Jump to content

Στρατιωτικες Σχολες!!!


Recommended Posts

Μιας και ειναι καιρος που ολοι περιμενουν τις βασεις των πανελληνιων πολλοι με ρωτανε τι θα ηθελα εγω να κανω στο μελλον (14 χρονων).... Εγω θελω να γινω αλεξιπτωτιστης...Απο ποια σχολη θα μπορουσα να μπω?? με τις μεταθεσεις τι γινετε?? ισχυει οτι και στην ευελπιδων??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μπεις απο την ΣΜΥ και την Ευελπιδων,επιλεγεις ειδικες δυναμεις και αν τα καταφερεις μενεις σε αυτες.Μεταθεσεις παντα υπαρχουν στους στρατιωτικους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι δυο σχολες ειναι στην Ελλαδα δεν εχει αλλη. ΕΠΟΠ δεν θα παρουν οποτε θα χρειαστει να περασεις η ΣΜΥ ή ΣΣΕ.

φυσικα εισαι εσώκλειστος για 2 ή 4 χρονια.....

να ξερεις οτι μερικα πραμματα χρειαζονται θυσίες!

Link to comment
Share on other sites

μεταθεσεις θα εχεις παντα..εκτος αν εχεις βισμα.. η παντρευτεις και κανεις 3-4 παιδια :D

οπως σου ειπαν ΣΜΥ ή ευελπιδων.. σμυ , αρκετα λιγοτερα μορια...

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να το σκεφτεις καλα και αργοτερα... δεν ειναι ευκολα πραγμα.. μιλαω γενικα για στρατο..

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου ειναι στην αεροπορια...του ειπανε οτι εχουνε μια νεα ομαδα ειδικων δυναμεων η οποια εχει εδρα στην ελευσινα και ειναι της αεροποριας....Αυριο που θα παω στο αεροδρομια θα μαθω περισσοτερα..

Link to comment
Share on other sites

αα και κατι αλλο...Σε περιπτωση Ευελπιδων...δηλωνεις ΄΄Οπλα ΄΄ ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αποτι ξερω

το μονο που με απασχολει ειναι οι μεταθεσεις.....ο θειος μου εχει τελειωσει ευελπιδων και εχει μεγαλο βαθμο... (ταγματαρχης νομιζω) και οι μεταθεσεις ειναι μεγαλο προβλημα....εχει 2 παιδια και ειναι δυσκολα πλεον..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Νικόλα έχεις καιρό μπροστά σου μέχρι να πάρεις την τελική απόφαση. Επίσης είσαι τυχερός γιατί έχεις δικούς σου ανθρώπους που είναι στο επάγγελμα. Παίρνεις πληροφορίες, βλέπεις τι πραγματικά θέλεις, τα ''ζυγίζεις'' και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με απασχολει ειναι οι μεταθεσεις.....ο θειος μου εχει τελειωσει ευελπιδων και εχει μεγαλο βαθμο... (ταγματαρχης νομιζω) και οι μεταθεσεις ειναι μεγαλο προβλημα....εχει 2 παιδια και ειναι δυσκολα πλεον..

Οτι ειναι προβλημα ειναι.Οι μεταθεσεις στο επαγγελμα μας ειναι ενα απο τα μειον του.Σε καθε επαγγελμα υπαρχουν τα θετικα και τα αρνητικα.Τα ζυγιζεις και βλεπεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση χωρις βισμα να γλυτωσω τις ΄΄πολλες΄΄ μεταθεσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι θα έχεις μεταθέσεις. Δε μπορείς όμως να ξέρεις εάν θα είναι πολλές ή λίγες. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι θα έχεις μεταθέσεις. Δε μπορείς όμως να ξέρεις εάν θα είναι πολλές ή λίγες. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

οπως?? :)

Link to comment
Share on other sites

οπως?? :)

Ειδικοτητα,σωμα η οπλο που ανηκεις,αναγκες υπηρεσιας,μεσον κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται καταρχήν από τον κλάδο (στρατός, ναυτικό, αεροπορία). Σε χειρότερη μοίρα φυσικά είναι ο στρατός ξηράς, αφού υπάρχουν μονάδες σε όλο τον Ελλαδικό χώρο. Παίζει ρόλο η προέλευση (ΣΜΥ ή ΣΣΕ), με τους αξιωματικούς της ΣΣΕ να είναι σε λίγο χειρότερη μοίρα. Παίζει ρόλο και το όπλο, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειναι καιρος που ολοι περιμενουν τις βασεις των πανελληνιων πολλοι με ρωτανε τι θα ηθελα εγω να κανω στο μελλον (14 χρονων).... Εγω θελω να γινω αλεξιπτωτιστης...Απο ποια σχολη θα μπορουσα να μπω?? με τις μεταθεσεις τι γινετε?? ισχυει οτι και στην ευελπιδων??

το να γινεις αλεξιπτωτιστης ειναι κατι σαν ''ειδικοτητα'' στις ειδικες δυναμεις , οποτε φανταζομαι πως πρωτα θα πρεπει να μπεις ειδικες δυναμεις και στη συνεχεια να μπεις στα αλεξιπτωτα (εφοσον κριθεις ικανος ) τουλαχιστον το καιρο που ειμουν εγω ( πριν απο 15 χρονια ) περναγαμε καποια τεστ και καποιες εξετασεις στο νοσοκομειο για να μπουμε στη σχολη αλεξιπτωτιστων .

Βεβαια οπως ειπαν και τα παιδια ποιο πανω ειναι λιγο νωρις να κοιτας για το στρατιωτικο .... Μεχρι τοτε μπορει να ειναι ολα ιδια αλλα μπορει να εχουν ερθει τα πανω κατω .

Τωρα για το βυσμα δεν ξερω κατα ποσο θα ποιασει :P γιατι και εγω εβαλα βυσμα για να κατσω ασπροπυργο ως αθηναιος αλλα μου εκατσε μεταθεση τους τελευταιους 12 μηνες της θητειας μου να τους περασω στη κρητη ( δεν με χαλασε καθολου βεβαια ) !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακουσεμε οι αξιοματικοι δεν εχουν ειδικοτητα.

Αυτοι που ειναι με ειδικοτητα ειναι οι υπαξιοματικοι.

Γιαυτο που θελεις να κανεις εσυ και χορις να θελω να σε ξενερωσω ειναι δυσκολο.

Εστω οτι πας στην σχολη περασουν 4χρονια και βγεις μετα ξεκινανε τα σχολεια το ειδικων δυναμεων. Αρκετα χρονοβορα και δυσκολα.

Αμα σε καποιο απο τα σχολεια η και ακομα και στην καθημερινη εκπαιδευση χτυπησεις και βγεις Ι2 μετα αυτοματα σε διοχνουν απο της ΕΔ και σε παν σε αλλο οπλο.

Διστυχως για εμενα δεν αξιζει πλεον γιατι δεν εχεις τα μπονους που ειχες,για δεν γινονται συντηρησεις σε εξοπλησμους σωστα. Επισις μια ζωη θα χρειαζεσαι να περνεις συμπληροματα γιανα ανταπεξελθεις στην ασκησεις.

Για μενα υπαρχουν καλητερες σχολες αμα εχεις ποσα μορια. Και οταν πας στρατο σαν στρατιοτης απλα δηλωνεις ειδικες δυναμης! 9μηνες θα εισαι μεσα στης εκπαιδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσεμε οι αξιοματικοι δεν εχουν ειδικοτητα.

Αυτοι που ειναι με ειδικοτητα ειναι οι υπαξιοματικοι.

Γιαυτο που θελεις να κανεις εσυ και χορις να θελω να σε ξενερωσω ειναι δυσκολο.

Εστω οτι πας στην σχολη περασουν 4χρονια και βγεις μετα ξεκινανε τα σχολεια το ειδικων δυναμεων. Αρκετα χρονοβορα και δυσκολα.

Αμα σε καποιο απο τα σχολεια η και ακομα και στην καθημερινη εκπαιδευση χτυπησεις και βγεις Ι2 μετα αυτοματα σε διοχνουν απο της ΕΔ και σε παν σε αλλο οπλο.

Διστυχως για εμενα δεν αξιζει πλεον γιατι δεν εχεις τα μπονους που ειχες,για δεν γινονται συντηρησεις σε εξοπλησμους σωστα. Επισις μια ζωη θα χρειαζεσαι να περνεις συμπληροματα γιανα ανταπεξελθεις στην ασκησεις.

Για μενα υπαρχουν καλητερες σχολες αμα εχεις ποσα μορια. Και οταν πας στρατο σαν στρατιοτης απλα δηλωνεις ειδικες δυναμης! 9μηνες θα εισαι μεσα στης εκπαιδευσης.

εγω θα ηθελα να περασω απο τα αλεξιπτωτα... Επισης θα ηθελα να μπω σε στρατιωτικη σχολη αλλα αμα μπω δεν θα υπηρετησω.... Τι σχολη προτεινεις???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η καλητερη ΣΣΕ και πιο κατω ΣΜΥ...Στην πρωτη ειναι ο θειος και μπορει να γινεις και στρατιγος στην δευτερη μεχρι υπολοχαγος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδι αλλο η επιλογη Σ.Σχολης για επαγγελμα και αλλο η απλη θητεια... Αν περασεις σε στρ.σχολη αυτοματα (εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων) απεκτησες ενα επαγγελμα στα χερια σου σε εποχη που να βρεις δουλεια αμεσα, φανταζει σαν παραμυθι...η θητεια ειναι πολυ διαφορετικο πραγμα. Οι Ειδικες Δυναμεις ειναι θεμα επιλογης του καθενος (ειτε για μονιμος ειτε για στρατευσιμος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα να περασω απο τα αλεξιπτωτα... Επισης θα ηθελα να μπω σε στρατιωτικη σχολη αλλα αμα μπω δεν θα υπηρετησω.... Τι σχολη προτεινεις???

Τι εννοεις δεν θα υπηρετησεις αν μπεις σε σχολη; Αν μπεις και τελειωσεις και επιλεξεις Ειδ. Δυναμεις αργοτερα θα υπηρετησεις μια χαρα!!!!!Για μια ζωη!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η καλητερη ΣΣΕ και πιο κατω ΣΜΥ...Στην πρωτη ειναι ο θειος και μπορει να γινεις και στρατιγος στην δευτερη μεχρι υπολοχαγος.

μεχρι ταγματαρχης ... αν δεν κανω λαθος...

ειχαμε στο στρατο ταγματαρχη απο ΣΜΥ 50 κατι χρονων! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...