Jump to content

Ξεκινώντας


Recommended Posts

Παρακαλώ για τα φώτα των πιο έμπειρων... το ενυδρείο τρέχει από τις 22/8/2014. Έχουν χρησιμοποιηθεί βακτήρια Microbelift σύμφωνα με τις οδηγίες τους για το στρώσιμο. Ακόμη δεν μετράω ΝΟ3...είναι φυσιολογικό; Ή ακόμη είναι νωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με ποιο τρόπο στρώνεις το ενυδρείο? Μόνο με τα βακτήρια δεν θα κάνεις δουλειά γιατί αν δεν έχουν φαγητό δεν μπορούν να αναπτυχθούν με αποτέλεσμα να μην μπορέσεις να δεις και νιτρικά. Νιτρώδη έχεις μετρήσει? Όταν θα μηδενίσουν τα νιτρώδη μετά θα αρχίσεις να μετράς νιτρικά.

Θα σου πρότεινα όταν θα είσαι έτοιμος να βάλεις τα ψαράκια σου, να πάρεις μπόλι και να βάλεις ένα μικρό μέρος του συνόλου των ψαριών που θα μπουν συνολικά και ανά 10-15 μέρες να προσθέτεις τα υπόλοιπα.

Με την τύρφη έβγαλες άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Στρωνω βαση οδηγιων του σκευασματος. Δεν εχω βαλει μπολι. Νο2 μετρησα πριν 7 μερες 0. Θα ξαναμετρησω σημερα και βλεπω.... Μια φορα εχω ριξει 2/3 φυλαρακια τροφης. Δν ξερω αν βοηθανε...

Η τυρφη μαλακωνει σταδιακα το νερο αλλα δεν το σκουραινει (μιλαω για την συγκεκεριμενη). Θα δοκιμασω σε καυτο νερο να δω.

Καλημερα σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ετοιμοπολεμα ψαρακια στο μικρο και μολις ανιχνευθουν Νο3 θα μπουν στο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου στρωνεις με ετοιμα βακτηρια 'η επρεπε να βαλεις αμεσα ψαρια 'η πρεπει να ριχνεις τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Τι αμεσα ψαρια; Δεν καταλαβα; Ασγρωτο ενυδρειο με την πρωτη δοση απο το σκευασμα πχ και ψαρια ; Δε νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά, μια διευκρίνιση. Είχες μετρήσει νιτρώδη κάποια στιγμή και μετά που ξαναμέτρησες τα βρήκες μηδέν? Αν είναι έτσι τότε από τη στιγμή που μηδένισαν τα νιτρώδη και έχει βάλει φυτό μέσα δεν νομίζω να προλαβαίνεις να μετρήσεις τα νιτρικά.

Όταν θεωρήσεις ότι είσαι εντάξει σχετικά με τις παραμέτρους του νερού σου, τότε εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις συμπληρωματικά μπόλι από το μικρό ενυδρείο στο μεγάλο, μία δόση βακτήρια και να βάλεις ένα μέρος της ψαροσύνθεσης που έχεις προγραμματίσει για το μεγάλο. Μετά από καμιά 10 μέρες βάζεις και άλλα.

Όπως και να 'χει το πράγμα νομίζω πως κοντεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρησει ακομη νιτρωδη.... Δεν μετραω και καθε μερα βεβαια :)

Σημερα παλι μετρησα (salifert) και ηταν 0. Πριν μια εβδομαδα εριξα μουργα απο το μικρο φιλτρο. Η προετοιμασια του ενυδρειου συμφωνα με τις οδηγιες τον βακτηριων εχει τελειωσει (εβδομαδιαιως δοση βακτηριων αναλογα με τα λιτρα), αλλα δεν εχω μετρησεις... Νιτρικα παλι ειναι 0, αλλα εχω και φυτο μεσα που τα τραβαει.... Λετε να μηδενισαν τα νιτρωδη φυσικα και να μην τα μετραω;

Και εγω πιστευω οτι ολοκληρωνεται ο κυκλος. Σκεπτομαι να βαλω 4 ροδοστομα απο το παλιο ενυδρειο που προοριζονται για το μεγαλο (αυτες τις μερες)... Μηπως και αρχισει να λειτουργει το συστημακαλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μπόλι από το μικρό ενυδρείο, ρίξε μία δόση βακτήρια και ρίξε τα 4 ψαράκια. Μην ταΐσεις για μία - δύο μέρες και θα είσαι εντάξει πιστεύω. Όταν θα βάλεις τα ψαράκια κάνε μετρήσεις καθημερινά και αν δεις ότι μετράς αμμωνία ή νιτρώδη ρίξε prime για να κάνεις αποτοξικοποίηση (σε μεγαλύτερη δόση σύμφωνα με τις οδηγίες). To prime (σύμφωνα με την εταιρεία) δεν εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου και μάλιστα διάβασα σε απάντηση που έδωσε σε ερώτημα χομπίστα κατά την διάρκεια του στρωσίματος ενυδρείου με τα βακτήρια της ιδίας εταιρείας συστήνει να γίνει χρήση του prime ανά 48 ώρες ώστε τα ψάρια να μην εκτεθούν σε αμμωνία και νιτρώδη κατά την διάρκεια του στρωσίματος. (Στην περίπτωση του χομπίστα το στρώσιμο δεν αναφερόταν σε μπόλι).

Πάντως δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ριχνεις βακτηρια, ριχνεις και ψαρια για να υπαρχει αμμωνια ωστε να τρεφονται τα βακτηρια. Το ιδιο συμβαινει και με το μπολι.

Τροφη δεν χρειαζεται να ριχνεις. Το ενυδρειο στρωνει και μονο του.

Παρασκευα, ευχαριστω για την Λευκοκεφαλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά και να υπάρχει τώρα νορμάλ βιολογία στο ενυδρείο σου με μετρήσεις κανονικές, με το που θα βάλεις τα πρώτα ψάρια, αυτή η ισορροπία θα διαταραχτεί από τους παραπάνω ρύπους των ψαριών. Μην σε ανησυχήσει αυτό σε μερικές μέρες θα έχει έρθει πάλι στα ίσια του. Θυμάμαι από παλιό φίλο χομπίστα, από τους πρώτους στο ενυδρείο, που μου έλεγε << το ενυδρείο στρώνει με το μάτι>> Άλλα χρόνια τότε, αλλά σε πολλά πράγματα είχε δίκιο και ας μας ακούγονται κάπως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ριχνεις βακτηρια, ριχνεις και ψαρια για να υπαρχει αμμωνια ωστε να τρεφονται τα βακτηρια. Το ιδιο συμβαινει και με το μπολι.

Τροφη δεν χρειαζεται να ριχνεις. Το ενυδρειο στρωνει και μονο του.

Παρασκευα, ευχαριστω για την Λευκοκεφαλα!

Να'σαι καλα!
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά και να υπάρχει τώρα νορμάλ βιολογία στο ενυδρείο σου με μετρήσεις κανονικές, με το που θα βάλεις τα πρώτα ψάρια, αυτή η ισορροπία θα διαταραχτεί από τους παραπάνω ρύπους των ψαριών. Μην σε ανησυχήσει αυτό σε μερικές μέρες θα έχει έρθει πάλι στα ίσια του. Θυμάμαι από παλιό φίλο χομπίστα, από τους πρώτους στο ενυδρείο, που μου έλεγε << το ενυδρείο στρώνει με το μάτι>> Άλλα χρόνια τότε, αλλά σε πολλά πράγματα είχε δίκιο και ας μας ακούγονται κάπως σήμερα.

Αν μου πανε ολα καλα σημερα και εχω χρονο το βραδακι θα βαλω τα πρωτα. :)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες υπομονή και πολύ κυνηγητό στο μικρό ενυδρείο, οι 4 ροδόστομοι μεταφέρθηκαν στο νέο τους σπίτι....από το δυάρι στην βίλα :jig:.

Παραθέτω μερικές πρόχειρες φωτό και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

post-52615-0-31262500-1410809249_thumb.jpg

post-52615-0-62368900-1410809258_thumb.jpg

post-52615-0-81017400-1410809265_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στρεσαρισμενοι ακομη! Καλυτερα κλεισε τα φωτα.

Ρε συ Παρασκευα, πολυ κιτρινιλα βλεπω στην αμμο. Ειναι απο τα ξυλα ή εχεις κυανο;

Οι ασπρες πετρες στο ξαναπα δεν μου αρεσουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα Θοδωρή είναι κλειστά. Μόνο για την φωτό ανάψανε. Η κιτρινίλα που λες δεν είναι κυανό (και ελπίζω να μην γίνει ποτέ), αλλά από τα φύλλα και τα ξύλα διάφορα....Οι ασπρες πετρες στο ξαναπα ΝΑΙ μου αρέσουν και δεν είναι και ασβεστολίθικές!

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο! :)

Να μας ενημερωνεις και να κανεις και μετρησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε Γιωργο. Τα τεστακια σου με εχουν βοηθησει παρα πολυ να ξερεις! Αν στα τελειωσω θα σου παρω αλλα!!!!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλοί μου φίλοι, σας παρουσιάζω κάποιες φωτογραφίες από το ενυδρείο που ετοιμάστηκε. Η κανονική "επίσημη" παρουσίαση θα γίνει όταν ολοκληρωθεί η ψαροσύνθεση και κάποιες λεπτομέρειες.

Οι φωτό από κινητό....κάθε σχόλιο δεκτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα ! Μπράβο ! Την pistia φοβάμαι λίγο επειδή έχεις καπάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε πολυ ομορφο και θα ομορφυνει κι αλλο!!!

Η αμμος πως ισιωσε?Τα cory την ισιωσανε? :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες!

Από ψαράκια θα προστεθούν ροδόστομα να γίνει μεγαλύτερο κοπάδι και μετά το συζητάμε.

Εχω 6 κορυ-οδοστρωτήρες που ίσιωσαν την άμμο σε 2 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...