Jump to content

Καταστροφη Κ Τωρα Τι...?ακουω Προτασεις.


johnbaggios

Recommended Posts

Και ειχα σκεφτει,προληπτικα,πριν φυγω για διακοπες να καθαρισω την αντλια (eheim compact 2000).Αλλα δυστυχως το αφησα επειδη μονο μια φορα κατα το παρελθον μου ειχε "στουπωσει".Ειδα οτι η ροη στο ενυδρειο ειναι φυσιολογικη,οποτε σκεφτηκα οτι δεν χρειαζετε!

Οσο ζεις ομως μαθαινεις...Μια μερα δεν πηγε ο παρτνερ boner να ταισει/δει το ενυδρειο μου(της Παναγιας) και το κακο δεν αργισε να συμβει.Απολογισμος:2 ζευγαρια κοπαντοχρωμις μπορλει,1 χαρεμι με 8μηνητικα σιαενοχρωμις φριερι,1 χαρεμι με 8μηνητικα νιμποχρωμις βενουστους,1 χαρεμι ψευδοτροφεους σαουλοσι,1 ζευγαρι ψευδοτροφεους ασει,1 ζευγαρι αλμπινο σοκολοφι 1 ζευγαρι ψευδοτροφεους κραμπρο και 1ενας φιλοξενουμενος για λιγες μερες αλτολαμπρολογκους καλβους του boner.

Η αντλια ειχε βουλωσει σχεδον τελειως,σ αυτο σημαντικο ρολο επαιξαν πιστευω και οι λαθρεπιβατες που εχουν πολλαπλασιαστει παρα πολυ στην βιολογια μου,στο πλαινο τμημα του ενυδρειου.Στο χωρο του κυριως ενυδρειου ο μακρακανθους κλοουν που εχω( και που σαν θαυμα δεν κατεληξε μαζι με 2 μικρα κραμπρο κ ενα μικρο ασει) εχει αποδεκατισει τους λαθρεπιβατες!Επισης οι καυσωνες που επικρατησαν το διαστημα που ελειπα συν το οτι το σπιτι παρεμενε κλειστο πιστευω οτι ηταν οτι επρεπε για να καταστρεψουν κοπους 2,5 ετων!

Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο τροπο με τον οποιο θα μπορεσω να εξολοθρευσω τους λαθρεπιβατες απ την βιολογια?Οσο και αν εχω ξεπλεινει τα σφουγγαρια κ τα μακαρονια παντα καποιοι παραμενουν κ με τον καιρο πολλαπλασιαζοντε κ παλι!

Επισης σκεφτομαι να προσανατολιστω προς τανγκανιικα μερια μιας κ τωρα μου δινετε μια σχετικη "ευκαιρια" αν κ μικρα εχω σχεδον απ ολα τα ειδη που εχασα.Οι διαστασεις του κυριως ενυδρειου ειναι 160Χ50Χ60 κ σκεφτομαι να βαλω 6 φροντοζες κ απο ενα ζευγαρι τζουλιντωχρωμις,λελεουπι,μπριχαρντι κ καλβους που κ απο αυτα πλιν των φροντοζα κ μπριχαρντι εχει ο boner μικρα να μου δωσει.

Καποιοι συνφορουμιτες που εχουν φιλοξενισει κ τα δυο ειδη στο παρελθον προτεινουν Τανγκανιικα αλλα κ η Μαλαουι ειναι μεγαλος ερωτας.Τι λετε?Για τροφεους δεν ψηνομαι γιατι τα θεωρω υπερκινητικα σε κουραστικο βαθμο για μενα.

Προεχει ομως να δω τι θα κανω με τους λαθρεπιβατες...Ξαναφευγω τετραημερες διακοπες κ ευελπιστω μεχρι να γυρισω,με την βοηθεια σας,να ξερω τι να πραξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .σαν παλιός κικλιδας..αν εννοείς λαθρεπιβατες τα ζωντανά κοχύλια τοτε η λύση είναι μια και λέγεται clown loach..θα ρίξεις καμιά 4-5 κλόουν και σε κανα μήνα θα σου τα εξαφανισουν ολα..Τώρα για κάτι πιο γρήγορο. .το βράδυ που σβήνουν τα φώτα μπορείς να μαζεψεις μερικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ενυδρειο ειναι αρκετα μεγαλο και μαλλον εχεις εκατονταδες θα συμφωνησω με το προλαλισαντα. Σαν κατι εξτρα θα σου προτηνα να δεσεις με μπετονια.και να ριξεις καροτο ή αγγουρακι γιανα τα συγκεντρωσεις σε ενα σημειο Και μετα να τα ψαρευεις τραβοντας με την μπετονια.

Link to comment
Share on other sites

Στο χωρο του ενυδρειου δεν εχω προβλημα.στην βιολογια εχουν εξαπλωθει κ εκει κλοουν δεν μπορω να βαλω.υπαρχει καποιο σκευασμα που τα αντιμετωπιζει?

Link to comment
Share on other sites

Στο χωρο του ενυδρειου δεν εχω προβλημα.στην βιολογια εχουν εξαπλωθει κ εκει κλοουν δεν μπορω να βαλω.υπαρχει καποιο σκευασμα που τα αντιμετωπιζει?

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-gastropex.html

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλεμου,σε κατανοω απολυτα,Αλλα ολα σε μια μερα εγιναν?Αεραντλια δεν ειχες?Μηπως δεν ηταν τα σαλιγγαρια και ειχες βαμβακι και στομωσε αυτο?Το ιδιο προβλημα το εχω και εγω,οπως ξερεις.Τοτε ο DIMITRIOS μου ειχε προτεινει αυτο που το ειχε δοκιμασει και πετυχε ο ιδιος. http://www.4fishstuff.com/popup_image.php?pID=6728

Συμφωνω απολυτα μαζισου με τα τροπεους,Αλλα για τις φροντοζες θελεις πολυ υπομονη ,αλλα και χρονο,Αν θα βαλεις να βαλεις καμια 10αρια+γιατι μπορει να σου κατσει στραβη και να εχεις περιθωρια,απωλειων.Διαβαασε τις 2 τελευταιες σελιδες στο θεμα μου,να εχεις και αυτον τον παραγοντα στα υποψιν.

Λυπαμαι πολυ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.Μολις γυρισω θα το ξεκινησω.
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι σαμπ η εξωτερικο;

Ειναι φτιαγμενο σαμπ στο πλαι του ενυδρειου.Στην ουσια τμημα του ενυδρειου.
Link to comment
Share on other sites

Σφουγγαρι ειχα αλλα δεν σουπωσε αυτο.Την αλλη φορα που ειχε πεσει η ροη αλλα ημουν σπιτι κ το αντιληφθηκα εγκαιρως,ειχε γεμισει με λαθρεπιβατες το μικρο σφουγγαρι που ειναι μεσ την αντλια πριν την προπελα.Το θεμα σου θα το διαβασω με την πρωτη ευκαιρια αλλα αν σου ειναι ευκολο βαλε μου το λινκ για να μην το ψαχνω.Σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιωργη,να σε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Μας εφτιαξες την μερα φιλε,καθαρα απο ελλειψη οξυγωνου πανε τα καημενα.Ολα τα στωματα ανοιχτα ειναι.Πολυ κριμα

Καλως ηρθες στην παρεα μας

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα φίλε μου..έχασα κ εγω προχθές 1 aulonacara,2 haplochromis obliq,και 3 venustus μάλλον απο αμονια..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα φίλε μου..έχασα κ εγω προχθές 1 aulonacara,2 haplochromis obliq,και 3 venustus μάλλον απο αμονια..

Εμ αυτα δεν μας τα ειπες αρχηγε,κανεμασ σε αλλο θεμα την δικησου παρουσιαση,να στα ψαλουμε λιγο :)

Σε αυτην την φορμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-oeunia-dhanioossaoco/

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φιλε τι φρικη εφαγες σε νοιωθω απολυτα!πριν 2 μηνες την επαθα απο δικο μου λαθος...

Ελα μαζι μου, βαλε τροφεους!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν μπορω να ξεχασω το θεαμα με τα ψοφια ψαρια!!!!!!!!!Οσα ειχαν ζησει ηταν ολα επιφανεια και επερναν αναπνοη!!!Ψαρουκλες "ετοιμες" να τις βλεπεις τ'ανασκελα!!!!!!Μακαρι να μην το ζησει κανεις αυτο το συναισθημα!!!!!!Γιατι ξερω την αγαπη και το μερακι το κολητου μου!!!!!Κριμα!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβαινουν και αυτα φιλε μου,και παντα γιορτες και οταν απουσιαζουμε γινονται δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Γιάννη

εχω πάρει και μερικά απο τα υγιέστατα "παιδιά" σου και ξέρω ποσο πολύ τα πρόσεχες..
κρίμα γιατι ολες οι χαζομάρες συμβαίνουν σε ανθρώπους που νοιάζονται..
απο τις 365 μέρες του χρόνου διάλεξε η ζημιά να γίνει τις 7 που έλειψες.
σου εύχομαι να χαρείς όποιο setup επιλέξεις
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά ανατρίχιασα μόλις είδα τη φωτογραφία με τον κουβά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλα απο την άλλη αυτα ειναι για τα άσχημα του χόμπι, έτυχε. Καλη αρχή στο νέο ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλε ρε παιδια.Απ οτι μου λεει ο boner ευτυχως δεν τα ειδα κ απλα ενημερωθηκα τηλεφωνικως.Γεματος ο πυθμενας κ η επιφανεια νεκρα ψερια.Οσο για το νεοset upακομη δεν εχω αποφασισει αλλα μαλλον το κοβω για tanganyika,περισσοτερο για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καταστροφη Νο 2.Εχουμε κ λεμε:6 cyphotilapia frontosa,5 leleupi bulu point,4 julidochromis transcriptus,1 neolamprologus brichardi,1 aymonieri.Ακομη 2 τζουλι δεν τα βλεπω καλα οπως επισης κ ενα μπριχαρντι κ εναν κλοουν μακρακανθους.

Πιθανη αιτια:α)χρηση του esha gastropex.Εξ αρχης εκανα χρηση του με τις εναπομεινουσες μαλαουι στις 1 του μηνα κ πηγαν ολα καλα.Οι οδηγιες χρησης του που ειναι στα Ελληνικα γραφουν οτι: ειναι ασφαλες για χρηση σε ενυδρεια κλπ κλπ και δεν απαιτει αλλαγη νερου μετα απο καποια χρηση.Επειδη ομως βλεπω οτι στη βιολογια του φιλτρου ζουν ακομη καποιοι λαθρεπιβατες εχθες το βραδυ σκεφτηκα να επεναλαβω την θεραπεια.Πιθανον η αναλογια του σκευασματος αυξηθηκε δραματικα κ τα ψαρια ,ολα μικρα στην ηλικια τους δεν αντεξαν!Στην πισω σελιδα των οδηγιων χρησης του φαρμακου εχει μια παραγραφο η οποια αναφερει τις προφυλαξεις που πρεπει να παρω οταν χρησιμοποιω γκαστροπεξ την οποια δεν την πολυκαταλαβα κ την παραθετω αυτουσια:

Αλλαγες νερου?

1.ειναι κακη.Συχνοι κ τακτικοι ελεγχοι του νερου μπορουν να εντοπισουν προβληματα στην ποιοτητα εγκαιρα κ να ληθφουν τα απαραιτητα μετρα πριν την εμφανιση καποιας ασθενειας

2.εαν πλησιαζει ο καιρος για μερικη αλλαγη νερου ουτος ή αλλως.

3.εαν χρησιμοποιειται καποιο ειδως ρυθμιστικου για το νερο

4.εαν χρησιμοποιειται ή μολις ολοκληρωσατε καποια θεραπεια.(2 * 40% αλλαγες νερου θε πρεπει να πραγματοποιηθουν μεσα σε διαστημα 2 ημερων + το αναλογο φιλτραρισμα π.χ. με ανθρακα). Η αντικατασταση ποσοτητας νερου κατα την διαρκεια ή μετα απο καποια θεραπεια απομικρυνει μερικη απο την θεραπευτικη ουσια.Αναπληρωστε προσθετοντας λιγο απο την θεραππεια μετα απο καθε μερικη αλλαγη νερου.

Διαβαζοντας ολα αυτα λοιπον εκρινα οτι δεν υπηρχε προβλημα κ προσθεσα γκαστροπεξ.

Πιθανη αιτια β)Εχθες το βραδυ εριξα στα ψαρακια για να τραφουν ενα κατεψγμενο μυδι γνωστης εταιριας τροφιμων.Τα μαλαουι οντως μεγαλα καταβοχθιζαν τρια απο αυτα αλλα τα καινουρια ταγκανιικα εφαγαν μετα βιας το μισο.Δεν το απομακρυνα κ σκεφτηκα οτι θα φανε το υπολοιπο σημερα.Πιθανον να αλοιωθηκε ομως κ μολις το φαγανε σημερα...

Πιθανη αιτια γ)Με το ξεπλυμα των υλικων της βιολογιας για να απομακρυνω οσους περισσοτερους λαθρεπιβατες μπορουσα μηχανικα κ να μην επιβαρυνθει το ενυδρειο απο το θανατο τους με την επικημενη χρηση του φαρμακου κ την αλλαγη απο μαλαουι σε ταγκανιικα(αν κ εγινε αμεσα) δεν κρατησαν βιολογια τα υλικα με αποτελεσμα να ανεβει η αμμωνια.Η μετρηση γινεται με υγρο τεστ της εταιριας AQUARIUM PHARMACEUTICALS I.N.C.(δεν αναγραφει ημ. ληξης) αλλα ειναι τετραετιας + και ισως εχει αλοιωθει το τεστ κ δινει αποτελεσμα μηδενικο χωρις αυτο να ειναι σωστο.

Σημερα το μεσημερι πηρα της φροντοζες κ τις εβαλα στις γεννηστρες αλλα δεν τις προλαβα.Τα αλλα οταν σχολασα ηταν ηδη νεκρα.Πηρα κ ενα αλλο ψαρακι κ το εβαλα στο ενυδρειο για να δω αν αυτο που δεν ειχε φαει μυδι θα ζησει στις συνθηκες του ενυδρειου μου.Εκανα ομως κ αλλαγη νερου 80% κ εριξα βακτυρια.Βλεπω πως μετα την αλλαγη ο κλοουν κ το εναπομυναν τζουλι συνηλθαν σε μεγαλο βαθμο.

Εσεις τι πιστευτε οτι πηγε στραβα?

Υ.γ.:Τους λαθρεπιβατες δεν ξερω αν τελικως θα καταφερω να τους ξεκανω αλλα τα ταγκανιικα τα καταφερα μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Αιτία β, η αμμωνία σε συνδιασμό με το ρΗ. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...