Jump to content

Corydoras Στο Φυσικο Τους Περιβαλλον


rastafarian

Recommended Posts

http://en.aquanet.tv/Video/225-soft-barbels-on-sharp-gravel-surprise-corydoras-live-on-various-substrates

Οπως θα δειτε στο βιντεο πιο πανω,τα αγαπημενα μας γατοψαρα,μπορουμε να τα βρουμε σε σημεια με διαφορετικους βυθους.Μηπως τελικα ειναι μυθος οτι θελουν οπωσδηποτε αμμο? :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομε!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως στο ταξιδι τους βρισκονται και σε μερη με χαλικι.. ομως εχουν την επιλογη να ταξιδευουν και να φτανουν και σε σημεια με αμμο..κατι που δεν μπορουν να κανουν σε ενυδρειο..

Εγω δεν ειμαι απολυτος για το οτι θελουν οποσδηποτε αμμο..

απλα οσοι τα εχουν σε αμμο εχουν παρατηρησει το σιφωναρισμα που κανουν στην αμμο που φιλτραροντας την , την πετανε επειτα απο τα βραγχια τους...

και μονο γι αυτον τον λογο , εγω δεν θα τους στερισσω την αμμο, ή και αν το θες , δεν θα στερισσω κι απο μενα αυτο το χαζι ;)

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφως με το να εχεις αμμο,εχεις και αυτο τη συμπεριφορα που λες.Ομως,οπως ειδαμε και στο βιντεο απο το φυσικο τους περιβαλλον,ζουν σε μερη με αμμο,με βοτσαλα και χοντρο χαλικι μεχρι και σε πλακες.Οπωτε,πιστευω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι,μιας και η φυση μας διδασκει που ακριβως ζουν τα ψαρια μας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφως με το να εχεις αμμο,εχεις και αυτο τη συμπεριφορα που λες.Ομως,οπως ειδαμε και στο βιντεο απο το φυσικο τους περιβαλλον,ζουν σε μερη με αμμο,με βοτσαλα και χοντρο χαλικι μεχρι και σε πλακες.Οπωτε,πιστευω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι,μιας και η φυση μας διδασκει που ακριβως ζουν τα ψαρια μας. :)

+φωνω.. απλα ανεφερα τον λογο για τον οποιο τα εχω εγω σε αμμο..

νομιζω οτι τους αρεσει περισσοτερο (μιλαω σε συμπεριφορες σε αιχμαλωσια) , οχι οτι απαγορευεται να τα εχει κανεις σε χαλικι.

Θελω να σου πω οτι συμφωνω.. κι εχω δει απο καιρο παρομοια βιντεο απο βιοτοπο.. κι οντως ετσι ειναι..

Αλλα δεν ειναι λαθος κατ' εμε στο να προτεινουμε αμμο..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

+φωνω.. απλα ανεφερα τον λογο για τον οποιο τα εχω εγω σε αμμο..

νομιζω οτι τους αρεσει περισσοτερο (μιλαω σε συμπεριφορες σε αιχμαλωσια) , οχι οτι απαγορευεται να τα εχει κανεις σε χαλικι.

Θελω να σου πω οτι συμφωνω.. κι εχω δει απο καιρο παρομοια βιντεο απο βιοτοπο.. κι οντως ετσι ειναι..

Αλλα δεν ειναι λαθος κατ' εμε στο να προτεινουμε αμμο..

Βρε συ,δεν ειπα οτι ειναι λαθος στο να προτεινουμε αμμο.:)

Απλα,οταν γραφει καποιος οτι εχει κορυ σε ενυδρειο με χαλικι,του λενε ολοι οτι δεν μπορει να τα εχει εκει και οτι θελουν οπωσδηποτε αμμο.Αυτο λεω.:)

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο δειχνει αυτο που λέμε συχνά : Πως δεν πρέπει να ειμαστε απολυτοι σε πολλα!

Υπηρξαν περιπτώσεις που συγχομπίστες έβαλαν κορυ σε ενυδρείο με χαλίκι...και τους "κρέμασαν" στο σύνταγμα! Η φυση βάζει τους κανονες κι εμεις οφείλουμε να τους ακολουθούμε

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο δειχνει αυτο που λέμε συχνά : Πως δεν πρέπει να ειμαστε απολυτοι σε πολλα!

Υπηρξαν περιπτώσεις που συγχομπίστες έβαλαν κορυ σε ενυδρείο με χαλίκι...και τους "κρέμασαν" στο σύνταγμα! Η φυση βάζει τους κανονες κι εμεις οφείλουμε να τους ακολουθούμε

Αυτο ακριβως εννοω και γι αυτο το λογο εβαλα και το βιντεο! :)

Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνατε ομως πως στην φυση ειναι απειρα και να πεθανουν μερικα απο τραυματισμενα μουστακια, ουτε θα κανουν διαφορα, ουτε θα τα καταλαβει κανεις, ουτε θα τα δειτε. Αν στο ενυδρειο σας πεθανουν απο τραυματισμενα μουστακια θα δειτε διαφορα. Εξαλου αν παρατηρησατε, ο βυθος που εδειχνε ηταν μονο επιφανειακος. Δεν ηταν καμια δεκαρια εκατοστα χαλικι ωστε τα κακομοιρα να πρεπει να χωσουν την μουρη τους μεσα για να βρουν φαι, οπως δηλαδη ειναι στα ενυδρεια μας. Επισης τα κομματια απο το χαλικι ηταν και αρκετα μεγαλα ωστε να χωρανε στο στομα τους για να τα φιλτραρουν.

Στην φυση γινονται πολλα στο κυκλο της ζωης. Στο ενυδρειο μας πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευα και πιστευω οτι δεν θελουν βυθο με αιχμηρο χαλικι,αυτο κανει ζημια στα μουστακια τους με το γνωστο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που δειχνει το βιντεο ειναι ξεκαθαρο,αυτα τα ψαρια τα βρισκουμε σε διαφορους βυθους και τρεφονται κανονικα σε ολους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα cory χωρίς προβλήματα, σε χοντρό χαλίκι, σε χαλίκι λάβας και τα τελευταία χρόνια σε βυθό από άμμο και ένα κομμάτι χαλίκι,

μπορώ να πω πως τουλάχιστον το 30% του χρόνου τους το περνάνε στο χαλίκι και το υπόλοιπο στην άμμο ,

σίγουρα θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα στα μουστάκια τους σε κοφτερό χαλίκι, αλλά δεν είναι και μονόδρομος η άμμος !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,δεν ειπα οτι ειναι λαθος στο να προτεινουμε αμμο. :)

Απλα,οταν γραφει καποιος οτι εχει κορυ σε ενυδρειο με χαλικι,του λενε ολοι οτι δεν μπορει να τα εχει εκει και οτι θελουν οπωσδηποτε αμμο.Αυτο λεω. :)

τα ιδια λεμε Κωστα :P

+φωνω και με τον Θοδωρη και με τον south..

Θελει λιγη προσοχη παντως στην επιλογη χαλικιου.. να μην ειναι κοφτερο... γιατι πολλοι βαζουμε απο μαντρες.. και θελει προσοχη..

παντως τα ειχα κι εγω χωρις προβληματα σε ψιλο χαλικακι για κανενα χρονο. χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόστρωμα είναι κοφτερό, όποιο και να είναι, πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Απλά τα πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο το ποταμι αλλαζει παιδια με την εναλλαγη των εποχων...Γιαυτο αλλωστε και σε βιοτοπικα ενυδρεια πολλες φορες την ενυδρεια με αμμο,αλλα και χαλικι,γιατι απλα συμβολιζει αυτην την αλλαγη.Αρα ειναι φυσικο να βρισκουμε κορυ σε διαφορετικους βυθους εκ των πραγματων.Το κοφτερο χαλικι και μονο,θα το απεφευγα ισως για μονιμη παρουσια στο ενυδρειο.Στην φυση τα ψαρια θα βρουν παντα το καταλληλο σημειο γι εκεινα.

Και για οσα ειπε ο south,απλα θα προσθεσω οτι πολλα απο τα κορυ του,τα εχει ηδη πολλα χρονια και απλα το επιβεβαιωνω .

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...