Jump to content

Καλημέρα Και Από Εμένα!!!


arxon_1@hotmail.com

Recommended Posts

Αποφάσισα και εγώ να εγγραφώ στο AquaZone, μετά από καιρό σαν επισκέπτης,

Με το άθλημα είχα ασχοληθεί πριν 7-8 χρόνια έχοντας 1 μικρο ενυδρειάκι 20-30 λίτρων με 4 κατακίτρινες αφρικάνες.

Κράτησε γύρα στα 2 χρόνια περίπου.

Από τότε δεν είχα ξανά μέχρι πριν 1 μήνα που έπεσα στα χέρια μου 1 Juwel Monolux 80.

Σήμερα είναι η τρίτη εβδομάδα που τρέχει χωρίς ψάρια (αφρικάνες) για να (στρώσει).

Είμαι σε αναζήτηση κατάλληλων πετρών και την επόμενη εβδομάδα τα ψαράκια.

post-59550-0-52936400-1407748377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες καταρχας. Ξεκιναω με το οτι ειχες αφρικανες σε 20 λιτρα, κατι που ειναι δραματικα λαθος. Το αν σου αντεξανε τοσα χρονια ειναι θεμα καθαρα τυχης. Και για να λες κατακιτρινες λογικα εννοεις τις labidochromis caeruleus. Περαν αυτου στο ενυδρειο ετσι οπως το βλεπω τωρα. Εχεις ενα λαθος που ειναι το υποστρωμα. Εχεις βαλει χαλικι αν βλεπω καλα και απο πανω αμμο. Εαν βαλεις αφρικανες θα εχεις προβλημα γιατι σκαβουν πολυ και θα στα κανουν αχταρμα. Οποτε καλο θα ειναι να φυγει το χαλικι απο κατω και να μπει μονο αμμος. Απο κει και περα πετρες μπορεις να βρεις σε νταμαραδικο η απο καποιο βουνο, στη φυση με λιγα λογια. Ξεπλυμα και ειναι μια χαρα. Εσυ οτι προτιμας. Τελος για ψαρακια, τι εχεις δει? Εννοω τι θελεις να βαλεις? Εχε στο νου σου οτι τα 80 λιτρα ειναι λιγα δυστυχως για τα ψαρια που ειχες παλαιοτερα αλλα και γενικα για αφρικανες απο τη λιμνη malawi. Καλο θα ηταν να πηγαινες σε λιμνη Tanganyika και καποια κοχυλοψαρα κυριως. Κανε μια ερευνα και δες τι σου αρεσει. Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ,

τότε ήταν η πρώτη μου επαφή με το Ενυδρείο, γι' αυτό ίσως τέτοιο λάθος.

Όσον αφορά το ενυδρείο τώρα έχει χαλίκι από κάτω και από πάνω 20 κιλά μαύρο αραγωνίτη.

Επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ οι αφρικάνες, τείνω προς τα εκει (γι' αυτο το λόγο και ο αραγωνίτης).

Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν και mini αφρικάνες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερα ψαρια,αλλα τα λιτρα σου δεν βοηθανε διστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα είχε στο link που μου έδωσες................ τοΝ. 5 και το Ν.6

Πιθανές συνθέσεις ψαριών για 80λίτρα(μήκος ενυδρείου 80 εκατοστά)
1. Χαρέμι Neolamprologus occelatus
2. Χαρέμι Neolamprologus stappersi (melagris)
3. Χαρέμι Lamprologus callipterus
4. Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus ή Ν.Brevis ή Α.Compressiceps "shell"
5. Ζευγάρι Ν.Brichardi
6. Ζευγάρι N.pulcher
7. Zευγάρι N.Caudopunctatus
8. Zευγάρι ή ομάδα των 6+ ατόμων Ertemodus Cyanostictus

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με αυτα τα ψαρακια ειναι να πετυχεις ζευγαρι,απο την αρχη,που ειναι κατι σχεδον απιθανο.Ειναι <μονογαμικα> ζωα,και πολυ κτητικα.Οποτε μονο απο χομπιστα διαπιστομενο ζευγαρι αν βρεις βαλτα,Αλλιως πρεπει να βαλεις 5,6,και να σου κατσει το ζευγαρι,αλλα τα λιτρασου ειναι οριακα,και θα πεσει πολυ ξυλο,εως οτου βρεις το ζευγαρι.

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν μιλαμε γιαυτην την περιπτωση,πανω απο ενα ζευγαρι,δεν μπαινει τιποτα αλλο.Απλα επειδη ειναι προστευτικα με τα μωρα τους, σου δεινουν τον χρονο,να τα βγαλεις απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να πειραματιστεις με ενα ζευγαρι, εαν ασχοληθεις και το αγαπησεις δε πιστευω να αποτυχεις... αλλα που θα βρεις ζευγαρι ειναι ενα θεμα οντως. Και βεβαιως θα δινεις και τις γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα

Ανοιξε αν θελεις θεμα για το ενυδριο σου στη σωστη κατηγορια γιατι η κατηγορια αυτη ειναι για καλωσορισμα και θα κλειδωσει σε μια ευδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...