Jump to content

Εξωτερικό Φίλτρο Για Ενυδρείο Με Χελωνάκι


zalaros

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :) Παιδιά θέλω την βοήθεια σας για επιλογή εξωτερικού φίλτρου. Αυτή τη στιγμή έχω ένα ενυδρείο 60Χ40Χ30 γεμάτο μέχρι την μέση με περίπου 27 λίτρα νερού. Φιλοξενεί ένα χελωνάκι το οποίο ακόμα είναι πολύ μικρό. Πριν έναν μήνα το πήρα. Το ενυδρείο είχε ένα φίλτρο της Resun το Magi 380. Επειδή έχω κουραστεί κάθε τρεις και λίγο να καθαρίζω τις ακαθαρσίες σκέφτομαι να αγοράσω ένα εξωτερικό καλύτερο φίλτρο. Επειδή στο μέλλον σίγουρα θα χρειαστώ μεγαλύτερο ενυδρείο, σκέφτομαι το φίλτρο που θα αγοράσω να είναι μεγαλύτερο από τις τωρινές ανάγκες μου. Ευπρόσδεκτη όποια ιδέα ή πρόταση έχετε. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ολα εξαρτώνται απ την τσέπη σου...

Μέχρι πόσα εισαι διατεθιμένος να δώσεις?

Ενημερωτικά τελειως, το εξωτερικό φίλτρο δεν θα περιορίσει τις ακαθαρσίες, αλλά θα βελτιώσει την ποιότητα του νερού

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου να μην ξεφύγω πάνω από 100€ αλλά αν ισχύει αυτό που είπες για τις ακαθαρσίες θα το σκεφτώ πολύ περισσότερο. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως ;)

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Στα χελωνάκια, αρκετοί προτιμούν να μην εχουν καθόλου βυθό για να καθαρίζεται καλύτερα το ενυδρείο

Φίλτρο έτσι κι αλλιως θα χρειαστείς μελλοντικά καποιο μεγαλύτερο. Και κάποια στιγμη και μεγαλύτερο ενυδρειο

Για τις ακαθαρσίες πάρε μια σκούπα βυθού

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βυθό δεν έχω καθόλου και σκούπα βυθού έχω πάρει ήδη. Σκουπιζω κάθε 2 μέρες και είπα μήπως αυξήσω τις μέρες με ένα καλύτερο φίλτρο :P:lol: Τέλος πάντων αφού ούτως ή άλλως θα χρειαστώ καλύτερο φίλτρο ας το πάρω από τώρα. Καμιά πρόταση; Θα έχω πρόβλημα με ένα πιο δυνατό φίλτρο τώρα που έχω λίγο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για ποσά λίτρα ενυδρειο; Το ρωτάω με τη λογική πως σε μερικα χρόνια θα χρειαστείς πάνω απο 150 λίτρα ενυδρειο

Γιατι δεν περιμένεις λίγο καιρο να τα πάρεις και τα δυο μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση θα ηταν να παρεις εναν κυκλοφοριτη και να ανακατευει το κατω μερος του ενυδρειου..Ετσι δεν θα μενει τιποτα κατω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω 27 λίτρα περίπου. Το φίλτρο που έχω (resun magi 380) έχει μέσα ένα σφουγγάρι και ένα κουτάκι με ζεολιθο και άνθρακα). Το έχω τοποθετήσει πάνω κοντά στην επιφάνεια (εννοείται προσέχω την στάθμη του νερού). Σκέφτομαι να το τοποθετήσω κάτω στον βυθό μήπως και τραβήξει τίποτα παραπάνω. Αν δουλέψει καλύτερα τότε θα περιμένω να πάρω καλύτερο φίλτρο μαζί με το μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία που φαίνεται το φίλτρο στα αριστερά.

Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες και αλλαγές στην θέση του φίλτρου αποφάσισα να αγοράσω ένα καλύτερο εξωτερικό. Οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας. Όπως αναφέρω και πιο πάνω αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει 27 λίτρα νερού αλλά αργότερα θα αυξηθούν οπότε θα ήθελα το φίλτρο να μπορεί να με καλύψει και στο μέλλον. Σας ευχαριστώ προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κι εσύ ένα χεράκι : Πόσα λίτρα θέλεις να καλύπτει?

Εκτός από φίλτρο, τι άλλο έχει το "σύστημα"?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω μόνο το Resun Magi 380 σε ένα 60Χ40Χ30 ενυδρείο με 27 λίτρα νερού. Στο μέλλον δεν έχω ιδέα πόσα λίτρα θα χρειαστώ. Σύμφωνα με κάποιους γνώστες θα χρειαστώ πάνω από 150 λίτρα. Το σύστημα δεν έχει τίποτα άλλο μιας και μόλις πριν ένα μήνα απέκτησα το χελωνακι καθώς και το ενυδρείο. Έχει θερμοστάτη, λάμπες, ξερα, βράχους, διακοσμητικά κλπ που είναι άσχετα με το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να πάρεις από τώρα ενα φιλτρο που να μπορει να λειτουργήσει σε 27 λιτρα και σε 150!

Οπως εγραψα πιο πανω, καλυτερα να τα παρεις ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχει ρυθμιζόμενη ροή τα οποία είναι και ακριβά ε; Τότε αναγκαστικά θα περιμένω. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχει ρυθμιζόμενη ροή τα οποία είναι και ακριβά ε; Τότε αναγκαστικά θα περιμένω. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου ;)

Τα περισσότερα εχουν ρυθμιζόμενη ροη

Το θεμα ειναι πως ενα "μεγάλο" φιλτρο, ακόμη και στην ελάχιστη ροή να το βάλεις, θα ειναι υπερβολικό για 27 λίτρα

Παρακαλώ!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα fluval 106 για 100 λιτρα με 60 κατι ευρω...εχει αρκετη κυκλοφορια για να καλυψει και 120-130 ανετα και δεν ξεφευγει και σε τιμη...αλοιως ενα 206....fluval εγγυηση ....(δεν αναφερω eheim καθως δεν γνωριζω μοντελα οχι πως υστερουν σε ποιοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα δουλεύουν σωστά στα λίτρα που έχω τώρα; Θα μπορεί να κολυμπήσει το χελωνακι μέσα στο ενυδρείο ή θα φέρνει σβούρες; :P Τώρα έχω μόνο 27 λίτρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα fluval εχουν ρυθμιστη ροης αλλα πρεπει να χρησιμοποιειται απο την μεση και πανω για να λειτουργουν σωστα. Μαλλο το βλεπω να κανει σβουρες το μικρουλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω... Το φίλτρο που έχω τώρα είναι για σφαλιάρες! Μπορεί για ψάρια να είναι καλό αλλά για χελωνακι σίγουρα δεν είναι. Αλλάζω όλο το νερό κάθε βδομάδα αλλά στην 2η μέρα το νερό είναι χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να αγοράσω ένα μικρό οικονομικό εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για τα λίτρα που έχω τώρα. Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Λέει στα χαρακτηριστικά πως μπορεί να λειτουργήσει σε μόλις 20 λίτρα νερού έως και 320 λίτρα. Αν ισχύει αυτό τότε αυτό είναι ακριβώς το φίλτρο που θέλω :D Ελπίζω μόνο να ισχύει και να μην μετατρέψει το ενυδρείο μου με τα 27 λίτρα σε πλυντήριο :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

το ότι μπορεί να δουλέψει σε 20 πόντους νερό είναι αλήθεια, γιατί η κεφαλή του είναι εξωτερική και την βυθίσεις μέσα στο νερό. Αν δεις ότι έχει μεγάλη ροή και στο κάμει πλυντήριο, απλά μειώνεις λίγο την ροή με την βάνα που έχει από πάνω. Και πρόσθετες όσους κάδους θες, με ότι υλικό θες, ανάλογα με τις ανάγκες σου...

Link to comment
Share on other sites

aquael multi kani. το έχει βάλει ένας φίλος μου και είναι καλό...

Σε λίγες ώρες θα το έχω στα χέρια μου! Αν δεν κάνω λάθος και κρίνοντας από τις φωτογραφίες, έρχεται με ένα δοχείο με σφουγγάρια και ανάμεσα τους έχει μια στρώση ζεολιθο. Να το δουλέψω έτσι; Έχω αγοράσει μια μίξη με ενεργό άνθρακα και ζεολιθο. Μήπως να βγάλω τον σκέτο ζεολιθο και να βάλω την μίξη μέσα;
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...