Jump to content

Τη Γνώμη Σας Για Ραφιέρα


Recommended Posts

Θα το αγοράζατε για ραφιέρα με ενυδρεία?

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=18177

Το σκέφτομαι, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι πεταμένα λεφτά.

Ενδεχομένως με ανάλογη ενίσχυση να μπορεί να αντέξει, αλλά μου φαίνεται πολύ το εργοσταστιακό να δίνει 175 κιλά, ανά ράφι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα το εμπιστευόμουν να σου πω την αλήθεια. Δε μου φαίνεται και πολυ "σόι". Πήγαινε σε ντεξιον καλύτερα. Κάπου εδώ μέσα έχει ανοίξει ενα θέμα ο rastafarian με την ίδια κουβέντα. Οποίος το βρει ας βάλει το λινκ, έχει γίνει ωραία κουβέντα (σε κανά δυο σημεία ξέφυγε λίγο και παραλίγο να πέσουν μπουνιές).

Link to comment
Share on other sites

Ποσα ενυδρεια σκεφτεσαι να βαλεις?

Και μονο απο την τιμη δεν θα το εμπιστευομουν!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Επειδη χρηισμοποιω dexion εγω, δεν θα τα προτεινα σε αλλον.

Λυγιζουν τα οριζοντια φυλλα....

Εχω 2 διαφορετικα, ενα που ειναι 80cm και ενα 120 cm, στο 80 εχει 2 30 λιτρα και στο 120 εχει 3 35λιτρα, και τα δυο πάντως εχουν λυγισει..

Εγω σκοπευω να κατσω καποια στιμγη να κολησω κανενα γαλβανιζε σιδερακι, με ενα ξυλο θαλλασης απο επανω και θα ειναι σκυλι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χρηισμοποιω dexion εγω, δεν θα τα προτεινα σε αλλον.

Λυγιζουν τα οριζοντια φυλλα....

Εχω 2 διαφορετικα, ενα που ειναι 80cm και ενα 120 cm, στο 80 εχει 2 30 λιτρα και στο 120 εχει 3 35λιτρα, και τα δυο πάντως εχουν λυγισει..

Εγω σκοπευω να κατσω καποια στιμγη να κολησω κανενα γαλβανιζε σιδερακι, με ενα ξυλο θαλλασης απο επανω και θα ειναι σκυλι...

Αυτο σιγουρα ειναι μια πολυ καλη λυση και του δινει ακομα παραπανω ενισχυση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ραφιερα ειναι καλη,αλλα οχι για ενυδρεια,εχει ωραιο σκελετο αλλα τα ραφια ειναι για κλαματα!

Αν θες να βαλεις πραγματα με ογκο κανει αλλα τα ενυδρεια που ειναι μικρα και με συσσωρευμενο βαρος δεν κανουν για αυτη την ραφιερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αν το θέμα είναι τα ράφια, εχω δυνατότητα να κοψω κάθε είδους ξύλο σε οποιαδήποτε διάσταση

Επίσης εχω τη δυνατότητα να στηρίξω τον σκελετο σε σε έδαφος και τοίχο

Το θέμα είναι αν αξίζει να το προσπαθήσω ή αν πρέπει να κοιτάξω για κατι άλλο (δυστυχώς το παραπάνω linkπου διάβασα, είχε ως κύριο θέμα αν η γωνία μπαίνει προς τα μέσα ή προς τα έξω!!!)

Τα ενυδρεια που θέλω να βάλω είναι

1. 60λιτρο

2. 130 λίτρο (ίσως αφρικανικό)

3. 80λιτρο

4. Δυο μικρα 40λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Ισως με το να φτιαξεις νεα ραφια ανεβαζες το κοστος τις ραφιερας αρκετα !

Απο τα ενυδρεια που ειπες το 130 θα το φοβομουν πολυ για τα υπολοιπα δεν θα ειχα αγχος!

Οπως γραφει και στο σιτε το λιδλ πρεπει να εχει σωστη κατανομη βαρους γτ ειναι σαν πλαισιο το ο σκελετος και ακουμπαει πανω το ξυλο οποτε μονο οι ακρες του ραφιου αντεχουν! (ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω)

Link to comment
Share on other sites

Το 130λιτρο Αφρικάνικο με τις πέτρες που θα βάλεις θα σου το κάνει πολυ κιλά όμως. Μήπως σου ξεπεράσει τα 175 που λέει ο κατασκευαστής;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να δεσω το κάθε ράφι στην πίσω πλευρα με μεταλλικη ραγα σε σχήμα Χ και στην βάση του κάθε ραφιου κάτω απο το ξυλο να βάλω επίσης μια μεταλλική ραγα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το συμφερει περισσοτερο να φτιαξεις μια σιδεροκατασκευη απο την αρχη πιο φθηνα θα σου ρθει!

Ηδη αν την αγορασεις θα κανεις 2 μετατροπες...

Link to comment
Share on other sites

Πέντε ράφια, επί 175 κιλά στο ράφι μας κάνει 875 κιλά. Λυόμενη κατασκευή με αυτές τις διαστάσεις και με αυτά τα υλικά, δεν το βλέπω να κρατάει το βάρος.

Αν θες την γνώμη μου, θα σου πρότεινα να πάρεις σιδερένιες γωνιές 3Χ3cm και να κάνεις την δουλειά σου. Πιο φτηνά δεν θα σου βγει, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη καντο ρε συ λίγο πιο αναλυτικό, δεν είμαστε όλοι μαστορια

Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο 40 άρια ίσως και το 60άρι να είναι εντάξει αλλά για όλα μαζί δεν θα τα έβαζα σε καμία περίπτωση. Τα ενυδρεία που θα βάλεις θα πάνε χονδρικά 500 κιλά με πέτρες,άμμο κτλ. Θέλει σιδηροκατασκευή όπως λένε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εψαξα λιγο για ενα project που θα ξεκινησω,μονο με ντεξιον θα κανεις δουλεια και με ξυλο πανω στο ραφι οπως λεει και ο Νικος πιο πανω.

Τωρα αυτα τα ραφια δεν θα τα εμπιστευομουν.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη καντο ρε συ λίγο πιο αναλυτικό, δεν είμαστε όλοι μαστορια

Θα φτιάξεις όσα ράφια θες, τόσα τελάρα με την γωνιά. Θα βάλεις 4 γωνιές για πόδια στο ύψος που θες και θα κολληθούν σε αυτά τα τελάρα. Για βάση στα τελάρα που πλέον θα είναι ράφια, θα βάλεις μελαμίνη Ανάλογα το βάρος του ενυδρείου και το ανάλογο πάχος μελαμίνης Για να μην τα πολύ λέω θα αντιγράψεις την ραφιέρα του lidl .

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις όσα ράφια θες, τόσα τελάρα με την γωνιά. Θα βάλεις 4 γωνιές για πόδια στο ύψος που θες και θα κολληθούν σε αυτά τα τελάρα. Για βάση στα τελάρα που πλέον θα είναι ράφια, θα βάλεις μελαμίνη Ανάλογα το βάρος του ενυδρείου και το ανάλογο πάχος μελαμίνης Για να μην τα πολύ λέω θα αντιγράψεις την ραφιέρα του lidl .

Αυτο με τα τελαρα το κατάλαβα

Δεν κατάλαβα πως θα κάνω το "ύψος" της ραφιερας

Link to comment
Share on other sites

Θα κόψεις την γωνιά σε 4 κομμάτια στο ύψος που θες, πχ 2 μέτρα. Μέσα στις γωνιές θα κολληθούν τα τελάρα κάθετα προς τις γωνιές που θα έχεις κόψη για πόδια και παράλληλα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...