Jump to content

Καταστροφη Κ Τωρα Τι...?ακουω Προτασεις.


johnbaggios

Recommended Posts

Εε! Οχι ρε φιλε!αιτια δ) στα ματιαξανε τα ψαρια!:-(

Τι γκαντεμια!!!και τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και αν είναι γκαντεμιά.... :notfair:

Είναι ικανή η μία μέρα έκθεση σε αμμωνία να προκαλέσει τέτοια καταστροφή? (Πραγματικά δεν ξέρω!!)

Και εγώ τα μύδια πιστεύω στην έκαναν τη ζημιά.

Ελπίζω οι καταστροφές σου να σταματήσουν εδώ.....

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πρωι πρωι το τεστ της salifert Nh4 κ ηταν μηδενικο.Οποτε κ το προηγουμενο δεν ειχε ληξει κ ειχα ο αμμωνια αρα το να πηγαν αμμωνια το ψιλοαποριπτω.βεβαια εκανα αλλαγες νερου κ εβαλα βιολογικο υλικο απ τις γεννηστρες μου αλλα επειδη το προσεξα κ εκανα κ μετρησεις με το "παλιο" τεστ δεν νομιζω να προλαβε να ανεβασει αμμωνια.Περισσοτερο συγκλινω στο φαρμακο.Επειδη εγραφε οτι δεν χρειαζεται αλλαγη νερου μετα τη χρηση δεν σημαινει προφανως κ οτι "χανεται".Μετα το δεκαημερο ξαναπροσθεσα για να εξολοθρευσω κ τους εναπομειναντες λαθρεπιβατες αλλα προφανως στο νερο πλεον υπηρχε υπερδοσολογια του γκαστροπεξ με αποτελεσμα να μην αντεξουν τα ψαρια...Ξαναεκανα αλλαγη σημερα,εβαλα ανθρακα,ο θρυλικος κλουν με ενα τζουλι κτο ψαρι που εβαλα μετα τα βλεπω καλα οποτε υποθετω οτι παω καλα πλεον.Βεβαια κ μυδι θα τα ταισω με πολυ προσοχη απο δω κ στο εξής.Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν ακομη καποιοι ελαχιστοι λαθρεπιβατες στη βιολογια.Αν βγαλω το μακαρονι απ τη βιολογια (8 λιτρα)κ το απλωσω στον πυθμενα κ βαλω 2-3 κλοουν μακρακανθους να φανε τους λαθρεπιβατες λετε να μου ανεβει η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Τη βιολογια θα την αφησω τελειως αδεια με ενα κλοουν μεσα για κανα διημερο.Τι λετε θα δουλεψει?Ή μηπως τα βακτυρια στον πυθμενα δεν θα μπορουν να κανουν τη δουλεια τους?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνουν αυγά μέσα στη βιολογία σου? Πάντως η βιολογία σου λογικά θα έχει ήδη μειωθεί εφ' όσον έχεις χάσει το μεγαλύτερο μέρος των ψαριών και θα έχει προσαρμοστεί στα ψαράκια που έχουν μείνει μέσα....

Πιστεύω για ένα 24ωρο και εφ' όσον το νερό βρίσκεται σε κυκλοφορία δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα. Μετά θα πρέπει η ιχθυοφόρτιση γίνει σταδιακά έτσι ώστε να προλαβαίνει η βιολογία να προσαρμοστεί στον εκάστοτε πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλεμου λυπαμαι πολυ,αλλα με συγχωρεις συμπεριφερθηκες σαν αρχαριος,που βιαζεται να βαλει ψαρια μεσα.

Απο το μυδι το αποκλειω 100% γιατι και η γαριδα αλλα και το μυδι δεν ανεβαζει σε 12-15 ωρες αμμωνια,και εγω πεταω μεσα,και αν περισεψει τα μαζευω το επομενο πρωινο.Πιστευω( σχεδον σιγουρος) οτι φταιει το φαρμακο που εβαλες.Αφου θα εβαζες φαρμακο ,γιατι βιαστικες να βαλεις ψαρια,και μαλιστα απροσαρμοστα μωρα μεσα?

Αυγα απο σαλιγγαρια ,μπορει να ειναι παντου,ακομα και στα πλαστικα μερη του φιλτρου,οποτε αν δεν τα καταφερες με φαρμακα,μαλλον δυσκολα θα απλλαχτεις απο τα ατιμα.

Τωρα τι ψαρια εχουν μεινει?

Τι θα εκανα εγω.

Θα αδειαζα την μιση βιολογια απο το φιλτρο,θα την εβαζα σε καλσον-τουλι κτλ.θα την εβαζα κρεμαστι καπου να μην την χτυπα ο ηλιος,αλλα να αεριζεται.Μετα απο 3,4 μερες και αφου εχει ξεραθει καλα.θα εβγαζα ολο το φιλτρο,μαζι μετην υπολοιπη βιολογια.Το φιλτρο θα το δουλευα αδειο για μερικες ωρες με διαλημμα χλωρινης 1/19 (αφου εχω βγαλει βιολογια),θα πετουσα ολα τα σφουγγαρια και θα εβαζα καινουργια.Απου πλενω καλα και αερισω το φολτρο μτο βαζω ξανα να δουλεψει για καμια ωρα με αντιχλωριο.και βεβαιωθω οτι δεν μυριζει χλωρινη,θα εβαζα καινουργια σφουγγαρια,την ξεραμενη μιση ξεραμανη βιολογια,μεσα στο ενυδρειο προσθετα και τα αντιστοιχα βακτηριδια και θα εβαζα μπρος.Το ιδιο θα περιμενα να ξεραθει καλα και η υπολοιπη βιολογια,και μετα απο μερες θα προσθετα και αυτην μεσα;.Εννοειται με τα λιγοτερα ψαρια και με πολυ λιγη τροφη αυτες τις μερες.

Αναλυση θα κανω αργοτερα,αλλα ειναι τσεκαρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι συμπεριφερθηκα σαν αρχαριος εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο!Κ εγω πιστευω οτι το φαρμακο εφταιξε τελικα.Το θεμα ειναι οτι το φιλτρο/σαμπ ειναι το ενα ακρο του ενυδρειου.Οποτε το να πλυνω το φιλτρο με διαλυμα χλωρινης ξερω κ γω...?Δηλαδη φανταζομαι να αδειασω το ενυδρειο απο ψαρια κ να προσθεσω 1/19 χλωρινη σε ολο το συστημα?Θα μπορεσω να το ξεπλυνω μετα?Ή μηπως να το αδειασω τελειως απο νερο κ να το αφησω καμια βδομαδα.Αλλα το υποστρωμα θα μεινει με υγρασια.Υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν φανταζομαι οι λαθρεπιβατες???Δεν θα το αντεξω παλι.Οταν εχασα τα μαλαουι αλλαξα κ το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι σε εχασα φιλε μου,

Δηλ.πρωτα αλλαξες υποστρωμα και μετα εβαλες φαρμακο?Οσο υπαρχει υγρασια,αυτα ζουνε.Τωρα <<μολυνες > και το νεο υποστρωμα.

Η λυση που σου εδωσα πιο πανω ηταν για ενυδρειο διχως υποστρωμα,και με λιγα ψαρια.Οποτε αν εχεις υποστρωμα δεν ισχυει .

Η μονη λυση να φιλοξενιθουν αλλου τα ψαρια,και να βαλεις στο ενυδρειο χλωρινη,φτου και απο την αρχη δλδ..Αλλη λυση δεν μπορω να σκεφτω.Εμπλεξες .Η να βαλεις καμια 15αρια helena και σιγα σιγα να στα καθαρισουν.Αυτο θα κανω εγω για το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου κ για τη βοηθεια που μου προσφερεις!Οτι εμπλεξα,αστα...Τα χω παρει!Αν βαλω χελενα θα μπορεσουν να καθαρισουν κ τους λαθρεπιβατες στη βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα με διαβεβαιωσαν οτι θα τα ελαττωσουν παρα πολυ.Αλλα και εσυ ετσι οπως εισαι τωρα,δεν βλεπω αλλη λυση.Το να καταστρεψεις οριμη βιολογια και να αρχισεις απο την αρχη,θα εισαι παντα στην τσιτα για 6,7 μηνες.Γιαυτο και εγω αποφασισα να βαλω τα χελενα ,μην μπλεξω με φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δλδ το ιδιο προβλημα?Μπορεις να βαλεις το λινκ να το "μελετισω"?Κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα ειναι να βγαλω ολα τα ψαρια,να ριχνω τροφη μονο για να κρατησω βιολογια κ να κανω θεραπεια με γκαστροπεξ για κανα δυο βδομαδες κ μετα αν δω οτι εξολοθρευθτηκαν να κανω αλλαγη νερου ολοκληρωτικη κ να αρχισω να προσθετω ψαρια.Πειραματα θα μου πειτε...Πρεπει να σκεφτω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και μαλιστα ειναι πολυ εντονο το προβλημα,Ειδικα τον χειμωνα μου ριχνει παρα πολυ το ΡΗ.Εως τωρα δεν με ενοχλουσαν και πολυ,αλλα πια τα νεκρα αρχισαν να μου καλυπτουν την αμμο.Δεν εχω λινκ να σου δειξω,γιατι δεν εχω κανει κατι ακομα.

Δεν ξερω αν με φαρμακα θα καθαρισεις,η καλυτερη λυση ειναι η χλωρινη,αλλα και με αυτην τα χανεις ολα-και την βιολογια.Ειναι δικοπο μαχαιρι.

Ενα πολυ καλο φαρμακο που εβαλε και τα εξαφανισε ο DIMITRIOS ειναι αυτο http://www.4fishstuff.com/popup_image.php?pID=6728

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Θα τα δω.Λες η ξαφνικη απωλεια του μπορλευ γιγας να οφειλετε στα σαλιγκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,οπως το σκεφτομαι τωρα,σιγουρα βγαζω ολα τα ψαρια απο μεσα κ μετα Α)προσθετω 1/19 χλωρινη κ το δουλευω ενα τριημερο ετσι ανακατευοντας συχνα τον πυθμενα κ μετα ξεπλενω παρα πολυ καλα τα παντα,προσθετω αντιχλωριο κ ξεκιναω απ την αρχη ή Β) το δουλευω δυο βδομαδες με μπολικο γκαστροπεξ ή αν βρω το αλγκαε φιξ (κ με παραπανισια δοσολογια) προσθετοντας τροφη για να κρατησω βιολογια κ μετα αδειαζω-γεμιζω δουλευει μια μερα-ξανααδειαζω-ξαναγεμιζω κ αρχιζω σιγα σιγα να προσθετω ψαρια.Το θεμα ειναι αν θα κρατισει βιολογια με υπερδοσολογια φαρμακου.Πως σας ακουγεται η σκεψη μου???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το τι θα κανω για το δικομου στο ειπα.Θα βαλω καμια 15αρια helena,γιατι φοβαμαι τα φαρμακα.Αν ομως απεκλεια τα helena,θα και ειχα να φιλοξενισω αλλου τα ψαρια,θα εκανα την λυση με χλωρινη,γιατι ειναι 100% αποτελεσματικη.

Η αποφαση ειναι δικησου,γιατι τα φαρμακα ουτε τα ξερω αλλα ουτε και τα εμπιστευομαι

Link to comment
Share on other sites

Θενκς κ παλι!Οτι κ να κανω θα ναι ρισκο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο ενυδρείο τα τρώει ο κλοουν, γιατι δεν πετάς όλο το βιολογικό υλικό και να πάρεις καινούριο , πλένοντας καλά το φίλτρο?

Χημικά και φάρμακα έχουν μειονεκτήματα. Γενικά μην βιαστείς? Ίσως μπορεί κάποιος να φιλοξενήσει τα ψαράκια μέχρι να ξαναστρώσεις το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρεια εχω κ αλλα για να μπουν τα ψαρια,οτι εχει απομεινει δλδ...αλλα το θεμα ειναι οτι στην ουσια ειναι ενα σωμα ενυδρειο κ φιλτρο (ειναι σαμπ στο πλαινο τμημα που επικοινωνουν με τρυπες) κ δεν μπορω να ξεπλυνω το φιλτρο μονο του.Το θεμα ειναι οτι αν πω να χρησημοποιεισω χλωρινη για να τα ξεκανω θα χρειαστω τονους νερου για να ξεπλυνω το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που χρησημοποιησω χλωρινη ποια πρεπει να ειναι αυτη?Η κοινη ΚΛΙΝΕΞ?Υπαρχει καποιο τεστ που θα μπορεσω να κανω μετα το οποιο θα δειχνει την περιεκτικοτητα της χλωρινης στο ενυδρειακο νερο?Δηλαδη μετα το ξεπλυμα του ενυδρειου κ το ξαναγεμισμα του για να ξεκινησω απ την αρχη θα μπορω να δω αν υπαρχει ακομη χλωρινη στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Χλωρινη πάρε την κοινή πράσινη χωρίς αρώματα (λεμόνι, plus κτλ που εχουν κι αλλα πρόσθετα). Τωρα όσο αφορα το μετα, αν δε κανω λάθος υπάρχει τεστ για το χλώριο. Αλλιώς μονο οταν φτάσεις στο σημείο να σταματήσεις να μυρίζεις χλωρίνη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εγω δεν εβαλα χλωρινη μονο ξυδι δεν ξερω αν τα καταφερα θα φανει στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Κ συ προβλημα με λαθρεπιβατες...?Στο μεγαλο?Αφου το χεις αδειο τοσο καιρο λογικα δεν θα επιβιωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις την χλωρινη που λεει ο Πανος ,εξατμιζεται σε 3-4 μερες και δεν μενει τιποτα,Αρκει βεβαια το δωματιο που το εχεις να αεριζεται καλα,η αν μπορεις να το βγαλεις σε βεραντα το ενυδρειο ακομα καλυτερα.Εγω στην αρχη ειχα χοντρο χαλικι και οταν το αλλαξα μετα απο ενα χρονο σε αμμο,την επλυνα με χλωρινη ,την απλωσα στην βεραντα,και σε 3 μερες δεν μυριζε τιποτα,(Αφου προηγουμενος την ξεβγαλα καλα,και ειχα βαλει για μια μερα prime στα βαρελια με την αμμο .Μην φοβασαι την χλωρινη,απλα ειναι χρονοβορα διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...