Jump to content

Diy Βάση Ενυδρείου


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,σκέφτομαι να φτιάξω μια βάση για το ενυδρείο μου ή μάλλον καλύτερα ένα τραπέζι που να αντέχει το βάρος,ο λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί το να πάρω μια έτοιμη βάση την καθιστά αποκλειστικά για χρήση μόνο για το ενυδρείο ενώ ένα τραπέζι μπορείς αργότερα να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις σκέφτομαι να πάρω 6 πόδια απο το praktiker μεταλλικά και ένα κόντρα πλάκε 16mm, το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 120-130 λίτρα,θέλω ένα τραπέζι που να αντέχει τουλάχιστον 200 κιλά απο πόδια λέω αυτά http://www.praktiker.gr/p/podi-trapeziou-element-system-stroggylo-asimi-40cm-29761,%CE%BC%CE'> δεν ξέρω στο praktiker έχει μόνο άσπρη και κοστίζει 12 ευρώ το τετραγωνικό,οι διαστάσεις που θα κάνω το τραπέζι θα είναι 80χ40 και ύψος 40-50 τα πόδια,ποιά η γνώμη σας?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα πόδια θα πρέπει με ενα τροπο να ειναι ενωμένα μεταξυ τους στην κατω μεριά για να μην ανοίξουν αν και δεν το βρίσκω καλη ιδέα ετσι ΄οπως το κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα τραπεζι εχει υψος περιπου 80 με 90 ποντους αν το κανεις στο υψος που λες δε νομιζω οτι καποια στιγμη θα μπορεσει να χρησημοποιηθει καπου

Link to comment
Share on other sites

Τα πόδια θα πρέπει με ενα τροπο να ειναι ενωμένα μεταξυ τους στην κατω μεριά για να μην ανοίξουν αν και δεν το βρίσκω καλη ιδέα ετσι ΄οπως το κατάλαβα

χιαστι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,σκέφτομαι να φτιάξω μια βάση για το ενυδρείο μου ή μάλλον καλύτερα ένα τραπέζι που να αντέχει το βάρος,ο λόγος που σκέφτομαι κάτι τέτοιο είναι γιατί το να πάρω μια έτοιμη βάση την καθιστά αποκλειστικά για χρήση μόνο για το ενυδρείο ενώ ένα τραπέζι μπορείς αργότερα να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις σκέφτομαι να πάρω 6 πόδια απο το praktiker μεταλλικά και ένα κόντρα πλάκε 16mm, το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 120-130 λίτρα,θέλω ένα τραπέζι που να αντέχει τουλάχιστον 200 κιλά απο πόδια λέω αυτά δεν ξέρω στο praktiker έχει μόνο άσπρη και κοστίζει 12 ευρώ το τετραγωνικό,οι διαστάσεις που θα κάνω το τραπέζι θα είναι 80χ40 και ύψος 40-50 τα πόδια,ποιά η γνώμη σας?

ευχαριστώ

μπορεις να κολλησεις και να κοψεις σιδερα? Αν μπορεις αγορασε μια βεργα 6μετρη 80χ40....Κοψε τα κομματια που θες και φτιαξε το πλαισιο του τραπεζιου...Κολλα ποδια και μετα κανε ενα χιαστο στα ποδια...Για περισοτερη ασφαλεια μπορεις να κανεις πλαισιο και κατω(για μενα ειναι περιττο)

ενα προχειρο σχεδιο....(τελειως προχειρο,για γελια ειναι :P )

post-56445-0-58686800-1408087784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να ρωτήσω σε κανέναν επιπλοποιο να δούμε τι μπορεί να κάνει,μια κατασκευή με dexion θα είναι ακριβή?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου σαν επιπλοποιός δώσε κάποια παραπάνω λεφτά για την βάση που θα σου χρησιμεύσει αργότερα και σαν κάτι άλλο και θα γίνει και στα μέτρα σου όπως την θες.

Η ποιότητα των υλικών (ξύλα,μηχανισμοί,βίδες κτλ) που χρησιμοποιούν και οι κατασκευές των μεγάλων καταστημάτων (π.χ. ΙΚΕΑ κτλ) είναι απλά για γέλια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου σαν επιπλοποιός δώσε κάποια παραπάνω λεφτά για την βάση που θα σου χρησιμεύσει αργότερα και σαν κάτι άλλο και θα γίνει και στα μέτρα σου όπως την θες.

Η ποιότητα των υλικών (ξύλα,μηχανισμοί,βίδες κτλ) που χρησιμοποιούν και οι κατασκευές των μεγάλων καταστημάτων (π.χ. ΙΚΕΑ κτλ) είναι απλά για γέλια...

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτείς οτι μια βάση ενυδρείου κάνει 60-80 ευρώ δεν έχω θέμα να δώσω 100+ για να κάνω κάτι όπως το θέλω,έχουμε εδω μέσα κανέναν επιπλοποιό απο Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...