Jump to content

Ορθογραφία Θεμάτων


Recommended Posts

Παρατηρώ σε πολλά θέματα πληθώρα ορθογραφικών λαθών.

Είναι μια εικόνα που προσωπικά με ΄΄χαλάεί΄΄.

Προσοχή. Δεν κατακρίνω τις ορθογραφικές γνώσεις των φίλων μας ούτε για τα σωστά Ελληνικά που και στις δύο περιπτώσεις κάνω και εγώ αρκετά λάθη.

Υπάρχουν όμως αρκετές εφαρμογές που διορθώνουν τέτοια ορθογραφικά λάθη.

Η αισθητική ενός κειμένου 5 γραμμών με 10 λάθη ΄ομως είναι πολύ άσχημη.

Ας γίνει μια προσπάθεια να βελτιωθεί αυτή η εικόνα εφόσον δεν επιτρέπονται τα greeklish που τελικά μπορεί να ήταν και καλύτερα απο τόσο λανθασμένα ελληνικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ σε πολλά θέματα πληθώρα ορθογραφικών λαθών.

Είναι μια εικόνα που προσωπικά με ΄΄χαλάεί΄΄.

Προσοχή. Δεν κατακρίνω τις ορθογραφικές γνώσεις των φίλων μας ούτε για τα σωστά Ελληνικά που και στις δύο περιπτώσεις κάνω και εγώ αρκετά λάθη.

Υπάρχουν όμως αρκετές εφαρμογές που διορθώνουν τέτοια ορθογραφικά λάθη.

Η αισθητική ενός κειμένου 5 γραμμών με 10 λάθη ΄ομως είναι πολύ άσχημη.

Ας γίνει μια προσπάθεια να βελτιωθεί αυτή η εικόνα εφόσον δεν επιτρέπονται τα greeklish που τελικά μπορεί να ήταν και καλύτερα απο τόσο λανθασμένα ελληνικά.

Και τί προτείνεις; Να βάλει το ΑΖ ορθογραφικό έλεγχο στην σύνταξη των μηνυμάτων ή ο κάθε χρήστης να ψάξει να βρει κάποια τέτοια εφαρμογή;

Τα greeklish δεν λύνουν το πρόβλημα, απλά το καλύπτουν. Άσε που αν κάποιος κάνει ορθογραφικά λάθη, μπορείς να τα καταλάβεις μερικές φορές.

Είναι λεπτό ζήτημα, γιατί κάποιος μπορεί να προσβληθεί. Έχει να κάνει με τη μόρφωση αλλά και με τις μαθησιακές δυσκολίες.

Ωστόσο δε θα ήταν άσχημη ιδέα να έχει ορθογραφικό έλεγχο το κουτάκι στο οποίο γράφουμε τα μηνύματα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λεπτό ζήτημα, γιατί κάποιος μπορεί να προσβληθεί. Έχει να κάνει με τη μόρφωση αλλά και με τις μαθησιακές δυσκολίες.

Για αυτό είπα ότι δεν κρίνω τις γνώσεις ή την αδυναμία αλλά την εικόνα.

Λάθη μπορεί να γίνονται όταν πληκτρολογείς και από κινητό ή άλλη συσκευή και το auto speller κάνει του κεφαλιού του ή ακόμα κάποιος να πληκτρολογεί από πληκτρολόγιο χωρίς Ελληνικά.

Εγώ μίλησα για προσπάθεια βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα προτείνεις στον καθένα να προσπαθήσει να βελτιωθεί μόνος του;

Κι αν έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία;

Κι αν δε μπορεί;

Δε θα ήταν πιο πρακτικό να υπήρχε ενσωματωμένος ορθογραφικός έλεγχος εδώ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου δεν παρεξηγεί κανεις κανεναν.

Η ετσι θελω να πιστευω..

Για παράδειγμα καλος η κακος λογο δυσγραφιας και δυσλεξιας χρησιμοποιω αυτο https://translate.google.gr/#en/el/

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ήταν πιο πρακτικό να υπήρχε ενσωματωμένος ορθογραφικός έλεγχος εδώ; :)

Φυσικά αλλά το βρίσκω τεχνικά δύσκολο. Ας μας πουν οι ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου δεν παρεξηγεί κανεις κανεναν.

Η ετσι θελω να πιστευω..

Για παράδειγμα καλος η κακος λογο δυσγραφιας και δυσλεξιας χρησιμοποιω αυτο https://translate.google.gr/#en/el/

Και να σιμπλιροσο πανω σε αυτο που ηπα και παλι εκανε λαθοι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω αν θα ήταν εφικτό να υπάρχει μία Orthografia Team και να διορθώνει τα ορθογραφικά λάθη. Σοβαρά, είμαι fan της ορθογραφίας! :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου δεν παρεξηγεί κανεις κανεναν.

Να είσαι σίγουρος για αυτό Γιάννη !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έγινε αυτός ο χώρος πάντα υπήρχε αυτό το ερώτημα με την ονορθογραφία, και τότε οι παλιοί Φύλαρχοι είχαν προβληματιστεί , κάποιοι παλιοί ,σοβαροί συντονιστές διόρθωναν τουλάχιστον τις επικεφαλίδες των θεμάτων, τώρα πια μάλλον δεν γίνεται ;; και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ; , από την άλλη τα λεγόμενα γρικλισhh δημιουργούν πρόβλημα στην ανεύρεση ,οι συντονιστές τα ξέρουν καλύτερα από μένα και θα απαντήσουν γιαυτό ,οσον αφορά το μέλος με τον ψευδώνυμο kalliroi να απαντήσω οτι τα άτομα με μαθησιακές δυσκολίες είναι μάλλον η εξαίρεση παρά ο κανόνας , για τόν λόγο αυτό που είναι αρκετά σοβαρός και τον σέβομαι και για άλλους πολλούς ας αφήσουμε τον κόσμο να γράφει όπως μπορεί και αν υπάρχει κανένας συντονιστής που ξέρει ορθογραφία ας βοηθήσει στη διόρθωση - κάποτε γινότανε- ας το κάνει ,δεν είναι κακό ούτε προσβλητικό.

Καλά μπάνια ,τα λέμε με τα νέα σαιζόν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι ειναι λεπτο θεμα και σιγουρα δεν υπαρχει κακη προθεση αλλα η αληθεια ειναι οτι περα απο μικρα λαθη που οφειλονται στη βιασυνη ,καμια φορα δυσκολευομαι να παρακολουθησω ενα κατα τα αλλα ενδιαφερων θεμα λογω κακης ορθογραφιας και πολυ κακης συνταξης..Προφανως δεν εχει κανεις προθεση να μειωσει κανενα,αλλα μια μικρη προσπαθεια μπορει να βελτιωσει πολυ την κατασταση και προς ωφελος των αναγνωστων και του συγγραφεα.Γενικευοντας λιγο αν δεν σας πειραζει να πω το εξης..σαν καθηγητη με απασχολησε το θεμα της δυσλεξιας καποια στιγμη σοβαρα μια και δεν προκαλει μονο θεματακια ορθογραφιας και απευθυνθηκα σε λογοθεραπευτη και ψυχολογο για να μου υποδειξει τροπους αντιμετωπισης.Μου ειπε και το διασταυρωσα και εγω οτι η δυσλεξια ειναι κληρονομικη.Το περιεργο ομως ειναι οτι ενω τα ποσοστα της στο γενικο πληθυσμο ειναι σταθερα,η ανορθογραφια και η κακη συνταξη ειναι τελευταια πολυ πιο συχνη και εντονη.Συμπεραινω λοιπον οτι μαλλον φταιει το γεγονος οτι απλα δεν δινουμαι πια και μεγαλη σημασια στην ορθη γραφη και συνταξη.Αυτο ομως πολλες φορες,και ειδικα σε ενα φορουμ ανθρωπων που συχνα δεν γνωριζονται προσωπικα, μπορει να προκαλεσει συγχυση,ακομα και παρεξηγησεις.Ισως λοιπον,και ξανατονιζω με καθε σεβασμο στον καθενα και χωρις καμια διαθεση μειωσης!! ,λιγη περισσοτερη προσοχη να βοηθησει πολυ.Μην ξεχναμε οτι διαβαζουν θεματα και παιδια .Να διευκρινησω οτι δεν ειμαι φανατικος της ορθογραφιας αλλα οπως και να το κανουμε ειναι μερος της γλωσσας και μαλιστα σημαντικο γιατι η ορθη γραφη,η στιξη και η συνταξη δινουν το νοημα στο γραπτο λογο.Αν υπαρχει τεχνικη δυνατοτητα για ορθογραφικο ελεγχο θα ηταν πολυ καλο..Και ενα τελευταιο..σχετικα με τη χρηση των greeklish..ας μην τα εξοβελιζουμε ετσι απλα,οταν πριν 20 και χρονια αρχισαμε να τα χρησιμοποιουμε ηταν ακριβως το αντιθετο απο οτι φαινεται σημερα,ηταν μια προσπαθεια που καναμε τοτε σε περιβαλλον UNIX και στα τοτε δικτυα RISC της IBM να χρησιμοποιησουμε Ελληνικα ενω δεν υπηρχε η δυνατοτητα.Στον προπαππου του facebook και των κοινωνικων δικτυων ,το τοτε IRC, με greeklish μιλαγαμε και μας θυμιζουν τα νειατα μας ;)

Δεν πιστευω να κανα καμια δεκαρια λαθη και να με κραξει κανεις... :lolu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενδιαφέρον θέμα το έγραψες με ωμέγα. :P

Εμένα μου τη δίνει όταν δε βάζουν σημεία στίξης και γράφουν πολλά μαζί έτσι προσπαθώ να καταλάβω που ξεκινα και που τελειώνει αυτό που θέλουν να πουν όπως για παράδειγμα αυτό που έγραψα τώρα :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το ενδιαφέρον θέμα το έγραψες με ωμέγα. :P

Εμένα μου τη δίνει όταν δε βάζουν σημεία στίξης και γράφουν πολλά μαζί έτσι προσπαθώ να καταλάβω που ξεκινα και που τελειώνει αυτό που θέλουν να πουν όπως για παράδειγμα αυτό που έγραψα τώρα :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BD

χαχχαχ μην ξυπνας το δασκαλο μεσα μου,τον εχω βαλει για υπνο απο χρονια χχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για το αρσενικό, η λέξη θέμα είναι ουδέτερο. :D:P

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για το αρσενικό, η λέξη θέμα είναι ουδέτερο. :D:P

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Δικιο εχεις ,παρακοιμηθηκε μαλλον :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έγινε αυτός ο χώρος πάντα υπήρχε αυτό το ερώτημα με την ονορθογραφία, και τότε οι παλιοί Φύλαρχοι είχαν προβληματιστεί , κάποιοι παλιοί ,σοβαροί συντονιστές διόρθωναν τουλάχιστον τις επικεφαλίδες των θεμάτων, τώρα πια  μάλλον δεν γίνεται ;; και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ; , από την άλλη τα λεγόμενα γρικλισhh  δημιουργούν πρόβλημα στην ανεύρεση ,οι συντονιστές τα ξέρουν καλύτερα από μένα και θα απαντήσουν γιαυτό ,οσον αφορά το μέλος με τον ψευδώνυμο kalliroi να απαντήσω οτι τα άτομα με μαθησιακές δυσκολίες είναι μάλλον η εξαίρεση παρά ο κανόνας , για τόν λόγο αυτό που είναι αρκετά σοβαρός και τον σέβομαι  και για άλλους πολλούς ας αφήσουμε τον κόσμο να γράφει όπως μπορεί και αν υπάρχει κανένας συντονιστής που ξέρει ορθογραφία ας βοηθήσει στη διόρθωση - κάποτε γινότανε- ας το κάνει ,δεν είναι κακό ούτε προσβλητικό.

 

 

Καλά μπάνια ,τα λέμε με τα νέα σαιζόν.

Οι επικεφαλίδες διορθώνονται σε ποσοστό 99% :) καλές διακοπές ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Synagridas Μα...προκαλεσες! :D Εγώ συχνά μπερδεύω τη λέξη μήνυμα και παω να τη γράψω μύνημα :P

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Τα ορθογραφικά ειναι ενα θεμα αλλα τι να κάνουμε υπάρχουν πάντως υπάρχει δυνατότητα διορθώσεις τις λέξεις οταν γράφουμε απο κινητο υπάρχει το τ5 το ίδιο και απο ταμπλετ επισης και απο pc οταν γράφουμε μια λέξη και απο κατω βγάζει μια κόκκινη γραμμή αν κάνουμε δεξί κλικ μας βγάζει την λέξη σωστα και με τόνο προσπαθήστε λίγο υπάρχουν λύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο της ανορθογραφίας είναι πράγματι ένα παλιό πρόβλημα στο forum. Αν το ψάξετε λίγο θα δείτε πως έχει συζητηθεί ξανά! Και φυσικά λύση δεν πρόκειται να υπάρξει, απλά γιατί είναι στο χέρι και την διάθεση του καθενός η βελτίωση του! Δυστυχώς οι παλιοί "σοβαροί" συντονιστές που ασκουσαν χρέη ορθογραφικού ελέγχου, είτε τα παράτησαν, είτε βρήκαν αλλά σοβαρότερα πράγματα να ασχολούνται και εμείς οι λιγότερο "σοβαροί " συντονιστές που μείναμε έχουμε άλλες προτεραιότητες.

Η αλήθεια είναι πάντως πως κανένας δεν πρόκειται να διορθώσει την ορθογραφία του, μόνο και μόνο για να γράφει σωστά στο ΑΖ. Είναι να το θέλει κάποιος πραγματικά, αλλά ταυτόχρονα να έχει την δυνατότητα και τον χρόνο για να κάνει την δύσκολη αυτή προσπάθεια! Σύμφωνώ πως λίγα λαθάκια σε ένα κείμενο δεν είναι πρόβλημα ούτε ένα άψογο συντακτικά και ορθογραφικά κείμενο είναι ο σκοπός του forum μας. Από την άλλη ένα εξοφθαλμα ανορθόγραφο κείμενο σε αποτρέπει από το να ασχοληθείς μαζί του και τελικά "χαμένος" βγαίνει ο συγγραφέας του, αφού είναι πιθανό να το διαβάσουν λιγότεροι!

Για τα greeklish είσαστε κάθετα αντίθετοι, όταν αυτά φυσικά γράφονται συνειδητά και όχι λόγω πχ προβλήματος στο pc. Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση.

Ορθογραφία και μη τονισμός, δημιουργούν πρόβλημα στην αναζήτηση πληροφοριών, αλλά καθώς η μηχανή αναζήτησης είναι κάπως κουραστική στη χρήση της και λίγοι είναι αυτοί που την εμπιστεύονται, δεν αποτελεί πρόβλημα για τους περισσότερους.

Επίσης, όσον αφορά την orthografia team, εμένα μην με υπολογίζετε :D

Επειδή και εγώ κάνω συχνά πυκνά λάθη χρησιμοποιώ αυτό: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντα εχω μια απορια.

Γιατι καποιοι ανρωποι,εκ του ασφαλους,κανουν αλλους ανθρωπους,να νιωθουν τουλλαχιστον αβολα,και τους αρεσει να το παιζουν,φιλοσοφοι,και φιλολογοι,

Εχετε σκεφτει οτι αυτοι οι ανθρωποι,γραφουν οπως γραφουν,γα να σας τσατισουν?για να σας θυμωσουν?η γραφουν γιατι δεν μπορουν να γραψουν αλλιως.

Ξεχνατε η ουτε καν ξερετε ορισμενοι,οτι αναμεσαμας υπαρχουν φιλοι,απο Αλβανια,Βουλγαρια,Απω Ανατολη,Ρωσσια,Ουκρανια,Γερμανια,Αγγλια,αγραμματοι,αμορφωτοι,δυσλεκτικοι.και πολλοι αλλοι

Γιατι ηδονιζεστε με το να τους φερνετε σε δυσκολη θεση?εκ του ασφαλους

Ειμαι ενας ανορθογραφος χοπιστας,και σε οποιν αρεσω,Τωρα γιατι ειμαι ανορθογραφος?

Απαντω .

Οσα ξερει ο νοικοκυρης,δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.

Εδω ο κοσμος χανεται και το μαλι χτενιζεται.εκ του ασφαλους

Και μια κουβεντα για τον μεντοραμου,κυριο Γεωργιου.

Δασκαλε,αν θυμασαι και τοτε την εποχη των <<σοβαρων>>συντονιστων,τα ιδια θεματα επαιζαν απο ορισμενους <<<<αγανακτησμενους>>>>φυλακες της γλωσσας,και της πατριδας.

Καλησας μερα,και καλες διακοπες σε οσους ακομα μπορουν και πανε,Για τι σε λιγο η γλωσσα θα ειναι χρησιμη για αλλα πραγματα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως κάποιοι που έχουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό το θέμα έρχονται σε δύσκολη θέση. Αλλά φαντάζομαι πως αυτό το θέμα αφορά ενα μικρό ίσως κομμάτι του forum που γράφει greeklish με ελληνικό πληκτρολόγιο. Αυτό το κομμάτι πιστεύω θα μπορούσε να αλλάξει με λίγη προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως κάποιοι που έχουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό το θέμα έρχονται σε δύσκολη θέση. Αλλά φαντάζομαι πως αυτό το θέμα αφορά ενα μικρό ίσως κομμάτι του forum που γράφει greeklish με ελληνικό πληκτρολόγιο. Αυτό το κομμάτι πιστεύω θα μπορούσε να αλλάξει με λίγη προσπάθεια!

Τα greeklish απαγορευονται σε αυτο το φορουμ.Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/72471--/?hl=%EF%F1%E8%EF%E3%F1%E1%F6%E9%E1

Υπαρχουν και αλλοι φιλολογοι

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως κάποιοι που έχουν κάποιο πρόβλημα σε αυτό το θέμα έρχονται σε δύσκολη θέση. Αλλά φαντάζομαι πως αυτό το θέμα αφορά ενα μικρό ίσως κομμάτι του forum που γράφει greeklish με ελληνικό πληκτρολόγιο. Αυτό το κομμάτι πιστεύω θα μπορούσε να αλλάξει με λίγη προσπάθεια!

Επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός, αυτό που εννοώ είναι ότι γράφουν greeklish με ελληνικά γράμματα (μόνο ο και ι, 8 αντί για θ κτλ) Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να κανα καμια δεκαρια λαθη και να με κραξει κανεις... :lolu:

φίλε μου δες καλά, σε κάθε λέξη έχεις και ένα λάθος μόνο τα άρθρα τα έχεις σωστά :)

Εγώ σαν δυσλεκτικός με βούλα έχω να πω πως για να γράψω ένα κείμενο με παίρνει το διπλό χρόνο γιατί μετά πρέπει να το διορθώσω κιόλας.

Αλλά δυστυχώς ο ορθογραφικός έλεγχος δεν μπορεί να τα διορθώσει όλα οπότε κάποιες λέξης παραμένουν ανορθόγραφες.

Έχω μάθει να ζω με αυτό και δεν με ενοχλεί καθόλου, και δεν κάθομαι να σκεφτώ και να αγχωθώ αν ενοχλεί τον περίγυρο μου γιατί κάνω ότι περνά από το χέρι μου. Είναι μια δυσλειτουργία του εγκεφάλου και για αυτήν την δυσλειτουργία η φύση μας έχει ανταμείψει σε άλλους τομής που υστερούν η γραμματιζούμενοι :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...