Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο Eheim


theobizz

Recommended Posts

αγόρασα το εξωτερικό φίλτρο Eheim Classic 2217 Basic Edition επειδή διάβασα πάρα πολλά για τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιισο και για να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί αρκετά ποια υλικά θα ήταν καλύτερα για να έχω πεντακάθαρα νερά στο ενυδρείο μου συγνώμη αν σας κούρασα άλλα δεν ξέρω και πολλά ακόμα μιας και δεν έχω την εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η eheim σου λεει πια ακριβως να βαλεις και με ποια σειρα.

Το φιλτρο ειχε καθολου υλικα μεσα και αν ναι, τι υλικα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα το εξωτερικό φίλτρο Eheim Classic 2217 Basic Edition επειδή διάβασα πάρα πολλά για τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιισο και για να πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί αρκετά ποια υλικά θα ήταν καλύτερα για να έχω πεντακάθαρα νερά στο ενυδρείο μου συγνώμη αν σας κούρασα άλλα δεν ξέρω και πολλά ακόμα μιας και δεν έχω την εμπειρία

Καλημέρα

Στα δικά μου φίλτρα χρησιμοποιώ siporax (αγορασμένο χύμα) & ελαφρόπετρα (αγορασμένη απο το Πράκτικερ)

Τα υλικά που μπορείς να βάλεις, είναι όντως πάρα πολλά (matrix, siporax, substrat, ελαφρόπετρα, Rena, κλπ). Αρκετά από αυτά ειναι υπερεκτιμημένα, κυρίως σε σχέση με την απόδοση και την τιμή τους κι άλλα ειναι παμφθηνα κι εξίσου αξιόπιστα (πχ ελαφρόπετρα - Η οποία θεωρείται πως ειναι ίδιο υλικό με το Matrix!!)

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην μπερδέψεις διαφορετικά υλικά μέσα στον ίδιο κάδο

Αν θυμάμαι καλά το φίλτρο σου έχει ενιαίο κάδο ο οποιος χωράει 6 λιτρα υλικό!. Χρησιμοποίησε τούλι ή τις ειδικές ενυδρειακές "κάλτσες" που κυκλοφορούν στο εμπόριο και βάλε μέσα το βιολογικό υλικό της επιλογής σου (την προσωπική μου επιλογή την έγραψα πιο πάνω)

Αν πας σε ελαφρόπετρα, θέλει αρχικά ένα ξακαθάρισμα. Να πετάξεις τα μαυρισμένα κομμάτια και να κρατήσεις τα τελείως καθαρά, αφού τα πλύνεις αρκετές φορές να φύγει η σκόνη

Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε είναι πως σε όλα τα υλικά υπάρχει δυνατότητα να αποκίσουν βακτήρια

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+ φωνω με puma..

τα ιδια υλικα χρησιμοποιω κι εγω..

Γνωμη μου, αν βρεθεις θεσσαλονικη, παρε το φθηνο matrix (ελαφροπετρα) απο praktiker.

Αν δεν μπορεις, συμπληρωσε με χυμα σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

κάτω κάτω λέω να βάλω siporax μετά σφουγγάρι και μετά ελαφρόπετρα δεν νομίζω να μπερδευτούν μετά αν βάλω τα υπολιπα σφουγγάρια λέτε να υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία του νερού μέσα στο φίλτρο? ναι ο καδος ειναι ενιαίος

Έγινε επεξεργασία - theobizz
Link to comment
Share on other sites

κάτω κάτω λέω να βάλω siporax μετά σφουγγάρι και μετά ελαφρόπετρα δεν νομίζω να μπερδευτούν μετά αν βάλω τα υπολιπα σφουγγάρια λέτε να υπάρχει πρόβλημα με την κυκλοφορία του νερού μέσα στο φίλτρο? ναι ο καδος ειναι ενιαίος

Οχι, μια χαρά θα είσαι

Με το καλό να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα σε αυτα τα φιλτρα το νερο μπαινει απο κατω και παει προς τα πανω.

Εγω θα εβαζα κατω κατω σφουγγαρι, αμεσως μετα ενα αλλο υλικο που δεν θυμαμαι πως λεγεται που ειναι και αυτο για μηχανικη φιλτρανση ( προεραιτικα αυτο ), απο πανω το σιποραξ και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι.

Και αυτο που λεει ο Puma για το τουλι ειναι σημαντικο για να μην πεδευεσαι στο καθαρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...