Jump to content

Θολωμα Τζαμιου


Recommended Posts

1606898_10201401427476802_11353168801170

Εχει θολωσει το τζαμι περιμετρικα στο ενυδρειο στην επιφανεια,ειναι το σημειο που συμπληρωνω καθημερινα νερο(δηλ καθημερινα ανεβοκατεβαινει το νερο)

Το εκανα με το σφουγγαρι και με το μαγνητη αλλα τπτ,καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι άλατα υπάρχουν αρκετές λύσεις για τα άλατα το δικό μου τζάμι να δεις :P

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα μαγνητακι, κλασικα. Εξωτερικα με χαρτι/πετσετουλα και ξυδι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το πάθενα για ένα μήνα συνεχεία και είναι ακριβός η αίτια που λες....μόνο που στο δικο μου μου ειχε πει την αιτία ο καταστηματάρχης που πήγαινα.... παντά χρησιμοποιούσα τη σήρα Api stress coat και zeem πολύ καλά αντιχλωριακα και βακτήριο παράγωγά........αυτά κάνουν μια κρουστά σαν γλίτσα που προστατεύει τα ψαριά και τα φυτά χωρίς να είναι ορατή στο νερό παρά μόνο στο σημείο εξάτμισης....όπως το έκανες καθαρισμός και σου εύχομαι να μην σου ξαναεμφανιστεί...χωρίς όμως να σημαίνει ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα...μπορεί να έχεις κάτι ποιο απλό

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα μαγνητακι, κλασικα. Εξωτερικα με χαρτι/πετσετουλα και ξυδι.

Απο μεσα ειναι η θολουρα!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την στάθμη του νερού λίγο πιο πάνω από το σημείο που έχει θολώσει. Μετά από μια μέρα ξανακατέβασε την στάθμη αρκετά πιο κάτω και καθάρισε αυτό το σημείο με σφουγκαράκι και ξύδι.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα έχει πιάσει άλατα το μονομαχοενυδρείο μου εκεί. Δεν είναι επικίνδυνο μην τυχόν πάει ξύδι στο νερό; Εγώ το φοβάμαι... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εσωτερικα,οταν κανουμε αλλαγη νερου,και κατεβαινει η σταθμη αρκετα,σε μια κουπα νερου,βαζουμε 2 κουταλιες σουπας ξυνο,το ανακατεβουμε καλα,μετα βουταμε καθαρο σφουγγαρι μεσα,το στραγγιζουμε καλα,τριβουμε γερα το τζαμι,και με με μερικες βρεγμενες με καθαρο νερο χαρτοπετσετες,καθαριζουμε την περιοχη με το ξυνο.και θα γινει λαμπικος :)

Υ.γ Προσοχη,αν ειναι εξωτερικο,μην αφησουμε και στεγνωσει το ξυνο,πανω στο γυαλι,αφηνει σταμπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακουαφορτε με πανι κ καθαρισες

Οχι εσωτερικα ακουαφορτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα τιποτα απο ολα αυτα γιατι αν στάξει εστω και για πλακα θα επηρεάσει καθε ειδους ζωης μεσα στο ενυδρειο..

Ενα σφουγγαρι κουζινας με μαλακο συρμα ειναι οτι πρεπει. Αρκη με καθε αλλαγη αφου καθαρισεις μια φορα καλα τα αλατα να το τριβης σε καθε αλλαγη νερου και ησυχασες χωρις κανενα ρισκο να σου πεσουν οξινες η χημικες ουσιες όπως αναφέρθηκαν παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το ξυνο ειναι φυσικο προιον,και το βαζουμε στα φαγητα που τρωμε,οποτε και εαν σταξει δεν δημιουργει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανει τη ιδια δουλεια με το λεμονι καταστρέφει τους νε μεν μικρη ποσοτητα αλλα και παλι θα επηρεάσει εστω και 0,000001%.την βιολογια του ενυδρειου γιατι να ρισκαρει εστο κι αυτο το 0,000001% !

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κανει τη ιδια δουλεια με το λεμονι καταστρέφει τους νε μεν μικρη ποσοτητα αλλα και παλι θα επηρεάσει εστω και 0,000001%.την βιολογια του ενυδρειου γιατι να ρισκαρει εστο κι αυτο το 0,000001% !

Καμια σχεση φιλε μου,δοκιμασε το και θα καταλαβεις γιατι μιλαμε.

Τωρα εσυ αν μπορεις και αποδεικνυεις επιστημονικα οτι κανει κακο το λεμονι και 0.000000000000001%

πεθαινουν κακομοιρα βακτηρια,ε τι να κανουμε,εχουμε και παραπλευρες απωλειες. <_<

Και μια ανακαλυψη της γυναικας μου,για την χρηση του ξυνου ειναι,

Ξεβουλωνει καφετιερες,κανει λαμπικο βραστηρες,ριχνει μια κουταλια στο πλυντηριο και το δουλευει αδειο.Ολα αυτα χαρη στο ενυδρειο που καθαριζα τα γυαλια. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει στην αρχη σαν αρχαρια το ph minus της sera. Τωρα το εχω φυλαγμενο για να καθαριζω τα αλατα. Το γραφουν και οι οδηγιες του μπουκαλιου. Οταν τελειωσει θα στραφω στο ξυδι....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ελαφρια θολουρα,για ακουαφορτε ουτε π το συζηταω, αν δοκιμασω με το ξυδι αν τρεχει μεσα στο νερο θα γινει κατι? μην κανουμε καμια ζημια .....

Link to comment
Share on other sites

Ξύστρα τζαμιών όπως έγραψε και ο "xrys24" , προσεκτικά και καθάρισες.

Επίσης για να μην έχουμε αυτό το ενοχλητικό φαινόμενο μπορούμε να βάλουμε κάτω από το καπάκι περιμετρικά μια αυτοκόλλητη μαύρη ταινία ή να βάψουμε αν γίνεται μια λωρίδα εξωτερικά που θα κρύβει μια και καλή τα άλατα όταν κατεβαίνει η στάθμη. Έτσι θα φαίνεται πάντα γεμάτο ως επάνω το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...