Jump to content

Τα Ενυδρεια Μου!!!


peter baran

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ένα 60 αρι μ ένα μονομαχο!!Το καλοκαιρι που ελειπα διακοπες μπουκωσε μια αντλια και βρηκα ένα θολο πραμα με μονο ζωντανο το μονομαχο!!!Το καθαρισα και θελω να το ιτο κάνω γαριδάδικο!!!θελω να ρωτήσω ότι αν όλα τα ειδη γαριδων που κυκοφορουν στην Ελληνικη αφορα ταιράιζουν από θεμα συμπεριφορας μεταξύ τους!!!Δεν με ενδιαφερουν οι επιμιξίες γιατι δεν εχω σκοπο αναπαραγωγης!!Ο μονομάχος ξερω ότι μπορει να τους επιτεθει μπορει κι όχι!!παντως κατι αμανο που ειχα με κρυψώνα δεν ειχαν πρόβλημα!!

Το άλλο είναι 160 λιτρων αλλα δεν λειτουργεί!!θελω να βαλω κιχλιδες από Μαλαβι!!!Αλλα να ρισκάρω και καποιο ειδος από ταγκανικα!!!Ισως και Βικτωρια !!Νεοχαπλοχρομις !!εφόσον τις πετυχω!!!Φυσικα με τους κρυψωνες τους καποια φυτα χωρις ιδιαιτερες ανάγκες!!!Ξερω ότι υπαρχουν καποια προβλήματα!!και δεν το κρυβω ότι παταω στα δυσκολα!!!λατρευω τα μελανοχρομις αλλα ξερω ότι είναι πολύ αγρια!!! :jig:

Έγινε επεξεργασία - peter baran
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου! Ανοιξε ενα θεμα στην καταλληλη κατηγορια γιατι αυτο ειναι για το καλωσορισμα και σε 7 μερες θα κλειδωσει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου καλως σας βρήκα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες, να σε απογοητευσω απο τωρα, βικτωρια σε 160 λιτρα ειναι πεταμα χρηματων. Ειναι (τα περισσοτερα ειδη) αρκετα αγρια και απαιτουν πολλα λιτρα. Το ιδιο παιζει πανω κατω και με μαλαουι. Οποτε τανγκανικα και κοχυλοψαρα αν θες να ευχαριστηθεις και οχι να σιχτιριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Ένα συντομία

Μονομάχοι και γαρίδες δεν πάνε μαζι. Αν δοκιμάσει έστω και μια φορα, μετα θα τις τσακισει

Οι αμανο είναι μεγαλες και έξυπνες, γι αυτο και την γλυτωνουν

Αν βάλεις είδη τα οποία υβριδιζουν, το αποτέλεσμα είναι να χαθει ο χρωματισμος τους

Θα ξεκινήσεις δλδ πχ με κόκκινες και μπλε και θα βρεθείς στο τελος με γκρι!

Δεν νομίζω να σ αρέσει

Προσωπική μου άποψη να αποφύγεις να βάλεις μονομάχο με γαρίδες και να κανεις ένα αποκλειστικό γαριδαδικο με ένα εύκολο είδος πχ ρεντ τσερι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσόρισμα!!Σας εκανα ολους φιλους μου!! Εχω σ ένα μικρο ενυδρείο ένα μονο του melanochromis τον οποιο κανω μια σκεψη να τον βαλω μόνο του στο 160αρι !!Από κει και περα καποια τετραδα Νeolamprologus Brichardi!! kαι δυο τρια τρια synodontis!!Eναλλακτικα ένα ισως ένα χελι speen eal!!Ξερω δεν θα βαλω απ τα μεγαλα!!!Τωρα καποτε ειχα αγορασει ένα ζευγαρι βικτώριες !!Αυτή της φωτογραφίες του προφίλ μου ηταν πολύ ηρεμα ψαρια!!!!Αν και το πιθανοτερο είναι να μην τις βρω!!!Σιγουρα η ποικιλια και ο αυνωαστισμος είναι κακοι δάσκαλοι!!!Δεν μ ενδιαφερει η αναπαραγωγή!!Αμα γινει με το καλό!!!Καποια σαλιγκάρια θα θελα ναμου προτείνετε!!!καποια αλλα γατόψαρα που ν αντεχαν εκει!! να χετε καλη βδομάδα!!!

Ερωτηση

Η καραβιδα καραμπελους θα μπορουσε να συμβιώσει με αφρικανες ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Ένα συντομία

Μονομάχοι και γαρίδες δεν πάνε μαζι. Αν δοκιμάσει έστω και μια φορα, μετα θα τις τσακισει

Οι αμανο είναι μεγαλες και έξυπνες, γι αυτο και την γλυτωνουν

Αν βάλεις είδη τα οποία υβριδιζουν, το αποτέλεσμα είναι να χαθει ο χρωματισμος τους

Θα ξεκινήσεις δλδ πχ με κόκκινες και μπλε και θα βρεθείς στο τελος με γκρι!

Δεν νομίζω να σ αρέσει

Προσωπική μου άποψη να αποφύγεις να βάλεις μονομάχο με γαρίδες και να κανεις ένα αποκλειστικό γαριδαδικο με ένα εύκολο είδος πχ ρεντ τσερι

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μενω στις Amano οσπου να φυγει ο μονομάχος!! Καποια μικρόσωμα ψαρια νεον καρδιναλιους ραμμυ νοουζ η ντανιο ζεβρα με τις γαρίδες εχουν θεμα ;Iσως Gullit , corudoras !!

Baboo kαι Dracoula έχουν πρόβλημα με το μονομάχο;;;;H με τις μικρότερες γαρίδες!!Πιο πολύ μ ενδιαφερει αν καποιο ειδος γαρίδας επιτεθει σ άλλο!!! Αναπαραγωγή δεν θελω!!

Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα 4 αμάνο προχτες και 4 orange σημερα !!εκανα πολύ καλη προσαρμογή!!!

Ο μονομάχος δεν της παιρνει χαμπαρι ευκολα τις orange!!!Οσο για τις αμανο μαλλον ..γραμμενο τον εχουν και μαλλον του πουλαν και μουρη!!η Orange είναι Caridina οποτε αν όλα πανε καλα οι επομενες θα ναι ΝΕοcaridina ή Paracaridina!!Μαλλον δεν θα βαλω άλλο ψάρι!!Σκέφτομαι να βαλω κανα νάνο καβουρακι!!Η λες να χουμε θυματα!!!από ότι καταλαβα υβριδισμος δεν γινεται παντα!!Μου πε ο επαγγελματίας ότι μπορω να βαλω βρύα χωρις λιπασμα μονο με καταλληλο φωτισμο!!Ακούω γνωμες!!!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα καταπα εχω βαλει !Δυο ανουμπιες υπαρχουν!!Ένα υδροχαρες εχει ριζες μεσα!! το ενυδρείο εχει προιστορία οξύτητας!!Από καθαριστες για γλυφτη πρεπει να χω πρόβλημα υποθετω!!!Ισως και με τις flying fox;;;οποτε μενω στα corydoras!!!Kανα GUllit!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Yπεροχο τελικα το χρυσοψαρο παραμενει βασιλιας του ενυδρείου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα 4 αμάνο προχτες και 4 orange σημερα !!εκανα πολύ καλη προσαρμογή!!!

Ο μονομάχος δεν της παιρνει χαμπαρι ευκολα τις orange!!!Οσο για τις αμανο μαλλον ..γραμμενο τον εχουν και μαλλον του πουλαν και μουρη!!η Orange είναι Caridina οποτε αν όλα πανε καλα οι επομενες θα ναι ΝΕοcaridina ή Paracaridina!!Μαλλον δεν θα βαλω άλλο ψάρι!!Σκέφτομαι να βαλω κανα νάνο καβουρακι!!Η λες να χουμε θυματα!!!από ότι καταλαβα υβριδισμος δεν γινεται παντα!!Μου πε ο επαγγελματίας ότι μπορω να βαλω βρύα χωρις λιπασμα μονο με καταλληλο φωτισμο!!Ακούω γνωμες!!!

Καλησπέρα

Σε ποιο ενυδρειο προσθέσες τα παραπάνω;

Το ρωτάω γιατι οι 4 αμανο είναι υπερβολή, εφόσον μιλάμε για 60λιτρο

Οι orange αργά ή γρήγορα θα γίνουν μεζες. Σπάνια θα βρεις μονομάχο που να μην "πειράζει" γαρίδες, εκτός των αμανο

Γενικα μην προσπαθείς να βάλεις ότι σ αρέσει σε ένα ενυδρειο

Όλοι μας θα θέλαμε να είχαμε 30 είδη στο ιδιο ενυδρειο αλλα ευτυχώς δεν γίνεται

Διαβάζω για χέλια κα καβουρια και δεν ξέρω κατα πόσο λαμβάνεις υπόψη τις ανάγκες των ειδών που σ ΄ αρέσουν

Προσπάθησε να καταλήξεις στα είδη που σ αρέσουν έχοντας διαβάσει πρώτα τις ανάγκες τους

Link to comment
Share on other sites

Εισαι της γνωμης 3O litra ανα γαριδα??Στην ουσία καταλήγω σ ένα ..αδειο ενυδρείο!!Παντως οι Αμάνο ζουν μια χαρά!!!Oi orange μαλλον εγιναν φαι του μονομάχου!!Θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας αμα πρεπει να το αφήσω ετσι!!4 αμάνο και ενας μονομάχος!!!Ακούω !!!οσο ζουμε ..μαθαίνουμε!!Θαθελα να ρωτησω κατι άλλο!! Τα φαρμακα του εμποριου διημιουργουν προβλήματα στις γαριδες???Το κακό είναι ότι στο εμπόριο κυκλοφοράνε ειδη που δυσκολευόμαστε να τα βρουμε στο ιντερνετ!!Καποτε ειχα βρει κατι μικροσκοπικα καβουρια τα οποια δεν εμαθα ποτε το ειδος τους!!Με κοκκινα ποδια μέγεθος ένα cm!!Χωρις δαγκανες (τουλάχιστον εγω δεν είδα!!!)Και βγαινανε στις κορυφες των φυτων μαλλον για ν αναπνευσουν!!Τα ψαρια αφρικανες κιχλιδες που είιχα μαζί τα πειράζανε!! ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γραφεις τις αποριες σου στο καταλληλο θεμα στην καταλληυλη κατηγορια;

Εδω θα κλειδωσει και η συζητηση σου θα μεινει στη μεση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου! Ανοιξε ενα θεμα στην καταλληλη κατηγορια γιατι αυτο ειναι για το καλωσορισμα και σε 7 μερες θα κλειδωσει!

Πηγα στα ασπόνδυλα γαριδες κτλ!!!Για να ανοιξω θεμα και εγραψα ότι εγραψα και μετα δεν δημοσιευτηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το αναφερεις στους συντονιστες αν εχεις καποιο προβλημα. Αυτοι θα σε βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε ποιο ενυδρειο προσθέσες τα παραπάνω;

Το ρωτάω γιατι οι 4 αμανο είναι υπερβολή, εφόσον μιλάμε για 60λιτρο

Οι orange αργά ή γρήγορα θα γίνουν μεζες. Σπάνια θα βρεις μονομάχο που να μην "πειράζει" γαρίδες, εκτός των αμανο

Γενικα μην προσπαθείς να βάλεις ότι σ αρέσει σε ένα ενυδρειο

Όλοι μας θα θέλαμε να είχαμε 30 είδη στο ιδιο ενυδρειο αλλα ευτυχώς δεν γίνεται

Διαβάζω για χέλια κα καβουρια και δεν ξέρω κατα πόσο λαμβάνεις υπόψη τις ανάγκες των ειδών που σ ΄ αρέσουν

Προσπάθησε να καταλήξεις στα είδη που σ αρέσουν έχοντας διαβάσει πρώτα τις ανάγκες τους

Καλημέρα σας. Γιατι υπερβολή βρε΄παιδια οι 4 αμανο σε 60 λτ; Εγω έχω 5 σε 70 λτ. και ζούνε μια χαρα, έχουν γίνει μεγαλύτερες από τα ροδόστομα!
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...