Jump to content

Τραυματισμενο Θηλυκό Γκουραμι Colisa Lalia.


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Δυστυχώς χθες έχασα έναν αρλεκινο και σήμερα άλλον ένα ενω το μεσημέρι που άνοιξα τα φώτα παρατήρησα ένα μικρό άσπρο σημάδι στην κοιλιά απο το θηλυκό γκουραμι! Μπορείτε να με βοηθήσετε; τι συμβαίνει; τι πρέπει να κάνω γτ δεν θέλω με τπτ να χάσω αλλο ψάρι! Το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρα (135 οφέλιμα λόγω εσωτερικού φίλτρου), τρέχει εδώ και 2 μήνες και έχει μέσα μόνο 2 γκουραμι αρσ και θηλ. Και 6 αρλεκινους τώρα! Θερμοκρασία 27, gh 10, pH 7. Αμμωνία 0 νιτρικά 10-25 και νιτρώδη 0 σημερινές μετρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

http://s4.postimg.org/hn48x3x7h/WP_20140822_19_18_25_Pro.jpg

ΕΔΩ Ίσως φαίνεται καλύτερα. Είναι ένα μικρό σημαδάκι κάπως ινωδες πάνω στην κοιλίτσα του! Οι προηγούμενες γυαλίζουν και ίσως δώσουν λάθος εντυπώσεις! Γενικά το κυνηγάει πολυ το αρσενικό και φαντάζομαι μήπως το πληγωσε αλλα με φοβίζουν και οι 2 θάνατοι! Πως μπορώ να το βοηθήσω να επουλωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Nαι Νικόλα!

Αμα μπορεις βαλτο σε ενα αλλο ενυδρειο μονο του με φιλτρο και μια αεραντλια.... Φαρμακο :esha 2000..ακολουθα τις οδηγιες που σου δινει

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πληγή από τα χτυπήματα του αρσενικού?

Δυστυχώς αυτή τη στιγμη δεν εχω τη δυνατότητα δεύτερου ενυδρείου! Μπορώ να κάνω κάτι στο κυρίως?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πληγή από τα χτυπήματα του αρσενικού?

Δυστυχώς αυτή τη στιγμη δεν εχω τη δυνατότητα δεύτερου ενυδρείου! Μπορώ να κάνω κάτι στο κυρίως?

αμα λες οτι εχει βαμβακι ειναι fungus... http://www.petsupermarket.gr/3056/προϊόντα/esha-2000.html

Βαλτο σε κανεναν κουβα και μεσα αεραντλια και φιλτρο...το φαρμακο και τυροκομικο αλατι (καλο κανει)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για τον χρόνο σπυ Νικόλα! Για πόση ώρα μπορώ να το αφήσω μέσα? Δεν είμαι Αθήνα και δεν έχω πρόσβαση στα μαγαζιά θα πρέπει να το παραγγείλω. Αν ξεκινήσω τη θεραπεία τηςν Τρίτη λες να έχει μεγάλη έξαρση?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να ερθει το φαρμακο βαλτο σε κουβα με αεραντλια και θερμοκρασια στους 29...αααα και 3 γραμμαρια ανα λιτρο τυροκομικο αλατι...ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις....Για αυτο ειμαστε εδω για να βοηθαμε...Ενημερωνε μας!!

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Θα σας κρατάω ενήμερους! Καλό βράδυ.

ΥΓ. 1 γρ/λιτρο θα βαλω! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Θα σας κρατάω ενήμερους! Καλό βράδυ.

ΥΓ. 1 γρ/λιτρο θα βαλω! :jig:

οτι νομιζεις...Καληνυχτα!!

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με νεότερα! Ευτυχώς βρήκα το φάρμακο της eSHa σ ένα μαγαζί και το αγόρασα. Πριν ξεκινήσω θέλω να ξέρω λίγο καλύτερα την διαδικασία. Αλάτι να βάλω από την αρχή και να περιμένω να διαλυθεί και μετά από πόση ώρα να ρίξω το ψαράκι και έπειτα το φάρμακο ? παρεπιπτώντος πήρα το ενυδρείο από μια φίλη μου 12 λίτρα και λέω να βάλω περίπου 15 γρ. αλάτι!

Επισυνάπτεται το νοσοκομείο για το ψαράκι μου. post-58799-0-72693800-1408791586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με νεότερα! Ευτυχώς βρήκα το φάρμακο της eSHa σ ένα μαγαζί και το αγόρασα. Πριν ξεκινήσω θέλω να ξέρω λίγο καλύτερα την διαδικασία. Αλάτι να βάλω από την αρχή και να περιμένω να διαλυθεί και μετά από πόση ώρα να ρίξω το ψαράκι και έπειτα το φάρμακο ? παρεπιπτώντος πήρα το ενυδρείο από μια φίλη μου 12 λίτρα και λέω να βάλω περίπου 15 γρ. αλάτι!

Επισυνάπτεται το νοσοκομείο για το ψαράκι μου. post-58799-0-72693800-1408791586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με νεότερα! Ευτυχώς βρήκα το φάρμακο της eSHa σ ένα μαγαζί και το αγόρασα. Πριν ξεκινήσω θέλω να ξέρω λίγο καλύτερα την διαδικασία. Αλάτι να βάλω από την αρχή και να περιμένω να διαλυθεί και μετά από πόση ώρα να ρίξω το ψαράκι και έπειτα το φάρμακο ? παρεπιπτώντος πήρα το ενυδρείο από μια φίλη μου 12 λίτρα και λέω να βάλω περίπου 15 γρ. αλάτι!

Επισυνάπτεται το νοσοκομείο για το ψαράκι μου. post-58799-0-72693800-1408791586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update 1: Έβαλα τη θηλυκή μέσα στο νέο της σπίτι με θερμοκρασία 29,5 βαθμούς Κελσίου το φίλτρο Dophin KF 150 περίπου 2-3 γραμμάρια αλάτι που θα τα βάζω σταδιακά μέσα στην ημέρα για να μην πάθει οσμωτικό σοκ! θα το εκτιμούσα να παρακολουθείτε το ΘΕΜΑ μέχρι να θεραπευτεί το ψαράκι! Ευχαριστώ!

post-58799-0-61678700-1408799838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλησπερα...δεν θα ριξεις αλατι μεσα στο ενυδρειο αλλα θα ριχνεις σε ενα κουβα και θα το κανεις ΄΄μπανιο ΄΄...Μπολιασε το φιλτρο και ανεβασε θερμοκρασια στο 29-30

Link to comment
Share on other sites

τα έχασα. Νικο το έριξα μέσα στο ενυδρείο το αλάτι τι να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Το έβλα σ εναν κουβα με τον θερμοστατη εβαλα και αεραντλια και το φίλτρο! το είχα κανα 5 ώρο μεσα στο νερο με αλατι...ελπίζω να μην πάθει τπτ να την παλέψει! εκανε μεγάλο μπαααανιο!

Link to comment
Share on other sites

ωραια...τωρα κρατα μεγαλη θερμκρασια και προσθεσε φαρμακο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...