Jump to content

Ερωτησεις Για Sump Και Υπερχειληση Σε 60Λιτρο


NikolasB

Recommended Posts

Καλημερα...Σε 60 λιτρα ποσα λιτρα σαμπ χρειαζονται?? Επισης τι διαμετρος σωληνα χρειαζεται για μια υπερχειληση σε 60 λιτρο και ποσα λιτρα αντλια επιστροφης??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειχα σκοπο να βαλω σαν sump ενα πλαστικο κουτι και να κρυψω ολο τον εξοπλισμο..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη πλεον εμεινα με ενα χρυσοψαρο ετοιμαζω τα σχεδιο για reef :) προσπαθω να μην ξεφυγω... Και αφου μπορω να κανω DIY πραγματα λεω να το εκμεταλλευτω... ;) Με ενα τετοιο sump κρυβεται ολος ο εξοπλισμος και γλυτωνω λιτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

τελεια νικολα οτι μπορεις να φτιαξεις μονος σου καντο !!

τι αντλια θα βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με απασχολει επισης ειναι η διαμετρο για την υπερχειληση!!

Link to comment
Share on other sites

Mε μια eheim στα 1000 λιτρα θα εισαι κομπλε, θα σου γυρναει περιπου 600.

Υπερχειλιση αν πας σε τρυπα και φ25 σε καληπτει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Mε μια eheim στα 1000 λιτρα θα εισαι κομπλε, θα σου γυρναει περιπου 600.

Υπερχειλιση αν πας σε τρυπα και φ25 σε καληπτει ανετα.

ευχαριστω...αμα παω σε κατι τετοιο φτανει η φ25??

post-56445-0-33375700-1408566542_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτη την αντλια εχω την υπερχειλιση που διχνεις πιο πανω με φ32, με 25 δεν το εχω δοκιμασει οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτη την αντλια εχω την υπερχειλιση που διχνεις πιο πανω με φ32, με 25 δεν το εχω δοκιμασει οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα.

την αντλια την χρησιμοποιεις στο φουλ ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια εχω και εγω σε Φ32 στο φουλ...

Μπορεις απλα να την κλεισης λιγο και να δουλεψει μια χαρα, μην ανεβεις και πολυ σε διαμετρο και φαινετε ασχημη....

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια εχω και εγω σε Φ32 στο φουλ...

Μπορεις απλα να την κλεισης λιγο και να δουλεψει μια χαρα, μην ανεβεις και πολυ σε διαμετρο και φαινετε ασχημη....

οταν την εχετε στο φουλ ανεβαινει η σταθμη πιο ψηλα απο την υπερχειληση ?? για να μην κανει στροβιλισμο που συνεπαγεται με θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

Τον στροβιλησμο δεν ξερω εαν μπορεις να τον αποφυγεις.... Εμενα παντως κανει αλλα ο θορυβος που κανει δεν ειναι ενοχλητικος...

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ καλη πατεντα...δεν βουλωνει και δεν κανει θορυβο...

post-56445-0-45214300-1408804439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://aquario.gr/pump-extra/kykloforites/haquoss-flowextreme-1300-2-in-1.html#.U_ly4GIaySM

τι γνωμη εχετε για αυτην την αντλια?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφη την θελεις;

πρεπει να δεις και το υψος απο την αντλια εως το πανω μερος του ενυδρειου γιατι αυτη που λες εχει μανομετρηκο 1.2 μετρα,

αν εισαι πιο ψηλα δεν θα το ανεβασει καθολου και αν εισαι απο λιγο πιο κατω αυτο που θα ανεβαζει θα ειναι πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Για επιστροφη την θελεις;

πρεπει να δεις και το υψος απο την αντλια εως το πανω μερος του ενυδρειου γιατι αυτη που λες εχει μανομετρηκο 1.2 μετρα,

αν εισαι πιο ψηλα δεν θα το ανεβασει καθολου και αν εισαι απο λιγο πιο κατω αυτο που θα ανεβαζει θα ειναι πολυ λιγο.

επειδη η βαση θα ειναι DIY απο σιδερο μπορω να ανεβασω το sump πιο πανω με μια βαση και να μειωσω το υψος....Τωρα αν μου λες οτι η eheim ειναι πολυ καλητερη τοτε παμε εκει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...