Jump to content

Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Με Αμμωνία


Recommended Posts

Καλησπέρα .

Διανύω την περίοδο στρωσίματος με την μέθοδο της αμμωνίας . Το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα περίπου και προορίζεται για αφρικανικό.

Βρίσκομαι στην δέκατη μέρα . Οι μετρήσεις μου παραμένουν σταθερές , αμμωνία περίπου 5mg/l , No2 μηδέν , Νο3 μηδέν.

έχω δύο ερωτήσεις .

κατ'αρχάς 2 μέρες μέσα σε αυτό το δεκαήμερο παρατήρηση ελαφρά πτώση της αμμωνίας της τάξεως του ενός mg / l χωρίς όμως να βρώ No2 μέσα . Έχει λογική αυτό ? για να βοηθήσω ... την προηγούμενη μέρα από τις δύο αυτές μετρήσεις είχα προσθέσει έτοιμα βακτήρια (θεώρησα ότι θα επιταχύνω την διαδικασία με αυτόν τον τρόπο).

η επόμενη ερώτηση αφορά την μέρα που θα έχει στρώσει το ενυδρείο (σε κανέναν μήνα το βλέπω έτσι πως πάει με ρυθμούς χελώνας :) ). όταν λοιπόν στρώσει υποτίθεται ότι κάνουμε μία αλλαγή νερού της τάξεως του 90% για να απομακρύνουμε την πολύ υψηλή συγκέντρωση Νο3. το φρέσκο νερό που βάζουμε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στις αποικίες βακτηρίων ? η υψηλή χλωρίωση του εννοώ . το αντιχλώριο που ίσως προσθέσουμε είναι ικανό να αποτρέψει την παραπάνω ζημιά ?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η μεθοδο που ακολουθεις δεν ειναι αποδεκτη σαν μεδοθος στρωσιματος,η αμμωνια ειναι δηλητηριο και στα ενυδρεια μας δεν πρεπει να ριχνουμε δηλητηρια.

Οταν στρωσει το ενυδρειο σου θα κανεις αλλαγη νερου με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν σε βαρελακι με αντιχλωριο,ετσι δεν θα παθουν τιποτα τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Βρες απο κάποιον με στρωμένο ενυδρείο "μπόλι" δηλαδή βιολογικό υλικό βάλτω στο φίλτρο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος στρωσιματος με αμμωνια ειναι μια απο τις αποδεκτες μεθοδους(ασχετα εαν δεν την χρησιμοποιω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία διευκρίνηση . είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει να βοηθήσει ή όχι .

κάνω μία πολύ συγκεκριμένη ερώτηση και όποιος θέλει απαντάει .

είναι δικαίωμα του καθενός επίσης να πιστεύει ότι η αμμωνία που απελευθερώνεται από σάπια τροφή είναι λιγότερο "δηλητήριο" από την καθαρή αμμωνία , και να μου το προτείνει ως σωστή λύση . σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω . είναι θέμα υποβάθρου χημείας που διαθέτει ο καθένας .

κάνω μία ερώτηση και στην πρώτη απάντηση είναι επίθεση .

το μπόλι το σκέφτηκα, απλώς δεν είχα εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα μου το έδινε . σχετικά με την υγεία του ενυδρείου του .

το να βάλω χρυσόψαρα το απέρριψα .

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος στρωσιματος με αμμωνια ειναι μια απο τις αποδεκτες μεθοδους(ασχετα εαν δεν την χρησιμοποιω).

Σταυρο,γιατι να ριχνει καποιος δηλητηρια στο ενυδρειο του ενω υπαρχουν αλλες μεθοδοι που ειναι καλυτερες?

Πολλοι επιστημονες που εχουν ερθει και για σεμιναρια στο ΑΖ,μας ειπαν οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι αποδεκτη,ετσι και εμεις δεν την ακολουθουμε ουτε και την συστηνουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία διευκρίνηση . είναι δικαίωμα του καθενός να θέλει να βοηθήσει ή όχι .

κάνω μία πολύ συγκεκριμένη ερώτηση και όποιος θέλει απαντάει .

είναι δικαίωμα του καθενός επίσης να πιστεύει ότι η αμμωνία που απελευθερώνεται από σάπια τροφή είναι λιγότερο "δηλητήριο" από την καθαρή αμμωνία , και να μου το προτείνει ως σωστή λύση . σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω . είναι θέμα υποβάθρου χημείας που διαθέτει ο καθένας .

κάνω μία ερώτηση και στην πρώτη απάντηση είναι επίθεση .

το μπόλι το σκέφτηκα, απλώς δεν είχα εμπιστοσύνη σε αυτόν που θα μου το έδινε . σχετικά με την υγεία του ενυδρείου του .

το να βάλω χρυσόψαρα το απέρριψα .

Φιλε μου που την ειδες την επιθεση?Επειδη σου ειπα οτι δεν ειναι αποδεκτη αυτη η μεθοδος,πραγμα το οποιο μας το ειπαν και επιστημονες?

Ισα ισα που η δικη σου απαντηση μου φανικε ειρωνικη..

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου φίλε . ακολουθώ μία μέθοδο και αυτό δεν αλλάζει . και ρωτάω κάτι συγκεκριμένο πάνω σε αυτή την μέθοδο .

η απάντηση που λαμβάνω είναι ότι δεν είναι αποδεκτή . αυτό είναι άποψη σου . μην το γενικεύεις .

μπορώ να σου παραθέσω άπειρα links με επιστήμονες που το προτείνουν . είναι ανούσια η συζήτηση αυτή.

η αμμωνία είτε σε καθαρή μορφή είτε παραγόμενη από σάπια τροφή (μέθοδο που μου προτείνεις και την θεωρείς αποδεκτή) είναι δηλητήριο για εμάς και τα ψάρια μας αλλά θρεπτικότατο συστατικό για τα βακτήρια .

και ακολουθώ μέθοδο του Dr. Chris Cow (PHD σε οργανική χημεία) που και αυτός επιστήμονας είναι . δεν την ανακάλυψα μόνος μου .

σέβομαι την εμπειρία σου αλλά θεωρώ ότι ήσουν απόλυτος και αφοριστικός

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο,γιατι να ριχνει καποιος δηλητηρια στο ενυδρειο του ενω υπαρχουν αλλες μεθοδοι που ειναι καλυτερες?

Πολλοι επιστημονες που εχουν ερθει και για σεμιναρια στο ΑΖ,μας ειπαν οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι αποδεκτη,ετσι και εμεις δεν την ακολουθουμε ουτε και την συστηνουμε. :)

Βρε rastafarian μην γινομαστε απολυτοι,τετοιυς απολυτους συναντω σε αλλο

forum και τρελλαινομαι.Το ποιο σωστο ειναι αυτο που εκανες παραθετοντας

τους τροπους στρωσιματος και ο ενδιαφερομενος ας διαλεξει.

Link to comment
Share on other sites

καλέ μου φίλε . ακολουθώ μία μέθοδο και αυτό δεν αλλάζει . και ρωτάω κάτι συγκεκριμένο πάνω σε αυτή την μέθοδο .

η απάντηση που λαμβάνω είναι ότι δεν είναι αποδεκτή . αυτό είναι άποψη σου . μην το γενικεύεις .

μπορώ να σου παραθέσω άπειρα links με επιστήμονες που το προτείνουν . είναι ανούσια η συζήτηση αυτή.

η αμμωνία είτε σε καθαρή μορφή είτε παραγόμενη από σάπια τροφή (μέθοδο που μου προτείνεις και την θεωρείς αποδεκτή) είναι δηλητήριο για εμάς και τα ψάρια μας αλλά θρεπτικότατο συστατικό για τα βακτήρια .

και ακολουθώ μέθοδο του Dr. Chris Cow (PHD σε οργανική χημεία) που και αυτός επιστήμονας είναι . δεν την ανακάλυψα μόνος μου .

σέβομαι την εμπειρία σου αλλά θεωρώ ότι ήσουν απόλυτος και αφοριστικός

Και σου απανταω οτι οι επιστημονες που ηρθαν στα σεμιναρια μας,μας ειπαν οτι ειναι μια απαρχαιιμενη μεθοδος η οποια δεν ειναι αποδεκτη πλεον γιατι η αμμωνια ειναι δηλητηριο.Καμια επιθεση φιλε μου!

Οσον αφορα τη σαπια τροφη που λες,αυτη ειναι μια φυσικη μεθοδος με αμμωνια που παραγεται απο φυσικο τροπο,οχι απο χημικο οπως αυτο που ριχνεις εσυ.

Τωρα αν εσυ θες να ακολουθησεις αυτη τη μεθοδο,ειναι δικαιωμα σου,απλα δεν ξερω κατα ποσο θα παρεις βοηθεια γιατι κανεις δεν στρωνει ετσι το ενυδρειο του πλεον,τουλαχιστον εδω μεσα.

Βρε rastafarian μην γινομαστε απολυτοι,τετοιυς απολυτους συναντω σε αλλο

forum και τρελλαινομαι.Το ποιο σωστο ειναι αυτο που εκανες παραθετοντας

τους τροπους στρωσιματος και ο ενδιαφερομενος ας διαλεξει.

Σταυρο,δεν ειμαι απολυτος,παραθετω αυτα που μας ειπαν επιστημονες.

Σε αλλα φορουμ δεν αποδεχονται τα βακτηρια,εδω δεν αποδεχομαστε να ριχνουμε δηλητηρια στα ψαρια μας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων . άκρη δεν βγαίνει .

Η αμμωνία είναι μία χημική ουσία . ξαναλέω . αν κάποιος θεωρεί ότι άλλη είναι η αμμωνία που παράγεται από φυσικό τρόπο (αποδεκτή μέθοδος) , και άλλη αυτή στο μπουκαλάκι(δηλητήριο), ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΟΒΑΘΡΟΥ ΧΗΜΕΙΑΣ !!!

Η αμμωνία είναι η ίδια !!! όπως αυτή και αν παράγεται !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σου απανταω οτι οι επιστημονες (1) που ηρθαν στα σεμιναρια μας,μας ειπαν οτι ειναι μια απαρχαιιμενη μεθοδος η οποια δεν ειναι αποδεκτη πλεον γιατι η αμμωνια ειναι δηλητηριο.Καμια επιθεση φιλε μου!

Οσον αφορα τη σαπια τροφη που λες,αυτη ειναι μια φυσικη μεθοδος με αμμωνια που παραγεται απο φυσικο τροπο,οχι απο χημικο οπως αυτο που ριχνεις εσυ. (2)

Τωρα αν εσυ θες να ακολουθησεις αυτη τη μεθοδο,ειναι δικαιωμα σου (5),απλα δεν ξερω κατα ποσο θα παρεις βοηθεια γιατι κανεις δεν στρωνει ετσι το ενυδρειο του πλεον,τουλαχιστον εδω μεσα. (3)

Μερικά σχόλια

1. Το ότι το ανέφεραν κάποιοι επιστήμονες, αποτελεί επιχειρημα όπως επίσης αποτελεί επιχειρημα, πως τη μέθοδο με την αμμωνία την αποδέχονται άλλοι επιστήμονες - Καλώς ή κακώς σε ζυγαριά δεν μπορούν να μπουν, ουτε ως προς το πλήθος ουτε ως προς την βαρύτητα των ονομάτων τους

2. Η φυσική και η χημική μέθοδος έχουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα : Την παραγωγή αμμωνίας και την "επιβάρυνση" του ενυδρειου. Ειναι σαν να λεμε πως δεν δεχόμαστε το Οξυγόνο απο φιάλη αλλά μόνο από την ατμόσφαιρα

3. Αρκετοί στρώνουν τα ενυδρεία τους με αμμωνία (εντός ή εκτός φόρουμ, δεν παίζει ρολο ως προς την αξια της μεθόδου).

4. Το μπόλι ειναι μια αποδεκτή μέθοδος, αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος μεταφοράς ασθενειών

5. Ο καθένας ειναι ελεύθερος να επιλέξει όποια μέδοδο θέλει. Πχ εγώ θεωρώ πεταμένα λεφτά τα βακτήρια (χωρίς να είμαι σε θέση να αποδείξω αν έχω δίκιο ή όχι)

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να μην κούρασα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,κακώς σου απαντώ γιατί δεν ξέρω τη μέθοδο απλά σου παραθέτω αυτό το λινκ http://www.firsttankguide.net/cycle.php που έχει την γραφική παράσταση της διαδρομής των τριών παραμέτρων που παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του στρωσίματος , μου κάνει εντύπωση που δεν άρχισαν να παρουσιάζονται τα Νιτρώδη , πιστεύω οτι με τη χρήση βακτηριδιών που κάνεις θα βοηθήσεις την διαδικασία , στο τέλος όταν όλα πάνε καλά και έχεις πια μόνο Ντρικά η αλλαγή νερού που θα κάνεις δεν είναι και σωστό να είναι 90 % όπως αναφέρεις ,προσωπικά κάνω αλλαγή ενα 30 % πριν βάλω ψάρια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Βέβαια με τις νέες μεθόδους τα πραγματα έχουν αλλάξει αλλά δεν είναι της ώρας να συζητηθούν.

Αντε ,ψυχραιμία και καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν υπαρχει λογος να το συνεχισω..ειπα την γνωμη μου και την γραμμη που ακολουθει χρονια το φορουμ συμφωνα μ αυτα που μας εχουν πει.

Ο καθενας κανει οτι θελει στο ενυδρειο του!

Και κατι τελευταιο,χαλαρωστε λιγο και μη τα παιρνετε ολα προσωπικα!

Αυτα απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο ,ο άνθρωπος ρώτησε κάτι εμείς μπήκαμε πάλι σε μια θεωρητική καλοκαιρίνη συζήτηση αν πρέπει ή οχι ,είτε πρέπει ειτε οχι ο φίλος ακολούθησε αυτή τη μέθοδο και θέλει βοήθεια ΑΥΤΗ είναι η ουσία

Τέλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,κακώς σου απαντώ γιατί δεν ξέρω τη μέθοδο απλά σου παραθέτω αυτό το λινκ http://www.firsttankguide.net/cycle.php που έχει την γραφική παράσταση της διαδρομής των τριών παραμέτρων που παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του στρωσίματος , μου κάνει εντύπωση που δεν άρχισαν να παρουσιάζονται τα Νιτρώδη , πιστεύω οτι με τη χρήση βακτηριδιών που κάνεις θα βοηθήσεις την διαδικασία , στο τέλος όταν όλα πάνε καλά και έχεις πια μόνο Ντρικά η αλλαγή νερού που θα κάνεις δεν είναι και σωστό να είναι 90 % όπως αναφέρεις ,προσωπικά κάνω αλλαγή ενα 30 % πριν βάλω ψάρια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Βέβαια με τις νέες μεθόδους τα πραγματα έχουν αλλάξει αλλά δεν είναι της ώρας να συζητηθούν.

Αντε ,ψυχραιμία και καλη επιτυχία

Ευχαριστώ πολύ Σωκράτη !!! πολύ βοηθητικό το άρθρο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Διανύω την περίοδο στρωσίματος με την μέθοδο της αμμωνίας . Το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα περίπου και προορίζεται για αφρικανικό.

Βρίσκομαι στην δέκατη μέρα . Οι μετρήσεις μου παραμένουν σταθερές , αμμωνία περίπου 5mg/l , No2 μηδέν , Νο3 μηδέν.

1, Θολούρα βλέπεις?

2. Η αμμωνία είναι καθαρή ή έχει πρόσθετα?

3. Πως είσαι από θερμοκρασία, ανατάραξη, ποιο φίλτρο έχεις και τι βιολογικό υλικό έχει?

Link to comment
Share on other sites

1, Θολούρα βλέπεις?

2. Η αμμωνία είναι καθαρή ή έχει πρόσθετα?

3. Πως είσαι από θερμοκρασία, ανατάραξη, ποιο φίλτρο έχεις και τι βιολογικό υλικό έχει?

έχω λίγη θολούρα . η αμμωνία θεωρητικά καθαρή (κούνησα το μπουκαλάκι και δεν άφρισε, περιεκτικότητας 10%). θερμοκρασία δεν ανέβασα αν και ξέρω ότι επιταχύνει (είμαι στους 28 βαθμούς).

από φίλτρανση νομίζω ότι είμαι καλά .

έχω ένα fluval 306 και ένα hydor prime 30 . από 900l/h το καθένα χοντρικά . από βιολογικό τα σφουγγάρια τους και περίπου 4 λίτρα siporax.

Link to comment
Share on other sites

έχω λίγη θολούρα . η αμμωνία θεωρητικά καθαρή (κούνησα το μπουκαλάκι και δεν άφρισε, περιεκτικότητας 10%). θερμοκρασία δεν ανέβασα αν και ξέρω ότι επιταχύνει (είμαι στους 28 βαθμούς).

από φίλτρανση νομίζω ότι είμαι καλά .

έχω ένα fluval 306 και ένα hydor prime 30 . από 900l/h το καθένα χοντρικά . από βιολογικό τα σφουγγάρια τους και περίπου 4 λίτρα siporax.

Η θολούρα θεωρητικά οφείλεται σε ετερότροφα βακτήρια, άρα κάτι "κινείται". Από δω και πέρα θέλει υπομονή και συνεχίζεις τις ρουτίνες σου

Απάντηση για το πόσο θα κάνει, δεν υπάρχει. Μπορεί ξαφνικά να δεις αμμωνία μηδεν! Το βασικό ειναι να μην την αφησεις να μηδενήσει, χωρίς Νιτρικά & Νιτρώδη αυξημένα

Θερμοκρασία μπορείς να αυξήσεις (πχ στους 30)

Το βασικό είναι : Υπομονή (εφόσον δεν επέλεξες στρώσιμο με μπόλι!!!) :cigar: (αστειεύομαι)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα θεωρητικά οφείλεται σε ετερότροφα βακτήρια, άρα κάτι "κινείται". Από δω και πέρα θέλει υπομονή και συνεχίζεις τις ρουτίνες σου

Απάντηση για το πόσο θα κάνει, δεν υπάρχει. Μπορεί ξαφνικά να δεις αμμωνία μηδεν! Το βασικό ειναι να μην την αφησεις να μηδενήσει, χωρίς Νιτρικά & Νιτρώδη αυξημένα

Θερμοκρασία μπορείς να αυξήσεις (πχ στους 30)

Το βασικό είναι : Υπομονή (εφόσον δεν επέλεξες στρώσιμο με μπόλι!!!) :cigar: (αστειεύομαι)

δίκιο έχεις για το μπόλι . δεν μπορούσα να τον βασιστώ όμως (δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση το ενυδρείο ) και ούτε είχα χρόνο να ψαχτώ από αλλού. ξέρω ότι είναι χρονοβόρα η διαδικασία .

ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις για το μπόλι . δεν μπορούσα να τον βασιστώ όμως (δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση το ενυδρείο ) και ούτε είχα χρόνο να ψαχτώ από αλλού. ξέρω ότι είναι χρονοβόρα η διαδικασία .

ευχαριστώ πάρα πολύ παρακαλώ!

Εφόσον έχεις διάθεση και χρόνο, για μένα πολύ καλά έκανες κι επέλεξες τη συγκεκριμένη μέθοδο, γιατί εκτός από το στρώσιμο, παράλληλα μαθαίνεις και το τι ακριβώς γίνεται στο ενυδρείο σου (κύκλο αζώτου, κλπ)

Πάντως να ξέρεις πως σε κάποιους η μέθοδος κρατάει περίπου 10 μέρες σε άλλους μέχρι και μήνα

Ολα είναι σχετικά (αύξησε λιγο τη θερμοκρασία να βοηθήσεις τη διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Διανύω την περίοδο στρωσίματος με την μέθοδο της αμμωνίας . Το ενυδρείο μου είναι 250 λίτρα περίπου και προορίζεται για αφρικανικό.

Βρίσκομαι στην δέκατη μέρα . Οι μετρήσεις μου παραμένουν σταθερές , αμμωνία περίπου 5mg/l , No2 μηδέν , Νο3 μηδέν.

έχω δύο ερωτήσεις .

κατ'αρχάς 2 μέρες μέσα σε αυτό το δεκαήμερο παρατήρηση ελαφρά πτώση της αμμωνίας της τάξεως του ενός mg / l χωρίς όμως να βρώ No2 μέσα . Έχει λογική αυτό ? για να βοηθήσω ... την προηγούμενη μέρα από τις δύο αυτές μετρήσεις είχα προσθέσει έτοιμα βακτήρια (θεώρησα ότι θα επιταχύνω την διαδικασία με αυτόν τον τρόπο).

η επόμενη ερώτηση αφορά την μέρα που θα έχει στρώσει το ενυδρείο (σε κανέναν μήνα το βλέπω έτσι πως πάει με ρυθμούς χελώνας :) ). όταν λοιπόν στρώσει υποτίθεται ότι κάνουμε μία αλλαγή νερού της τάξεως του 90% για να απομακρύνουμε την πολύ υψηλή συγκέντρωση Νο3. το φρέσκο νερό που βάζουμε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά στις αποικίες βακτηρίων ? η υψηλή χλωρίωση του εννοώ . το αντιχλώριο που ίσως προσθέσουμε είναι ικανό να αποτρέψει την παραπάνω ζημιά ?

ευχαριστώ πολύ

1. Σου παει λιγο πιο αργα απο οτι συνηθως. Κανονικα τωρα επρεπε να εβλεπες λιγα ΝΟ2,

Τα πρωτα ΝΟ3 συνηθως τα βλεπεις στις 24-28 μερες και στις 30-40 ημερες ειναι ετοιμο (εχουν μηδενισει και τα ΝΟ2).

2. Η μεγαλη αλλαγη νερου, χρειαζεται την ιδια προσοχη που χρειαζεται αν την εκανες ενω ειχες ψαρια μεσα.

Δηλαδη, παρομοια θερμοκρασια pH GH KH.

(οι αποτομες μεταβολες των παραμετρων, επηρεαζουν τα βακτηρια, οπως ακριβως και τα ψαρια)

(pH καλο ειναι να μετραμε 3-4 ωρες τουλαχιστον, μετα τη συλλογη του νερου).

3. To χλωριο ειναι το λιγοτερο που θα επρεπε να σε απασχολει.

Βαζεις την αναλογη δοσολογια αντιχλωριου για τα λιτρα του νερο της αλλαγης (αν το προετοιμαζεις σε δοχειο) ή βαζεις απο πριν το αντιχλωριο στο ενυδρειο, για ολα τα λιτρα του ενυδρειου (αν κανεις απευθειας αλλαγη νερου στο ενυδρειο - πρεπει να προσεξεις ομως να ειναι ιδιες οι τιμες του νερου οπως ειπαμε).

Η εισαγωγη του νερου να γινεται πολυ αργα, ειτε ειναι απευθειας σπο τη βρυση, ειτε απο δοχειο προετοιμασιας με αντλια.

Εναλλακτικα μπορεις να μη χρησιμοποιεις καθολου αντιχλωριο (αν η ποιοτητα του νερου του δικτυου υδρευσης της περιοχης σου ειναι πολυ καλη, χωρις υποψιες βαρεων μεταλλων κλπ) και να κανεις αποχλωριωση μεσω εξατμισης.

Δηλαδη μαζευεις το νερο σε ενα δοχειο με μεγαλο ανοιχτο στομιο (πχ βαρελι για ελιες), βαζεις μια αεραντλια/αεροπετρα και το αφηνεις για 12 ωρες να εξατμιστει το χλωριο. (η αναταραξη με την αεραντλια επισπευδει την εξατμιση ή/και την κανει πιο σιγουρη χρονικα).

ΥΓ1. Η αμμωνια φυσικα και ειναι μια, απο οπου κι αν προερχεται.

ΥΓ2. Η μεθοδος στρωσιματος με αμμωνια φυσικα και ειναι παγκοσμιως αποδεκτη, εφοσον εχουν στρωθει με αυτην απροβληματιστα, εκατομμυρια ενυδρεια και στρωνονται ακομα.

ΥΓ3.. Η μεθοδος του στρωσιματος με τροφη, ειναι η δικη μου "αγαπημενη" εναλλακτικη επιλογη, μετα βεβαια απο την καλυτερη, που ειναι το μπολιασμα.

Και εχω παρατηρησει και πολυ γρηγορο στρωσιμο με την τροφη.

Προσφερει κι αλλα στοιχεια εκτος απο ΝΗ3.

Πχ, χωρις PO4, καθυστερει εως μπλοκαρει το στρωσιμο.

Επισης πιστευω οτι ειναι μυθος, οτι η ελλειψη αλλαγων κατα τη περιοδο του στρωσιματος, βοηθαει.

Νομιζω γινεται ακριβως το αντιθετο αφου με την παροδο των ημερων μπορει να επερχεται κορεσμος του νερου (αναλογα την περιπτωση), και η ελλειψη μεταλλων και ιχνοστοιχειων (που ειναι απαραιτητα και για τα βακτηρια) να παρεμποδιζει τον πολλαπλασιασμο τους.

Και ετσι εχω παρατηρησει και στα δικα μου πειραματα, οπου με 2-3 μικρες (10-20%) αλλαγες κατα την περιδο του στρωσιματος, ολα πηγαιναν πιο γρηγορα και πιο ομαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από 1η μέχρι 10η μέρα

αμμωνία 4-5 mg/l

Νο2 μηδέν

Νο3 μηδέν

11η ημέρα

αμμωνία μηδέν

Νο2 μηδέν

Νο3 7mg/l

κάτι συμβαίνει ... μου έφαγε την αμμωνία σε μία μέρα . νιτρώδη δεν είδα ποτέ και βλέπω λίγα νιτρικά ..

παίζει να φταίει το τεστ ? στρώσιμο αποκλείεται να έχει γίνει κιόλας .. κάτι δεν πάει καλά ... χρησιμοποιώ τεστ της API. να δοκιμάσω κάποιο άλλο ?

για την ώρα πρόσθεσα αμμωνία ξανά .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...