Jump to content

Τι Ψάρια Σε 60Λιτρο


Recommended Posts

Αυτή την εποχή στρώνω ένα 60λιτρο ενυδρείο υπόστρωμα λευκή χαλαζιακη άμμο και θα μπουν για αρχή μερικά εύκολα φυτά. Τι ψαράκια μπορώ να βάλω; αν γίνεται παραπάνω από ένα είδος

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα καποια κοπαδισια όπως νεον η τετρα οι καποια ζοωτοκα οπυ θα εχεισ και πολλεσ γεννεσ οπωσ πλατη, γκαμπι(χαρεμι) και μπορεισ να βαλεισ και καποιεσ γαριδουλεσ οπωσ αμανο... ας σου πουν και με σιγουρια και οι πιο εμπειροι καλοι αρχη φιλε μου με το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-95:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εποχή στρώνω ένα 60λιτρο ενυδρείο υπόστρωμα λευκή χαλαζιακη άμμο και θα μπουν για αρχή μερικά εύκολα φυτά. Τι ψαράκια μπορώ να βάλω; αν γίνεται παραπάνω από ένα είδος

Επειδή δεν ξέρω καθόλου τα νερά 'σας', πως είστε από pH & σκληρότητες νερού?

Ολα από εκεί ξεκινάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν εχω κάνει μετρήσεις ακόμα θα κνω στο τέλος της εβδομάδας μια και καλή να δω και τα νιτρικά μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανεις θαλασινο . θα γινει ενα υπεροχο reef προλαβενεις ( χαχα)

Απαγορεύεται ο εκ του πονηρού προσηλιτισμός μελλών στα αλάτια! :D :D
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω θα το πω κι ας με πειτε υπερβολικο! Ενα μονομαχο μονο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω θα το πω κι ας με πειτε υπερβολικο! Ενα μονομαχο μονο!

Ψάρι σε τετοια λίτρα ?

Εγω θα προτεινα ενα φυτεμένο γαριδάδικο :)

Link to comment
Share on other sites

γαριδες σε τετοια λιτρα? :D

Εγω συμφωνω και με τους δυο σας...

και δεν θεωρω καθολου υπερβολικο τον Θοδωρη.. προσφατα εβαλε ενας φιλος σε 60λιτρο μονομαχο και δεν καθεται ουτε στιγμη στα αυγα του! :D τον εχει καταευχαριστηθει!

Σιγουρα υπαρχουν αρκετες επιλογες στα 60 λιτρα, αλλα δεν παυουν κι αυτες να ειναι επιλογες (γαριδες ή μονομαχος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα ενα χαρεμι γκαπι για να δεις κα μορακια

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο ενυδρείο για έναν μονομάχο; φτωχό μου ακούγεται. Με γαρίδες δεν νομίζω να ασχοληθώ .ενα κοπαδακι τετρα καλό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω κατι?

Αυτο το ενυδρειο ειναι αλλο απο αυτο που γραφεις στο προφιλ σου ''...ελαφρως φυτεμενο και ενα κοπαδακι νεον τετρα...'' γιατι αν ειναι το ιδιο,τα εχεις βαλει τα ψαρακια?

Αν τα εχεις βαλει τοτε γιατι ρωτας? :)

Αν παλι δεν τα εχεις βαλει φαινεσαι αποφασισμενος να βαλεις αυτα αφου το εχεις ηδη γραψει στο προφιλ σου! :)

Φιλικα! :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο george!

καλο ειναι ενα κοπαδακι τετρα,... αλλα θελεις Α/Ο ή τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα μέχρι πριν κάνα χρόνο που το ξεστησα λόγο μετακόμισης τώρα που πήρα την απόφαση να το ξανά στήσω ρωτάω και εσάς μήπως και μου δώσετε καμιά καλητερη ιδέα από την δική μου και μου αλαξετε γνώμη γιατί η αλήθεια είναι πως πάλι πρως τα εκεί γερνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ολα εξαρτώνται απο το νερο που έχεις και τη διάθεση να 'φτιαχνεις' νερο με τυρφη ή απο Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι οι εξής

No3 0

No2 0

dgh > 7

dkh 3

PH 7,2

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί στρωμένο το ενυδρείο θα πρέπει να αρχίσεις να μετράς και νιτρικά...

Θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγάρι απιστόγραμμα ή κάποιο άλλο ζευγάρι νανοκιχλίδας αμερικής...

Μου έχουν δώσει και εμένα κάποιες ιδέες ... Αν θες ρίξε μιά ματιά http://www.aquazone.gr/forums/topic/96808-iaiieeessaeaao-aiaaneetho-odhunioi-seea-aassaec-aaeouo-adhu-oa-nai-eae-oa-sdheoouanaiia/?p=971307

Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλες προτάσεις θες μαλακό νερό ή να χρησιμοποιείς το νερό της βρύσης σου?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

η βρυση σου βγαζει τετοιες τιμες ή το επεξεργαζεσαι?

με τετοιες τιμες βαζεις νεον... και γενικα μαλακου νερου..

εγω προτεινω αν εχεις αμμο κατω , να βαλεις ενα κοπαδοψαρο (νεον,καρδιναλιους ή αρλεκινους) με ενα κοπαδακι κορυντορας

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι της βρύσης χωρίς καμία επεξεργασία

Link to comment
Share on other sites

γεια κ απο μενα!διαβαζοντας γενικα για διαφορα ψαρια επεσα πανω σε αυτα κ μου φανηκαν παρα πολυ ομορφα.το προφιλ λεει οτι ζουν σε μαλακο νερο κ για ενα κοπαδακι των εξι αρκουν σαραντα λιτρα.εσυ μπορεις να βαλεις κ παραπανω εαν σου αρεσουν.pseudomugil-gertrudae-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για το νερο σου τοτε ! :thumbsu:

πολυ ομορφα τα pseudomugil gertrudae που σου προτηνει η piki.

Τα εχω σε 120 λιτρα κοινωνικο.. ειναι απιστευτα ψαρια πραγματικα! το αγαπημενο μου μικροψαρο!

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω μια ματιά στο πετ σοπ να τα δω και από κοντά πάντως στην φωτογραφία όμορφα φαίνονται

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα τα pseudomugil,τα εχω σε 40 λιτρα αλλα δεν τα βρισκεις ευκολα,ειδικα εκει που μενεις.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα τα pseudomugil,τα εχω σε 40 λιτρα αλλα δεν τα βρισκεις ευκολα,ειδικα εκει που μενεις.

τα ειχε το aquario ,καταστημα που εχει βημα στο φορουμ αλλα δεν εχει αποθεμα.εχω υποβαλει μια ερωτηση εαν θα ειναι ξαναδιαθεσιμα αλλα δεν μου εχουν απαντησει.εαν θελει μπορει να τα παραγγειλει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...