Jump to content

iliasandro

Recommended Posts

Κωστα και o απλός φλουριτης καλυπτει τα φυτα και τα γρασίδια....

Η διαφορα οπως θα εχεις καταλάβεις και εσυ ειναι με τα μικροκαμωμένα φυτα οπως ή cuba και τα αλλα μικροσωμα γρασιδάκια.

Στο απλο φλουριτη δεν κανει μεγάλες ριζες, δεν πιανεται καλά στο υποστρωμα και πολλές φορες φευγει στην επιφανεια, αντιθετως υποστρωματα οπως το black sand ,εχουν το καλό για τα μικροσωμα φυτα οτι γαντζωνονται πολυ καλυτερα, και δεν φευγουν τοσο ευκολα στην επιφανεια, ακόμη αν δειτε χαλι cuba ειναι ακομη πιο πυκνη σε λεπτο υπόστρωμα.

Δεν το εχω δοκιμάσει το black sand , ειχε τυχει να μου στειλει χομπιστας cuba και ειχε γινει ενα με το υπόστρωμα.

Και το αλλο που βλέπω εγω ειναι η ανατπυξη cubas σε απλή αμμο και σε χαλικάκι θα δειτε οτι εχει τεράστια διαφορα...

Κι εγώ με την carat δεν είχα θέμα σε submersed. Emersed δεν έχω κάνει ποτέ... Μάλλον με βλέπω για black sand. Αυτή θα έχει θέματα αν την υψώσω στα 15 εκ;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Κωστα και o απλός φλουριτης καλυπτει τα φυτα και τα γρασίδια....

Η διαφορα οπως θα εχεις καταλάβεις και εσυ ειναι με τα μικροκαμωμένα φυτα οπως ή cuba και τα αλλα μικροσωμα γρασιδάκια.

Στο απλο φλουριτη δεν κανει μεγάλες ριζες, δεν πιανεται καλά στο υποστρωμα και πολλές φορες φευγει στην επιφανεια, αντιθετως υποστρωματα οπως το black sand ,εχουν το καλό για τα μικροσωμα φυτα οτι γαντζωνονται πολυ καλυτερα, και δεν φευγουν τοσο ευκολα στην επιφανεια, ακόμη αν δειτε χαλι cuba ειναι ακομη πιο πυκνη σε λεπτο υπόστρωμα.

Δεν το εχω δοκιμάσει το black sand , ειχε τυχει να μου στειλει χομπιστας cuba και ειχε γινει ενα με το υπόστρωμα.

Και το αλλο που βλέπω εγω ειναι η ανατπυξη cubas σε απλή αμμο και σε χαλικάκι θα δειτε οτι εχει τεράστια διαφορα...

Νικο,απλο φλουριτη εννοεις το κλασικο flourite,σαν αυτο που εχω και εγω?

Αν εννοεις αυτον,ναι συμφωνω οτι καλυπτει τα φυτα και τα γρασιδια.

Απλα οπως εγραψα και πιο πανω,εγω παρατηρησα οτι ειναι λιγο δυσκολο στο φυτεμα γιατι ειναι λιγο χοντροκοκκο αν εχεις γεματο ενυδρειο.Αν φυτεψεις και μετα γεμισεις νερο,δεν υπαρχει προβλημα.Σε μενα τουλαχιστον τα φυτα που φυτεψα εμειναν κατω,μονο το micranthemun μου εσπασε λιγο τα νευρα μεχρι να το φυτεψω αλλα τελικα τα καταφερα.

Σιγουρα σε πιο ψιλοκοκκο θα ειναι πιο ευκολο για το γρασιδι,παντως με το flourite ειναι ευχαριστημενος μπορω να πω,τα αξιζει τα λεφτα του.

Ρε συ Νικο,στο iwagumi σου δεν εχεις black sand?Η θυμαμαι λαθος?:P

Link to comment
Share on other sites

Νικο,απλο φλουριτη εννοεις το κλασικο flourite,σαν αυτο που εχω και εγω?

Αν εννοεις αυτον,ναι συμφωνω οτι καλυπτει τα φυτα και τα γρασιδια.

Απλα οπως εγραψα και πιο πανω,εγω παρατηρησα οτι ειναι λιγο δυσκολο στο φυτεμα γιατι ειναι λιγο χοντροκοκκο αν εχεις γεματο ενυδρειο.Αν φυτεψεις και μετα γεμισεις νερο,δεν υπαρχει προβλημα.Σε μενα τουλαχιστον τα φυτα που φυτεψα εμειναν κατω,μονο το micranthemun μου εσπασε λιγο τα νευρα μεχρι να το φυτεψω αλλα τελικα τα καταφερα.

Σιγουρα σε πιο ψιλοκοκκο θα ειναι πιο ευκολο για το γρασιδι,παντως με το flourite ειναι ευχαριστημενος μπορω να πω,τα αξιζει τα λεφτα του.

Ρε συ Νικο,στο iwagumi σου δεν εχεις black sand?Η θυμαμαι λαθος? :P

Οχι ρε συ εκει εγω απλο χαλικάκι και λιγο μαυρο φκουριτη το χοτνρο πάλι... :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω οτι το φτιάχνω στο μυαλό μου. Η γενική ιδέα για το στήσιμο θα είναι αυτή της φωτογραφίας.

Σε αυτή την περίπτωση η άμμος βολεύει ή το χαλίκι;

Με τα ξυλάκια αριστερά (σκάλα) έχετε καμία ιδέα πως να τα φτιάξω;

post-49694-0-14233000-1407367673_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφησεις τις σκαλες,προσωπικα δεν μου αρεσουν τετοιου ειδους ενυδρεια.Προτειμω κατι πιο φυσικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις καμια ιδέα για το που μπορώ να βρω seachem flourite black sand στην Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις καμια ιδέα για το που μπορώ να βρω seachem flourite black sand στην Αθήνα;

Επίσης, μπορώ να σκεπάσω ένα mopani μέχρι τη μέση ώστε να προεξέχει λίγο από την άμμο ή θα έχω προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι επειγον. Επειδη σκεφτομαι να υψωσω το υποστρωμα στα 10 με 15 εκατοστα σε μια γωνια πιστευετε οτι το flourite black sand θα εχει θεμα με αναεροβιες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι επειγον. Επειδη σκεφτομαι να υψωσω το υποστρωμα στα 10 με 15 εκατοστα σε μια γωνια πιστευετε οτι το f sand θα εχει θεμα με αναεροβιες;

Καμία ιδέα σχετικά με την παράθεση; Με το flourite black θα μπορώ να φυτέψω γρασίδι submersed ή το ξεχνάω; Είμαι σε κατάσταση παραγγελίας...

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοκκομετρια του black ειναι ιδια με του κλασικου,θα σε δυσκολεψει αρκετα να φυτεψεις εντος νερου.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φυτεψεις και μετα να γεμισεις νερο.

Το μοπανι μπορεις να το βαλεις μεσα στο υποστρωμα,δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή emersed ή φυτεύω και γεμίζω αμέσως;

Link to comment
Share on other sites

Ασε το emersed,ειναι αλλο πραγμα.

Φτιαχνεις το hardscape,ριχνεις λιγο νερο ισα να σκεπασεις το υποστρωμα,φυτευεις και μετα γεμιζεις με νερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια γιατί δεν είμαι για emersed με τίποτα... Μια τελευταία ερώτηση. Με την άμμο στα 15 εκ θα έχω θέμα με αναερόβιες;

Link to comment
Share on other sites

Με την συγκεκριμενη αμμο δεν νομιζω να εχεις θεμα,δεν πρεπει να εισαι ψιλη σαν πουδρα.Εχω δει σε φορουμ του εξωτερικου ενυδρεια με τετοιο υποστρωμα που εχουν ανισοπεδα aquascape χωρις να αναφερουν καποιο προβλημα.

Αν παρεις την αμμο τελικα,θεωρω οτι μπορεις να φυτεψεις και με νερο μεσα,αλλα χωρις νερο ειναι καλυτερα γιατι μπορεις να αλλαξεις θεσεις αφοβα αφου δεν θα εχεις νερο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η όσμωση. Της έσπασα ένα ρακοράκι. Άμα δεν πιάνουν τα χέρια σου...

Με πήραν για το φωτιστικό και παρόλο που στο site μαγαζιού της επαρχίας ήταν σε μαύρο, μου το παρήγγειλαν σε ασημί γιατί "μαύρο δεν υπήρχε". Τα νεύρα μου... Θα συμβιβαστώ γιατί θα ταιριάζει με τα φίλτρα.

Επίσης πέρασα από aquario. Είδα το seachem flourite black το οποίο ήταν σχετικά μικρής κοκκομετρίας. Μου άρεσε και κατα 99% θα βάλω αυτό. Σκέτο εννοείται.

Την εβδομάδα που μας έρχεται θα στρώσω τα δυο Liberty (θα τρέξουν μαζί με το υπάρχον εσωτερικό φίλτρο). Στη συνέχεια θα ξεστήσω και θα ανοίξω ένα θεματάκι aquascaping (και καλά)...

Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις οδηγίες σας

:bow:

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το φωτιστικό και τα φίλτρα.

α. Στο φωτιστικό πρόσθεσα άλλη μια t5 24 watt μιας και άλλαξε το ύψος φωτισμού και έτσι έγιναν 3 (από μπροστά προς τα πίσω 6500k, 4000k, 8000k). Έφτασα αισίως 1,2w/lt (στο νέο ύψος υπολογισμένο)

Πως λέτε να κάνω τη μετάβαση από φωτοπερίοδο 10 ωρες 24watt - 5 ώρες 15 watt σε νέα με τις λάμπες που έχω τώρα (από τις οποίες μόνο η 4000k ανάβει ξεχωριστά); Να σημειώσω τα φυτά είναι πλέον ελάχιστα (5 ρίζες αργές + κερατόφυλλο) και από ψαράκια guppies...

β. Επίσης τα φίλτρα θα τα βάλω το πρωί σε λειτουργία, αφού πρώτα βάλω στη θέση του άνθρακα siporax από το εσωτερικό, και θα τα αφήσω να τρέξουν μαζί με αυτό για μια εβδομάδα για στρώσιμο. Εδώ έκανα τη δεύτερη πατέντα της ημέρας. Θα έχω πρόβλημα στη ροή ή είμαι οκ;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τις 2 προηγουμενες ερωτησεις αλλες 2. Απο σφουγγαρια βγαζω μπλε κραταω πρασινο ή τα βγαζω ολα; Βαμβακι εχει μονο σε προφιλτρο ή να βαλω μεσα πανω απο τη φτερωτη;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σε λειτουργια τα φιλτρα. Εχω ενα μικρο πλυντηριο αλλα τα guppies το διασκεδαζουν...

Link to comment
Share on other sites

Καμια γνωμη για τα 3 τελευταια posts :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το φωτιστικό και τα φίλτρα.

α. Στο φωτιστικό πρόσθεσα άλλη μια t5 24 watt μιας και άλλαξε το ύψος φωτισμού και έτσι έγιναν 3 (από μπροστά προς τα πίσω 6500k, 4000k, 8000k). Έφτασα αισίως 1,2w/lt (στο νέο ύψος υπολογισμένο)

Πως λέτε να κάνω τη μετάβαση από φωτοπερίοδο 10 ωρες 24watt - 5 ώρες 15 watt σε νέα με τις λάμπες που έχω τώρα (από τις οποίες μόνο η 4000k ανάβει ξεχωριστά); Να σημειώσω τα φυτά είναι πλέον ελάχιστα (5 ρίζες αργές + κερατόφυλλο) και από ψαράκια guppies...

β. Επίσης τα φίλτρα θα τα βάλω το πρωί σε λειτουργία, αφού πρώτα βάλω στη θέση του άνθρακα siporax από το εσωτερικό, και θα τα αφήσω να τρέξουν μαζί με αυτό για μια εβδομάδα για στρώσιμο. Εδώ έκανα τη δεύτερη πατέντα της ημέρας. Θα έχω πρόβλημα στη ροή ή είμαι οκ;

Θα προσθέσεις περισσότερα φυτά ; Ρωτάω γιατί δεν το έχω διαβάσει όλο το θέμα και με τέτοιο φωτισμό , χωρίς πολλά φυτά μπορεί να παρουσιαστούν άλγες. :)

Μια χαρά θα είναι και η ροή.

Μαζί με τις 2 προηγουμενες ερωτησεις αλλες 2. Απο σφουγγαρια βγαζω μπλε κραταω πρασινο ή τα βγαζω ολα; Βαμβακι εχει μονο σε προφιλτρο ή να βαλω μεσα πανω απο τη φτερωτη;

Κράτα το μπλε , γιατί νομίζω ότι το πράσινο είναι για κάποια αλληλεπίδραση με νιτρικά ή νιτρώδη. Βαμβάκι να βάλεις σε σημείο που θα έχεις εύκολα πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το φωτιστικό και τα φίλτρα.

α. Στο φωτιστικό πρόσθεσα άλλη μια t5 24 watt μιας και άλλαξε το ύψος φωτισμού και έτσι έγιναν 3 (από μπροστά προς τα πίσω 6500k, 4000k, 8000k). Έφτασα αισίως 1,2w/lt (στο νέο ύψος υπολογισμένο)

Πως λέτε να κάνω τη μετάβαση από φωτοπερίοδο 10 ωρες 24watt - 5 ώρες 15 watt σε νέα με τις λάμπες που έχω τώρα (από τις οποίες μόνο η 4000k ανάβει ξεχωριστά);

Απο φυτα θα βαλω cuba και διαφορα μετρια προς δυσκολα (παω για φουλ φυτεμένο). Το θεμα μου ειναι η μεταβαση απο τα 39 στα 72 watt. Αυτο που εχω κανει ειναι να μην αναβω καθολου την 4000 kelvin. Αλγες δεν εχω δει μεχρι τωρα ... Λετε να μου κανει κανενα μπαμ και να γεμισω;

Οσο για το σφουγγαρι δεν αξιζει να κρατησω το μπλε γιατι ειναι το πιο μεγαλο και δε θα χωρα siporax. Εκτος αν στο ενα φιλτρο το κρατησω και στο αλλο το βγαλω.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Εγω την ροη την βλεπω μεγαλη και θα χανεις αρκετο co2.

Για τα σφουγγαρια που ρωτας,για ποια φιλτρα μιλαμε?Για τα liberty η για το εσωτερικο της juwel?

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό θα φύγει. Μόνο τα liberty θα μείνουν. Στο βίντεο που ανεβασα τρεχουν 4 φίλτρα (εχω και ενα εσωτερικό απο αλλο ενυδρείο που ετοιμαζω για στησιμο). Αν βαλω παντως τα liberty στο φουλ το κερατοφυλλο γυριζει σαν να ειναι πραγματικά σε πλυντηριο. Για τα σφουγγαρια των liberty ρωτούσα. Και για το φωτισμο :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω και εγω 2041,νομιζω οτι ειναι το αμεσως πιο μικρο απο το δικο σου,εχω κρατησει μονο το μπλε σφουγγαρι και ολο το υπολοιπο το εχω γεμισει με βιολογικο υλικο eheim substract pro που ειναι μπιλιες και χωρεσε αρκετο.Ενυδρειακο βαμβακι δεν εχω βαλει μιας και δεν ηξερα να γινετε να μπει.

Για το φως,εγω θα ξεκινουσα με ολες τις λαμπες,στην αρχη για 5 ωρες και σιγα σιγα θα ανεβαινα στις 9 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...