ταίσματα την ημερα. Σε αυτη την περίπτωση μπορείς να πας στις τρεις φορες και να αυξήσεις λιιιιγο παραπάνω την κανονική ποσότητα τροφής που εριχνες. Πρόσεχε μη γεμίσει ο βυθος τροφη και μένει κάτω και έχεις αλλα θέματα μετά. Μετρήσεις στα νιτρικά τακτικά για να δεις που βρίσκεσαι.

Edit: την ταίστρα δε θ την εμπιστευόμουν για πολλούς λόγους. Η ποσότητα που πέφτει στο νερο αλλάζει όσο αδειάζει η ταίστρα. Προς το τέλος ρίχνει κάθε φορα και περισσότερο. Επιπλέον όσο γυρνάει τόσο θριμματίζει την τροφή και μετα πετάει μέσα σχεδόν σκόνη και μάλιστα σε μεγαλη ποσότητα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

την τροφή την θρυματίζω πριν την βάλω στην ταίστρα,την ρύθμιση την έχω στο max πάντα,με 2 ταίσματα τα νιτρικά είναι μηδέν ακόμα κ μετά απο 2 βδομάδες που είχα να κάνω αλλαγή νερού,ήθελα να δώ αν θ ανέβουν αλλά τίποτα,το φίλτρο δε το συζητάμε είναι σίγουρα στρωμένο,έβαλα όλο το siporax 1.5 λίτρο απο το παλιό ενυδρείο + 2 τσουβαλάκια λάβα που είχε το ενυδρείο + ελαφρόπετρα,όσο για την τροφή που θα πηγαίνει στον βυθό έχω πολλά σαλιγκάρια μέσα και λαθρεπιβάτες και ramshorn και 1 apple snail,λέω να το αφήσω με τα 4 ταίσματα έτσι για 3 ημέρες και την πέμπτη ή παρασκευή να πάρω full μετρήσεις,αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά να δούμε τι γίνετε,θα ήθελα ν ακούσω την γνώμη σου

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις γονους μεσα θελουν 8 γευματα την ημερα! 3-4 φορες την ημερα ειδικα τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι υπερβολη! Απλα δεν θα ριχνεις τεραστια ποσοτητα.

Μπορεις να ταιζεις ανα οση ωρα θελεις! Και καθε μιση ωρα αν θες!

Το ταισμα δεν στο ειπα για τα νιτρικα, στο ειπα για τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Κάντο. Την τροφή τη θριματίζεις λόγω των μικρών; Με το που γυρίζει η ταίστρα δε σου ρίχνει μέσα στο ενυδρειο φτυαριές; Ασε και κανά κομματάκι μεγαλύτερο για τα ενήλικα όμως.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ρίχνει φτυαριές,την τροφή την θρυματίζω και λόγο των μικρών αλλά και για να μην κλείσει κάποιο μεγάλο φύλλο την έξοδο της ταίστρας,μισώ λεπτό θα ανεβάσω φώτο να δείτε πόσο ρίχνει στο max

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασε τα βιντεο και τις ταιστρες και ταιζε τα ψαρια σου μονος σου! Χανεις ολη τη χαρα του χομπυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε ασε τα βιντεο και τις ταιστρες και ταιζε τα ψαρια σου μονος σου! Χανεις ολη τη χαρα του χομπυ!

+1000
Link to comment
Share on other sites

λείπω σχεδόν όλη μέρα απο το σπίτι τι να κάνω? τέλος πάντων θα τ αφήσω 2-3 μέρες έτσι να δώ πώς θα πάει,πάντως τώρα που τάισε σε ούτε 1 λεπτό δεν έμεινε λέπι,η επόμενη κίνηση θα είναι να βγάλω το κερατόφυλλο, αλλα κ αυτό είναι πολύ λίγο άντε να έχω 6-7 κλοναράκια μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι ρουφαει τα νιτρικα και δεν μπορει να αναπτυχθει ουτε το ιδιο!

4 η ωρα που γυρνας δεν ειναι ολη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Και παλι ομως δεν υπαρχει προβλημα! Σου ειπα και πιο πανω οτι και καθε μιση ωρα να ταιζεις προβλημα δεν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Θα δω πως θα πάει 2-3 μέρες κ μετά θα βγάλω το κερατοφυλλο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα,

Λοιπόν εδώ κ 2 μέρες έχω βγάλει το κερατόφυλλο απο το ενυδρείο κ επιτέλους είδα νιτρικά γύρω στο 5,οι βαλισνέριες εκτίμησαν ιδιαίτερα αυτή την κίνηση μιάς κ άρχισαν να μεγαλώνουν με γρήγορους ρυθμούς,τώρα που θα λείψω για 2 βδομάδες απο το σπίτι λόγο δουλειάς,μείωσα στα 2 ταίσματα απο 4 και ελλάτωσα και την ποσότητα,όμως επειδή τρώγομαι με τα ρούχα μου να κάνω μια ερώτηση,τώρα μέσα στο εσωτερικό sump έχω έναν κυκλοφορητή της boyu που είναι 400lt/h και αναρωτιέμαι αν επαρκεί,η ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού θεωρώ οτι είναι ικανοποιητική αν και θα μπορούσε να είναι και καλύτερη,εσείς τι λέτε? τώρα έχω αυτό τον κυκλοφορητή http://mizuworld.com/product/detail/1237

Link to comment
Share on other sites

με τα 4 ταίσματα ναι είχε εμφανιστεί,με τα 2 που το είχα τόσο καιρό όχι και να εμφανιζόταν δεν ήταν έντονο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...