Jump to content

Εξωτερικό Φίλτρο Για Ενυδρείο Με Χελωνάκι


zalaros

Recommended Posts

Καλή ιδέα αλλά θα το κάνω αργότερα αυτό ;) Προς το παρόν θα το δουλέψω με έναν κάδο με αναμιγμένο άνθρακα και ζεόλιθο. Παίζει ρόλο που το μείγμα είναι σε πολύ μικρότερα κομματάκια σε σχέση με τον ζεόλιθο που είχε μέσα το φίλτρο; Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα ε; Είμαι άσχετος με ενυδρεία και εξωτερικά φίλτρα για αυτό και ρωτάω :D

Και μια ακόμη ερώτηση, Την αντλία θα την βάλω μέσα στο ενυδρείο στον πάτο μιας και έχω λίγα λίτρα. Την επιστροφή του φιλτραρισμένου νερού που την βάζω; Παίζει ρόλο αν θα είναι τέρμα κάτω ή στην μέση ή πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η κοκκομετρια δεν έχει πρόβλημα αρκεί να κρατήσεις και τα σφουγγαρια.

Την επιστροφή θα την βάλεις στην επιφάνεια του νερού για να κάνει επιφανιακη αναταραξη.

Επίσης πρόσεξε το in και το out της αντλίας, μην τα βάλεις ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι με προβληματιζει; Όταν έβαζα την έξοδο του νερού του παλιού εσωτερικού φίλτρου πάνω στην επιφάνεια, το χελωνακι δεν μπορούσε να κολυμπήσει. Το έκανε σβούρες η ροή του νερού. Θα κάνω δοκιμές όμως για να δω στην πράξη με ποια θέση θα έχω καλύτερα αποτελέσματα. Όσο για την είσοδο έξοδο της αντλίας δεν νομίζω να μπερδευτω γιατί θα δοκιμάσω την λειτουργία του φίλτρου σε κουβά πριν τοποθετηθεί στο ενυδρείο. Να βγάλει και την αρχική μαυρίλα του άνθρακα ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου είσαι :lol: Σκεφτόμουν να γράψω τις εντυπώσεις μου. Η αντλία μπήκε στον πάτο και η έξοδος του νερού μπήκε και αυτή κοντά στον πάτο από την άλλη μεριά του ενυδρείου. Χρησιμοποιησα εκείνο το στόμιο που δίνει κλίση στο νερό προς τα κάτω. Πριν βάλω το φίλτρο στο ενυδρείο το δούλεψα στο μπάνιο με κουβά για να φύγει η μαυρίλα του άνθρακα. Μετά μπήκε στο ενυδρείο κανονικά αλλά άργησε να ξεκινήσει το κύκλωμα του νερού υποθέτω λόγω του αέρα που είχε μέσα. Ελπίζω να μην έπαθε τίποτα η αντλία γιατί δούλεψε κάνα λεπτό έτσι. Χαμήλωσα τα λάστιχα, ξεκίνησε κανονικά το κύκλωμα και μετά τα έβαλα ξανά στην θέση τους. Με την ροή ρυθμισμένη στο max περίμενα να γυρνάει το νερό μέσα στο ενυδρείο πολύ γρήγορα αλλά οπτικά φαινόταν πολύ αργά. Κάνει έναν ελαφρύ κυματισμο στην επιφάνεια και το χελωνακι κυκλοφορεί εύκολα παντού. Καθότι πρωτάρης νόμιζα ότι είτε δεν δουλεύει σωστά η αντλία είτε κάτι μπλοκάρει την γρήγορη κυκλοφορία του νερού. Σήμερα είναι η τρίτη μέρα λειτουργίας του φίλτρου και το νερό και ο βυθός του ενυδρείου είναι πεντακάθαρα. Άρα όλα δουλεύουν σωστά. Πολύ βολικό το ότι η αντλία είναι χωριστά από το φίλτρο καθώς και η λειτουργία bypass που έχει για καθάρισμα του/των κάδων. Οπότε μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημενος από το φίλτρο. Απλά, από αυτά που διάβαζα γενικά για τα φίλτρα, το περίμενα πιο δυνατό. Υποθέτω ότι είναι δυνατό και λόγω της θέσης της εξόδου του νερού δεν φαίνεται ότι είναι δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου έχει κρατήσει αέρα μέσα; Την ροή την έχεις στο φουλ; Είναι αναμενόμενο ότι θα ελλατωνετε η ροή βάση του στομιου που έχεις βάλει, αλλά αυτό δεν σε πειράζει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ροή την έχω στο φουλ. Πρέπει να έχω κάνει και ένα λάθος. Το μείγμα που έβαλα ήταν λίγο λιγότερο από όσο χωράει ο κάδος ανάμεσα στα σφουγγάρια του και έτσι το πάνω σφουγγάρι δεν είναι τέρμα πάνω. Είναι μισό πόντο πιο χαμηλά. Όταν γερνω λίγο το φίλτρο βγάζει μπουρμπουλιθρες μέσα στο ενυδρείο. Άρα πάνω πάνω πρέπει να έχει κρατήσει αέρα. Πρέπει να το ανοίξω και να βάλω ένα έξτρα λεπτό σφουγγάρι που είχε μέσα η συσκευασία για να έρθει τέρμα πάνω. Γενικά πως καταλαβαίνεις πως έχει κρατήσει αέρα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα το καταλαβαίνω ακριβώς με τον τρόπο που το έκανες κι εσυ. Το κουναω πέρα δοθε να δω αν θα βγάλει φυσαλίδες....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κάδος δεν κόβει καθόλου την ροή παρόλο που έχει λίγο αέρα πάνω πάνω. Το διαπίστωσα γυρνώντας την βανα στο bypass. Τουλάχιστον οπτικά δεν αλλάζει καθόλου η ροή. Μάλλον το στόμιο κόβει αρκετά, περισσότερο από ότι θα έκοβε ο κάδος. Το ρεζουμέ όμως είναι πως το φίλτρο οργώνει ;):D 4η μέρα σήμερα και το ενυδρείο είναι πεντακάθαρο. Το 90% του πάτου είναι καθαρό και μόνο πίσω από έναν βράχο έχει μαζέψει ελάχιστη βρωμιά. Λογικό γιατί ο βράχος κόβει την ροή. Καθαρίζεται σε δευτερόλεπτα. Τώρα μπορώ να αλλάζω ένα μέρος του νερού κάθε βδομάδα χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω όλο το νερό και να καθαρίζω όλο το ενυδρείο κάθε βδομάδα όπως έκανα μέχρι τώρα. Σώθηκα B)

Link to comment
Share on other sites

Το ευχάριστο είναι ότι σου κάνει για τις ανάγκες σου, άρα είναι μια επιτυχημένη αγορά. Και αργότερα αν προσθεσεις και έναν καδο με βιολογικό (τα μπιλακια bioceramax ultra pro 1600 σου προτείνω που έχουν πολύ καλή περιγραφή και πολύ καλή τιμή) και τότε το φίλτρο σου θα είναι πραγματικά τούμπανο....

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία έχει έτοιμο κάδο με bioceramax ultra pro αλλά σε πιο μικρή διάσταση (λιγότερο από 1600 δηλαδή) και είναι και αρκετά φτηνό. Οπότε θα πάρω αυτόν και αργότερα παίρνω σκέτο το υλικό σε 1600. Θα βγάλω τον άνθρακα από τον έναν κάδο και θα αφήσω μόνο τον ζεολιθο και θα βάλω και τον 2ο κάδο με bioceramax. Με ποια σειρά τα βάζω; Ποιο πάει πάνω και ποιο κάτω δηλαδή;

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις με όποια σειρά θέλεις....

Αν δεν απατώμαι, μπορείς να ζητήσεις σκέτο τον κάδο, σαν ανταλλακτικό, και μέσα να βάλεις εσύ όποιο θέλεις...... Το Biocera max 600 έχει 600τμ αποικίσιμα , το Biocera max ultra 1200 αντίστοιχα 1200τμ (αυτά τα δύο είναι μακαρωνάκια ) και το Biocera max ultra pro 1600 έχει 1600τμ και είναι μπιλάκι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω τότε ;)B) Θα ενημερώσω για το νέο σεταπ φιλτρανσης!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σκέτο κάδο δεν πουλάνε. Τον πήρα με ζεολιθο για να βρίσκεται. Θα τον αφαιρέσω και θα βάλω το biocera. Το biocera Max 1600 θα το παραλάβω από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αύριο θα έχω το biocera Max 1600 στα χέρια μου. Θα αφαιρέσω τον άνθρακα με ζεολιθο από τον κάδο που ήδη χρησιμοποιώ και θα βάλω σκέτο ζεολιθο. Πάνω κάτω σφουγγάρι και στην μέση ζεολιθο. Όπως ακριβώς ήταν ο κάδος όταν αγόρασα το φίλτρο. Στον 2ο κάδο θα βάλω σκέτο το biocera Max. Βάζω το κύκλωμα σε bypass, κάνω τις αλλαγές και μετά το δουλεύω; Ή πρέπει να κάνω πρώτα κάτι άλλο; Ρωτάω επειδή οι καδοι θα είναι στεγνοι πλέον μετά τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια ερώτηση, στην επιφάνεια του νερού μαζευεται μια γλιτσα (δεν φαίνεται αλλά με το χέρι το καταλαβαίνω) και επίσης μαζεύονται και φυσαλίδες σε διάφορα σημεία. Τι είναι αυτό; Τις αλλαγές στο φίλτρο με τον 2ο κάδο και τα υλικά θα τα κάνω σήμερα το απόγευμα. Απλά βλέπω τώρα το νερό έτσι και δεν ξέρω αν χρειάζεται να αλλάξω όλο το νερό ή μόνο ένα μέρος του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζουμε ποτε ολο το νερο....Η γλιτσα που βλεπεις ειναι βιοφιλμ και φταιει οτι δεν εχεις αναταραξη...Ανεβασε την εξοδο του φιλτρου πιο πανω ωστε να υπαρχει αναταραξη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...