Jump to content

Muscles & Fitness .


Recommended Posts

Σαν διαφήμιση ακούγεσαι! :P

Για να κάνουμε πιο εποικοδομητικό το θέμα, ίσως θα μπορούσαμε να μοιραστούμε συμβουλές σε σχέση με τη διατροφή και την άσκηση. Εγώ έχω ξεκινήσει πρόγραμμα με διατροφολόγο και παράλληλα διαβάζω ένα πολύ ωραίο βιβλίο, "Η ψυχολογία της δίαιτας" της Judith Beck. Στην άσκηση είναι που δυσκολεύομαι και παραμελώ. Τις προάλλες βγήκα για περπάτημα, μετά από μισή ώρα σταμάτησα σε ένα φοβερό παγωτατζίδικο που έχουμε κοντά, πήρα ένα παγωτό στο χέρι και συνέχισα με χαλλλλαρό περπάτημα... :D (από τότε βγαίνω με άδειες τσέπες για περπάτημα).

http://www.healthyliving.gr/2012/08/18/%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%85%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CF%84%CE%AC/

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα εχω πολυ ενεργο μεταβολισμο.....Μπορει να χανω ενα κιλο την ημερα τρωγοντας και περπατωντας και την επομενη μερα να το ξαναπαρω....Πως το πετυχενω?? 9-10 ωρες υπνο την ημερα και ανα μιση ή μια ωρα γευμα....οταν λεω γευμα εννοω φρουτο,μπαρα,γιαουρτι ή οτι αλλο βρεθει στο ψυγειο (παλι καλα εχουμε μονο υγειηνα στο σπιτι)...Και ασκηση...Απο τεσσαρων χρονων εκανα ενοργανη γυμναστικκη που σημαινει τεσσερις ωρες την ημερα προπονηση....πριν λιγο καιρο (2 χρονια) ασχολιομουνα με τον στιβο και τωρα γυμναστηριο και συντηρηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτά που λές αφού κανείς δεν ξέρει τί ξημερώνει η αυριανή μέρα καθώς πολλά τα παραδείγματα . Επίσης θα πώ ότι είναι τί θέλει να κάνει ο κάθε ένας στην ζωή του . Σαφώς και ισχύει το πάν μέτρον άριστον . Η σωστή διατροφή και άσκηση δεν σημαίνει ότι θα δώσει παραπάνω χρόνια ζωής . Ελάχιστοι είναι αυτοί που φτάνουν τα 100+ χρόνια ζωής . Γιατί όμως αυτά τα χρόνια ζωής να μην προσπαθήσουμε να τα έχουμε, να τα διανύουμε όσο το δυνατόν πιο σωστά και υγειινά ;

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι ( θανάτους ) από χρήση αναβολικών ( αθλητικά ) και οι άνθρωποι αυτοί να απεβίωσαν από άλλους λόγους . Στα αναβολικά λέω και εγώ ένα μεγάλο ΟΧΙ καθώς είναι 100% χημικά παρασκευάσματα, υποκατάστατα της τεστοστερόνης και προκαλούν καρδιακά και άλλα πολλά προβλήματα .

Τώρα να με συγχωρείτε, πρέπει να ετοιμάσω το γεύμα μου . Τί άλλο λοιπόν από καθαρή πρωτείνη ! Στήθος κοτόπουλου με τυρί κότατζ, ασπράδια αυγών και μία ωραία μαρουλοσαλάτα :P

Σωστός μεν αλλά η αλήθεια είναι οτι επαγγελματικό body building χωρίς αναβολικά ΔΕΝ γίνεται και όποιος σου πεί το αντίθετο είναι ψεύτης:) Καλές προπονήσεις χωρίς τραυματισμούς σου εύχομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Μιχάλη, επαγγελματίας δεν θα γίνω ποτέ ούτε θα κατέβω σε αγώνες . Βρήκα το κάτωθι βίντεο από ένα φίλο το οποίο είναι αρκετά κατατοπιστικό .

Link to comment
Share on other sites

Σωστός μεν αλλά η αλήθεια είναι οτι επαγγελματικό body building χωρίς αναβολικά ΔΕΝ γίνεται και όποιος σου πεί το αντίθετο είναι ψεύτης:) Καλές προπονήσεις χωρίς τραυματισμούς σου εύχομαι.

Εεεετσι!!!

Θέλει πολυ προσοχή απο τον αθλητή γιατι πέρα του οτι οι πειρασμοί για εκείνον ειναι πολλοί, ειναι και κάποιοι μέσα στα γυμναστήρια που σε πλησιάζουν για να σου πλασάρουν διάφορα και δε μιλάω για τα νόμιμες ουσίες και συμπληρώματα διατροφής που και με αυτα είμαι αντίθετος για τους δικούς μου λόγους. Κυκλοφορούν σκευάσματα που υπόσχονται πολλά και φανταδτικά αποτελέσματα σε εξαιρετικά συντομο χρονο αλλα ειναι ιδιαίτερα επικίνδυνα με φοβερές για την υγεία συνέπειες (ακόμη και θάνατο σε βάθος χρόνου ή και πιο σύντομα ακόμα ανάλογα με τη χρήση). Θέλει πολλη προσοχή. Βέβαια όπως είπε και ο Βαγγέλης, το θέμα ειναι τι θέλει να πετύχει ο αθλούμενος..... αλλα πρώτα θα πρεπει να σκεφτεί και να αναλογιστεί και τις συνέπειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη συμμετρία που έχει δεί ο κόσμος μέχρι τώρα . Arnold ! ! !

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ανεβαζω βιντεακια στο youtube δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν καλυτερες συμμετριες 😄

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα ρε Δημήτρη. Τελευταία προπόνηση μου ήταν τον Αύγουστο του 2008. Από τότε μέχρι και σήμερα δεν περνώ ούτε από έξω από γυμναστήριο. Μετά από 2 προετοιμασίες το 2006 και το 2007, για να κατέβαινα τότε στα fitness. Τελικά ποτέ δεν κατέβηκα. Την πρώτη φορά ήμουν πολύ νωρίτερα έτοιμος και την δεύτερη άργησα αρκετά. Τι έμεινε από όλα αυτά; Τίποτα πλέον .Το μόνο που μου άφησε το ΒΒ είναι διαλυμένες αρθρώσεις και τένοντες. Το <<επαγγελματικό>> body building αφήνει χουσούρια πέρα από κάθε φαντασία. Καλό θα ήταν, όσοι μας διαβάζουν αυτή την στιγμή να ξανασκεφτούν την επόμενη φορά που θα κάνουν χρήση γουιστρολ, ντεκα, σουστανον, αυξητική, κτλ. Μερικοί μήνες αυταπάτης στον καθρέφτη, δεν συγκρίνονται με την υγεία της υπόλοιπης ζωής μας. Τώρα πλέον έχω σταματήσει λόγο παραπάνω κιλών και την ελεύθερη κατάδυση και το ψαροντούφεκο και είμαι στην ίδια φάση με αυτήν που περιγράφει ό Πάνος (safarpn) στο ποστ 23. Πάντως ποτέ δεν είναι αργά για ένα restart. Πλέον, τώρα ξέρω !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες δεν είμαι τύπος του γυμναστήριου αλλα ούτε και της υγιεινής ζωης αλλα, τρώω καλά και τι εννοώ με το καλα, χτυπαω κατι για πρωινό (γαλα παντα και συνήθως κανα τοστακι) το μεσημέρι τρωω αναλογα με το τι ζητάει το στομάχι(δλδ σε μερα που την βγαζω αραχτός τρωω λιγο) εχω κοψει το τηγανι στο 99% ανεκαθεν απο πιτσιρικι πεθαινα τα λαχανικα ακομη και ωμα τα περισσότερα (τα καλα του να εχεις κηπια) νερό με τους τόνους και παντα ετρωγα τα παντα εκτός απο ρυζι και σπανακοριζο με τη διαφορά ότι το σπανάκι σκέτο το καταναλωνω ταχιστα. Ειμαι 24 1,90 και 125κιλα,με ιδανικο βαρος συμφωνα με ωστικη μυικη μαζα και νερο τα 105 κιλα, καπνιζω, πινω κρασακι, μπυρα, τσίπουρο, ουζο και ουισκι οχι καθε μέρα και πότε ξεροσφύρι και δόξα το Θεό είμαι υγιεστατος. Το ολο νόημα είναι οτι μπορείς να απολαμβάνεις τα παντα απλα με ρεγουλο και καλή παρέα;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες δεν είμαι τύπος του γυμναστήριου αλλα ούτε και της υγιεινής ζωης αλλα, τρώω καλά και τι εννοώ με το καλα, χτυπαω κατι για πρωινό (γαλα παντα και συνήθως κανα τοστακι) το μεσημέρι τρωω αναλογα με το τι ζητάει το στομάχι(δλδ σε μερα που την βγαζω αραχτός τρωω λιγο) εχω κοψει το τηγανι στο 99% ανεκαθεν απο πιτσιρικι πεθαινα τα λαχανικα ακομη και ωμα τα περισσότερα (τα καλα του να εχεις κηπια) νερό με τους τόνους και παντα ετρωγα τα παντα εκτός απο ρυζι και σπανακοριζο με τη διαφορά ότι το σπανάκι σκέτο το καταναλωνω ταχιστα. Ειμαι 24 1,90 και 125κιλα,με ιδανικο βαρος συμφωνα με ωστικη μυικη μαζα και νερο τα 105 κιλα, καπνιζω, πινω κρασακι, μπυρα, τσίπουρο, ουζο και ουισκι οχι καθε μέρα και πότε ξεροσφύρι και δόξα το Θεό είμαι υγιεστατος. Το ολο νόημα είναι οτι μπορείς να απολαμβάνεις τα παντα απλα με ρεγουλο και καλή παρέα;-)

κοιτα οταν μας λες καπνιζω και πινω δεν το λες και υγιεστατος... χαχα

Φιλικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα:-P. Εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξηγησης. Για το κάπνισμα δεν έχω να πω κάτι γιατι βαράω πακέτο την μερα αλλα το αλκοόλι ειναι ανάλογα, μπορεί να καταναλωσω αλκοολ και μια φορά στις 15-20 μέρες αλλες φορές μπορεί και 3φορες συνεχόμενα σε μια βδομάδα. Υγιεστατος εννοω οτι δεν εχω πιεσεις, χοληστερίνες, ζαχαρα και τετοια

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα:-P. Εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξηγησης. Για το κάπνισμα δεν έχω να πω κάτι γιατι βαράω πακέτο την μερα αλλα το αλκοόλι ειναι ανάλογα, μπορεί να καταναλωσω αλκοολ και μια φορά στις 15-20 μέρες αλλες φορές μπορεί και 3φορες συνεχόμενα σε μια βδομάδα. Υγιεστατος εννοω οτι δεν εχω πιεσεις, χοληστερίνες, ζαχαρα και τετοια

post-56445-0-79156700-1409763829_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα:-P. Εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξηγησης. Για το κάπνισμα δεν έχω να πω κάτι γιατι βαράω πακέτο την μερα αλλα το αλκοόλι ειναι ανάλογα, μπορεί να καταναλωσω αλκοολ και μια φορά στις 15-20 μέρες αλλες φορές μπορεί και 3φορες συνεχόμενα σε μια βδομάδα. Υγιεστατος εννοω οτι δεν εχω πιεσεις, χοληστερίνες, ζαχαρα και τετοια

Aυτό έλειπε 24 χρονών παιδί να έχεις χοληστερίνη και ζάχαρο!!! Όχι οτι δεν υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιες...απλώς σε τετοιες ηλικιες δεν θα έπρεπε καν να συζητάμε για τέτοιες παθήσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό της νέας γενιάς έχει κακιστες διατροφικές συνήθειες και πολύ συχνά με τις ευλογίες των γονέων είτε για να μην γκρινιάζουν είτε γιατί βαριούνται να ασχοληθούν αρα βλέπω σε μερικά χρόνια τα φαινόμενα αυτά να είναι όχι απλά συχνά αλλα να φτάσουμε στο σημείο να λέμε 'ρε συ το παιδί του ταδε δεν έχει τίποτα!!' και να ρωτάμε πως τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 μερες τωρα εχω ξεκινησει γυμναστηριο και η αληθεια ειναι οτι μαρεσει...εχω να ασχοληθω με κατι τα πρωινα...Και νιωθω καλυτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...