Jump to content

Αρχαρια Βοηθεια


Recommended Posts

Εδω και 2 εβδομαδες αποφασισα να βαλω ξανα ψαρακια στο ενυδρειο μου. Πηγα σε ενα μαγαζι και επειδη δεν ειχα ιδεα διαλεξα τα ποιο εντυπωσιακα που μου αρεσαν..2 σκαλαρια,2 νεον,1 γλυφτη,ενα silver shark και μια μονομαχινα. Τους ειπα οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι και μεγαλο ( 60 λιτρα ) και μου ειπαν οτι δεν υπαρχη προβλημα και οτι τα ψαρια θα ειναι μια χαρα μεταξυ τους. Και ετσι ηταν για 2 μερες μονο,μετα εχασα τα 2 νεον (το ενα απο δαγκωμα) και η μονομαχινα κινηγαει τα υπολοιπα ψαρια (ευτυχος δεν προλαβαινει να τα δαγκωσει η δεν θελει και απλα τα κινηγαει για να τα διωξει ).Εχω διαβασει διαφορα αρθρα και με μπερδεψαν ακομα περισσοτερο, τι να κανω ? Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα φτιαξω μεγαλυτερο ενυδρειο (ειναι ηδη υπο σκεψεις και μεσα στο προγραμμα )

Τα ψαρια ταιριαζουν μεταξυ τους ? Μονο η μονομαχινα ειναι το προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες καταρχην στη παρεα μας!κρατας μονο τη μονομαχινα στο ενυδρειο σου μπορεις να κανεις μια αναζητηση οσον αφορα το περιβαλλον και τις συνθηκες διαβιωσης του ψαριου!τα υπολοιπα τα πας πισω και τα τριβεις στον ασχετο η κακο επαγγελματια που σε φορτωσε με τοσα και τετοια ψαρια(ασχετα αν ηθελες να τα παρεις οφειλε να σου εξηγησει τι γινεται και οχι απλως να τσεπωσει το χρημα) αλλα ζηταμε πραγματα στην ελλαδα μας που σπανιζουν!τα ψαρια ειναι ασυνβατα μεταξυ τους και το καθενα τους θελει το αναλογο ενυδρειο και τον καταλληλο βιοτοπο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου καταρχας καλως ηρθες στην παρεα μας!

Πες δυο λογια για το ενυδρειο σου ( τη φιλτρο εχει τη υλικα για τη βιολογια καμια φωτο )

Οταν εβαλες νερο στο ενυδρειο εβαλες κατευθειαν και τα ψαρια?

Τα σκαλαρια γι αυτα τα λιτρα δεν κανουν. Οι μονομαχοι γενικος κυνηγουν ψαρια με μεγαλες ουρες.

Εδω ειναι ενα αρθρο που θα σε βοηθησει αρκετα http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Εδω το προφιλ των ψαριων ( ωστε να δεις ποιο κανει για το ενυδρειο σου.http://www.aquazone.gr/forums/forum/272-dhnioesse-oeanethi-aeoeiy-iaaniy/

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα οπως ειπα και ποιο πανω.Εχω αγορασει ενα φιλτρο με σφουγκαρι ( οτι ειχε στο μαγαζι δηλαδη) ψευτικη διακοσμηση και μου ειχαν δωσει απο εκει 2 υγρα για να βαλω στο νερο,ενα βελτιωτικο και ενα βιολογικο υλικο.τα ψαρακια μπηκαν μετα απο 24 ωρες στο ενυδρειο..

Ειχα σκεφτει μια ιδεα και θελω να μου πειτε αμα γινετε..Γενικα μου αρεσουν τα μεγαλα ενυδρεια οποτε σκεφτηκα να φτιαξω ενα ενυδρειο 300-400 λιτρα για να βαλω το καρχαριακι και τα σκαλαρια και να αφησω την μονομαχινα μονη της στο 60αρι.Γινετε ή κανω μεγαλα ονειρα ??

Link to comment
Share on other sites

Εάν πας στα λίτρα που λες μπορείς να έχεις τα μεγάλα στα 300-400 λίτρα και στο 60 άρι το μικρό, απλά χρειάζεσαι και τον κατάλληλο εξοπλισμό για ένα μεγάλο ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω link για ψάρια ακατάλληλα λόγω μεγέθους, ώστε να μη σου φορτώσουν πάλι κανένα τέρας :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/83077--/

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι χρειαζετε εξοπλισμο και τα ειδα αυτα τα ψαρακια που γινονται θυρια..Εχω κατσει και εχω διαβασει και ελληνικα και ξενα site και καταλαβα τι παιζει.το θεμα ειναι οτι τα διαβασα λιγο αργα..τα καρχαριακια ισχυει οτι γινονται 30-35 εκατοστα και οτι θελει να εχει 4-5 ατομα ομαδα ?γιατι ετσι ελεγε σε ενα site . και τα σκαλαρια γινονται πολυ μεγαλα ?

Απο οτι καταλαβα την πατησα με τα ψαρια που αγορασα..υπαρχει καμια λυση ?γιατι δεν υπαρχη περιπτωσει να τα δεχτουν πισω (και μου φενεται και λιγο λογικο)

Link to comment
Share on other sites

Τα καρχαριακια ποια ειναι?Αν και δεν υπαρχουν καρχαριακια γλυκου νερου...

Για τα σκαλαρια κοιτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

στο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι silver shark αλλα απο φωτογραφιες που ειδα δεν μου μοιαζει και πολυ :blush:

ειναι μαυρο με ασημι ριγες και εχει στο στομα κατι σαν μουστακια.εχω κοιταξει ρατσες και απο καρχαριακια και απο γατοψαρα αλλα τιποτα παρομοιο..σε λιγο θα ανεβασω φωτο να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε αρκετοί...

Το θεμα ειναι στην πορεια να μαθαινεις, να μειωνεις τα λαθη, να μην τα επαναλαμβανεις και να μην εχεις πλεον άλλες απωλειες σε ζωντανα

Πρόταση : Βγάλε ολα τα ψαρια και ξεκινα απ την αρχη. Αν δεν τα παιρνουν πισω, μπορεις να βαλεις αγγελία για να τα πουλήσεις

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο κι οτι κι αν κρατησεις θα επιβαρύνεται απ την αμμωνια (κι οχι μόνο) και δεν θα εχει καλή καταληξη

Εναλλακτικη λύση : Βάλε αγγελια για μπόλι, βγαλε ολα τα ψάρια εκτός απ την μονομαχίνα - και μόλις παρεις μπόλι βάλε άλλες 2 μονομαχίνες και με το καλό να χαρείς το ενυδρείο σου

Φυσικά θέλει αρκετό διαβασμα, πρεπει να αγοράσεις τεστ για να δεις ποτε θα στρωσει το ενυδρειο και θέλει κι αρκετή υπομονη και οχι βιαστικά βηματα & λαθος αγορές

Και πάλι καλώς ήρθες. Εφοσον υπάρχει διάθεση, όλα διορθώνονται κι ολα γινονται!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ανεβασω φωτογραφια εδω ? πεδευτικα να βγαλω το καρχαριακι για να φενεται και τωρα δεν μπορω να την ανεβασω..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και μένα σκαλαρια μου δώσανε την πρώτη φορά που έστησα ενυδρείο και μάλιστα 60αρι σαν το δικό σου είναι πολύ μικρό για αυτό το ψάρι τα νεον απο την άλλη είναι μεζες για τα σκαλαρια ιδίως αν είναι λίγο μεγαλα και ο μονομάχος δεν μπορεί να συνηπαρξει στο ίδιο ενυδρείο με άλλα ψάρια. Παντως είναι πολύ εκνευριστικό το που μπορούν να φτάσουν ορισμενοι για να πουλήσουν κανα δυο ψάρια παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτισουλα ..η μονομαχινα μου εχει γεμισει την επιφανεια του νερου φυσαλιδες..για ποιο λογο ? σκεφτικα μηπως ηταν αρσενικος αλλα ειναι μικρουλα και εχει και μια ασπρη κουκιδα στην κοιλια πισω απο τα μπροστινα πτεριγια...δειτε την λιγο μην κανω κανενα λαθος...

post-59598-0-84151000-1408886880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifDSC_0302-1.jpg

νομιζω τα καταφερα..ειναι Silver shark η τιποτα αλλο ???

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36895-pangasius-hypophthalmus-sauvage-1878/#entry323423

Link to comment
Share on other sites

πιστευω καλο θα ειναι να μας πεις απο ποιο καταστημα τα πηρες .....Σου εδωσαν αρσενικα για θυληκα και ψαρια που γινονται πανω απο μετρο :growl:

Link to comment
Share on other sites

το καρχαριακι εχει ποιο καθαρες ριγες..αλλαζει το χρωμα τους ?? γιατι δειχνει οτι ο pangasius ειναι μαυρος...

και η μονομαχινα μονομαχος τελικα ?? :poster_oops: που να ηξερα ?? θα προτιμουσα να παρω αρσενικο με αυτες τις μεγαλες απιστευτες ουρες και θα ηξερα τι θα επρεπε να κανω ( και θα το εσωζα απο τα σφηνοποτηρα).Μαλλον ομως την πατησε και το pet shop γιατι το ειχε σε γυαλα με πολλα ψαρια,δεν ηταν επιθετικα ομως και το μονο που υπηρχε ηταν αδιακοπο κολυμπη.

Link to comment
Share on other sites

Παγκασιους ειναι το ψαρι σου,απλα ειναι μικρο ακομα.Θα πρεπει να το πας πισω γιατι δεν κανει για ενυδρειο αυτο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω ότι οι αρσενικοι κυνιγανε τα ψαρια και τα σκοτωνουν αν κανω λαθοσ διορθωστεμε και από ότι ειδα παραπανω ότι ανεβασες έναν πανγκασιουσ πρεπει να είναι παρα πολύ ασχετοσ ο πετσοπας εγω θα σου ελεγα να τα πας πισω όπως φανταζομαι σου ειπαν και αλλοι

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε το λινκ του ρασταφαριαν και δες τι μεγεθοσ φτανει γινεται τεράστιος δοστων οσω είναι νωρισ :geek:

και αν θες να κρατισεισ τον μονομαχο αν τεληκα είναι αρσενικος θα τον εχεις μονο του χωρεισ αλλα ψαρια διοτι νομιζω γινεται επιθετικος

φιλικα Νικολας! :D

Link to comment
Share on other sites

εδω λεει οτι και η θυλικιες μπορουν να κανουν φυσαλιδες..ισχυει ??

Mod Note:

Το αρχειο αφαιρεθικε για τον λογο οτι ανηκει σε αλλο ενυδρειακο φορουμ.

Αρχεια και λινκ αλλων Ελληνικων ενυδρειακων φορουμ απαγορευονται να αναπαραγωντε στο δικο μας.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Παγκασιους ειναι το ψαρι σου,απλα ειναι μικρο ακομα.Θα πρεπει να το πας πισω γιατι δεν κανει για ενυδρειο αυτο το ψαρι.

Ειναι το μονο σιγουρο οτι θα το δωσω ειτε πισω στο μαγαζι η μπορει να τον χαρισω σε καποιον που να τον θελει(τουλαχιστον θα ξερει τι περνει γιατι στο pet shop μπορει να την πατισει καποιος σαν και μενα).Εγω δεν μπορω να τον κρατισω τοσο που μεγαλωνει.Αυτο θελει να κανεις ενα δωματιο-ενυδρειο μονο για αυτον...Παντως ειναι κριμα τοσο μεγαλα και ωραια ζωα να φυλακιζονται σε μικρα ενυδρεια...και εγω αμα δεν σας ρωτουσα την ιδια καταληξη θα ειχε..που να το φανταστω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...