Jump to content

Αναγνωριση Φυτων Απο Το Πουθενα...!


karatasis

Recommended Posts

ρε παιδια σημερα που εκανα αλλαγη νερου παρατηρησα 5-6 φυτακια σε μικρογραφια που δεν ξερω τι ειναι και ουτε μοιαζουν με καποιο απο τα φυτα που εχω μεσα...... ξερετε τι μπορει να ειναι??? ειναι στην επιφανεια και εχουν και ριζουλες απο κατω.....

post-56103-0-94844300-1407677031_thumb.jpg

post-56103-0-43548700-1407677047_thumb.jpg

post-56103-0-22788600-1407677060_thumb.jpg

post-56103-0-14610400-1407677073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

LEMNA MINOR (duckweed)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Φακή του νερού (ειπώθηκε ήδη στο παραπάνω ποστ). Αν την αφησεις, πολλαπλασιάζεται σαν παλαβή και είναι απ τα εύκολα φυτά επιφάνειας

Αποτελεί μια πολύ καλή σαλάτα, εφόσον έχεις χρυσόψαρα (τα δικά μου την λατρεύουν!!!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και πως βρεθηκε στο ενυδρειο μου ρε παιδια??? τι να κανω να το αφησω η να το ξεπαστρεψω......?? δεν εχω χρυσοψαρα πλατυ εχω..... υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει καποιο προβλημα στα αλλα φυτα η γενικοτερα στο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα θέμα με το εσωτερικό φίλτρο της juwel που τα τραβούσε και μου μπούκωνε το βαμβάκι. Επίσης μειώνουν το φωτισμό. Αν δεν έχεις αυτά τα θέματα κράτησέ τα για να σου μειώνουν τα νιτρικά (αν θυμάμαι καλά δεν έχεις πολλά φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα θέμα με το εσωτερικό φίλτρο της juwel που τα τραβούσε και μου μπούκωνε το βαμβάκι. Επίσης μειώνουν το φωτισμό. Αν δεν έχεις αυτά τα θέματα κράτησέ τα για να σου μειώνουν τα νιτρικά (αν θυμάμαι καλά δεν έχεις πολλά φυτά)

φυτα δεν εχω πολλα ! Το θεμα ειναι μην τραβανε ολα τα νιτρικα αυτα και εχουν ελλειψη τα αλλα φυτα.... οσο για το φως πιστευω θα το ρυθμιζω το θεμα θα αφαιρω λιγα οταν παραγινεται το κακο τους.....

Link to comment
Share on other sites

και πως βρεθηκε στο ενυδρειο μου ρε παιδια??? τι να κανω να το αφησω η να το ξεπαστρεψω......?? δεν εχω χρυσοψαρα πλατυ εχω..... υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει καποιο προβλημα στα αλλα φυτα η γενικοτερα στο ενυδρειο???

Κράτησε την να δεις πως θα πάει και μην την "ξεπαστρέψεις"!

Αν στο μελλον δεν σου αρέσει, τη βγάζεις (είτε με αποχη είτε με πετονια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+ 1000 στον puma

Link to comment
Share on other sites

οκ θα την αφησω και βλεπουμε.......να ρωτησω αυτο ''ενωνεται'' μετα και γινεται σαν ενα φυτο ?

Link to comment
Share on other sites

οχι, ειναι ενα φυτο αυτο που βλεπεις.. ο πολλαπλασιασμος του γινεται με διχοτομηση..

συνηθως ομως ολα τα φυτα , τα σπρωχνει το φιλτρο κι ετσι μεζευονται ολα ενωμενα μαζι σε ενα σημειο.

002-2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι, ειναι ενα φυτο αυτο που βλεπεις.. ο πολλαπλασιασμος του γινεται με διχοτομηση..

συνηθως ομως ολα τα φυτα , τα σπρωχνει το φιλτρο κι ετσι μεζευονται ολα ενωμενα μαζι σε ενα σημειο.

002-2.jpg

κοιτα ρε φιλε ωραιο ειναι δεν ειναι ασχημο......! μπορεις να φτιαξεις ωραια πραγματακια....... να σε ρωτησω αν το βαλεις μεσα σε ενα διχτυ δεν μπορεις να το στρωσεις και σε κανενα ξυλο επανω?? η μονο στην επιφανεια επιβιωνει?

Link to comment
Share on other sites

ναι ομορφο ειναι!

απλα κρυβει φως.. αν εχεις απο κατω ομως ανουμπια ,θα εισαι κομπλε..

οχι δεν μπορεις, ειναι επιφανειας το φυτο

Link to comment
Share on other sites

ναι ομορφο ειναι!

απλα κρυβει φως.. αν εχεις απο κατω ομως ανουμπια ,θα εισαι κομπλε..

οχι δεν μπορεις, ειναι επιφανειας το φυτο

νταξει κοιτα θα το βαλω σε ενα ''κενο'' σημειο που να μην εχει φυτα απο κατω..... γτ τα αλλα που εχω θελουν φως και αρκετο κιολας.....αν δω οτι δεν γινεται και ενοχλει τα αλλα θα το βγαλω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κανω μια ερωτηση? Αυτο το φυτο μιας και ειναι και φυτο επιφανειας θα μπορουσε να συνυπαρξει με αφρικανικο βατραχο? (xenopus laevis)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? Αυτο το φυτο μιας και ειναι και φυτο επιφανειας θα μπορουσε να συνυπαρξει με αφρικανικο βατραχο? (xenopus laevis)

Άσχετο, αλλά γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω την διατροφη του.. αν ειναι παμφαγο, μπορει και να τα δοκιμασει..

νομιζω ομως πως στην περιπτωση σου θα ταιριαζε καλυτερα το pistia stratiotes

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...