Jump to content

Βοήθεια! Τα Χρυσοψαράκια Μου Χάνουν Τα Λέπια Τους!!!


Recommended Posts

Μόλις τώρα μπόρεσα να συμπληρώσω την φόρμα ασθενειών. Σύντομα θα βάλω και φωτό. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 2 από τα 4 χρυσόψαρά μου χάνουν τα λέπια τους. Πρόσφατα παρατήρησα ότι στο ένα αρχίζει να κόβεται και η ουρά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: ενυδρείο aquatlantisdream 80, 90lt
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): aquatlantis φίλτρο με υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρι και βιολογικό υλικό σε καφέ μπαλάκια. Είχε και άνθρακα αλλά αφού τον χρησιμοποίησα στην αρχή της λειτουργίας του ενυδρείου τον αφαίρεσα.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): περίπου ένα χρόνο
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 χρυσόψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγές νερού κάθε μήνα μου είχαν πει στο πετ σοπ. Τάισμα 2 φορές την ημέρα μπαλάκια ή νιφάδες για αλλαγή.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: Δεν έχω κάνει ποτέ
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: χρυσόψαρα
- Ιστορικό Ψαριού: δύο από τα τέσσερα χρυσόψαρά μου χάνουν τα λέπια τους και στο ένα ξεκινάει να σκίζεται και η ουρά.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): κανονικά περιττώματα στο χρώμα της τροφής, κανονικό χρώμα, όρεξη μεγάλη, αναπνοή κανονική, ιδιαίτερα κινητικά όπως πάντα.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

θα βάλω σύντομα

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:



______________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

αντε μας εσκασες! :D

προνταρω σε fin rot απο την περιγραφη... οποτε λογικα θα χρειαστεις melafix.

βαλε φωτο ομως , γιατι ετσι μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για χρυσόψαρα που χάνουν λεπια πρώτη φορά ακούω, αλλά το σκίσιμο στην ουρά μάλλον fin rot είναι, όπως είπε και ο tsala. Αυτό συνήθως οφείλεται σε stress (τα βλέπεις να κυνηγιούνται; ) ή σε κακές συνθήκες νερού. Κανε test να ελεγξεις ότι το νερό σου είναι ok! Εκτός από το Melafix και τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, θα τα βοηθήσει και η καλή διατροφή: ποικιλία τροφών, μια φορά την εβδομάδα νηστεία, μια φορά την εβδομάδα αρακα, μια φορά την εβδομάδα βιταμίνες. Περαστικά τους!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Συγχωρέστε με που καθυστερώ στις απαντήσεις μου αλλά ως μητέρα δύο μικρών παιδιών και με το σύζυγο όλη μέρα να δουλεύει τα κάνω όλα μόνη μου και καταλαβαίνετε... θα πάω σήμερα κιόλας να αγοράσω melafix. Και μένα στο fin rot πήγε το μυαλό μου. Γενικά τα ψαράκια μου είναι πολύ ζωηρά και συνέχεια κυνηγιούνται. Ειδικά αυτός που ξεκίνησε να χάνει πρώτος τα λέπια του και τώρα σκίστηκε και η ουρά του είναι πολύ ζωηρός. Πιστεύω ότι με την αλλαγή του νερού εβδομαδιαία και όχι μηνιαία -όπως είχαν πει στο πετ σοπ- και την προσθήκη melafix θα πάνε καλύτερα τα πράγματα. Θα βάλω και ποικιλία στην διατροφή και βιταμινούλες και ο θεός βοηθός! Και πάλι χίλια ευχαριστώ για όλα!!! Τα παιδάκια μου άμα πάθουν κάτι τα ψαράκια θα στενοχωρηθούν πολύ. Αμαρτία είναι τα ζωντανά να μας ψοφήσουν!

Θα ανεβάσω φωτό σύντομα, τις έχω ήδη βγάλει με τη κάμερα, απλά επειδή είμαι και λίγο άσχετη με την τεχνολογία περιμένω την βοήθεια του σύζυγου για να τις περάσω στον υπολογιστή. Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τα έχεις δει να ξυνονται;

Δες κι ένα αντίστοιχο θέμα, μήπως βρεις κοινά σημεία

http://www.aquazone.gr/forums/topic/84679-dhaaoeoioi-oa-eaadhea-oio/

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας και πάλι. Όχι δεν ξύνονται τα ψαράκια μου. Πήγα στο πετ σοπ και μου παν ότι δεν έχουν melafix άλλα το bactopur. Τί να κάνω? Να το πάρω ή θα καταστρέψω όλα τα βακτήρια του ενυδρείου και μετά τί θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως θελουμε φωτο..

εικασιες συνεχιζουμε να κανουμε... μπορει με το μελαφιξ , να γινεται η δουλεια που δεν ειναι και ακριβως φαρμακο...

και μια γενικη του ενυδρειου θα βοηθουσε για συμβουλες και συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν ξεκινησε να χανει λεπια, αρχισε να κρυβεται και μετα εκανε αυγα..παρατηρησε τα...κ επισης εγω ξεκινησα κ εβαζα ενυδρειακο αλατι.

Sent from the dark side of the moon...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν ξεκινησε να χανει λεπια, αρχισε να κρυβεται και μετα εκανε αυγα..παρατηρησε τα...κ επισης εγω ξεκινησα κ εβαζα ενυδρειακο αλατι.

Sent from the dark side of the moon...

Είναι δεδομένο πως όταν τα χρυσόψαρα ειναι σε περίοδο αναπαραγωγής, τότε χάνουν τα λέπια τους, τα οποία επανέρχονται μετά από μερικούς μήνες!

Πολύ σωστό το σχόλιο σου, Ορφέα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αναφερθηκε οτι ειναι μικρα.. θεωρω αδυνατο χρυσοψαρο κατω των 2 ετων να γεννησει..

σιγουρα περιμενουμε και φωτο , να δουμε το κατα ποσο μικρα ειναι..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

αναφερθηκε οτι ειναι μικρα.. θεωρω αδυνατο χρυσοψαρο κατω των 2 ετων να γεννησει..

σιγουρα περιμενουμε και φωτο , να δουμε το κατα ποσο μικρα ειναι..

Η δικιά μου, που ακόμα κάνει αυγά, την κόβω να ήταν κάτω του ενός έτους ή ενός έτους! Θα βάλω φωτογραφία αύριο να δεις.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

βαλε,αλλα το θεωρω πολυ δυσκολο Χρυσανθη.. σιγουρα οχι ακατορθωτο, αλλα δυσκολο..

ειδικα κατω του ενος ετους δεν νομιζω να ηταν... τα μικρα σου τι ηλικια εχουν τωρα? λες να μπορουν να γεννησουν σε 4-5 μηνες? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...