Jump to content

Diy Υπερχειληση Και Προσθηκη Sump


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

μιας και ειμαι σε αδεια και παιζει λιγος ελευθερος χρονος

και επειδη καιρο ειχα να ασχοληθω με καμια κατασκευη ειπα να κανω

μια υπερχειλιση απο pvc και να προσθεσω ενα σαμπακι στο ενυδρειο μου.

ολα αυτα μιας και απο την στιγμη που δεν πηγα απο την αρχη σε μια ορθολογικη κατασκευη ενος

σωστου λειτουργικα ενυδρειου και δεν ειμαι να αλλαζω παλι ενυδρειο θα το παλεψω με το υπαρχον.

θα ηθελα αυτη την φορα να προσθεσω και ενα σαμπ αλλα η ακαταλληλοτητα της βασης με αναγκαζουν

να σκεφτω αρκετες πατεντες.

σε πρωτη φαση εκανα την υπερχειλιση.

DSCN4403_zps5eb69eb9.jpg

για να καλυφτουν οι ανταισθητικες σωληνες θυσιαστηκε ενα φιλτροκουτι απο το παλιο ριο 240

που αφαιρεθηκε αρκετο απο το βαθος του για να μην εξεχει πολυ μεσα στο ενυδρειο.

θα υπαρχει η ψευδαισθηση ενος πυργου υπερχειλισης.

DSCN4404_zps08cc5d81.jpg

DSCN4405_zps38790b8c.jpg

DSCN4409_zps5f797d99.jpg

DSCN4407_zpse0460644.jpg

η πλατη απο το φιλτροκουτι θα παταει στο πισω τζαμι και οτι σωληνωσεις υπαρχουν θα ειναι απο το καπακι

και πανω.

να ευχαριστησω τον φιλο μου τον Αγγελο(akridas66) για τις συμβουλες.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη μπράβο σου πιάνουν τα χερια σου εσενα! Ερώτηση δεν μπορεί να τρυπηθει το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητακι ειναι σουπερ.😂😂😂και δουλευουμε και καπνιζουμε απαπαπα 😄😄😄

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη μπράβο σου πιάνουν τα χερια σου εσενα! Ερώτηση δεν μπορεί να τρυπηθει το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

να σαι καλα Λυκουργο.

αν εμπαινα στη διαδικασια να το τρυπησω θα επρεπε να γινει στο πισω τζαμι το οποιο

σημαινε αδειασμα,να μετακινηθει το ενυδρειο αρκετα μπροστα για να εχει χωρο να δουλεψεις

συν το γεγονος οτι χρειαζονταν ενα σεβαστο ποσο για αμοιβη του μαστορα,σωληνωσεις κ.τ.λ.

δεν λεω οτι ειναι οτι σωστοτερο και σιγουρα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα εκανα καλυτερα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θυριο εισαι γρηγορος!!!

Πολυ μου αρεσει με το φιλτροκουτι....!

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητακι ειναι σουπερ.???και δουλευουμε και καπνιζουμε απαπαπα ???

τα τσιγαρα ειναι απο τα κομμενα Νικολα.που θα παει θα το κοψω το ρημαδι. :cigar:

οσο για το αμαξακι με τα χαλια οικονομικα μου μονο αυτο μπορω να συντηρω πλεον. :bigemo_harabe_net-134:

μου το δινει η κορη μου και κανω καμμια βολτα στο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θυριο εισαι γρηγορος!!!

Πολυ μου αρεσει με το φιλτροκουτι....!

ειναι να μην το παρω αποφαση Αγγελε. :D :D

ελπιζω να δουλεψει και να μην κανω μακροβουτια στο σαλονι.

να σαι καλα φιλαρακι για τις συμβουλες και ετοιμασου για εξτρα πρηξιμο και ερωτησεις. :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα το σαμπ σκεφτομαι δυο πραγματα.

η βαση του ενυδρειου ειναι αυτη.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTkxj0J3I4gPOypIepAEPE-Toqt5RjkEwSwaJTN3iLAmpZzrjzZmQ

η να κανω ενα μονο σαμπακι στο ενα ντουλαπι που θα εχει ενα διαμμερισμα για αλγες και ενα της επιστροφης

οποτε αναγκαστικα σκιμμερ και θερμαντηρες μενουν στο κυριως ενυδρειο

η κανω αλλο ενα ιδιο στο αλλο ντουλαπι και το ενα υπερχειλιζει στο αλλο μεσω μιας σωληνας που θα τα

ενωνει απο τον χωρο που υπαρχει ελευθερος πισω απο το ενυδρειο οποτε ολα κατεβαινουν στα σαμπ

και κερδιζω και ενα τουλαχιστον ακομα διαμμερισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τρυπημα στο κανω εγω χωρίς κανένα κόστος εχω ολα τα εργαλεία!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε υπερευχαριστω Λυκουργο για την προσφορα σου.να σαι καλα.

αν δεν δουλεψει το συστημα σωστα μπορει αν ειναι να σε αγγαρεψω.

και παλι ευχαριστω και μονο που μου το προτεινες.

Link to comment
Share on other sites

και ενα καταπληκτικο σχεδιακι(λεμε τωρα) για το πως το σκεφτομαι.

τα δυο σαμπακια θα εξεχουν απο την βαση στο πισω μερος(κατι θα μπει απο κατω για να μην ειναι στον αερα)

και η σωληνα που θα τα ενωνει θα διατρεχει το πισω μερος της βασης.

DSCN4411_zps1e20b5d9.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με φοβίζει ο σωλήνας που θα ενώνει τα διαμερίσματα αν κατάλαβα καλά το σχέδιο

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα οταν παρω τα τζαμια θα ζητησω να μου τρυπησουν το ενα

σαμπακι,θα μπει με μουφα σωληνας που θα καταληγει στο αλλο σαμπακι.

τωρα ειναι καλυτερα να ειναι τρυπημενο και το αλλο που θα καταληγει ο σωληνας

η απλα να ακουμπαει επανω στο τζαμι του δευτερου και με μια ανοιχτη γωνια να υπερχειλιζει

στο δευτερο?

τι σε φοβιζει?ρωταω γιατι μπορει οντως αυτο που σκευτομαι να μην δουλευει πρακτικα και

να μην γινεται μιας και κατι μου διαφευγει.

η καθε γνωμη ειναι βοηθεια για μενα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Κωστα τρυπημενω και απο τις 2 πλευρες θα πρεπει να ειναι τα σαμπ,αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι σε τι υψος θα γινουν οι τρυπες ετσι ωστε οταν κοψεις το ρευμα το νερο που θα κατεβει εχοντας και τα μηχανηματα μεσα να μην ξεχειλισει απο τα σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τρυπημενω και απο τις 2 πλευρες θα πρεπει να ειναι τα σαμπ,αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι σε τι υψος θα γινουν οι τρυπες ετσι ωστε οταν κοψεις το ρευμα το νερο που θα κατεβει εχοντας και τα μηχανηματα μεσα να μην ξεχειλισει απο τα σαμπ.

Νικο ισως οντως ειναι καλυτερα να ειναι τρυπημενα και τα δυο.

σιγουρα οπως κανει καποιος και σε ενα κανονικο σαμπ θα πρεπει να υπολογιστει

το εξτρα νερο που θα κατεβει απο μια διακοπη ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορω θα το κανω φιλαρακι, απλα πες μου :)

Για εμενα κανε δυο τρυπες και στα δυο και με δυο μουφες ενωσετα, ετσι θα ειναι συγκινονουντα δοχεια και λογικα δεν θα εχεις θεμα....

Το νερο που θα κατεβαζει και το νερο που θα χωραει το ενυδρειο εαν βουλωσει(πχ) η υπερχειληση καθοριζεται με το υψος του σωληνα της υπερχειλησεις... Για το υψος του σαμπ πας δοκιμαζοντας, καπως ετσι το εκανα εγω που δεν ειχα ξαναδει σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

Οσο ανοιχτη και να ειναι η γωνια το.νερο θα υπερχυληση σιγουρα η απο το πλαι η λογο του στενεματος τα λιτρα που θα περασουν θα υπερισχυσουν την ωρα του στενεματος ,για μενα 2 τρυπες και καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορω θα το κανω φιλαρακι, απλα πες μου :)

Για εμενα κανε δυο τρυπες και στα δυο και με δυο μουφες ενωσετα, ετσι θα ειναι συγκινονουντα δοχεια και λογικα δεν θα εχεις θεμα....

Το νερο που θα κατεβαζει και το νερο που θα χωραει το ενυδρειο εαν βουλωσει(πχ) η υπερχειληση καθοριζεται με το υψος του σωληνα της υπερχειλησεις... Για το υψος του σαμπ πας δοκιμαζοντας, καπως ετσι το εκανα εγω που δεν ειχα ξαναδει σαμπ...

η τρυπα στο δευτερο σαμπακι να ειναι πανω απο την σταθμη του νερου(λογικα αυτο θα

οριζεται απο το τζαμι/χωρισμα του διαμερισματος της επιστροφης) και να τρεχει το νερο

η να ειναι κατω απο την σταθμη?

Link to comment
Share on other sites

Οσο ανοιχτη και να ειναι η γωνια το.νερο θα υπερχυληση σιγουρα η απο το πλαι η λογο του στενεματος τα λιτρα που θα περασουν θα υπερισχυσουν την ωρα του στενεματος ,για μενα 2 τρυπες και καθαρισες.

ok boss :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια ευθεια δηλ εαν το υψος ειναι 50 και την τρυπα την κανεις στο 30 θα περισευουν 20 ποντοι και στα 2 σαμπ ετσι κλεινοντας το ρευμα το νερο που θα κατεβει θα πρεπει να χωρεσει στους 020υχ050 πλχ 040 μηκ.(τυχαιες οι διαστασεις)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!! Και καλη ιδεα να ενωσεις τα 2 σαμπ. Μονο προσοχη στις διατομές των σωλήνων και μην τυχων και βουλωσει απο κατι η σωληνα που ενώνει τα σαμπ. :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια ευθεια δηλ εαν το υψος ειναι 50 και την τρυπα την κανεις στο 30 θα περισευουν 20 ποντοι και στα 2 σαμπ ετσι κλεινοντας το ρευμα το νερο που θα κατεβει θα πρεπει να χωρεσει στους 020υχ050 πλχ 040 μηκ.(τυχαιες οι διαστασεις)

κατανοητο. :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!! Και καλη ιδεα να ενωσεις τα 2 σαμπ. Μονο προσοχη στις διατομές των σωλήνων και μην τυχων και βουλωσει απο κατι η σωληνα που ενώνει τα σαμπ. :bigemo_harabe_net-64:

ευχαριστω.να σαι καλα.

σιγουρα θελει προσοχη να μην υπαρξει θεμα με βουλωμα στην σωληνα.

απο οτι καταλαβαινω τελικα δεν πρεπει να υπαρχει θεμα με τον τροπο που σκεφτομαι

να δουλεψω το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

κατανοητο. :thumbsu: :thumbsu:

Τι θα γινει ποτε θα ψησουμε?να πιουμε καμια μπυρα? Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...