Jump to content

Παιδια 2 Ερωτησουλες......?


Recommended Posts

Καλησπερα! Πρωτον ηθελα να ρωτησω τα σαλιγκαρια υπολογιζονται στην ιχθυοφορτιση του ενυδρειου??? γτ εχω γεμισει καμια 100στη απο δαυτα.... και δευτερον πως καταλαβαινεις αν τα πλατυ ειναι εγκυος εκτος απο την πρησμενη κοιλια?? κατι διαβασα για ενα μαυρο σημαδι... αλλα δεν εχω καταλαβει που ειναι........

Link to comment
Share on other sites

Οχι ιδιαίτερα. Βέβαια ίσως να επηρεάζουν τη σκληρότητα του νερού προς τα κάτω... Μιλάς για λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι λαθρεπειβατες.... ειναι ramκατι... δεν θυμαμαι τωρα πως τα λενε.......

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλούν βάλε μερικά Helena μέσα... Δεν ξέρω αν βρίσκεις στην Ηλεία... Που είσαι; Πύργο;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλούν βάλε μερικά Helena μέσα... Δεν ξέρω αν βρίσκεις στην Ηλεία... Που είσαι; Πύργο;

κοιτα οπτικα δεν με ενοχλουν....... το μονο μηπως φορτωνουν το ενυδρειο με ρυπους...... Πυργο ειμαι..... δεν υπαρχει περιπτωση και να θελα να βρω..... εδω δεν βρισκεις ψαρια θα βρεις σαλιγκαρια........?

Link to comment
Share on other sites

Αν το αποφασίσεις υπάρχει περίπτωση κατα το τέλος του μήνα να είμαι κάτω (Μακρίσια). Μπορω να σου φέρω από το δικό μου 2-3... Να στα χαρίσω εννοώ..

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πρωτον ηθελα να ρωτησω τα σαλιγκαρια υπολογιζονται στην ιχθυοφορτιση του ενυδρειου??? γτ εχω γεμισει καμια 100στη απο δαυτα.... και δευτερον πως καταλαβαινεις αν τα πλατυ ειναι εγκυος εκτος απο την πρησμενη κοιλια?? κατι διαβασα για ενα μαυρο σημαδι... αλλα δεν εχω καταλαβει που ειναι........

Οσον αφορα το σημαδι , ειναι ενα μαυρο τριγωνακι πισω απο την κοιλια και πριν την ουρα στο κατω μερος του ψαριου

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια πιανονται σαν ιχθυοφωρτιση,απλα αυτα τα συγκεκριμενα δεν ειναι σαν να εχεις ενα ψαρι πχ,ειναι λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

ολα μετρανε σαν ιχθυοφωρτιση, απλα δεν τρελαινεσαι και τοσο με λαθρεπιβατες.. η ζημια ειναι με τα apple.

ramshorns ειναι τα σαλιγκαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου pm αν είναι...

Αμε ειναι θα σου πω φιλε μου!

Οσον αφορα το σημαδι , ειναι ενα μαυρο τριγωνακι πισω απο την κοιλια και πριν την ουρα στο κατω μερος του ψαριου

ειναι εξωτερικο στο δερμα?? η εσωτερικο και φαινεται σαν σκια?

ολα μετρανε σαν ιχθυοφωρτιση, απλα δεν τρελαινεσαι και τοσο με λαθρεπιβατες.. η ζημια ειναι με τα apple.

ramshorns ειναι τα σαλιγκαρακια.

απλα επειδη εχω αρκετα απο αυτα.... και τωρα με τα πλατυ αν γενησουν θα φορτωθει αρκετα το συστημα αμα ειναι να διωξω μερικα και να αφησω λιγα να καθαριζουν......

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ειναι εξωτερικο στο δερμα?? η εσωτερικο και φαινεται σαν σκια?

Είναι εσωτερικό, το βλέπεις μέσα από το δέρμα.
Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εχεις?

φιλτρο εχω εξωτερικο eheim 2213..... μια χαρα για τα λιτρα μου (120, καπου στα 90 καθαρα) αλλα επειδη θελω να κρατησω αρκετα ψαρακια απο τις γεννες οτι μπορω να γλυτωσω απο ρυπους καλο θα του κανει...... οσο για το σημαδι δεν διακρινω κατι στη θυληκια που ειναι τουμπανο η κοιλια της...... βεβαια μπορει να εχει παραφαει κιολας γτ εγινε μεσα σε 2-3 μερες......

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο εχω εξωτερικο eheim 2213

με 3 λιτρα καδο, δεν χρειαζεται να διωξεις σλιγκαρια ;)

Link to comment
Share on other sites

με 3 λιτρα καδο, δεν χρειαζεται να διωξεις σλιγκαρια ;)

ναι ρε φιλε... αλλα με καμια 30αρια ψαρακια δεν θα ερθει στα ορια του??

Link to comment
Share on other sites

οχι :D

εσυ θα ερθεις στα ορια σου απο τις αλλαγες :D

Link to comment
Share on other sites

οχι :D

εσυ θα ερθεις στα ορια σου απο τις αλλαγες :D

χαχαχαχαχα! κοιτα απο αλλαγες θα κανω εβδομαδιαιες κατοπιν παρακολουθησης μετρησεων φυσικα...... γτ τωρα κανω καθε 10-15 μερες.... για αλλαγες καθε 3ημερο δεν με κοβω.....

Link to comment
Share on other sites

οχι και 3 ημερο ρε...

κοιτα, ειχα στα ιδια λιτρα μεχρι πριν λιγο καιρο πλατυ και μολλυ και καμια 80αρια ramshorns.

ειχα καμια 30αρια ψαρια μικρα -μεσαια , χωρια οι γοννοι.. με ταισματα μπολικα και 2 φορες την ημερα... αλλαγες εκανα 50% καθε βδομαδα και ημουν οκ!

Οι μετρησεις σου θα δειξουν καθε ποτε θα χρειαζεται αλλαγη.. αλλα συμφωνα με το δικο μου.. πιστευω το 35-40% την εβδομαδα δεν το γλυτωνεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι και 3 ημερο ρε...

κοιτα, ειχα στα ιδια λιτρα μεχρι πριν λιγο καιρο πλατυ και μολλυ και καμια 80αρια ramshorns.

ειχα καμια 30αρια ψαρια μικρα -μεσαια , χωρια οι γοννοι.. με ταισματα μπολικα και 2 φορες την ημερα... αλλαγες εκανα 50% καθε βδομαδα και ημουν οκ!

Οι μετρησεις σου θα δειξουν καθε ποτε θα χρειαζεται αλλαγη.. αλλα συμφωνα με το δικο μου.. πιστευω το 35-40% την εβδομαδα δεν το γλυτωνεις.

και γω για 35-40% εβδομαδιαιες με κοβω...... να σε ρωτησω τα μικρα την παλευαν μετα τη γεννα η επεφταν τα αλλα και τα καταβροχθηζαν??? εχω κατι φυτακια και αρκετο κερατοφυλλο.... αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετα.......

Link to comment
Share on other sites

ειναι εξωτερικο στο δερμα?? η εσωτερικο και φαινεται σαν σκια?

...

Οπως σου απαντησε ο φιλος παραπανω, ειναι εσωτερικο και φαινεται καθαροτερα οταν το φως ειναι πισω απο το ψαρι ωστε να φαινεται πιο" διαφανες" το σωμα του

Link to comment
Share on other sites

και γω για 35-40% εβδομαδιαιες με κοβω...... να σε ρωτησω τα μικρα την παλευαν μετα τη γεννα η επεφταν τα αλλα και τα καταβροχθηζαν??? εχω κατι φυτακια και αρκετο κερατοφυλλο.... αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετα.......

βαλε μια φωτο να σου πω..

τα μικρα ζουσαν και μεγαλωναν τουλαχιστον 15 απο καθε γεννα.

τα ζωοτοκα θελουν πυκνοφυτεμενο ενυδρειο...

θα ψαξω καμια φωτο, να σου δειξω πως το ειχα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να σου πω..

τα μικρα ζουσαν και μεγαλωναν τουλαχιστον 15 απο καθε γεννα.

τα ζωοτοκα θελουν πυκνοφυτεμενο ενυδρειο...

θα ψαξω καμια φωτο, να σου δειξω πως το ειχα.

κοιτα αυτες ειναι παλιες... γτ δεν μπορω να βγαλω τωρα αλλες.... φαντασου αυτες....... με το κερατοφυλλο διπλασιο και τις σιαμενσις μεχρι την επιφανεια......

post-56103-0-01443600-1407521641_thumb.jpg

post-56103-0-37693300-1407521643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικα εισαι..αν και μια γενικη του ενυδρειου θα βοηθουσε..

Σιγουρα θα σωθουν καποια..αλλα αν θελεις να σωθουν αρκετα, θα πρεπει να το φυτεψεις περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες αλλα αμα το φυτεψω περισσοτερο θα θελει λιπασματα, co2, κτλ κτλ.... και δεν ειμαι για εξοδα τωρα θα τ αφησω ετσι...... και οτι γινει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...