Jump to content

Ξαφνικο Fin Rot Μαλλον Απο Εντομο!


Recommended Posts

ρε παιδια εδω και 3 μερες εβλεπα μια περιεργη συμπεριφορα στο μονομαχο μου....μια νευρικοτητα και μια επιθετικοτητα.... δεν εδωσα πολυ σημασια.... σημερα το πρωι με το που ανοιξαν τα φωτα βλεπω την ουρα του κυριολεκτικα κατεστραμενη....εχει γινει λες και ειναι crown tail.....λεω κατι συμβαινει.... παιρνω μετρησεις ολα καλα...... μονο η θερμοκρασια ηταν λιγο ανεβασμενη 29 βαθμους......καθως τον κοιτουσα ερχοταν στο τζαμι και μου τσαμπουκαλευοταν...... καποια στιγμη βλεπω στην εξοδο του φιλτρου ενα εντομο αρκετα μεγαλο σαν σφηγκα ψοφιο που το εβγαλε το φιλτρο μπροστα στο τζαμι καπου ηταν πιασμενο....... με το που το αντιληφθηκε ο μονομαχος εκανε σαν τρελος......το εβγαλα αμεσως και εκανα και μια μικρη αλλαγη νερου.... να αρχισω θεραπεια με μελαφιξ η να τον αφησω στην ησυχια του???

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πατριωτη,ισως να σχιστηκε η ουρα απο εντονο φλερινκ που εκανε εαν εβλεπε το εντομο.με αυτα τα ψαρια ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει εχω καταληξει...εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον μονομαχο σε ενα αλλο ενυδρειο καραντινα εαν εχεις η να μεταφερεις το φιλτρο σε αλλο ενυδρειο να δουλευει..ξεκινας θεραπεια με esha2000 η paragrand για μια εβδομαδα κ βλεπουμε.το μελαφιξ στο λεω εγγυημενα δεν θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

βαλε κ καμια φωτο να τον δουμε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πατριωτη,ισως να σχιστηκε η ουρα απο εντονο φλερινκ που εκανε εαν εβλεπε το εντομο.με αυτα τα ψαρια ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει εχω καταληξει...εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον μονομαχο σε ενα αλλο ενυδρειο καραντινα εαν εχεις η να μεταφερεις το φιλτρο σε αλλο ενυδρειο να δουλευει..ξεκινας θεραπεια με esha2000 η paragrand για μια εβδομαδα κ βλεπουμε.το μελαφιξ στο λεω εγγυημενα δεν θα βοηθησει.

γιατι το λες αυτο??? υπαρχον πολλες περιπτωσεις που το μελαφιξ εχει κανει δουλεια...τα φαρμακα που του προτεινες ειναι ισχυρα και ισως επηρεασουνε το ψαρι... ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σου πατριωτη,ισως να σχιστηκε η ουρα απο εντονο φλερινκ που εκανε εαν εβλεπε το εντομο.με αυτα τα ψαρια ποτε δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει εχω καταληξει...εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον μονομαχο σε ενα αλλο ενυδρειο καραντινα εαν εχεις η να μεταφερεις το φιλτρο σε αλλο ενυδρειο να δουλευει..ξεκινας θεραπεια με esha2000 η paragrand για μια εβδομαδα κ βλεπουμε.το μελαφιξ στο λεω εγγυημενα δεν θα βοηθησει.

γεια σου πατριωτισα... κοιτα το μελαφιξ κανει δουλεια εφοσον δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο.... φαντασου οτι καποιες φορες το fin rot εαν ειναι στη αρχη εφοσον εχεις λυσει το προβλημα που το προκαλεσε θεραπευεται μονο του......τα φαρμακα που λες εκτος το οτι ειναι ''βαρια'' δεν τα εχω....εγω πιστευω οτι το εντομο επεσε μεσα στο ενυδρειο ζωντανο και πρεπει να εδωσαν μαχη με το μονομαχο ολο το βραδυ γι αυτο και ηταν στην τσιτα......και την αλλη απο το στρες επαθε φιν ροτ θα τον αφησω ετσι κανα 2 μερες ακομα και αν δω οτι δεν βελτιωνεται θα ξεκινησω μελαφιξ......

γιατι το λες αυτο??? υπαρχον πολλες περιπτωσεις που το μελαφιξ εχει κανει δουλεια...τα φαρμακα που του προτεινες ειναι ισχυρα και ισως επηρεασουνε το ψαρι... ^_^

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το λεω απο την δικη μου εμπειρια, εχει παθει ο δικος μου δυο φορες κ το μελαφιξ δεν βοηθησε μαλιστα εχασα χρονο προσπαθωντας να κανω θεραπεια κ γινοταν χειροτερα.το μελαφιξ βοηθαει αφοτου θεραπευτει το φιν για γρηγορη αναπλαση ιστων.το paragrand δεν ειναι βαρυ φαρμακο.ομως καλυτερα να πραξεις οπως εσυ πιστευεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα άστον στην ησυχία του. Αν δεις ότι σε μερικές ημέρες δεν υπάρχει βελτίωση ξεκίνα θεραπεία με μέλαφιξ.

Αν μπορούσες να κάνεις κάτι και για τη θερμοκρασία καλό θα ήταν. Το ενυδρείο σου είναι ανοικτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα άστον στην ησυχία του. Αν δεις ότι σε μερικές ημέρες δεν υπάρχει βελτίωση ξεκίνα θεραπεία με μέλαφιξ.

Αν μπορούσες να κάνεις κάτι και για τη θερμοκρασία καλό θα ήταν. Το ενυδρείο σου είναι ανοικτό?

το ενυδρειο ειναι με καπακι κανονικα απλα λογω ζεστης το αφηνω ανοιχτο ........ με τη θερμοκρασια ετσι οπως ειναι η λαμπα του ενυδρειου δν μπορω να βαλω ανεμιστηρακι.......... μονο στο αποσπωμενο μερος του καπακιου.... δηλ να μην ειναι μονιμο...... και το εχω αφησει ετσι βαζοντας το κλιματιστικο το μεσημερι που ειναι τα ζορια...

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία με μελαφίξ ή πιμαφίξ ή κάτι με αλόη , καλή ποιότητα νερού , καλή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι με καπακι κανονικα απλα λογω ζεστης το αφηνω ανοιχτο ........ με τη θερμοκρασια ετσι οπως ειναι η λαμπα του ενυδρειου δν μπορω να βαλω ανεμιστηρακι.......... μονο στο αποσπωμενο μερος του καπακιου.... δηλ να μην ειναι μονιμο...... και το εχω αφησει ετσι βαζοντας το κλιματιστικο το μεσημερι που ειναι τα ζορια...

ανοιξε ενα νεο θεμα για την θερμοκρασια για να σου πω την γνωμη μου!! Μην το χαλασουμε αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η θερμοκρασία των 29 βαθμών δεν είναι απαγορευτική για τους μονομάχους, όταν τα περισσότερα site δίνουν ως μέγιστη θερμοκρασία τους 30 βαθμούς

Μια πρακτική λύση για ψύξη, εφόσον βγάζεις το καπάκι, είναι να αγοράσεις ανεμιστηρακια μέσω eBay, εφόσον δεν μπορείς να πας σε DIY κατασκευη

http://www.ebay.com/itm/160941799378?var=460143133146&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

+1 στον bbetta

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Η θερμοκρασία των 29 βαθμών δεν είναι απαγορευτική για τους μονομάχους, όταν τα περισσότερα site δίνουν ως μέγιστη θερμοκρασία τους 30 βαθμούς

Μια πρακτική λύση για ψύξη, εφόσον βγάζεις το καπάκι, είναι να αγοράσεις ανεμιστηρακια μέσω eBay, εφόσον δεν μπορείς να πας σε DIY κατασκευη

http://www.ebay.com/itm/160941799378?var=460143133146&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

+1 στον bbetta

ειναι καπως ακριβα.....Αμα πιανουν τα χερια σου δοκιμασε να φτιαξεις κατι....Εγω με 6 ευρω εφτιαξα την ψυξη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι καπως ακριβα.....Αμα πιανουν τα χερια σου δοκιμασε να φτιαξεις κατι....Εγω με 6 ευρω εφτιαξα την ψυξη μου!!!

"...εφόσον δεν μπορείς να πας σε DIY κατασκευη..." :jig:

Link to comment
Share on other sites

"...εφόσον δεν μπορείς να πας σε DIY κατασκευη..." :jig:

Συγγνωμη!! Δεν το προσεξα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια παει καλυτερα ο μονομαχος..... δεν ξεκινησα θεραπεια τον βλεπω οτι βελτιωνεται μονος του....αν δω οτι μενει στασιμη η κατασταση του θα τον βοηθησω λιγο με μελαφιξ.....ζωηρος ειναι! τρωει λαιμαργα μπορω να πω......για ανεμιστηρακια μπορω να βαλω απλα θα ειναι καπως ασχημο.......γτ θα ειναι στο κενο που δημιουργειται οταν ανοιγει το καπακι......θα δω πως αλλιως μπορω να το κανω μηπως αλλαξω και λαμπα καποια στιγμη γτ δεν ειναι δικια του ειναι Τ8 και ειναι στριμωγμενη μεσα στο καπακι.... οποτε αν αλλαξω λαμπα και βαλω 1-2 οικονομιας θα μεινει χωρος και για ανεμιστηρακια ;)

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν θες να ανοιξεις τρυπα στο καπακι αναγκαστικα θα τα βαλεις στο κενο που δημιουργει το καπακι....Αλλοως δεν θα σου δινουν ολη την αποδοση τους...Πρεπει απο καπου να τραβανε αερα!!!

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν θες να ανοιξεις τρυπα στο καπακι αναγκαστικα θα τα βαλεις στο κενο που δημιουργει το καπακι....Αλλοως δεν θα σου δινουν ολη την αποδοση τους...Πρεπει απο καπου να τραβανε αερα!!!

Ναι το ξερω φιλος......θα δω πως θα το κανω οταν ερθει η ωρα....

Link to comment
Share on other sites

πατριωτη πως τα παει ο μονομαχος?ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

πατριωτη πως τα παει ο μονομαχος?ειναι καλυτερα?

καλυτερα παει..... δεν του εκανα θεραπεια... τον εχω αφησει..... ταιζω μερα παρα μερα με βιταμινουλες..... η ουρα του επανερχεται σιγα σιγα... βεβαια απαιτει χρονο γτ ειχε γινει χαλια.... αλλα παει καλα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Περαστικά στο ψαράκι! Πρόσεχε μόνο με τις βιταμίνες, για πόσο χρονικό διάστημα θα τις δίνεις μέρα παρά μέρα, γιατί η εκτεταμένη χρήση τους επιβαρύνει το συκώτι των ψαριών, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Περαστικά στο ψαράκι! Πρόσεχε μόνο με τις βιταμίνες, για πόσο χρονικό διάστημα θα τις δίνεις μέρα παρά μέρα, γιατί η εκτεταμένη χρήση τους επιβαρύνει το συκώτι των ψαριών, αν θυμάμαι καλά.

το ξερω..... για 2 εβδομαδες θα του δωσω συνολο μερα παρα μερα και μετα κανονικα εβδομαδιαια ρουτινα :)

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα παει..... δεν του εκανα θεραπεια... τον εχω αφησει..... ταιζω μερα παρα μερα με βιταμινουλες..... η ουρα του επανερχεται σιγα σιγα... βεβαια απαιτει χρονο γτ ειχε γινει χαλια.... αλλα παει καλα! :thumbsu:

χαιρομαι για τον ψαρη,μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...