Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Από Αρχάριο - Σχέδιο & Εξοπλισμός


Dimitris Borbotsialos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω τελειώσει σχεδόν με το ενυδρείο και είμαι έτοιμος να το βάλω στη θέση του.

Έχω δει ότι βάζουν κάτι από κάτω απο τη βάση του τζαμιού σαν αφρολέξ.

Έχω φύλλο φελλού και σκέφτομαι να βάλω αυτό από κάτω, το οποίο είναι ελαστικό αλλά αρκετά σκληρό να διατηρίσει τη μορφή του στο χρόνο χωρίς να πατηκωθεί.

Επίσης δε γλυστράει και είναι και στο χρώμα του ξύλου που ταιριάζει με το έπιπλο.

Τι λέτε μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάτι ειδικό? Έχω διαβάσει για χαλί γυμναστικής και άλλα τέτοια.

Επίσης:

Ξεκινώντας το στρώσιμο του ενυδρείου ο ζωντανός βράχος που θα πάρω θα μπεί απ'ευθείας μέσα ή χρειάζεται κουράρισμα?

Χρειάζεται να κάνω κάτι στο βράχο πριν τον βάλω μέσα?

Το στρώσιμο γίνεται με φως ή χωρίς? Αν ναι πόσες ώρες? Σκιμμερ ανοιχτο?

Έχω πάρει υλικά Fluval Biomax και ενεργό άνθρακα, αυτά τα βάζω στο στρώσιμο ή θα ανταγωνίζονται με το βράχο?

Ευχαριστώ

Καλή αρχή και απο μενα! :)

Ο φελλός ειναι καλή λύση, αλλα μπορεις να βάλεις και ενα κομματι dow.

Το ζωντανο βράχο θα τον βάλεις κατευθείαν μεσα.

Το στρώσιμο συνήθως γινεται χωρις φωτισμό για να αποφύγεις την εξαρση άλγης που ετσι κι αλλιως βεβαια θα αποκτήσεις στην αρχή.

Aν θέλεις, μπορείς να αναβεις τα φωτα σιγα-σιγα, π.χ. τις πρωτες μερες σκοτεινο και μετα αναβεις τα φωτα μια ωρα την ημερα, μετα απο λιγες μερες ανεβαίνεις στις δυο ωρες, μεχρι να φτάσεις την κανονική φωτοπερίοδο.

Για το στρώσιμο δεν χρειάζεσαι ακομα χημικα, αργότερα που θα τελειώσει ο κυκλος και προσθεσεις ζωντανα θα βαλεις μονο άνθρακα και αντιφώσφορο.

Απο φωτισμό και skimmer τι εχεις;

Πανω απ'όλα υπομονή, διάβασμα και να μην βιαστείς να το φορτώσεις με ζωντανά.Το θαλασσινο ενυδρείο θελει πολυ υπομονή και οπως σου ειπαν και τα άλλα παιδιά, λίγη σχεση εχει με το γλυκο. Ειναι ενα χομπι απο μονο του.

Οτι απορία εχεις εδω ειμαστε να βοηθήσουμε :) .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Αν δείτε τα σχέδια του sump πλάτης εκεί θα μπουν skimmer, υλικά φίλτρα και ίσως χαετο αμα βρω. Σκεφτόμουν στο μεσαίο διαμέρισμα να βάλω κομάτια βράχου και χαέτο με μια λεντοταινια από πίσω να φωτίζει.

Φώτα και σκίμερ τα παρακάτω.

Protein skimmer

fluval sea ps1

LED 165W

http://www.ebay.com/itm/Dimmable-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-165W-Marine-FishTank-Reef-Coral-/181265357565

Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα γράψω όλο τον εξοπλισμό.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο φελλός δεν είναι καλός γιατί αν βραχεί θα φουσκώσει. Καλύτερα dow.

Link to comment
Share on other sites

Το dow ειναι το γαλάζιο φελιζόλ που βάζουν στις οικοδομές. Αν πας δε μάντρα με οικοδομικά υλικά θα βρεις, ειναι φθηνό. Εγω ωστόσο πιστεύω οτι ο φελλός ειναι πολυ καλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Αν δείτε τα σχέδια του sump πλάτης εκεί θα μπουν skimmer, υλικά φίλτρα και ίσως χαετο αμα βρω. Σκεφτόμουν στο μεσαίο διαμέρισμα να βάλω κομάτια βράχου και χαέτο με μια λεντοταινια από πίσω να φωτίζει.

Φώτα και σκίμερ τα παρακάτω.

Protein skimmer

fluval sea ps1

LED 165W

http://www.ebay.com/itm/Dimmable-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-165W-Marine-FishTank-Reef-Coral-/181265357565

Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα γράψω όλο τον εξοπλισμό.

Και πάλι ευχαριστώ

Το skimmer δεν το ξερω, αλλα γιατι δεν κοιτας και καποιο μεταχειρισμένο απο αγγελίες; Μπορεις να βρεις Tunze ή Deltec στα ιδια λεφτά. Και ειναι απο τα κορυφαία.

Το φωτιστικό ειναι πολυ δυνατό για 70-80 λίτρα. Πηγαινε στα μισα Watt. Ασε που αυτο ερχεται απο Αμερική και μπορει να το σταματήσουν στο τελωνείο και να το διπλο-πληρωσεις.

Γενικά, για να εξοικονομήσεις και χρήματα κοιτα και στις αγγελίες. Θα χρειαστείς και άλλο εξοπλισμό στην πορεία.

Για νερο εχεις αντιστροφη όσμωση;

Επίσης, θα χρειαστείς μια αυτόματη αναπλήρωση να συμπληρωνεις το νερο που εξατμίζεται για να διατηρείς σταθερή την αλατότητα.

Και τεστάκια νερού για θαλλασινό να μετράς τις παραμέτρους, για αρχή πάρε τεστ φωσφορικών, νιτρικών, ph, αμμωνίας.

Αυτα προς το παρόν και καλη συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δεν το ξερω, αλλα γιατι δεν κοιτας και καποιο μεταχειρισμένο απο αγγελίες; Μπορεις να βρεις Tunze ή Deltec στα ιδια λεφτά. Και ειναι απο τα κορυφαία.

Το φωτιστικό ειναι πολυ δυνατό για 70-80 λίτρα. Πηγαινε στα μισα Watt. Ασε που αυτο ερχεται απο Αμερική και μπορει να το σταματήσουν στο τελωνείο και να το διπλο-πληρωσεις.

Γενικά, για να εξοικονομήσεις και χρήματα κοιτα και στις αγγελίες. Θα χρειαστείς και άλλο εξοπλισμό στην πορεία.

Για νερο εχεις αντιστροφη όσμωση;

Επίσης, θα χρειαστείς μια αυτόματη αναπλήρωση να συμπληρωνεις το νερο που εξατμίζεται για να διατηρείς σταθερή την αλατότητα.

Και τεστάκια νερού για θαλλασινό να μετράς τις παραμέτρους, για αρχή πάρε τεστ φωσφορικών, νιτρικών, ph, αμμωνίας.

Αυτα προς το παρόν και καλη συνέχεια! :)

teo και το skimmer και το φως τα έχω πάρει ήδη.

Το φως αν και το παράγγειλα από Κίνα μου το στείλανε από την αποθήκη τους στη Γερμανία, οπότε ούτε τελωνεία ούτε τίποτα.

Έχει 2 ποτανσιόμετρα που ρυθμίζεις την ένταση. 1 για τα μπλε, uv και 1 για τα λευκά, κιτρινα, κόκκινα, πράσινα.

Γενικά φαίνεται ότι θα με καλύψει και με το παραπάνω για τα λίτρα που έχω, αν και δεν έχω την εμπειρία να το πω στα σίγουρα, ο καιρός θα το δείξει.

Πάντως για 80 euro και χωρίς μεταφορικά μου φάνηκε καλή ευκαιρία, αν σκεφτείς ότι σε μαγαζιά ζητάνε από 250 και πάνω για πολύ λιγότερα watts.

Ναι θα πάρω αντίστροφη όσμωση κάποια στιγμή αλλά όχι αυτό το μήνα. Αυτόματη αναπλήρωση δεν το έχω ψάξει. Θα το δώ κι αυτό στην πορεία.

Αυτο που με πονάει είναι η άμμος και τα βράχια. Θέλω μια 200ευρία. Είναι λίγο οξύμωρο να αγοράζεις άμμο και βράχια όταν ζείς στην Ελλάδα.

Ξέρω είναι διαφορετικά, αλλά όπως και να το δεις είναι ειρωνικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη!

ΙΜΗΟ μην το ξεκινησεις χωρις ΑΟ, μονο προβληματα θα σου προκαλεσει.

Σιγα μην θες 200 ευρω για βραχο και αμμο στα 80 λιτρα.

Αν κοιταξεις στις αγγελιες θα βρεις βραχο με 5-6 ευρω το κιλο και αμμο με 1-2,

με 8 κιλα βραχο και 10 κιλα αμμο εισαι οκ.

Αυτοματη αναπληρωση οπωσδηποτε αλλιως θα βαρεθεις να ριχνεις νερο με το χερι! Εχει σε πολυ καλη τιμη στο fish street.

Link to comment
Share on other sites

Το fluval biomax τι ειναι;;

Βραχο θελεις 6-8 κιλα, πανε μια βολτα στις αγγελιες του φορουμ και ισως βρεις και αραγωνιτη σε καλη τιμη, 8-12 κιλα θελεις...

Α/Ο απο waterwaves.gr στα 60€ και εισαι μια χαρα, αξιοπιστη και οτι πρεπει για νανο ενυδρεια, αυτοματη αναπληρωσει οπως και διποτε! Ψαξε αρκετα στα μαγαζια καιβθα τα βρεις σε καλες τιμες ολα....

Για το σκιμμερακι εχω ακουσει καλα λογια, για το φωτιστηκο δεν ξερω να σου πω...

Απο κυκλοφορια τις θα βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 130 λίτρα με βάση αυτόν τον calculator: http://www.firsttankguide.net/calculator.php

115 το κυρίως και 15 περίπου είναι το sump στην πλάτη.

Από εξοπλισμό έχω:

Skimmer: Fluval Sea PS1

Αντλίες: EHEIM Compact 600 (για επιστροφή), Sunsun 1200 LPH (αυτή είναι δυνατή και κάνει θόρυβο θα την έχω για τις αλλαγές).

Κυκλοφορητής: Fluval Sea CP2 1600 LPH, μάλλον θα χρειαστώ κι άλλον στο μέλλον.

Θερμοστάτης: Fluval M200 Watt

Επίσης πήρα άνθρακα σε φακελάκια και Biomax (@Αkridas66 σαν το siporax δηλαδή).

post-59518-0-99949100-1412458463_thumb.jpg

Θεώρησα ότι θα χρειαστώ 15 κιλα βράχο σίγουρα (για 130λτ) αν πούμε 10/κιλο πάει 150 βάλε και άμμο άλλα 50 να τα 200.

Μπορεί να μη τα υπολόγισα σωστά (μη ξεχνάτε είμαι άσχετος).

Ερώτηση: Έχω βάλει το skimmer Και δουλεύει με σκέτο νερό από βρύση για να τεστάρω. Δεν βγάζει τίποτα και οι μπουρμπουλήθρες δεν φτάνουν καν στο χείλος.

Δοκίμασα να ρυθμίσω τη βαλβίδα όπως και να είναι δε βγάζει τίποτα. Είναι νορμάλ? Μήπως θέλει θαλασσινό να δουλέψει σωστά?

@petrossol έχεις καμιά καλή αναπλήρωση να μου προτείνεις?

@Akridas66 τι είναι το Flush kit στην Α/Ο γιατί έχει 9 ευρώ παραπάνω με Flush kit.

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

To skimmer δεν λειτουργει στο γλυκο νερο,

αναπληρωση δες αυτη

http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

και αυτη

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960

To flash kit ειναι για καθαρισμο της μεμβρανης.

Ο κυκλοφοριτης δεν σου φτανει με τιποτα σκεψου το για ενα jebao.

Link to comment
Share on other sites

To skimmer δεν λειτουργει στο γλυκο νερο,

αναπληρωση δες αυτη

http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

και αυτη

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960

To flash kit ειναι για καθαρισμο της μεμβρανης.

Ο κυκλοφοριτης δεν σου φτανει με τιποτα σκεψου το για ενα jebao.

Ευχαριστώ Πέτρο θα τα τσεκάρω.

Να και 2 βιντεάκια από το ενυδρείο και το φως

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Borbotsialos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!!

Το sump τελικα το κόλλησες?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!!

Το sump τελικα το κόλλησες?

Ναι, to sump το κόλλησα πίσω. Το έπιπλο είναι λίγο περίεργο, λόγω ότι έχει κολώνα ο τοίχος.

post-59518-0-71612100-1412498706_thumb.jpg

Οπότε ο χώρος δίπλα στην κολώνα θα έμενε κενός και είπα να τον εκμεταλλευτώ.

Κάτω από το έπιπλο έχει ένα χώρο αλλά είναι πολύ μικρος για να βάλεις sump εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω - κι αν ξερει κανεις, ΧΩΡΙΣ να σου χαλαω το θεμα - κρεμαστο μινι sump μπορεί να μπει σε ενυδρειο ? (αν ναι, θα ανοιξω αλλο θεμα)

Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω - κι αν ξερει κανεις, ΧΩΡΙΣ να σου χαλαω το θεμα - κρεμαστο μινι sump μπορεί να μπει σε ενυδρειο ? (αν ναι, θα ανοιξω αλλο θεμα)

Δες μια πατέντα που έχει κάνει αυτός

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο το επιπλο μπορεις να βαλεις το δοχειο της αναπληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω - κι αν ξερει κανεις, ΧΩΡΙΣ να σου χαλαω το θεμα - κρεμαστο μινι sump μπορεί να μπει σε ενυδρειο ? (αν ναι, θα ανοιξω αλλο θεμα)

Ναι μπορεί, αλλά θα χρειαστεί τρύπα στο κανονικό ενυδρείο ή αν δεν κάνεις τρύπα η αντλία κυκλοφορίας θα πρέπει να μπει σε αυτό.

Πολύ ωραία δουλειά Δημήτρη, καλή συνέχεια φίλε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,

Θα δούμε πως θα πάει, για την ώρα το έχω στο μπαλκόνι και φαίνεται να δουλεύει καλά.

Το καλό με το σχέδιο είναι πως με την εξάτμιση η στάθμη δεν πέφτει από το ενυδρείο αλλά από το τελευταίο στάδιο του sump (επιστροφή). Μέσα η στάθμη είναι σταθερή.

Το είχα άγχος γιατί αν έπεφτε η στάθμη μέσα δεν θα έπεφτε από την υπερχέιληση. Τέσπα όλα καλά.

Ελπίζω μέχρι Τετάρτη να το βάλω μέσα και να βάλω βράχο και αραγωνίτη να ξεκινήσει το στρώσιμο.

Του έχω φτιάξει ένα καπάκι από Plexiglass στο οποίο θα ανοίξω τρύπες να αερίζεται. Βλέπω όμως ότι κρατάει υδρατμούς

και πιστεύω πως θα κόβει ένταση από το φως. Λέτε να έχω πρόβλημα? Να το αφήσω ανοιχτό καλύτερα?

Τι γίνεται με την εξάτμιση του νερού? Δεν πιστεύω να μαυρίσουν οι τοίχοι από την υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη την τεταρτη δημητρη :thumbsu:

Τωρα ξεκιναει η καλυτερη φαση του ενυδρειου φιλε μου και προσπαθησε να τη χαρεις οσο μπορεις.

Τωρα το πλεξι,προσωπικα δεν θα το εβαζα.

Δεν ειναι μονο οτι ισως να σου κοβει/εμποδιζει εστω και ελαχιστα το φως,αλλα ενα ανοιχτο ενυδρειο οξυγωνονεται πολυ καλυτερα και πολυ πιο ευκολα.

Η ταπεινη μου αποψη ειναι πως αφου το εχεις ηδη ετοιμο το πλεξι,να μην το βαλεις και να τρεξεις το ενυδρειο ανοιχτο.

Αν στη πορεια δεις πως εχεις θεμα με την υγρασια το τοποθετεις ξανα.

Θεωρω παντως πως σε αυτα τα λιτρα δεν θα εχεις θεμα.

Περιμενουμε την εξελιξη :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...