Jump to content

Muscles & Fitness .


Recommended Posts

Πόσοι από μας γνωρίζουμε τί είναι η σωστή διατροφή και πόσο σημαντική είναι για τον οργανισμό μας ; Πόσοι από μας γνωρίζουμε τις ευεργετικές ιδιότητες των λαχανικών και του λευκού κρέατος ; Πόσοι από μας ξεκινήσαμε κάποτε μία δίαιτα ή μία διατροφή ( προτιμώ την λέξη διατροφή καθώς δίαιτα σημαίνει στερούμαι, ενώ με την διατροφή τρέφομαι από όλα σε σωστές αναλογίες ) με σκοπό να φτάσουμε στο επιθυμητό σωματικό βάρος και στην πορεία εγκαταλείπαμε την προσπάθεια ; Πόσοι από εμάς λόγω υποχρεώσεων αλλά και λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασκούμαστε καθόλου και προτιμάμε να περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας στον καναπέ ; Πόσοι από εμάς θα θέλαμε να έχουμε ή να αποκτήσουμε μία διαφορετική εικόνα του εαυτού μας, μία εικόνα μυώδη με περισσότερη ενέργεια και καλύτερη υγεία ;

Σας λέω λοιπόν ότι ποτέ δεν είναι αργά για να εγκαταλείψουμε-διαγράψουμε κάποιες κακές διατροφικές συνήθειες του παρελθόντος . Ποτέ δεν είναι αργά για την εισαγωγή της αερόβιας άσκησης στην ζωή μας . Ποτέ δεν είναι αργά για να μάθουμε τον βασικό και ενεργό μεταβολισμό μας ώστε να τρεφόμαστε με αυτά που χρειάζεται το σώμα μας με συνάρτηση πάντα το άθλημα που ακολουθούμε . Προσωπικά επέλεξα το Bbg ( σωματοδομή ) και μπορώ να πώ ότι είμαι στα καλύτερα μου . Δυνατός και ακμαίος όσο ποτέ .

Trust your power . Transform your body .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν διαφήμιση ακούγεσαι! :P

Για να κάνουμε πιο εποικοδομητικό το θέμα, ίσως θα μπορούσαμε να μοιραστούμε συμβουλές σε σχέση με τη διατροφή και την άσκηση. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με διατροφολόγο και παράλληλα διαβάζω ένα πολύ ωραίο βιβλίο, "Η ψυχολογία της δίαιτας" της Judith Beck. Στην άσκηση είναι που δυσκολεύομαι και παραμελώ. Τις προάλλες βγήκα για περπάτημα, μετά από μισή ώρα σταμάτησα σε ένα φοβερό παγωτατζίδικο που έχουμε κοντά, πήρα ένα παγωτό στο χέρι και συνέχισα με χαλλλλαρό περπάτημα... :D (από τότε βγαίνω με άδειες τσέπες για περπάτημα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δυσκολευεσαι και στην διατροφη....με το παγωτακι στο χερι :P

Link to comment
Share on other sites

Σαν διαφήμιση ακούγεσαι! :P

Για να κάνουμε πιο εποικοδομητικό το θέμα, ίσως θα μπορούσαμε να μοιραστούμε συμβουλές σε σχέση με τη διατροφή και την άσκηση. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με διατροφολόγο και παράλληλα διαβάζω ένα πολύ ωραίο βιβλίο, "Η ψυχολογία της δίαιτας" της Judith Beck. Στην άσκηση είναι που δυσκολεύομαι και παραμελώ. Τις προάλλες βγήκα για περπάτημα, μετά από μισή ώρα σταμάτησα σε ένα φοβερό παγωτατζίδικο που έχουμε κοντά, πήρα ένα παγωτό στο χέρι και συνέχισα με χαλλλλαρό περπάτημα... :D (από τότε βγαίνω με άδειες τσέπες για περπάτημα).

Χαχαχα, μία ζωή την έχουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δυσκολευεσαι και στην διατροφη....με το παγωτακι στο χερι :P

Αυτό ήταν παράδειγμα προς αποφυγή! :D

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, η άσκηση είναι πολύ σημαντική. Όσο έβγαινα για περπάτημα (μιλάμε για απλό περπάτημα) τα κιλά μου κατέβαιναν πιο εύκολα, με το που τεμπέλιασα, άρχισαν και αυτά να τεμπελιάζουν και να μη φεύγουν από πάνω μου.

Όταν δουλεύεις όλη μέρα και το ίδιο και οι υπόλοιποι στο περιβάλλον σου (ώστε να σε "τραβούσαν"), δεν είναι το ίδιο εύκολο να πας μόνος σου να κάνεις γυμναστική, δεν το παίρνεις απόφαση και βαριέσαι ευκολότερα. Γι'αυτό μάλλον με βλέπω να γράφομαι σε κάποιο γυμναστήριο και να κάνω τίποτα ομαδικό, ώστε να έχω ένα επιπλέον κίνητρο (π.χ. αν είμαι σε "τάξη" σε τακτικές μέρες και ώρες) και δεν θα βαρεθώ αμέσως. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πολυ καλη η ασκηση αλλα εξισου σημαντικη και η διατροφη.....πολλοι νομιζουν οτι αν τρωνε λιγα γευματα την ημερα θα χασουν κιλα και θα κανουν καλο στον οργανισμο τους....ΛΑΘΟΣ....χρειαζεται τακτικα γευματα μικρης ποσοτητας για να μενει ΄΄ξυπνιος΄΄ ο μεταβολισμος μας...επισης πολυ νερο....Παρακατω υπαρχει μια λιστα με τα φαγητα που βοηθουν τον μεταβολισμο...

δημητριακα ολικης αλεσης

απαχο κρεας

τυροκομικα με χαμηλα λιπαρα

πρασινο τσαι

φακες

κοκκινες πιπεριες

ενα αλλο tip ειναι να προσθεσετε σαν γευμα κατα τις 11 το πρωι ενα με δυο ασπραδια αυγου....

εχουν πρωτεινες και βιταμινες...Οχι τον κροκο γιατι θα παμε απο χοληστερινη :P

Τωρα πολυ ανθρωποι (π.χ Καλλιροη) δεν εχουν ΄΄κινητρο ΄΄ στο να πανε για γυμναστικη....Δεν πειραζει...

Γυναικες: Παρτε την τσαντουλα σας (χωρις λεφτα μεσα) και πηγαινεται για μια βολτα στα μαγαζια....μπορει να μην ειναι εντονο περπατημα αλλα ειναι ασκηση....

Αντρες:Οσοι ειναι απο το Αquazοne καντε μια βολτα στα pet shop.....Αν οχι παρτε ενα ποδηλατακι και πηγαιντε μεχρι εναν φιλο σας....Αν θελεται κατι πιο εξτριμ πηγαινετε παραλια (ολο το χρονο) και κολυμπηστε για μιση ωρα!!!!

Λιγο ασκηση και σωστη διατροφη και θα ειστε υγιεις και ομορφοι....Ααααααα κοψτε και το ρημαδι το τσιγαρο...

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, έχεις καμία άλλη ιδέα; Είμαι μια σπάνια περίπτωση γυναίκας που δεν της αρέσει το shopping και οι βιτρίνες :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, έχεις καμία άλλη ιδέα; Είμαι μια σπάνια περίπτωση γυναίκας που δεν της αρέσει το shopping και οι βιτρίνες :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

πηγαινε τοτε στο αντρικο κομματι... :P

Ποδηλατακι.και βολτουλες... παρε και παρεα ;)

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

Σαν διαφήμιση ακούγεσαι! :P

Για να κάνουμε πιο εποικοδομητικό το θέμα, ίσως θα μπορούσαμε να μοιραστούμε συμβουλές σε σχέση με τη διατροφή και την άσκηση. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με διατροφολόγο και παράλληλα διαβάζω ένα πολύ ωραίο βιβλίο, "Η ψυχολογία της δίαιτας" της Judith Beck. Στην άσκηση είναι που δυσκολεύομαι και παραμελώ. Τις προάλλες βγήκα για περπάτημα, μετά από μισή ώρα σταμάτησα σε ένα φοβερό παγωτατζίδικο που έχουμε κοντά, πήρα ένα παγωτό στο χέρι και συνέχισα με χαλλλλαρό περπάτημα... :D (από τότε βγαίνω με άδειες τσέπες για περπάτημα).

Να ξέρεις ότι όλα είναι μέσα στο μυαλό . Είναι θέμα καθαρά απόφασης και θέλησης . Εγώ που είμαι ένα βήμα πιό πέρα εκτός από τα αναφερθέντα, έχω και πειθαρχία . Στρατιώτης και τηρώ αυστηρά το πρόγραμμα μου, δεν παρεκλίνω από αυτό και κουβαλώ πάντα μαζί μου ταπεράκια με τα γεύματα μου ( όταν λείπω από το σπίτι ) .

Όσον αφορά το ' παραστράτημα ' σου, μία φορά δεν βλάπτει . Το πρόβλημα είναι το συνέχεια . Αντ' αυτού ( παγωτό ) αφού έχεις κρίσεις για γλυκό και το ζητάς απεγνωσμένα, δοκίμασε, μάλλον ρώτησε πρώτα τον διαιτολόγο σου αν στο επιτρέψει, να καταναλώνεις μπάρες ενέργειας οι οποίες είναι γλυκές, είναι πλήρες γεύμα και δύναται να τις λαμβάνουμε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας . Για παράδειγμα μία πολύ καλή πρόταση είναι η Real pro από την All stars . 21gr υψηλή, ποιοτική πρωτείνη, 1,8gr carbs, μηδέν ζάχαρη, μηδέν trans.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια πολυ καλη η ασκηση αλλα εξισου σημαντικη και η διατροφη.....πολλοι νομιζουν οτι αν τρωνε λιγα γευματα την ημερα θα χασουν κιλα και θα κανουν καλο στον οργανισμο τους....ΛΑΘΟΣ....χρειαζεται τακτικα γευματα μικρης ποσοτητας για να μενει ΄΄ξυπνιος΄΄ ο μεταβολισμος μας...επισης πολυ νερο....Παρακατω υπαρχει μια λιστα με τα φαγητα που βοηθουν τον μεταβολισμο...

δημητριακα ολικης αλεσης

απαχο κρεας

τυροκομικα με χαμηλα λιπαρα

πρασινο τσαι

φακες

κοκκινες πιπεριες

ενα αλλο tip ειναι να προσθεσετε σαν γευμα κατα τις 11 το πρωι ενα με δυο ασπραδια αυγου....

εχουν πρωτεινες και βιταμινες...Οχι τον κροκο γιατι θα παμε απο χοληστερινη :P

Τωρα πολυ ανθρωποι (π.χ Καλλιροη) δεν εχουν ΄΄κινητρο ΄΄ στο να πανε για γυμναστικη....Δεν πειραζει...

Γυναικες: Παρτε την τσαντουλα σας (χωρις λεφτα μεσα) και πηγαινεται για μια βολτα στα μαγαζια....μπορει να μην ειναι εντονο περπατημα αλλα ειναι ασκηση....

Αντρες:Οσοι ειναι απο το Αquazοne καντε μια βολτα στα pet shop.....Αν οχι παρτε ενα ποδηλατακι και πηγαιντε μεχρι εναν φιλο σας....Αν θελεται κατι πιο εξτριμ πηγαινετε παραλια (ολο το χρονο) και κολυμπηστε για μιση ωρα!!!!

Λιγο ασκηση και σωστη διατροφη και θα ειστε υγιεις και ομορφοι....Ααααααα κοψτε και το ρημαδι το τσιγαρο...

Σε βρίσκω αρκετά διαβασμένο . Πράγματι πέντε γεύματα την ημέρα ανά τρείς ώρες . Οι τροφές που αναφέρεις είναι σωστές, βέβαια δεν δουλεύουν όλες το ίδιο και σε όλους . Έχει να κάνει και η ομάδα αίματος . Ναί στα δημητριακά ολικής άλεσης, ναί στο άπαχο ( λευκό ) κρέας, ναί στα τυροκομικά ( cottage και ανθότυρο ), ναί στο πράσινο τσάι . Οι φακές και οι πιπεριές σε μένα είναι ουδέτερα .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά υπάρχει ο μεταβολισμός ο οποίος χωρίζεται σε δύο κατηγορίες, στον βασικό και στον ενεργειακό ή ενεργό . Ο βασικός μεταβολισμός είναι αυτός που ρυθμίζει-χρησιμοποιεί τις απαιτούμενες θερμίδες για τις βασικές μας λειτουργίες όπως αναπνοή, καρδιά, εγκέφαλος κτλ και ο ενεργός είναι αυτός που χρειάζεται τις πρόσθετες θερμίδες ώστε να ανταπεξέλθει ο οργανισμός στην καθημερινότητα και έχει να κάνει με το επάγγελμα που ασκεί ο κάθε ένας καθώς και με το άθλημα . Για παράδειγμα άλλες απαιτήσεις και καταπονήσεις έχει ένας σπρίντερ στον στίβο, άλλες ένας τενίστας και άλλες ένας κολυμβητής . Για παράδειγμα ο Αμερικάνος Φέλπς που σάρωσε τα χρυσά στην πισίνα, την ημέρα τρέφεται με 12.000 θερμίδες . Αστρονομικό νούμερο από την μία αλλά από την άλλη σκεφτείτε ότι η καθημερινή του προπόνηση-προετοιμασία για τους αγώνες είναι πέντε ώρες στην πισίνα .

Όλα λοιπόν έχουν να κάνουν με αναλογίες καθώς ο κάθε οργανισμός-αθλητής είναι διαφορετικός σε ανάγκες . Τα συμπληρώματα διατροφής είναι αυτό που λέει η λέξη, συμπληρώματα . Δεν αντικαθιστούν γεύματα αλλά τα συμπληρώνουν . Το πιο γνωστό συμπλήρωμα είναι η πρωτείνη . Η ημερήσια λήψη της πρωτείνης προκύπτει με το σωματικό βάρος . Συγκεκριμένα είναι 2gr/kg σωματικού βάρους . Καθημερινά λαμβάνω 212gr πρωτείνη από τα γεύματα μου και από την whey .

Ο αρμόδιος για να τα καθορίσει αυτά είναι πρώτον ο διαιτολόγος και δεύτερον ο personal trainer .

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόσφατα ένα βιντεάκι στο youtube που έλεγε ότι πρέπει να τρώμε τρία γεύματα την ημέρα και με απόσταση 4 ώρες τουλάχιστον για να γίνει καύση του λίπους. Λόγω της παραγώμενης ινσουλίνης μετά από κάθε γεύμα. Τωρα τι ισχύει δεν ξέρω.

Προσωπικά είχα πάρει περυσι μια whey και ενώ με έπρηξε όταν την έκοψα έφυγαν τα νερά και ξεφουσκωσα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόσφατα ένα βιντεάκι στο youtube που έλεγε ότι πρέπει να τρώμε τρία γεύματα την ημέρα και με απόσταση 4 ώρες τουλάχιστον για να γίνει καύση του λίπους. Λόγω της παραγώμενης ινσουλίνης μετά από κάθε γεύμα. Τωρα τι ισχύει δεν ξέρω.

Προσωπικά είχα πάρει περυσι μια whey και ενώ με έπρηξε όταν την έκοψα έφυγαν τα νερά και ξεφουσκωσα.

To δικό μου πρόγραμμα είναι πέντε γεύματα ημερησίως . 07:00-10:00-13:00-16:00-19:00 . Αν μετά το τελευταίο πεινάσω μπορώ να φάω ένα φρούτο ή ένα γιαούρτι . Η whey εκτός από συμπλήρωμα, λαμβάνεται και αμέσως μετά την προπόνηση και αυτό που κάνει είναι να αναρρώνει άμμεσα τους μύς και να δίνει το γλυκογόνο που χάθηκε κατά την άσκηση . Whey με whey διαφέρει ως πρός την καθαρότητα, τις πηγές αλλά και τα άλλα συστατικά που έχει . Η Sro carb της Vpx είναι απόσταγμα πρωτείνης, είναι εκατοστάρα και είναι η καλύτερη από τις whey .

Για την κατακράτηση υγρών είναι άλλο από όσο ξέρω ( μου διαφεύγει τώρα, δεν το θυμάμαι ) το οποίο πρήζει τους μύς . Όσοι κατεβαίνουν σε αγώνες Ifbb συνήθως είναι νηστικοί για 30 ώρες, ούτε νερό . Ο φίλος και προπονητής μου στον τελευταίο αγώνα που έλαβε μέρος ζαλίστηκε πάνω στην σκηνή επειδή ακριβώς δεν είχε πιεί ούτε νερό .

Εγώ χρησιμοποιώ την Nitrotech από την Muscletech και είμαι ευχαριστημένος .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα γεύματα ανά 3 ώρες μου το λέει και η δική μου διαιτολόγος, και εχω δει στην πράξη πως όταν το τηρώ είμαι χορτατη και όταν δεν το τηρώ τρώω παραπάνω.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα γεύματα ανά 3 ώρες μου το λέει και η δική μου διαιτολόγος, και εχω δει στην πράξη πως όταν το τηρώ είμαι χορτατη και όταν δεν το τηρώ τρώω παραπάνω.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Kαλό θα είναι να το τηρείς ώστε να δουλεύει ο μεταβολισμός σου . Όταν ξυπνάμε το πρωί μετά από οχτώ ώρες ( το ιδανικό ) ύπνου, ο οργανισμός εκτός από αφυδατωμένος είναι και νηστικός αφού κοιμόταν οχτώ ώρες . Το πρωί λοιπόν που ξυπνάμε τί κάνουμε συνήθως ; Πίνουμε νερό, σωστά ; Με το ένα ποτήρι νερό που θα πιείς, παίρνει απευθείας μπροστά ο μεταβολισμός .

Link to comment
Share on other sites

Να "προσγειώσω" τη συζήτηση με μερικά ασχημα παραδείγματα

Ξέρω (ή καλύτερα ήξερα) ανθρώπους οι οποίοι είχαν ανάλογα προγράμματα στη ζωή τους, πρόσεχαν το κάθετι, μετρούσαν το καθετι, δεν κάπνιζαν, δεν έπιναν...αλλά τωρα δυστυχώς δεν ειναι μαζί μας για να τα συζητάμε!

Η δική μου θεωρία : Για όσα πρέπει να υπάρχει η μέση οδός. Ουτε στο ένα άκρο κάνει καλό (με τις άπειρες καταχρήσεις) ούτε στο άλλο άκρο (στα προγράμματα και στις μετρήσεις) έχεις διασφαλίσει κάτι συγκεκριμένο

Κι αυτός που είπε οτι η ζωή ειναι πολύ μικρή και πρέπει να ζούμε την κάθε στιγμή της, κάτι ήξερε...

(Αυτά από μένα, χωρίς καμιά διάθεση να απαξιώσω το συγκεκριμένο θέμα, απλά δεν θεωρώ πως το να στερηθώ κάποια πράγματα δεν θα μου διασφαλίσει 5-10 χρόνια επιπλέον ευτυχισμενης ζωής)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κι έχεις άστατο ωράριο, είναι δύσκολο. Κι αν ο χαρακτήρας σου δεν είναι πειθαρχημένος κι εγκρατής είναι ακόμα δυσκολότερο. Εμένα με βοηθάει ο προγραμματισμός και ξέρω πως θέλει επιμονή κι υπομονή μέχρι να μου γίνουν συνήθεια όλα αυτά που με ζορίζουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να "προσγειώσω" τη συζήτηση με μερικά ασχημα παραδείγματα

Ξέρω (ή καλύτερα ήξερα) ανθρώπους οι οποίοι είχαν ανάλογα προγράμματα στη ζωή τους, πρόσεχαν το κάθετι, μετρούσαν το καθετι, δεν κάπνιζαν, δεν έπιναν...αλλά τωρα δυστυχώς δεν ειναι μαζί μας για να τα συζητάμε!

Η δική μου θεωρία : Για όσα πρέπει να υπάρχει η μέση οδός. Ουτε στο ένα άκρο κάνει καλό (με τις άπειρες καταχρήσεις) ούτε στο άλλο άκρο (στα προγράμματα και στις μετρήσεις) έχεις διασφαλίσει κάτι συγκεκριμένο

Κι αυτός που είπε οτι η ζωή ειναι πολύ μικρή και πρέπει να ζούμε την κάθε στιγμή της, κάτι ήξερε...

(Αυτά από μένα, χωρίς καμιά διάθεση να απαξιώσω το συγκεκριμένο θέμα, απλά δεν θεωρώ πως το να στερηθώ κάποια πράγματα δεν θα μου διασφαλίσει 5-10 χρόνια επιπλέον ευτυχισμενης ζωής)

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτά που λές αφού κανείς δεν ξέρει τί ξημερώνει η αυριανή μέρα καθώς πολλά τα παραδείγματα . Επίσης θα πώ ότι είναι τί θέλει να κάνει ο κάθε ένας στην ζωή του . Σαφώς και ισχύει το πάν μέτρον άριστον . Η σωστή διατροφή και άσκηση δεν σημαίνει ότι θα δώσει παραπάνω χρόνια ζωής . Ελάχιστοι είναι αυτοί που φτάνουν τα 100+ χρόνια ζωής . Γιατί όμως αυτά τα χρόνια ζωής να μην προσπαθήσουμε να τα έχουμε, να τα διανύουμε όσο το δυνατόν πιο σωστά και υγειινά ;

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι ( θανάτους ) από χρήση αναβολικών ( αθλητικά ) και οι άνθρωποι αυτοί να απεβίωσαν από άλλους λόγους . Στα αναβολικά λέω και εγώ ένα μεγάλο ΟΧΙ καθώς είναι 100% χημικά παρασκευάσματα, υποκατάστατα της τεστοστερόνης και προκαλούν καρδιακά και άλλα πολλά προβλήματα .

Τώρα να με συγχωρείτε, πρέπει να ετοιμάσω το γεύμα μου . Τί άλλο λοιπόν από καθαρή πρωτείνη ! Στήθος κοτόπουλου με τυρί κότατζ, ασπράδια αυγών και μία ωραία μαρουλοσαλάτα :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ κι έχεις άστατο ωράριο, είναι δύσκολο. Κι αν ο χαρακτήρας σου δεν είναι πειθαρχημένος κι εγκρατής είναι ακόμα δυσκολότερο. Εμένα με βοηθάει ο προγραμματισμός και ξέρω πως θέλει επιμονή κι υπομονή μέχρι να μου γίνουν συνήθεια όλα αυτά που με ζορίζουν τώρα.

Υπάρχουν και ταπεράκια . Προετοιμασία και προγραμματισμός από την προηγούμενη μέρα .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες και απο μενα, ωραιο θεμα με χιλιαδες πραγματα για να κουβεντιασεις,σε τιποτα απο ολα αυτα δεν υπαρχει κανονας και τιποτα απο ολα αυτα δεν μπορουν να λειτουργουν για ολους ,καθε σωμα ειναι διαφορετικο και μοναδικο ναι μεν καλο ειναι να υπαρχει ενας μπουσουλας πχ μικρα γευματα σε τακτα χρονικα διαστηματα και καθαρες τροφες, πολλη πρωτεινη μετριο υδατανθρακα και ελαχιστο λιπος αλλα και παλι δεν σημαινει οτι δουλευει για ολους...αυτο το οποιο καθοριζει τα αποτελεσματα σε καθε προσπαθεια ειναι ο παραγοντας γενετικα χαρακτηριστικα...τωρα οσο αναφορα τους αθλητες που κατεβαινουν σε αγωνες παιζουν σε αλλο επιπεδο και με αλλα οπλα.........αλλα και παλι στην σκηνη ο προικισμενος γενετικα αθλητης φαινεται απο χιλιομετρα...αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που πρεπει να μας απογοητευη μιας και με προσπαθεια μπορουμε να εχουμε ολοι αποτελεσματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες και απο μενα, ωραιο θεμα με χιλιαδες πραγματα για να κουβεντιασεις,σε τιποτα απο ολα αυτα δεν υπαρχει κανονας και τιποτα απο ολα αυτα δεν μπορουν να λειτουργουν για ολους ,καθε σωμα ειναι διαφορετικο και μοναδικο ναι μεν καλο ειναι να υπαρχει ενας μπουσουλας πχ μικρα γευματα σε τακτα χρονικα διαστηματα και καθαρες τροφες, πολλη πρωτεινη μετριο υδατανθρακα και ελαχιστο λιπος αλλα και παλι δεν σημαινει οτι δουλευει για ολους...αυτο το οποιο καθοριζει τα αποτελεσματα σε καθε προσπαθεια ειναι ο παραγοντας γενετικα χαρακτηριστικα...τωρα οσο αναφορα τους αθλητες που κατεβαινουν σε αγωνες παιζουν σε αλλο επιπεδο και με αλλα οπλα.........αλλα και παλι στην σκηνη ο προικισμενος γενετικα αθλητης φαινεται απο χιλιομετρα...αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που πρεπει να μας απογοητευη μιας και με προσπαθεια μπορουμε να εχουμε ολοι αποτελεσματα..

Με βρίσκεις σύμφωνο 1000% φίλτατε .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω κόψει τη συστηματική γυμναστική εδώ και 4 χρόνια. Είμαι 37 ετών και νιώθω σα γέρος. Για μένα δεν ειναι θέμα μυών, αυτοπεποίθησης, καλής εμφάνισης, κολλητά μπλουζάκια κτλ αλλα καθαρα θέμα καλής υγείας σωματικής και ψυχολογικής και με στεναχωρεί που για να σηκωθώ απο το πάτωμα που παίζω με τα παιδιά μου πονάνε οι αρθρώσεις μου, η μέση μου κτλ. Μέχρι στιγμής γυμνάζομαι σηκώνοντας βάρη με τα πιρουνια και τα κουτάλια χωρίς ευτυχώς να πάρω πολλα κιλά (είμαι 95 κιλά με 1.83 ύψος) αλλα δε μου αρεσει που κατάντησα έτσι οταν για πολλά χρόνια ήμουν αρκετά γυμνασμένος χωρίς τίποτα άλλο απο καλή γυμναστική και σωστή διατροφή. Το θέμα που άνοιξε ο Βαγγέλης με ξύπνησε λίγο και εύχομαι να με δραστηριοποιήσει και πάλι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω κόψει τη συστηματική γυμναστική εδώ και 4 χρόνια. Είμαι 37 ετών και νιώθω σα γέρος. Για μένα δεν ειναι θέμα μυών, αυτοπεποίθησης, καλής εμφάνισης, κολλητά μπλουζάκια κτλ αλλα καθαρα θέμα καλής υγείας σωματικής και ψυχολογικής και με στεναχωρεί που για να σηκωθώ απο το πάτωμα που παίζω με τα παιδιά μου πονάνε οι αρθρώσεις μου, η μέση μου κτλ. Μέχρι στιγμής γυμνάζομαι σηκώνοντας βάρη με τα πιρουνια και τα κουτάλια χωρίς ευτυχώς να πάρω πολλα κιλά (είμαι 95 κιλά με 1.83 ύψος) αλλα δε μου αρεσει που κατάντησα έτσι οταν για πολλά χρόνια ήμουν αρκετά γυμνασμένος χωρίς τίποτα άλλο απο καλή γυμναστική και σωστή διατροφή. Το θέμα που άνοιξε ο Βαγγέλης με ξύπνησε λίγο και εύχομαι να με δραστηριοποιήσει και πάλι.

Ποτέ δεν είναι αργά Παναγιώτη . Από την στιγμή που ήσουν αθλητικός τύπος στο παρελθόν, μπορείς άνετα να ξαναεπιστρέψεις σε αυτό μιά και γνωρίζεις τί πρέπει να κάνεις αλλά γνωρίζεις και τα όρια σου . Σίγουρα θα ήταν κοροιδία αν λέγαμε ότι θα τρέξουμε όπως τρέχαμε πρίν δεκαέξι χρόνια ή αν θα λέγαμε ότι θα κάνουμε στίβο .

Γνωρίζουμε τί είμαστε, ποιοί είμαστε και ποιές οι αντοχές μας . Μακάρι να επανέλθεις στην παλιότερη φυσική σου κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...