Jump to content

μου χαθηκαν τα σαλιγκαρια


Recommended Posts

Πηρα 7σαλιγκαρια πολυ μικρα και μου χαθηκαν μεσα σε κανα 1βδομαδα.Μηπως τα εφαγε κανενα ψαρι.σιγουρα δε ζουν γιατι θα επρεπε να ειχαν μεγαλωσει. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 7σαλιγκαρια πολυ μικρα και μου χαθηκαν μεσα σε κανα 1βδομαδα.Μηπως τα εφαγε κανενα ψαρι.σιγουρα δε ζουν γιατι θα επρεπε να ειχαν μεγαλωσει. :thaman:

Τί ψαράκια έχεις στο ενυδρείο σου? και τι σαλιγγαράκια? ή τούλά;χιστον πόσο μεγάλα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

εχω σκλαροια , ξιφοφορους , χρυσοψαρα και γκαπυ.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια ηταν απο εκεινα τα μικρα τα μαυρα

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια ηταν απο εκεινα τα μικρα τα μαυρα

Είμαι σίγουρος ότι θα τα δεις κάποια στιγμή. Πολλά από αυτά στο φως είναι κρυμμένα και τρέφονται την νύκτα.

...και δεν περιμένουμε βέβαια να μεγαλώσουν τόσο σύντομα. Χρειάζονται χρόνο.

Καμιά φωτο θα ήταν καλή για να δούμε και να αναγνωρίσουμε το είδος (αν τα δεις).

Link to comment
Share on other sites

εχω σκλαροια , ξιφοφορους , χρυσοψαρα και γκαπυ.

Νομίζω ότι έχει πρόβλημα με τις συμβατότητες των ψαριών σου..Έχεις στο ίδιο ενυδρείο χρυσόψαρα και γκάπυ? Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και δεν είναι καλό να βρίσκονται μαζί με ψάρια που απαιτούν πιο ζεστά νερά αλλά και διαφορετικές συνθήκες νερού, όπως τα γκάπυ, τα σκαλάρια και οι ξιφοφόροι.

Link to comment
Share on other sites

επισης οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρια θα σου φανε τα γκαπι

Link to comment
Share on other sites

επισης οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρια θα σου φανε τα γκαπι

Συμφωνώ και συγνώμη που δεν έκανα κλικ πιο πριν στη σαλάτα ψαριών που έχεις βάλει μαζί. Θα ήθελα να προσθέσω ότι έστω και στο 90λίτρα τα έχεις όλα αυτά είναι υπερβολικά μικρό.

1 χρυσόψαρο =40 λίτρα

2 χρυσόψαρα=80 λίτρα

...και πάει λέγοντας!

Link to comment
Share on other sites

ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΣΟΥ ΤΡΥΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ....

:thaman: ίσως κάτω από την κάτω από την βάση... ή πίσω από την πλάτη του ενυδρείου σου... η ακόμη μακρύτερα... ίσως να φτάσαν στον κήπο σου... (άν έχεις).

Δεν σου κάνω πλάκα... τα σαλιγκάρια το βράδυ περνούν εκτός νερού... και όπου βρούν τρύπα... την κάνανε λουις!!!

Ρίξε μια ματιά στα πέριξ (εκτός ενυδρείου) και είμαι σίγουρος ότι θα τα βρείς.

Εύχομαι να είναι σε δροσερό μέρος ζωντανά και να μην έχουν ξεραθεί τελείως...

Ακόμα και ξερά όμως αν τα βρεις... ρίχτα σε ένα δοχείο με νερό... ίσως είναι ακόμα ζωντανά και γλυτώσουν.

:wootwoot: ΣΥΜΒΟΥΛΗ προσοχή στα ανοίγματα των ενυδρείων σας... βάλτε στα κενά (τρύπες) λίγο αραιό σφουγκάρι και κλείστε τα χωρίς να κόβεται εντελώς τον εξαερισμό του.

Μην αφήνετε πίσω πόρτα σε χέλια, σαλιγκάρια, καβούρια, βατράχια, σαλαμάνδρες, γλύφτες Σιάμ, τοξότες, κλπ σκανταλιάρικα ψάρια... ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια ηταν απο εκεινα τα μικρα τα μαυρα

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΑΦΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω απο οτι καταλαβα ειναι τα μελανοειδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...