Jump to content

Fluval 205 Αξιοπιστο Φιλτρο Αλλά Για Πόσα Χρόνια?


xristos74

Recommended Posts

fluval 205 μου δουλεύει τρία χρόνια σκυλί...μόνο πρόβλημα το λάστιχο(τσιμούχα του κάδου) κάθε χρόνο την αλλάζω!!!!!!!!

δικές σας απόψεις ??????????

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαιο στην κατηγορια του το θεωρω..εγω το εχω επισης τρια χρονια και δεν εχω αλλαξει τιποτα ,ουτε τους σπιραλ σωληνες που δεν αρεσουν σε πολλους.Η ροη δεν πεφτει ουτε μετα απο 5 και 6 μηνες χωρις ανοιγμα.Το μεγαλο του προσον σε σχεση με τα υπολοιπα της ιδιας σειρας (05) ειναι οτι ειναι εντελως αθορυβο,μα εντελως..Απο φιλτρανση μια χαρα,καλη χωρητικοτητα,εχει και καποια λιγα υλικα μεσα..Μικρο μειονεκτημα οτι δεν εχει σπρευ μπαρ στην εξαγωγη και οι πλαστικες κουρμπες ειναι λιγο ψευτικες....Πιστευω οτι αν δεν το πολυπειραζεις ισων να μην χρειαζεσαι καθε χρονο τσιμουχα,υπερβολικο μου φαινεται..καθε ποτε το ανοιγεις?Την αξιοπιστια σε βαθος χρονου θα τη δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σε ολα τα ηλεκρικα και ηλεκτρονικα δεν υπαρχει σταθεροτητα στον χρονο λειτουργειας τους!

Και θα συμφωνησω με τον προλαλισαντα!

Link to comment
Share on other sites

Αψογα παλικάργια....το είχα αγοράσει το 2010 145 γιουρουυυ πολλα λεφτα για τότε και με βάση τις μετρήσεις στο 120αρι lido μου εφτιαχνε το νερακι πολυ γρηγορα....τωρα για το θεμα της τσιμουχας του καδου φιλε απο τη Σαμο (καταγομαι απο ικαρια) εχεις δίκιο ναι το ομολογω καθε τρις μηνες του καθαριζα τα σφουγκαρακια χωρισ να αλλαζω τα βιολογικα αυτο εχει σαν θεμα να χαλαει το λαστιχο ....και ερχομαι στον αδελφο μου πειραιωτη να του πω οτι τα μοτερακια τους ειναι ψοφια...αρα παω για νεο φιλτρο σας ευχαριστω και τους δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα ναυτικα ειδη πουλανε με το μετρο λαστιχο το οποιο κοβεις κ κολλας στην επιθυμητη διασταση κ ειναι πιο αντοχης.Επισης οταν βγαζετε τα λαστιχα δεν τα σκουπιζετε περνωντας τα μεσα απο πανι/πετσετα γιατι αυτο εχει ως αποτελεσμα το ξεχειλωμα τους.Κ πριν τα κουμπωσετε τα βρεχετε με το νερο του ενυδρειου.Ποτε δεν τοποθετουμε "ξερα" τα λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Αψογα παλικάργια....το είχα αγοράσει το 2010 145 γιουρουυυ πολλα λεφτα για τότε και με βάση τις μετρήσεις στο 120αρι lido μου εφτιαχνε το νερακι πολυ γρηγορα....τωρα για το θεμα της τσιμουχας του καδου φιλε απο τη Σαμο (καταγομαι απο ικαρια) εχεις δίκιο ναι το ομολογω καθε τρις μηνες του καθαριζα τα σφουγκαρακια χωρισ να αλλαζω τα βιολογικα αυτο εχει σαν θεμα να χαλαει το λαστιχο ....και ερχομαι στον αδελφο μου πειραιωτη να του πω οτι τα μοτερακια τους ειναι ψοφια...αρα παω για νεο φιλτρο σας ευχαριστω και τους δυο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλησπέρα. Τι εννοείς ψόφια, ονομαστικά έχουν πολύ καλή ροή...και πας για άλλο; Σου χάλασε; Δεν είπες ότι σου δουλεύει σαν σκυλί; Μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Παρασκευά και συγνωμη αν δεν ημουν σαφείς....το φιλτρο εκτος από πιθανές διαρροές, σολινες που δεν είναι σιλικονατες αλλα πλαστικές, ειδικα καπακια για το μοτερακι- αλλα και το ιδιο το μοτερ, εχουν πιάσει τοση αλγη που όλα σχεδόν θελουν αλλαγη(στα 3.5 χρονια που το εχω στο lido δυο φορες ειχα πρόβλημα με αλγη μεσα στο τανκ).....Εκανα μια σουμα και αθροισα το ποσο μου βγηκε στα 35 με 40 ευρω μονο καινούργια σολινα 1.5 μετρα εχει 22 ευρω και αυτή στο ebay φαντασου στο Ελλαδαρα bay ποσο έχει? και λεω από το να κανω σερβις να βαλω κανενα 30αρι και να παρω το νέο μοντελο...... Η το 206 που είναι του 2012 σχεδιο-κατασκευη η να το γυρίσω στα eheim ...παντα φυσικα με την δικη σας βοηθεια ποια εχουν βγει πιο καλά....το πρωτο μου ενυδρειο το είχαμε στο πατρικο μου σπιτι το 1978 ημουν 5 χρονών και θυμαμαι ο πατερας μου στα 2 χρονια τα φουντάριζε το ενυδρειο ηταν 80 η 90 λιτρα και το εξωτερικο φιλτρο 30 κουμουτσα ολόκληρη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο οι σωληνες του μια χαρα ειναι ,τωρα οσοι δεν τις θελουν βαζουν αλφαδολαστιχο με 3-4 ευρω ολο κι ολο..Διαρροες οπως σου ειπα δεν ειναι γενικο φαινομενο αλλα ακομα και ετσι ποσο εχει η τσιμουχα?2-3 ευρω?Για την αλγη-γλιτσα που πιανει στο εσωτερικο δεν νομιζω να φταιει το φιλτρο..και αλλο να παρεις την ιδια θα πιανει.Εχω και eheim(2211-2213-2275) και fluval ολη τη σειρα 05 (205-305-405).ΔΕν βλεπω διαφορα στην αξιοπιστια στα 4 χρονια που τα δουλευω..Το 206 το ειδα ,εκτος απο τη σχεδιαση σε καποια σημεια και ενα 8-15% στο θορυβο (απ οτι λεει η εταιρια ..) δεν ειδα καμια διαφορα..

Καλα εναμιση μετρο σωληνα 22 ευρω δεν εδινα ακομα κι αν ηταν εντερο αρνισιο.. :) .Παντως τα φιλτρα δεν ειναι για τρια χρονια,αλοιμονο αν ηταν,θα ειχα πτωχευση προ πολλου..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που το εχω 4-5 μηνες τωρα δεν εχω καποιο πρόβλημα, αντίθετα θα έλεγα οτι ειμαι περισσότερο του αναμενόμενου ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρηστο!

Δεν νομιζω να φταιει το φιλτρο. Οι περισσορερει απο εμας που εχουν αυτα τα φιλτρα, εχουν αλλαξει τους σωληνες ωστε να μπορουν να

καθαριζονται ποιο ευκολα.

Κι εγω οσο και τα παιδεια ποιο πανω τα εχουμε 3 και 4 χρονια χωρις τα προβληματα που αναφερεις.

Αν δεν το κουμπωνεις με προσοχη μπορει να σου μασαει καπου το ορινκ και σιγα σιγα να σου δημιουργει διαροει.

Για τις αλγες τωρα κατι αλλο φταιει. Αν εχεις ανακατεψει το βυθο και ειχε πολυ θολουρα το νερο, το φιλτρο εχει τραβηξει ολη αυτη τη βρωμα.

Αν δεν το καθαρισες μετα, λογικο ειναι να στο γυρισε σε αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω και εγω το 205 σε ενα ενυδρειο μου....

Εμένα πάντως δεν μου αρεσε σαν φίλτρο....

Ναι μεν δουλευει μια χαρα, στα 3 χρονια χρειάστηκε λαστιχάκι γιατι εχανε...

Δεν μου αρέσει γιατι, αν χρησιμοποιήσεις ενυδρειακο βαμβάκι , μπουκώνει στην εβδομάδα επάνω , σε φυτεμενο ενυδρειο , οπου εχει μπιχλα , τα σφουγκαρακια που εχει μπουκωνουν κατευθεια...

Εχω σε αλλο ενυδρεια τα eheim, λιγοτερη ροη , αλλα συντηρηση ανα 2-3 μηνες, και τρεχουν 4 χρονια.

Το καταφερα στο fluval να το κανω συντηρηση ανα 2 -3 μηνες, βαζωντας ενα προφίλτρο στην εισοδο, εβγαλα τα δικα του σφουγκαρια που ειχε και εβαλα με μεγαλυτερες τρυπες, και δεν χρησιμοποιω ενυδρειακο βαμβακι..

Αλλα οπως και να το κάνεις , το φίλτρο δεν χωραει αρκετα υλικα...

Τους σωληνες δεν τους εχω καθαρισει ποτε...

Για την άλγη που αναφέρεις χρήστο 74 δεν εχει καμια μα καμια σχέση το φίτλρο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω και εγω το 205 σε ενα ενυδρειο μου....

Εμένα πάντως δεν μου αρεσε σαν φίλτρο....

Ναι μεν δουλευει μια χαρα, στα 3 χρονια χρειάστηκε λαστιχάκι γιατι εχανε...

Δεν μου αρέσει γιατι, αν χρησιμοποιήσεις ενυδρειακο βαμβάκι , μπουκώνει στην εβδομάδα επάνω , σε φυτεμενο ενυδρειο , οπου εχει μπιχλα , τα σφουγκαρακια που εχει μπουκωνουν κατευθεια...

Εχω σε αλλο ενυδρεια τα eheim, λιγοτερη ροη , αλλα συντηρηση ανα 2-3 μηνες, και τρεχουν 4 χρονια.

Το καταφερα στο fluval να το κανω συντηρηση ανα 2 -3 μηνες, βαζωντας ενα προφίλτρο στην εισοδο, εβγαλα τα δικα του σφουγκαρια που ειχε και εβαλα με μεγαλυτερες τρυπες, και δεν χρησιμοποιω ενυδρειακο βαμβακι..

Αλλα οπως και να το κάνεις , το φίλτρο δεν χωραει αρκετα υλικα...

Τους σωληνες δεν τους εχω καθαρισει ποτε...

Για την άλγη που αναφέρεις χρήστο 74 δεν εχει καμια μα καμια σχέση το φίτλρο....

Αυτο νομιζω ειναι ενας καλος παραγοντας ωστε να κραταμε ( εσωτερικα ) τα φιλτρα ποιο καθαρα.

Ετσι δεν θα τα ανοιγουμε τοσο τακτικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ολοι το δικιο σας...απλα το ότι το εχω επανω σε κουβα για να φτανουν οι σολινες την αποσταση που πρεπει είναι ένα μεγαλο αρνητικο...καλος η καλος το lido 120 είναι 1μ και 60 εκ με τη βαση ...παντα οι σολινες ηταν στην τσιτα...ενώ με τα eheim βαζεις ότι σολινα θες και με το μετρο και είναι και διαφανο βλέπεις τι σου γινεται ρε αδελφε....δεν ξερω είμαι σε διλημα...παντος με βοηθήσατε πολύ και μονο που ασχοληθήκατε........το ενυδρειο είναι 120 λιτρα καθαρα το φιλτρο 205 είναι για 200 λιτρα . το εχω αρχη να βαζω φιλτρο πανω από τα λιτρα του ενυδρείου...παντος στο νέο που φτιαχνω 160 λιτρα προσανατολίζομαι eheim ετσι για αλλαγη :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ολοι το δικιο σας...απλα το ότι το εχω επανω σε κουβα για να φτανουν οι σολινες την αποσταση που πρεπει είναι ένα μεγαλο αρνητικο...καλος η καλος το lido 120 είναι 1μ και 60 εκ με τη βαση ...παντα οι σολινες ηταν στην τσιτα...ενώ με τα eheim βαζεις ότι σολινα θες και με το μετρο και είναι και διαφανο βλέπεις τι σου γινεται ρε αδελφε....δεν ξερω είμαι σε διλημα...παντος με βοηθήσατε πολύ και μονο που ασχοληθήκατε........το ενυδρειο είναι 120 λιτρα καθαρα το φιλτρο 205 είναι για 200 λιτρα . το εχω αρχη να βαζω φιλτρο πανω από τα λιτρα του ενυδρείου...παντος στο νέο που φτιαχνω 160 λιτρα προσανατολίζομαι eheim ετσι για αλλαγη :bigemo_harabe_net-193:

χαχα ... για να σε βοηθησω... : )

Το fluval 205 το εχω σε 90 λίτρα φυτεμένο,και εγω σε κουβαδακι επάνω το εχω για να εχει περισσότερη ροη .:)

Σε 180 λιτρο φυτεμένο παλι εχω 2 ecco pro 2036.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ολοι το δικιο σας...απλα το ότι το εχω επανω σε κουβα για να φτανουν οι σολινες την αποσταση που πρεπει είναι ένα μεγαλο αρνητικο...καλος η καλος το lido 120 είναι 1μ και 60 εκ με τη βαση ...παντα οι σολινες ηταν στην τσιτα...ενώ με τα eheim βαζεις ότι σολινα θες και με το μετρο και είναι και διαφανο βλέπεις τι σου γινεται ρε αδελφε....δεν ξερω είμαι σε διλημα...παντος με βοηθήσατε πολύ και μονο που ασχοληθήκατε........το ενυδρειο είναι 120 λιτρα καθαρα το φιλτρο 205 είναι για 200 λιτρα . το εχω αρχη να βαζω φιλτρο πανω από τα λιτρα του ενυδρείου...παντος στο νέο που φτιαχνω 160 λιτρα προσανατολίζομαι eheim ετσι για αλλαγη :bigemo_harabe_net-193:

Και το αλφαδολαστιχο ειναι διαφανο και βλεπεις τη σου γινεται!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχετε ολοι το δικιο σας...απλα το ότι το εχω επανω σε κουβα για να φτανουν οι σολινες την αποσταση που πρεπει είναι ένα μεγαλο αρνητικο...καλος η καλος το lido 120 είναι 1μ και 60 εκ με τη βαση ...παντα οι σολινες ηταν στην τσιτα...ενώ με τα eheim βαζεις ότι σολινα θες και με το μετρο και είναι και διαφανο βλέπεις τι σου γινεται ρε αδελφε....δεν ξερω είμαι σε διλημα...παντος με βοηθήσατε πολύ και μονο που ασχοληθήκατε........το ενυδρειο είναι 120 λιτρα καθαρα το φιλτρο 205 είναι για 200 λιτρα . το εχω αρχη να βαζω φιλτρο πανω από τα λιτρα του ενυδρείου...παντος στο νέο που φτιαχνω 160 λιτρα προσανατολίζομαι eheim ετσι για αλλαγη :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες ψαχνω αξονακι για 2211...θα ειχα παει στη Γερμανια με τα ποδια να το φερω..Στα fluval οτι θες σε μια μερα το εχεις...Τωρα αλλαξε ο αντιπροσωπος ,εκανε ,ερανε τι με νοιαζει εμενα?Με κρεμασε?Οντως οπως λεει ο Νικος αν βαλεις βατα ενυδρειακη μπουκωνει γρηγορα αλλα αυτο εχει να κανει και με το ειδος του ενυδρειου.Εγω το εχω σε 200αρι που μεγαλωνω μωρα κιχλιδες οποτε δεν εχει ιδιαιτερα αιωρουμενα και δεν μπουκωνει ποτε.Απ την αλλη στο γαριδαδικο που εχω το 2213,παρ οτι εχει προφιτρο μπουκωνει με τη βατα σε χρονο dt..

Link to comment
Share on other sites

αν έβρισκα έναν τροπο να επεκτινω τις σολινεσ του 205 θα μου έφευγε ένα Μεγάλο αγκάθι,,,,με στεγανότητα παντα

Link to comment
Share on other sites

αν έβρισκα έναν τροπο να επεκτινω τις σολινεσ του 205 θα μου έφευγε ένα Μεγάλο αγκάθι,,,,με στεγανότητα παντα

Αλφαδολαστιχο αδελφε....Οσα μετρα θελεις...και φθηνο.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι κατοχος fluval 105,αλλαξα τα λαστιχα με το που ηρθε στα χερια μου το φιλτρο.Ομως,αν αλλαξεις λαστιχο,το ΄'χωνι' που εχει για εξοδο δεν μπορεις να το ξαναβαλεις,πρεπει να αγορασεις και spray bar μετα για να βαλεις στην εξοδο.

Και κατι ακομα,ναι μεν μπορεις να βαλεις οσα μετρα λαστιχο θες,αλλα τα φιλτρα εχουν ενα στανταρ μανομετρικο,πχ 1,5 μετρο,αν το ξεπερασεις αυτο βαζοντας μεγαλητερα λαστιχα και το φιλτρο πιο κατω,δεν θα εχεις την ιδια ροη,θα ειναι μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι κατοχος fluval 105,αλλαξα τα λαστιχα με το που ηρθε στα χερια μου το φιλτρο.Ομως,αν αλλαξεις λαστιχο,το ΄'χωνι' που εχει για εξοδο δεν μπορεις να το ξαναβαλεις,πρεπει να αγορασεις και spray bar μετα για να βαλεις στην εξοδο.

Και κατι ακομα,ναι μεν μπορεις να βαλεις οσα μετρα λαστιχο θες,αλλα τα φιλτρα εχουν ενα στανταρ μανομετρικο,πχ 1,5 μετρο,αν το ξεπερασεις αυτο βαζοντας μεγαλητερα λαστιχα και το φιλτρο πιο κατω,δεν θα εχεις την ιδια ροη,θα ειναι μικροτερη.

Μπορεί αν το παρακάνει κάποιος να κάψει και κανένα μοτέρ :cigar:

Φυσικά όταν είπα όσα μέτρα θέλεις δεν αναφερόμουν στο συγκεκριμένο φίλτρο-κατάσταση, αλλά στην τιμή του αλφαδολάστιχου που είναι φθηνό και έτσι αγοράζεις όσα μέτρα θέλεις....με μια δόση υπερβολής βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειμαι κατοχος fluval 105,αλλαξα τα λαστιχα με το που ηρθε στα χερια μου το φιλτρο.Ομως,αν αλλαξεις λαστιχο,το ΄'χωνι' που εχει για εξοδο δεν μπορεις να το ξαναβαλεις,πρεπει να αγορασεις και spray bar μετα για να βαλεις στην εξοδο.

Και κατι ακομα,ναι μεν μπορεις να βαλεις οσα μετρα λαστιχο θες,αλλα τα φιλτρα εχουν ενα στανταρ μανομετρικο,πχ 1,5 μετρο,αν το ξεπερασεις αυτο βαζοντας μεγαλητερα λαστιχα και το φιλτρο πιο κατω,δεν θα εχεις την ιδια ροη,θα ειναι μικροτερη.

Κωστα στο 205 και τα μεγαλυτερα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα,τα μεγαλυτερης διατομης αλφαδολαστιχα ταιριαζουν στο χωνι ειτε εσωτερικα ειτε εξωτερικα.Λιγο ζεσταμα με αναπτηρα και λιγο λιπαντικο βοηθαει

dXFfuf.jpg

mU1RGF.jpg

Έγινε επεξεργασία - Synagridas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδία αν υποθέσουμε ότι πάω σήμερα και αγοράζω ένα λάστιχο στο σακουλάκι του αυθεντικό κ.τ.λ....το 205 το αγόρασα το καλοκαίρι του 2009 από ότι έμαθα το αμέσως επόμενο το 206 βγήκε 2011-2012.....το κατάστημα που θα πάρω του 205 το λάστιχο δεν νομίζω να το έφερε το 2014 για το Χρήστο και κάθε Χρήστο που σέβεται ως πελάτη....απλά το 2009 μαζί με την παρτίδα τα φίλτρα για λόγους καθαρά μαρκετίνκ...του έδωσαν τσάμπα ή με έκπτωση τα λάστιχα του κάδου...Που θέλω να καταλήξω όπως και να έχει θα το πάρω ήδη αφού είναι πάνω από 5 χρόνια στο σακουλάκι του. Μου έτυχε σε εξάμηνο καθαρισμό όχι να μου είναι μπόσικο αλλά να μου κοπεί. Για τα λάστιχα της εισαγωγής που είναι στο σύστημα που μπαίνει στο επάνω μέρος του φίλτρου δεν τα βρήκα καν επάνω είχαν πέσει μες στον κάδο...τεσ-πα σκοπός μου δεν είναι να δυσφημήσω το φίλτρο ούτε τα πετ-σοπ το αντίθετο δίνουν έναν αγώνα για εμάς που αγαπάμε το χόμπι. Απλά λίγο υπευθυνότητα κανείς δεν θέλει να επιστρέψει στο σπίτι του έστω και μετά από τη δουλεία του και να δει τα νερά να έχουν φτάσει στις σκάλες και τα ψαράκια του νεκρά!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...