Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Από Αρχάριο - Σχέδιο & Εξοπλισμός


Dimitris Borbotsialos

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Από καιρό γυροφέρνω να αποκτήσω ένα ενυδρείο και νομίζω πως έφτασε πια η ώρα.

Δεν έχω καμία εμπειρία εκτός από ένα χρυσόψαρο που αυτοκτόνησε πηδώντας απ'τη γυάλα όταν ήμουν 5.

Σκέφτομαι να είναι με θαλασσινό (reef), αν και ξέρω ότι είναι πιο μπελαλίδικο από το γλυκό λέω να δοκιμάσω.

Ο χώρος μου δεν είναι και πολύ μεγάλος και το μόνο σημείο που έχω είναι δίπλα στο κρεβάτι μου σε ένα κομοδίνο μακρόστενο.

Το κομοδίνο είναι γερη κατασκευή αλλά έχει μια ιδιεταιρότητα στο σχέδιο. Είναι γωνιακό με εσοχή από κολώνα στον τοίχο.

Για το λόγο αυτό νομίζω ότι είναι πιο σωστό να πάω σε custom κατασκευή για πιο αισθητικό αποτέλεσμα.

Υπολογίζω ότι θα είναι γύρω στα 70-80 λίτρα σύμφωνα με τις διαστάσεις (θα εξαρτηθεί από το ύψος).

Έκανα κάποια σχέδια και θα ήθελα τις συμβουλές σας και ως προς το σχέδιο αλλά και για θέματα εξοπλισμού.

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε πως θα είναι στο χώρο σε σχέση και με το κρεβάτι.

post-59518-0-86795200-1408960798_thumb.jpg

Επειδή με προβληματίζει ο θόρυβος ρώτησα κάποιον σε μαγαζί και μου είπε ότι αν βάλω αθόρυβα εξαρτήματα δεν θα έχω πρόβλημα.

Για λίγο τρεχούμενο νεράκι δε με πειράζει, ισα ίσα θα κοιμάμαι πιο καλά, αλλά μην ακούγονται τα μοτεργια φοβάμαι. Τι λέτε?

Σαν πρώτο σχέδιο έφτιαξα αυτό:

post-59518-0-45254700-1408960799_thumb.jpg

Επειδή όμως θα προτιμούσα τα skimmer, φίλτρο κλπ να μη φαίνονται σκέφτηκα μήπως μπορούσα να φτιάξω στο δεξί πίσω μέρος ένα σύστημα που εκεί θα βάλω τα φιλτράκια μου χωρίς να φαίνεται τίποτα.

Ψάχνοντας στο internet και αφού ειδα αρκετά σχέδια κατέληξα στο παρακάτω:

post-59518-0-17783000-1408960796_thumb.jpg

Στο πίσω μέρος θα υπάρχει ένα τύπου sump με χωρίσματα κάπως έτσι.

post-59518-0-03209800-1408960800_thumb.jpg post-59518-0-38973200-1408960798_thumb.jpg

Δεν είμαι σίγουρος για το σχέδιο και ειδικά για το χώρισμα που θα είναι το skimmer.

Απο την υπερχείλιση θα πέφτει το νερό από το ενυδρείο μέσα στο skimmer και μετα θα υπερχειλίζει στο 2ο χώρισμα που εκεί θα βάλω υαλοβάμβακα σφουγγάρι και βιολογικά μέσα.

Από εκεί θα γίνεται πάλι υπερχείλιση στο επόμενο χώρισμα απ' όπου και θα επιστρεφει στο ενυδρείο με αντλία.

Να πω ότι το μήκος όλου αυτού θα είναι γυρω στα 35 εκ. και το πλάτος 9εκ. Ελπίζω το skimer και η αντλια να χωρέσουν εκεί μέσα γιατί αλλιώς δεν γίνεται και μάλλον θα πάω στο ανοιχτού τύπου που έδειξα πιο πάνω.

Τι λέτε θα παίξει το σύστημα αυτό?

Αναλυτικά το σχέδιο και οι διαστάσεις:

post-59518-0-88235300-1408960796_thumb.jpg

Σχετικά με το ύψος δεν έχω καταλήξει και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Δεν θέλω να πάω πάνω από 40εκ.

Με βάση τις συγκεκριμένες διαστάσεις πόσο ύψος προτείνετε να έχει?

Παρακαλώ δώστε τα φώτα σας.

Σας ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεαμας.

Τα ερωτηματα σου θα στα απαντησουν οι αλμυροι,απλα εχω να σου πω οτι ,η θαλασσα δεν ειναι απλα πιο μπελαλιδικη,αλλα ειναι αλλο πραγμα,οποτε πριν ξοδευτεις ,διαβασε καλα,και αποφασισε σωστα

:welcomeXL:

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καλη η κατασκευη και θα λειτουργησει μια χαρα...Απο κατω απο το ενυδρειο βλεπω χωρο...Αν μπορεις βαλε ενα sump εκει....Καλη τυχη..!

ΥΓ το προγραμμα που χρησιμοποιεις ποιο ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και μελετημένη δουλειά!!!

Μην το κάνεις τόσο κοντό...σου προτείνω τουλάχιστον 50εκ.

Το σχέδιο μου αρέσει πολύ και η ιδέα για sump πλάτης είναι καλή ιδέα και θα σου λύσει τα χέρια!!!

Καλή επιτυχία με το νέο σου ξεκίνημα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες, οντως ωραια τα σχέδια σου. Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις να διαβάσεις σχετικα με το θαλλασινο ενυδρειο γιατι δεν ειναι απλα ποιο δυσκολο οπως αναφέρθηκε, ειναι καπως διαφορετικο χομπι κατα μια έννοια,

Ωραιο το σχεδιο αλλα θα πρότεινα 2 αλλαγές. Το σκιμμερ οχι στον τελευταιο χωρο που θα ειναι η υπερχειληση ενω δεν ξερω αν με 9,5 ποντους που θα ειναι λιγότεροι οταν υπολογιστεί το τζαμι, αν θα μπορέσεις να βάζεις χερια μεσα βαθιά οταν χρειαστεί (που καποια στιγμη θα χρειαστεί) .

Καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!

Ειναι πολυ καλη η κατασκευη και θα λειτουργησει μια χαρα...Απο κατω απο το ενυδρειο βλεπω χωρο...Αν μπορεις βαλε ενα sump εκει....Καλη τυχη..!
ΥΓ το προγραμμα που χρησιμοποιεις ποιο ειναι??

Νικόλα ναι το σκέφτομαι να βάλω κάτι εκεί, απλά μου είπαν οτι επειδή είναι λίγα τα λίτρα μπορώ να το γλυτώσω, ουσιαστικά προσπάθησα να φτιαξω ενα mini sump στην πλάτη.

Το πρόγραμμα είναι το Google SketchUp. Είναι δωρεάν και αρκετά καλό κι έυκολο στη χρήση. Μπορείς να βρεις απειρα tutorials στο youtube.

Πολύ ωραία και μελετημένη δουλειά!!!

Μην το κάνεις τόσο κοντό...σου προτείνω τουλάχιστον 50εκ.

Το σχέδιο μου αρέσει πολύ και η ιδέα για sump πλάτης είναι καλή ιδέα και θα σου λύσει τα χέρια!!!

Καλή επιτυχία με το νέο σου ξεκίνημα

Έχεις δίκο μάλλον 50 θα το κάνω να έχω χώρο στις αλλαγές νερού να μη βγαίνουν τα κοράλια στην επιφάνεια.

Καλώς ήλθες, οντως ωραια τα σχέδια σου. Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις να διαβάσεις σχετικα με το θαλλασινο ενυδρειο γιατι δεν ειναι απλα ποιο δυσκολο οπως αναφέρθηκε, ειναι καπως διαφορετικο χομπι κατα μια έννοια,

Ωραιο το σχεδιο αλλα θα πρότεινα 2 αλλαγές. Το σκιμμερ οχι στον τελευταιο χωρο που θα ειναι η υπερχειληση ενω δεν ξερω αν με 9,5 ποντους που θα ειναι λιγότεροι οταν υπολογιστεί το τζαμι, αν θα μπορέσεις να βάζεις χερια μεσα βαθιά οταν χρειαστεί (που καποια στιγμη θα χρειαστεί) .

Καλη αρχη :)

Επειδή ρώτησα καποιον, τι να κάνω γλυκό η θαλασσινό μου είπε το εξης:

"Είτε το ένα κάνεις είτε το άλλο απο τη στιγμή που προτοξεκινάς είναι το ίδιο για σένα. Το δύσκολο είναι πχ. να εχεις γλυκό και να το γυρίσεις σε αλμυρο. Δεν είναι οτι είναι πιο δύσκολο απλά είναι εντελώς άλλο πράγμα και θα πρέπει να συνηθίσεις τη νέα ρουτίνα."

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα βιαστώ. Ούτε θα το φορτώσω πανάκριβα κοράλια.

Θα το τρέξω για αρκετούς μήνες με τα μινιμουμ, να συνιθίσω τις διαδικασιες και να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να μαθει περισσότερα για το αντικείμενο.

Απ' ότι έχω καταλάβει πολλοί αρχάριοι αποτυγχάνουν γιατί βιάζονται και δεν έχουν προλάβει να μάθουν βασικά πράγματα.

Και πάλι σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες,και σκοπευεις να κανεις,ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχεις,Τιποτα δεν ειναι δυσκολο,απλα το χομπιμας θελει μονο υπομονη,και διαβασμα.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες,και σκοπευεις να κανεις,ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχεις,Τιποτα δεν ειναι δυσκολο,απλα το χομπιμας θελει μονο υπομονη,και διαβασμα.

Καλη επιτυχια

Το ελπίζω, σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στο λέω για το ύψος όχι γιατί αν κανείς αλλαγή θα βγουν εκτός νερού τα κοράλλια σου...δεν έχουν πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως αν έχεις 40 ύψος,βάζοντας αραγωνιτη έχεις τουλάχιστον -2 με 3 πόντους.βγάλε άλλους 5 που θα έρχεται η στάθμη του νερού σε σχέση με τα τζάμια και είσαι στους 30!!!

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα δώστου ύψος και δεν θα το μετανιώσεις..50-60 είναι μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη στο λέω για το ύψος όχι γιατί αν κανείς αλλαγή θα βγουν εκτός νερού τα κοράλλια σου...δεν έχουν πρόβλημα.

Το θέμα είναι πως αν έχεις 40 ύψος,βάζοντας αραγωνιτη έχεις τουλάχιστον -2 με 3 πόντους.βγάλε άλλους 5 που θα έρχεται η στάθμη του νερού σε σχέση με τα τζάμια και είσαι στους 30!!!

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα δώστου ύψος και δεν θα το μετανιώσεις..50-60 είναι μια χαρά! :)

Έχεις δίκιο θα πάω για 50-55 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι λες για 90χ60χ60?για να εχεις περιθωρια.

Το έπιπλο υπάρχει ήδη και οι διαστάσεις και το σχήμα δεν αλλάζουν. Μόνο σε ύψος μπορώ να παίξω.

Link to comment
Share on other sites

Με ενα ξύλο οπως π.χ. Μελαμινη χοντρή στο ιδιο χρωμα με το υπάρχον επιπλο (αν ταιριάζει φυσικα), μπορεις να μεγαλώνεις την βαση σου. Τοποθετης το καινούργιο ξύλο πανω απο το υπάρχον επιπλο και αν δώσεις λίγους ποντους μεγαλυτερο μέγεθος οπως καθετε δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα. Πιστευω μεχρι 5 ποντους αν ταιριάζει το αισθητικό απο καθε πλευρα (τις τρεις πλευρές εκτος της πλάτης) θα μπορεις να μεγαλώνεις το ενυδρειο σου χωρις κανενα φόβο.

Το υψος αν το μεγαλώνεις λιγο θα ειναι ποιο ωραια αισθηση οντως, τα παιδια απο πανω το ανέλυσαν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον τζαμά και είπε πως για τις διαστάσεις που θέλω, με 6mm πάχος είμαι ok. Ο πάτος 8-10mm (Είναι κι αυτός στο χόμπυ)

Τον ρώτησα για το clear τζάμι και μου είπε δεν θα έχω μεγάλη διαφορά (επειδή τα 6mm είναι λεπτό τζάμι) στο look, αλλά στην τιμή πάει διπλάσια.

Σκέφτηκα να βάλω clear μόνο τα τζάμια που είναι μπροστά για να μειώσω το κόστος. Τι λέτε να το κάνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ σε 6άρι δεν θα έβαζα extra clear...δεν θα δεις διαφορά σε τέτοιο πάχος.

Κράτα τα λεφτά για καλύτερο εξοπλισμό

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηρα τα τζάμια και είμαι έτοιμος να κολλήσω.

Απλά προέκυψε κάτι που δεν είχα σκεφτεί.

Όπως βλέπετε στα σχέδια πιο πάνω, το sump θα είναι κολλημένο στην πλάτη.

Έτσι όμως θα έχω πρόβλημα να κολλήσω background απ' έξω. Και αν το αφήσω έτσι θα φαίνονται μέσα τα διαχωριστικά του sump και θα φαίνεται αηδία.

Η λύση είναι να βάλω background μέσα. Το πλάτος του ενυδρείου είναι 30εκ οπότε αν φτιαξω φελιζόλ θα μου κόψει χώρο μέσα στο ενυδρείο.

Σκέφτηκα να απλώσω σιλικόνη στο πίσω τζάμι από μέσα και να ρίξω αραγωνίτη να κολλήσει. Οπότε θα φαίνεται πιο καλό.

Τι λέτε θα παίξει αυτό?

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Borbotsialos
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι σιγα σιγα θα φεύγει ο αραγωνιτης ετσι

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο ένα κομμάτι τζάμι ή πλεξιγκλας 2,3 χιλιοστά σε ίδιες διαστάσεις με το πίσω και να φτιάξεις εκεί πάνω την πλάτη που θες. Δεν θα σου πρότεινα την σιλικόνη γιατί θα σε παιδέψει αρκετά. Μπορείς να βάλεις εποξική ρητίνη να απλώσεις μια στρώση πάνω στην επιφάνια και όταν αρχίσει να <<τραβάει>> η ρητίνη να ρήξεις τον αραγωνίτη και να τον πιέσεις ελαφριά με τα δάκτυλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο ένα κομμάτι τζάμι ή πλεξιγκλας 2,3 χιλιοστά σε ίδιες διαστάσεις με το πίσω και να φτιάξεις εκεί πάνω την πλάτη που θες. Δεν θα σου πρότεινα την σιλικόνη γιατί θα σε παιδέψει αρκετά. Μπορείς να βάλεις εποξική ρητίνη να απλώσεις μια στρώση πάνω στην επιφάνια και όταν αρχίσει να <<τραβάει>> η ρητίνη να ρήξεις τον αραγωνίτη και να τον πιέσεις ελαφριά με τα δάκτυλα σου.

Με plexiglass λεπτο θα το κάνω έχεις δίκιο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσεις να το κόψεις η να το τρυπήσεις αν χρειαστεί και το σημαντικότερο, μπορεί να μπει και να βγει χωρίς προβλήματα. Και τα δύο υλικά, τζάμι και ακριλικό δεν έχουν πλευστότητα οπότε η στήριξη τους μέσα στο ενυδρείο μπορεί να γίνει ακόμα και με βεντούζες.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις το κυρίως ενυδρείο με το αυτοκόλλητο και είναι ήδη τρυπημένο θα κολλήσεις απλά το σαμπ απο πίσω περνώντας και ένα σωλήνα για να επικοινωνούν.

Ουσιαστικά θα έχεις 2 γυαλες κολλητά η μια με την άλλη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω τελειώσει σχεδόν με το ενυδρείο και είμαι έτοιμος να το βάλω στη θέση του.

Έχω δει ότι βάζουν κάτι από κάτω απο τη βάση του τζαμιού σαν αφρολέξ.

Έχω φύλλο φελλού και σκέφτομαι να βάλω αυτό από κάτω, το οποίο είναι ελαστικό αλλά αρκετά σκληρό να διατηρίσει τη μορφή του στο χρόνο χωρίς να πατηκωθεί.

Επίσης δε γλυστράει και είναι και στο χρώμα του ξύλου που ταιριάζει με το έπιπλο.

Τι λέτε μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάτι ειδικό? Έχω διαβάσει για χαλί γυμναστικής και άλλα τέτοια.

Επίσης:

Ξεκινώντας το στρώσιμο του ενυδρείου ο ζωντανός βράχος που θα πάρω θα μπεί απ'ευθείας μέσα ή χρειάζεται κουράρισμα?

Χρειάζεται να κάνω κάτι στο βράχο πριν τον βάλω μέσα?

Το στρώσιμο γίνεται με φως ή χωρίς? Αν ναι πόσες ώρες? Σκιμμερ ανοιχτο?

Έχω πάρει υλικά Fluval Biomax και ενεργό άνθρακα, αυτά τα βάζω στο στρώσιμο ή θα ανταγωνίζονται με το βράχο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο φελλος οτι το καλυτερο,για τα υπολοιπα περιμενε τους αλμυρους

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...