Jump to content

Βοήθεια!τα Χρυσοψαράκια Μου Χάνουν Τα Λέπια Τους!!!


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι. Άνοιξα καινούργιο θέμα για να ανεβάσω τις φωτό. Ελπίζω να τα'χω καταφέρει και να δείτε κάποια πράγματα για να βγάλετε συμπεράσματα. Οι φωτογραφίες μου είναι από φωτογραφική μηχανή και δεν ξέρω πώς να τις ανεβάζω στο ιντερνετ. Νόμιζα ότι πατώντας επισύναψη αρχείου θα τις ανέβαζε πεντακάθαρες. Όμως ήταν πολύ μεγάλα αρχεία και δεν μπορούσε οπότε τα μετέτρεψα σε χαμηλότερη ανάλυση και τα ανέβασα. Θα δούμε. Αν κάτι έχω κάνει λάθος σας παρακαλώ βοηθείστε με να τις ξανανεβάσω σωστά.

post-59561-0-38376700-1408482711_thumb.jpg

post-59561-0-66881400-1408482721_thumb.jpg

post-59561-0-79431000-1408483229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια ψαρακια! να τα χαιρεσαι!

Δεν τα βλεπω και τοσο μικρα οπως τα ελεγες! :D

Δεν γνωριζω καμια ασθενεια χρυσοψαρων στην οποια χανουν λεπια..

περιμενα να δω κι αλλα περιεργα πραγματα.. αλλα τα βλεπω καλα τα ψαρια σου.

Δυο λογους θεωρω και γνωριζω , που μπορει να ειναι πιθανη η αλλαγη στα λεπια..

Ο πρωτος ειναι αυτος που ειπαν τα παιδια.. περι αναπαραγωγης..

και ο δευτερος ο χρωματισμος.. να αλλαζουν χρωματισμο δηλαδη, αποβαλοντας τα παλια λεπια τους και αντικαθιστωντας τα με καινουργια..

Εγω τα βλεπω μια χαρα τα ψαρια σου!

Και για την ιστορια.. εχεις ενα yellow common ,ενα oranda red cap, ενα comet κι ενα shubunkin.

Tι φιλτρο εχεις θα ηθελα να μας πεις μονο.. καθως ειναι αρκετα ψαρακια γι αυτα τα λιτρα και σιγουρα χρειαζονται ενα εξωτερικο..

Επισης θα μπορουσες να βγαλεις τα ψευτικα φυτα.. υπαρχουν ευκολα αληθινα φυτα ,τα οποια δεν τα τρωνε τα χρυσοψαρα.. οπως βαλισνεριες και ανουμπια... και θα τα χαιρεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.

Αλλαγες καθε βδομαδα 40-50% του συνολικου ογκου νερου και θα τα πας περιφημα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ tsala! Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα με αυτά που είπες! Το φίλτρο είναι το aquatlantis biotop 2, νομίζω, ήταν μέσα στο ενυδρείο που είναι το aquatlantis dream 80 απ'ότι θυμάμαι. Σκέφτομαι σύντομα να αντικαταστήσω τον ψεύτικο στολισμό με ένα ξύλο ή καμιά πέτρα και να δέσω πάνω μερικές ανουμπίες όπως είπες. Ευχαριστώ πολύ και για την αναγνώριση του είδους των χρυσόψαρών μου. Να'στε καλά όλοι! Ότι έχω μάθει το χω μάθει μέσα από αυτό το site και τις συζητήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σε ρωτήσω, το εξωτερικό φίλτρο που προτείνεις θα το έχω μαζί με εσωτερικό ή θα λειτουργούν και τα δύο μαζί?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου περιελάμβανε τα εξής


ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ


  • Φωτισμό-λάμπα: T8- 1x18W
  • Ανακλαστήρας: Reflector 1
  • Φίλτρο Aquatlantis
  • Αντλία: EasyFlux 600
  • Θερμοστάτη: EasyKlim 100
  • Φορτιστής φίλτρου (ανταλλακτικό φίλτρου): EasyBox S+L
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις τα βρήκα στο ιντερνετ και στα παραθέτω. Το πήρα αρχικά για τα 2 ψαράκια αλλά μετά ένα φιλικό ζευγάρι δεν ήθελε πια τα δικά του και επειδή τα λυπήθηκα και δεν ήθελα να τα πάει στο πετ σοπ τα πήρα εγώ. Ξέρω ότι κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξω ολόκληρο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και τα πηρες.. πολυ καλυτερα εκει σε σενα , παρα στο πετ σοπ.

τον θερμοστατη τον πετας :D .. τον αποθηκευεις για να ζεστενεις τον χειμωνα το κρυο νερο της αλλαγης μεσα στον κουβα (το νερο της αλλαγης να κοιτας να εχει περιπου ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου)

μεσα στο ενυδρειο ,δεν θελεις θερμοστατη... τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου.

To εσωτερικο φιλτρο δεν το ξερω, αν εβαζες μια φωτο να δω ποσο χωρο εχει για υλικα, θα σου πω την γνωμη μου..

παντως το απορριπτω απο τωρα :D ... δυστυχως τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ρυπογονα, αρα το εξωτερικο φιλτρο ειναι μονοδρομος... κοιτα για ενα eheim 2213 ή κατι παρομοιο.. δες και για μεταχειρισμενα στις αγγελιες..

οχι, δεν θα δουλευουν ταυτοχρονα... βαζεις ολα τα υλικα του εσωτερικου σου φιλτρου στο εξωτερικο + το συμπληρωμα υλικων που θα χρειαζεται και λειτουργεις μονο αυτο... το εσωτερικο το αποθηκευεις..

Η λαμπα ειναι μικρη για τα λιτρα .. αλλα οπως σου ειπα με ανουμπιες και βαλινεριες θα ειναι μια χαρα.. δεν θελουν πολυ φωτισμο.. ιδιως η ανουμπια , μην σου πω και καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Στα άμεσα σχέδια μας είναι η αγορά ενός εξωτερικού φίλτρου και αλλαγή διακόσμησης. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

να ΄σαι καλα, ειναι χαρα μου να μλαω για χρυσοψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα ψαράκια σου!! Να τα χαίρεσαι!!

Να δείς όταν αλλάξεις διάκοσμο με αληθινά φυτά - ξύλα - πέτρες θα αρέσει πολύ περισσότερο και σε εσένα και στα ψαράκια σου.

Ρίξε μιά ματιά στις αγγελίες νομίζω είδα κάποια εξωτερικά φίλτρα που πωλούνται σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...