Jump to content

Μονομάχος Με Πρόβλημα Μετά Από Διακοπές


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας και συγχαρητήρια για το ωραίο φόρουμ.

Πήρα πριν 2 μήνες σχεδόν ένα μονομάχο για την κόρη μου (2.5 ετών), τον οποίο έχουμε σε μια γυάλα 4 λίτρων με αλλαγές νερού 40% κάθε 4-5 μέρες. Το πετσοπ τον είχε σε ποτηράκι.

Ο μονομάχος τρώει κάθε πρωί 7-8 μπίλιες από την τροφή του (Dajana Tropi Gran) με πολύ όρεξη, είναι πολύ ζωντανός, τσαμπουκάς και συχνά κρύβεται σε ένα βαρελάκι διακοσμητικό που έχουμε βάλει.

Αλλαγή στο νερό κάνω με νερό βρύσης, το οποίο αφήνω να εξατμιστεί το χλώριο για 10-12 ώρες, χωρίς κάποιο άλλο φάρμακο.

Λόγω του ότι φύγαμε διακοπές για μια εβδομάδα, τον πήγαμε σε συγγενή όπου έμεινε και του έκανε και μια αλλαγή νερού.

Σήμερα ήρθα να τον πάρω, αλλά βλέπω ότι έχει αποκτήσει ένα άσπρισμα ή ξεθώριασμα δεξιά κι αριστερά από το κεφάλι του και είναι λίγο φοβισμένος/αμυντικός.

Η όρεξη του είναι κανονική και είναι δραστήριος.

Έχω σκοπό με το νέο μήνα να πάρω ένα ενυδρείο 40 λίτρων να τον στεγάσω με μικρή παρέα, αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα τι θα χρειαστώ κλπ.

Σε πρώτη φάση, θα ήθελα αν γνωρίζετε κάποιες "πρώτες βοήθειες"για τον μονομάχο γιατί δεν θέλω να τον χάσουμε μέχρι να πάρω και να στρώσω το ενυδρείο.

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγο, γιατί είμαι με tapatalk και μου κάνει νερά.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες..

Πριν:

post-59299-1408889687,2978_thumb.jpg

Μετά:

post-59299-1408889704,4387_thumb.jpg

post-59299-1408889719,215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η εξέλιξη του μονομάχου δεν σχετίζεται με το ότι λείψατε σε διακοπές

Κάποια στιγμή θα άλλαζε χρώμα, συμπεριφορά και διάθεση. Ο βασικός λόγος ειναι πως ζει σε ελάχιστα λίτρα και αργά αλλά σταθερά καίγεται απ την αμμωνία

Εν συντομία τα "λάθη" :

1. Μικρή γυάλα - θα έπρεπε να ζει σε ενυδρείο, τουλάχιστον 40 λίτρα

2. Απουσία φίλτρου - Άρα δεν υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο. Η αμμωνία αυξάνει, ο μονομάχος αργοπεθαίνει

3. Λάθος βυθός - θα πρεπει να υπαρχει κάτι πιο φυσικό

4. Λαθος διακόσμηση - θα πρεπε να υπάρχει κάτι πιο φυσικό. Κάποιο φυτό και κάποια πέτρα ίσως

5. Δεν υπάρχει ποικιλία στις τροφές

6. Το ταίσμα γίνεται μόνο μια φορά (αν και στη γυάλα, αυτό είναι θετικό!)

Εν συντομία τι μπορείς να κάνεις αμεσα

1. Προμηθεύσου άμεσα ένα μεγάλο δοχείο, πχ από ΙΚΕΑ ή Τζάμπο

2. Αγόρασε ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο

3. Βάλε αγγελία για μπόλι

4. Προμηθεύσου βιταμίνες και ξεκίνα να τις προσθέτεις στην τροφή του

5. Πάρε για να υπάρχει "melafix". Ισως χρειαστεί να ξεκινήσει θεραπεία

6. Κάνε μια αλλαγή νερού 50-60% και συνέχισε με καθημερινές αλλαγές μέχρι να βρεις τα παραπάνω

Οι αλλαγές πρέπει να γινονται με νερό της ίδιας θερμοκρασίας με εκείνο του ενυδρείου και όσο πιο αργά γίνεται. Η προσθήκη prime (αντιχλώριο) μόνο καλό θα κάνει

Εν συντομία τι πρέπει να κάνεις στο αμεσο μελλον

1. Βρες μια γυάλα, το λιγότερο 40 λιτρα

2. Βρες ενα φθηνό ενυδρειακό υπόστρωμα, ενα φιλτρο καταλληλο για τα λιτρα του ενυδρειου, ενα μικρό κρεμαστο φωτιστικό, εναν θερμαντηρα αναλογο με τα λιτρα του ενυδρείου

3. Βρες μέσω αγγελιών μερικά ευκολα φυτά

4. Αγόρασε 1-2 διαφορετικές τροφές και βελτίωσε το διαιτολόγιο του ψαριού

5. Θα χρειαστείς κάποια υγρά τεστ για να παρακολουθείς την ποιότητα του νερού

6. Θα χρειαστείς ένα μικρό θερμόμετρο - Μελλοντικα βλέπεις το θέμα του σταθερού ελέγχου της θερμοκρασίας μέσω controller

Ο μονομάχος θα πρέπει να ζει σε ενα περιβάλλον κατάλληλο γι αυτον κι οχι για τα μάτια που τον βλέπουν

Ξερω ότι σου έγραψα πολλα και ισως μπερδευτείς. Το θέμα ειναι πως τα πολλά ειναι ταυτόχρονα και απλά να γίνουν

Για όποια απορρία εχεις, εδώ είμαστε

Το ψάρι θεωρώ ότι δεν έχει επιβαρυνθεί πολύ και πως υπάρχει λύση

ΥΓ : Να χαίρεσαι την κόρη σου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Άνοιξα αυτό το θέμα για να μην απασχολώ την κατηγορία με τις ασθένειες για τις πληροφορίες για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Να σαι καλά!

Άνοιξα αυτό το θέμα για να μην απασχολώ την κατηγορία με τις ασθένειες για τις πληροφορίες για το ενυδρείο.

Έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σήμερα πήρα ένα ημιδιάφανο δοχείο 13 λίτρα και τον έβαλα μέσα για να έχει περισσότερο χώρο.

Πήρα αντιχλώριο JBL Nano Biotopol Betta για μονομάχους (έτσι λέει τουλάχιστον) και έβαλα στο νερό μία ώρα πριν τον βάλω μέσα.

Επίσης πήρα άλλη μία τροφή JBL Flakes NanoBetta Staple Food, την οποία δεν την πολυκάνει όρεξη απ' ότι είδα, δοκίμασα να του δώσω 3-4 νιφάδες και τις μισές τις έφτυσε.

Διευκρίνηση, το φιλτράκι που λέγαμε πρέπει να το πάρω από τώρα και να το βάλω μέσα στο χώρο που του έχω φτιάξει;

Αν ναι, μιλάμε για άλλο, μικρότερο φίλτρο και όχι αυτό που θέλω για το κανονικό ενυδρείο; Καταλαβαίνω ότι σε 13 λίτρα είναι overkill ένα φίλτρο για 40-50 λίτρα μάλλον και ο μονομάχος δεν θέλει και πολύ ροή, σωστά;

Τέλος, οι αλλαγές πως πρέπει να γίνονται; Με κάποιο ποτηράκι να αδειάζω το νερό και να βάζω από το άλλο; Ή γίνονται κάπως με σωλήνες μέσω του φίλτρου (με δεδομένο ότι το φίλτρο είναι αντλία)

(μόλις διαπίστωσα ότι θέλω κι άλλο container για να προετοιμάζω το νερό που θα αλλάζω :P)

Link to comment
Share on other sites

στρογκυλη γυαλα?

χρειαζεται τουλαχιστον 20 λτ νερο

Link to comment
Share on other sites

Τετράγωνο δοχείο με στογγυλεμένες άκρες είναι, προσωρινά μέχρι να φτιαχτεί το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αυτο που εχεις αλλα καλυτερα να παρεις ολο τετραγωνο

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακάτω που άνοιξα θέμα για το ενυδρείο του, κοντά στα 40 κοιτάω, ανάλογα τα οικονομικά.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Άνοιξα αυτό το θέμα για να μην απασχολώ την κατηγορία με τις ασθένειες για τις πληροφορίες για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μέρα 2η και ο μονομάχος έχει πάλι πλήρη όρεξη, τρέχει να προλάβει την τροφή πριν πέσει! :)

Έχω ελπίδες ότι θα την βγάλει καθαρή.

Την JBL Flakes NanoBetta Staple Food δεν την πλησιάζει καν, οπότε αφαίρεσα 6-7 flakes που έμειναν στην επιφάνεια και του έδωσα από την Dajana Tropi Gran και πάλι.

Μία ερώτηση, το νερό της αλλαγής το προετοιμάζω σε άλλη γυάλα πριν το βάλω μέσα, του προσθέτω το αντιχλώριο και το αφήνω για καμιά ώρα.

Χρειάζεται η ώρα αναμονής;

Link to comment
Share on other sites

Δες παρακάτω που άνοιξα θέμα για το ενυδρείο του, κοντά στα 40 κοιτάω, ανάλογα τα οικονομικά.

αν εμενες θεσσαλονικη εχει πετ σηοπ 40αρι με φιλτρο και λαμπα ή φιλτρο και θερμοστατη 40ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, το νερό της αλλαγής το προετοιμάζω σε άλλη γυάλα πριν το βάλω μέσα, του προσθέτω το αντιχλώριο και το αφήνω για καμιά ώρα.

Χρειάζεται η ώρα αναμονής;

ναι

Link to comment
Share on other sites

Μέρα 2η και ο μονομάχος έχει πάλι πλήρη όρεξη, τρέχει να προλάβει την τροφή πριν πέσει! :)

Έχω ελπίδες ότι θα την βγάλει καθαρή.

Την JBL Flakes NanoBetta Staple Food δεν την πλησιάζει καν, οπότε αφαίρεσα 6-7 flakes που έμειναν στην επιφάνεια και του έδωσα από την Dajana Tropi Gran και πάλι.

Μία ερώτηση, το νερό της αλλαγής το προετοιμάζω σε άλλη γυάλα πριν το βάλω μέσα, του προσθέτω το αντιχλώριο και το αφήνω για καμιά ώρα.

Χρειάζεται η ώρα αναμονής;

Θα σου πω εγώ τι κάνω όταν αγοράζω κάποια καινούρια τροφή γιατί και εμένα είναι λίγο ιδιότροπος...

Δίνε του 1-1 τα flakes μέχρι να τα φτύσει και μετά μην ταΐσεις άλλο! Και λιγότερο ή και καθόλου να μην φάει δεν θα έχει πρόβλημα!

Επίσης θα μπορούσες να πάρεις και bloodworms(έχει αρκετά μεγάλο ποσοστό πρωτεΐνης και θα τον βοηθήσει) για να εμπλουτίσεις την διατροφή του!

Έγινε επεξεργασία - pkmiloupas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέρα 2η και ο μονομάχος έχει πάλι πλήρη όρεξη, τρέχει να προλάβει την τροφή πριν πέσει! :)

Έχω ελπίδες ότι θα την βγάλει καθαρή.

Την JBL Flakes NanoBetta Staple Food δεν την πλησιάζει καν, οπότε αφαίρεσα 6-7 flakes που έμειναν στην επιφάνεια και του έδωσα από την Dajana Tropi Gran και πάλι.

Μία ερώτηση, το νερό της αλλαγής το προετοιμάζω σε άλλη γυάλα πριν το βάλω μέσα, του προσθέτω το αντιχλώριο και το αφήνω για καμιά ώρα.

Χρειάζεται η ώρα αναμονής;

Τα 6-7 είναι πολλά, 2-3 είναι καλά για ταίσμα μονομάχου, εφόσον ταίζεις 2-3 φορές την ημέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω εγώ τι κάνω όταν αγοράζω κάποια καινούρια τροφή γιατί και εμένα είναι λίγο ιδιότροπος...

Δίνε του 1-1 τα flakes μέχρι να τα φτύσει και μετά μην ταΐσεις άλλο! Και λιγότερο ή και καθόλου να μην φάει δεν θα έχει πρόβλημα!

Επίσης θα μπορούσες να πάρεις και bloodworms(έχει αρκετά μεγάλο ποσοστό πρωτεΐνης και θα τον βοηθήσει) για να εμπλουτίσεις την διατροφή του!

Bloodworms είναι ζωντανά ή αποξηρεμμένα; Που μπορώ να τα βρω;

Τα 6-7 είναι πολλά, 2-3 είναι καλά για ταίσμα μονομάχου, εφόσον ταίζεις 2-3 φορές την ημέρα. :)

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τα flakes που αναφέρω, γιατί το κάθε flake έχει από 0.5 έως 2 χιλιοστά διάμετρο και πάχος μηδαμινό, σαν μεμβράνη, σχεδόν διάφανα.

Δεν ταίζω 2-3 φορές την ημέρα, μία φορά το πρωί.

Τα flakes είναι αυτά:

jbl_nanobetta_ApQVKtKDvrXH_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις καλύτερα να κρίνεις, αυτά τα flakes δεν τα γνώριζα, ευκαιρία να τα έχω υπόψη όταν του ξαναψωνίσω. :)

Αν μπορείς να τον ταίζεις 2-3 φορές την ημέρα είναι καλύτερα από μία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορώ να τον ταίζω 2-3 φορές την ημέρα, αλλά πίστευα ότι μία και καλή είναι προτιμότερο..

Μπορώ να βγάλω μία φωτογραφία τα flakes για να τα δεις, ή να τα βάλω σε κάποιο σχετικό thread αν υπάρχει, αρκεί να βγάλω την DSLR από το ντουλάπι :P

Link to comment
Share on other sites

στρογκυλη γυαλα?

χρειαζεται τουλαχιστον 20 λτ νερο

Εσυ σε ποσα λιτρα εχεις τον μονομαχο σου;Επισης αλλαξε την εμπειρια σου και την ηλικια σου.

Link to comment
Share on other sites

Bloodworms είναι ζωντανά ή αποξηρεμμένα; Που μπορώ να τα βρω;

Αποξηραμένα! Τα ζητάς έτσι από το pet shop!

Έτσι είναι της JBL:

m4ip6hoVKJRldFYemRnbYCg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν και κατεψυγμένα (λάρβες κουνουπιών) για να δίνεις μία φορά την εβδομάδα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ σε ποσα λιτρα εχεις τον μονομαχο σου;Επισης αλλαξε την εμπειρια σου και την ηλικια σου.

1on etsi itan palia ta enudreia mou

2on giati les auto gia tin ilikia?

Link to comment
Share on other sites

1on etsi itan palia ta enudreia mou

2on giati les auto gia tin ilikia?

Giati ola afta poy grafeis einai psemata kai koroideveis to forum.

Link to comment
Share on other sites

po 3ereis esu tin ilikia mou kai pou 3ereis pos ta enudreia mou exeis dei emena i ta enudreia mou?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...