Jump to content

Μεταξύ Φίλτρων...


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Αυτό τον καιρό είμαι σε αναζήτηση φίλτρου για το νέο ενυδρείο μου (240λ.). Μετά από αρκετές ώρες μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή μου έχω δεί κάποια ενδιαφέροντα φίλτρα. Θα ήθελα όμως

και την γνώμη σας.

Παραθέτω τις επιλογές:

http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1519

http://www.petsupermarket.gr/6281/προϊόντα/fluval-406-εξωτερικό-φίλτρο-για-ενυδρεία-γλυκού-θαλασσινού-400l.html

το 1501)

http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-hydor/hydor-canister-filter-professional-600.

Όπως θα δείτε όλα τα φίλτρα είναι "μεγάλα" για τα λίτρα μου. Η επιλογή αυτή όμως είναι συνειδητή, γιατί πιστεύω καλύτερα να περισσέψει παρά να μην φτάσει. Άσε που υπάρχει και το ενδεχόμενο αργότερα για διάφορους λόγους να χρειαστώ μεγαλύτερο φίλτρο...

Είναι όλα πάνω κάτω στα ίδια χρήματα , με παρόμοια ροή, και κοντινή κατανάλωση.

Αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει, είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παρασκευα σορυ δεν ειναι αυτα που ηθελα αλλα επαθε το γνωστο και μπλοκαρε παλι !!!

θα σου στηλω να δεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα προταση το JBL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται το tetra tec Άγγελε.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ειναι καλο και αξιοπιστο

και εχει αρκετη χωριτικοτητα στο εσωτερικο του !!!

αμα θελεις και για κανενα αλλο μου το λες !!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ειναι καλο και αξιοπιστο

και εχει αρκετη χωριτικοτητα στο εσωτερικο του !!!

αμα θελεις και για κανενα αλλο μου το λες !!!!

Τι εννοείς φίλε; Ετοιμάζεσαι να μου κάνεις κανένα δωράκι :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου όσον αφορά τα φίλτρα, αφορά κυρίως αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει και μπορει να πεί κάτι παραπάνω από αυτά που λένε τα sites.

Link to comment
Share on other sites

το jbl εχει βγει καινουριο μοντελο το 1500 greenline με τα ιδια χαρακτηριστικα,ιδια τιμη,και τη μιση καταναλωση.Το fluval 406 to εχω,ειναι πολυ καλο φιλτρο με δυνατη ροη ,πολυ χωρο για υλικα και μικρες απαιτησεις συντηρησης.Λιγο φασαριοζικο..Αλλη μια επιλογη το aquanova με ροη 1400 λιτρα και επισης μικρη καταναλωση αλλα στη μιση τιμη απ τα αλλα..Το 2217 αξιοπιστο μεν(οχι τελικα οσο λενε οι φημες τα classic..ειμαι παθων) αλλα παρωχημενο,το 2271 νομιζω δεν ειναι αντιστοιχο με τα υπολοιπα σε χαρακτηριστικα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά σχόλια έχω ακούσει και για τα Aquanova (αναφέρθηκε ήδη πιο πάνω)

http://abyssos.gr/main/eshop-category/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-aquanova-ncf-1500-detail.html

Δεν έχω προσωπική άποψη, σου μεταφέρω το τι έχω διαβάσει ή έχω ακούσει από άλλους συγχομπίστες

Link to comment
Share on other sites

φιλε Παρασκευα ουτε κι εγω εχω προσωπικη εμπειρια και το ξερεις

αλλα εγω θα προτεινα ενα φιλτρο της fluval απο οτι εχω ακουσει πολυ το προτειμανε ..

τωρα δεν ξερω απο θορυβο πως παει αλλα πιστευω οτι ειναι μια καλη σειρα !!!!

Η επιλογη δικη σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα και ειδα το jbl1501. Ειναι κτηνος, θηριο! Αλλα το δινει 260€!!!! Με καποια εκπτωση βεβαια....pet city Κορυδαλλος.....

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα ξερεις πιο θα σου προτεινω. Το Fluval δαγκωτο. Αλλα ο καλυτερος τροπος ειναι να πας ο ιδιος και να τα δεις απο κοντα και δεις ποιο σου κανει!

Το jbl νομιζω το εχει ο Panagreco!

Παντως με τετοια τιμη παιρνεις το fx 5 και σου μενουν και ρεστα για παγωτο! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sturm συμφωνω για την τιμη....και για το fluval, μονο ρε παιδι μου αυτοι οι σωληνες του μου σπανε τα νευρα. Σκεπτομαι να βαλω εξωτερικο θερμοστατη και σε αυτες τις σωληνες δεν μπαινει, χρειαζονται αυτες τις λευκες υποδοχες μαλλον....αυτες που συνδεονται στις υποδοχες του φιλτρου....τελος παντων, προσωπικες επιλογες ειναι αυτες και εχουν το κοστος τους....

Συνεχιζοντας την κουβεντα σκεφτομαι μηπως δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο φιλτρο και θα μπορουσα να κανω αξιοπρεπως την δουλεια μου με το 306 πχ η το jbl e 900... υπαρχει οριο στην φιλτρανση; Η παμε οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα....

ΥΓ θα κοιταξω και μεταχειρισμενο μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Παρασκευα εγω ειμαι της γνωμης το φιλτρο σου να μην ειναι στα ορια καλυτερα να παρεις

λιγο πιο μεγαλο πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα και στην φιλτρανση και στο βιολογικο .....

για μεταχειρισμενο η γνωμη μου ειναι να μην παρεις γιατι δεν ξερεις σε τι κατασταση μπορει να βρισκετε και θα ειναι

και πεταμενα τα λεφτα ....

δωσε κατι παραπανω και παρε ενα καινουργιο που να σου αρεσει και να το ταιριαξεις οπως πρεπει στις

αναγκες του ενυδρειου σου !!!

ΥΓ αν ερθεις αυριο κατεβα να πιουμε καφε !!!!!!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

φιλος ειχει το aquanova..πολυ ευχαριστημενος...

για το 2217, ειναι γνωστα πλεον.. 40 χρονια υπαρχει το μοντελο, οπως την πρωτη μερα που κυκλοφορησε :P

Επισεις φιλος εχει το jbl το οποιο και προτεινω... πολυ οικονομικο στην καταναλωση ρευματος και πολυ καλο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Ο βασικος παραγοντας τις επιλογης ενος φιλτρου ειναι το τη θελεις να υποστηριξεις.

Απο την αλλη να μην σου κανει και το ενυδρειο πλυντηριο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το JBL 1500. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά πάλι δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατί πάντα είχα JBL. Είναι πολύ αθόρυβο ,εύκολο στην συντήρηςη και βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά αν χρειαστείς.

Θα μπορούσες να πάρεις ένα μεταχειρισμένο και απλά να αλλάξεις της φτερωτή να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω για το 2217. δεν θυμαμε πλεον ποσα χρονια λειτουργει, χωρις να εχει αλλαχτει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το jbl 1500 ρε παιδια 35 watt δεν καταναλωνει ή κανω λαθος?Πως ειναι οικονομικο?

Οσο για το 1501greenline ειναι 20 watt αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανει 260ευρω!!Καπου 160 εχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...