Jump to content

ξεκινημα θαλασσινου nano reef.


olimpiakakias

Recommended Posts

για σας ,τελευταια μου ηρθε η ιδεα να ξεκινισω ενα ενυδριο nano reef, ετσι αγορασα ενα νεο 60 λιτρο.λοιπον εχουμε και λεμε.

60 λιτρα

ph 8

αλατοτητα 1023

θερμοκρασια 25 βαθμοι κελσιου

υποστρωμα εχει κοραλλι διαλυμενο και κανονικο χαλικι

1 αντλια υδορ 450 λιτρα

1 powerhead 150 λιτρα την ωρα

1 λαμπα sera deepsea 50 watt

οι αποριες μου ειναι,το χαλικι επηρεαζει τιποτα?ο εξοπλισμος ειναι σωστος?τι ψαρια και κοραλλια μπορω να βαλω και ποσα?ποση ζωντανη πετρα θα χρειαστω?

ευχαριστω εκ των προτερωνκαι συνγνωμη αμα ειναι πολλες οι ερωτησεις! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!!

Τι νόμιζες θα γλίτωνες????

Ανεβάζεις λίγο την αλατότητα στο 1024-1025.

Καλύτερα να αφαιρέσεις το σπασμένο κοράλλι και το χαλίκι και να τα αντικαταστήσεις με ζωντανό ή νεκρό, λεπτόκοκκο αραγωνίτη.

Ίσως η λάμπα σου είναι πολύ μπλε, αλλά αυτά είναι θέματα αισθητικής. Θα πρότεινα μια άσπρη και μία ακτινική. Αν και δεν ξέρω τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και ιδιαίτερα το βάθος. Αναφέρεσαι για λάμπες pc ή κάτι άλλο?

Θα χρειαστείς περίπου 10Kg ζωντανό βράχο, προσεκτικά επιλεγμένο.

Τα ψάρια και τα κοράλλια θα πρέπει να είναι χαμηλών απαιτήσεων και αναλόγου μεγέθους. Χρειάζεσαι ένα ή δύο μικρά Tang και μερικά ψαράκια χαμηλών διατροφικών αναγκών, όπως πχ Gobbies.

Ένα καλά ισορροπημένο συστηματάκι 60lt, μπορεί να σηκώσει 4-5, μικρά, αλλά χρήσιμα, ψαράκια. Μην ξεχάσεις τις ομάδες καθαρισμού, που είναι απαραίτητες. Σαλιγκάρια, ερημίτες, γαρίδες.

Από κοράλλια θα έλεγα να ξεκινήσεις με zoanthis, mushrooms, και αργότερα sinularia. Κατόπιν μπορείς να βάλεις και κάποιο LPS.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΧΗΜΙΚΟ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας θαλασσινός...

Για να δούμε... περιμένουμε την εξέλιξη....

εγω ψηνω την γυναικα μου σιγα σιγα και στο τελος θα φερω το αλατι <για να μην σκλυραινει >

γιατι εχει ενα χερι ιιιι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια συγνωμη για την καθηστερημενη μου απαντηση αλλα αλλαξα γνωμη γιατι μαλλον θα τα θαλλασωσω και δεν εχω χρονο,παντωσ εθχαριστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα όποιος ασχολείται με θάλασσα, είναι απολύτως φυσικό να τα....θαλασσώσει.

Που είναι το πρόβλημα????

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως θα ηθελα πολυ να το ξεκινησω τωρα γιατι δεν βρισκω τοσο τον χρονο αλλα κι επειδη δεν μου πολυαρεση η ιδεα του θαλασσινου για αλλους λογους οπως η δυσκολια σε τοσο μικρο συστυμα ;) ,μη φοβασε ομως :angry2: , θα ξαναδοκιμασω με πολυ μεγαλυτερο ενεδριο.εθχαριστο παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...