Jump to content

Diy T5 Βοηθεια


akisem

Recommended Posts

βοηθηστε με λιγο αν μπορειτε.

εχω αυτο το μπαλαστ http://www.paulmann.com/paulmann/b2c-shop/en/all/Accessories,%20refund/Transformers/Transformer,%20electronic%20Halo+LED%200-65%20Watt%20White/97767

μια λαμπα Τ5 16mm 24W

αυτα τα ακροφυσια http://www.conrad.de/ce/de/product/574874/Beleuchtungs-ZubehoerDurchsteck-Miniaturfassung-Weiss?ref=list

μπορει καποιος να μου πει την συνδεσμολογια? δεν μπορω να βγαλω ακρη με το πως πρεπει να ειναι τα καλωδια στα ακροφυσια.

ευχαριστωωωωω

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια ειναι στεγανα;; Τα αγορασες η στα εδωσαν;;

Βαλε φωτογραφιες δικες σου απ τα πραγματα, στα site δεν φενονται οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το μπαλαστ ειναι για λεντ και οχι για Τ5 χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος. Και τα ακροφυσια οπως ειπε ο Ακριδας δεν ειναι στεγανα οποτε θελουν πολυ προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια ειναι τα απλα και το μπαλαστ για λεντ!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δεν ειπα οτι το θελω κατα αναγκη να το βαλω πανω απο νερο... σας ρωτησα πως ειναι η συνδεσμολογια.Το ξερω οτι τα ακροφυσια δεν ειναι στεγανα. Το μπαλαστ ομως αφου λεει και για "halogen" και ειναι ηλεκτρονικο δεν κανει? Αν οχι τοτε, τι ειδος μπαλαστ χρειαζομαι και πως ειναι η συνδεσμολογια???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις δεν ειναι μπαλαστ, ειναι μετασχηματιστης (οχι δεν ειναι το ιδιο).

Για να αναψει η φθοριου θελει μπαλαστ, αν παρεις οποιοδηποτε ηλεκτρονικο εχει σχεδιο επανω.

Αυτα τα ακροφυσια δεν κανουν ουτε για πανω απο το νερο ουτε για κατω,

ειναι η χειροτερη ποιοτητα και σε λιγο καιρο που θα εχουν ξεραθει απο τη θερμοκρασια θα αρχισουν να σπανε και εσυ θα ψαχνεις γιατι η λαμπα δεν αναβει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μπαλαστ αυτο που εχεις και δεν κάνει για την λάμπα το ακροφύσιο η αλλιως ντουι κάνει για τ5 αλλα θέλει στέγανη τοποθέτηση οχι ετσι ανοιχτό και εκτεθημενο πανω απο το νερό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παμε παλι λοιπον :)

εχω αυτο εδω http://www.osram.com/_apps/products/product_details_tab.jsp?productId=ZMP_1008198&classificationId=GPS01_1027990&coid=28908

και αδιαβροχα ακροφυσια

νομιζω ειναι ψιλοξεκαθαρη η συνδεσμολογια, την εχει και το μπαλαστ πανω τυπωμενη. εχω ομως μερικες αποριες.

πρεπει να βαλω οπωσδηποτε 2 λαμπες πανω ή μπορω και μονο μια?

γειωση χρειαζεται?

πως διαολο μπαινουν τα καλωδια και καθονται μεσα στα ακροφυσια? τα βαζω αλλα μου φαινεται οτι ειναι χαλαρα. Την ιδια απορια εχω και για το πως βαζω τα καλωδια στο μπαλαστ, βαζω στη τρυπα που εχει ή απο "πανω" και το κραταει κατι σαν "V" που εχει μεταλικο? αν καποιος εχει φωτο *ή καποιο λινκ* θα βοηθουσε πολυ.

θενκςςςς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ναι θελει και τις δυο λαμπες, αν μπει μονο μια δεν αναβει.

Το καλωδιο που χρησιμοποιης ειναι μονοκλωνο ή πολυκλονο;

Τα πολυκλωνα δεν πιανουν πολυ καλα ή θελουν να ανοιξεις λιγο το ελασμα με ενα μικρο κατσαβιδι για να μπει το καλωδιο οσο πιο μεσα γινετε.

Link to comment
Share on other sites

πολυκλονο εχω η αληθεια ειναι κ γιαυτο δυσκολευτηκα πολυ ... θα παω να παρω αυριο μονοκλονο

με την γειωση τι παιζει? πρεπει οπωσδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα βαλει γειωση σε ενα που ειχα φτιαξει, δεν ξερω εαν ειναο σωστο, αλλα αμα εχεις καλωδιο με γειωση βαλτη να εισαι συγουρος...

Αν μπει μια χεν αναβει γιατι δεν κανει κυκλωμα, μια λυση ειναι να βαλεις μια καμενη εκει που δεν θελεις να αναβει...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ωραια αναψε, αυριο θα σενιαριστει :)

εντωμεταξυ σημερα εφτιαξα ενα μινι μινι μινι "ρεακτορα" για αντιφωσφορο... με κοστος οσο κανει η μικροτερη αντλια...τα αποτελεσμα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο...θα ανεβασω συντομα εικονες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...