Jump to content

αλατι για θεραπεια


dafy

Recommended Posts

αν θυματε καποιος την αναλογια αλατιου για θεραπεια θα του ειμαι υποχρεος!

σε 20 λιτρα με εναν μονομαχο ποσες κουταλιες βαζουμε?

2 ερωτηση τα corys αντεχουν σε αλατι?

εχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες θεραπείες και αναλογίες. Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Τα corys δεν σηκώνουν αλάτι, δυστυχώς. Αν έχεις corydoras πας για φάρμακο και όχι αλάτι...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το λινκ που σου βάζω, από το σημείο αυτό και κάτω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=45758

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ αυτο το εψαχνα απο εχθες!!

φιλοξενω εδω και μια εβδομαδα 4 τιγρακια <tiger barb> ενος φιλου τα οποια απο την πρωτη ημερα ξυνοτανε εντονα τα εβαλα melafix και pimafix gia για μια εβδομαδα αλλα δυστυχος δεν εγινε τιποτα !

εχθες παρατηρησα σε ενα μικρα στιγματα και σε ενα αλλο μεγαλη πληγη ασπρη και τα αλλα το στιμπουσανε σε αυτο το σημειο , το ψαρι το εβγαλα και το εβαλα σε ενυδρειο-καραντινα .

το προβλημα ειναι οτι χρησιμοποιησα την ιδια αποχη για να βγαλω snails απο το ενυδρειο του μονομαχου και απο το πρωι εχω την εντυπωση οτι ασχισε να ξινετε και αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες αλλαγές νερού, καλό καθάρισμα βυθού, 3% αλάτι καλά διαλυμένο, μισή δόση ΕΚΤΟΖΟΝ μαζί, μικρή άνοδο της θερμοκρασίας (2 βαθμούς) και λογικά θα καθαρίσουν. Παρακολούθα τα όμως στενά γιατί η μεγάλη άσπρη πληγή με μπερδεύει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες αλλαγές νερού, καλό καθάρισμα βυθού, 3% αλάτι καλά διαλυμένο, μισή δόση ΕΚΤΟΖΟΝ μαζί, μικρή άνοδο της θερμοκρασίας (2 βαθμούς) και λογικά θα καθαρίσουν. Παρακολούθα τα όμως στενά γιατί η μεγάλη άσπρη πληγή με μπερδεύει λίγο...

το ενυδρειο ειναι περιπου 120λιτρα καθαρα και εχει μεσα 3 τιγρακια 9 νεον και 5 corys kai ta 4 τιγρακια του φιλου τα οποια ειναι μικρα 2.5cm και πολυ φυτεμενο !

αλλαγη κανω καθε κυριακη 30 λιτρα.

εκανα μια την τεταρτη και μια σημερα.

η πληγη που σε μπερδευει ειναι απο το πολυ ξισιμο και απο ευαισθησια του, αφου το ειχα παρει απο φιλο και δεν ειχε καθολου ουρα και πλαινα φτερα, μετα απο θεραπεια 2 μηνων το ψαρι εγινε καλα εβγαλε ουρα αλλα εχει ατροφια στο ενα φτερο. ειναι λιγο ευαισθητο αλλα τρωει και κολυμπα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι η πληγη ειναι ασπρη χωρις χνουδι <σαν να εχουν φυγει τα λεπια> σε μεγεθος 10 cents του euro και στην εξωτερικη περιμετρο πανω στα λεπια εχει κοκκινο περιγραμμα <κυκλο> σαν να ειναι αιμα!

το ψαρι μεχρι να το βγαλω ετρωγε κανονικα αλλα των ενοχλουσαν με τσιμπιματα οι αλλοι.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς το αλάτι με αυτή τη σύνθεση! Μόνο φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

αλλο προβλημα εκτοζον τελος<ελειξε στις 12/2006> παλι καλα που το ειδα.

εχω pimafix και malafix αλλα δεν κανουν.

εχω μετα esha 2000 ,

και απο waterlife myxazin kai sterazin ..

δεν βλεπω να κανουν!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

το αλατι θα το βαλω στον μονομαχο προληπτικα γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν ξινεται!

αρχιασα να βλεπω παντου φαγουρα!!!

παλι καλα που δεν εβαλα την αποχη και στα αλλα 3 ενυδρεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Μονομάχο μη βάλεις 3% αλλά 2% αναλογία. Και ανέβασέ του και τη θερμοκρασία 1-2 βαθμούς. Αλλά αυτά ΜΟΝΟ εάν ξύνεται, όχι χωρίς λόγο...

Το ΕΚΤΟΖΟΝ πιστεύω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις έστω και αν είναι "λίγο" ληγμένο (δεν βάζω το χέρι μου όμως στη φωτιά...).

Για το Melafix θα έλεγα ότι μπορεί να το χρειαστείς σύντομα και αυτό, γιατί όπως τα περιέγραψες πριν, μιλάμε για ζημιά και στην εξωτερική μεμβράνη του ζώου, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται αναπλήρωση. Διπλή δόση αντιχλώριου με aloe vera και λίγο Melafix για λίγες μέρες, μπορεί να το βοηθήσουν. Πρόσεξε για δευτερογενείς μολύνσεις τώρα που είναι "ανοιχτό"...

Link to comment
Share on other sites

Στο Μονομάχο μη βάλεις 3% αλλά 2% αναλογία. Και ανέβασέ του και τη θερμοκρασία 1-2 βαθμούς. Αλλά αυτά ΜΟΝΟ εάν ξύνεται, όχι χωρίς λόγο...

Το ΕΚΤΟΖΟΝ πιστεύω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις έστω και αν είναι "λίγο" ληγμένο (δεν βάζω το χέρι μου όμως στη φωτιά...).

Για το Melafix θα έλεγα ότι μπορεί να το χρειαστείς σύντομα και αυτό, γιατί όπως τα περιέγραψες πριν, μιλάμε για ζημιά και στην εξωτερική μεμβράνη του ζώου, πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται αναπλήρωση. Διπλή δόση αντιχλώριου με aloe vera και λίγο Melafix για λίγες μέρες, μπορεί να το βοηθήσουν. Πρόσεξε για δευτερογενείς μολύνσεις τώρα που είναι "ανοιχτό"...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ FILOXENE!!

το ειχα βαλει aloe vera χωρις αντιχλωριο που εχω και το εκαλα τοπικο ψεκασμο με esha 2000 για απολιμανση της πληγης, και στο νερο της καραντινας εβαλα διπλη δοση pimafix .

οσο για τα αλλα θα ψαξω την δευτερα για ektozon αλλα πιστευω να βρω δυσκολα αφου εχω καιρο να το δω σε pet-shop εδω στην θεσσαλονικη,

αντε καληνυχτα

το πασχα ειναι κοντα!!!! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...